Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

deny3
13. feb 2012

@amrash tlak nebol nejaký vysoký, 140/90, len lekárka ma hned poslala do nemocnice a tam akosi radi držali tehotné s tlakom 😒 áno, mala som sekciu, len škoda, že v plnej narkoze, spinál sa nepodarilo pichnúť.

hanula11
13. feb 2012

@amrash, tak Valentýn se přiblížil, njn, budu na tebe taky moc myslet 🙂. Ať všechno proběhne co nejlépe, drž se 😉 🙂 😵

maudn
13. feb 2012

Ahoj, ptáš se na názor na pozdní mateřství. Já si myslím, že každý má mít dítě, tak jak se cítí a jak by to chtěl. Já se například setkávám s odsouzením za to, že jsem ve 23letech plánovaně otěhotněla a ve 24 letech se mi narodí první dítě. Proto cítím ten posun ke 30. narozeninám s prvním dítětem. Moje známí má své první miminko ve 40 letech a vůbec by mi to nepřišlo zvláštní. Myslím, že lidi, kteří to odsuzují jsou hlavně Ti, co měli děti dříve a tak považují za normu.

maudn
13. feb 2012

a nebo někteří se po 40. na to necítí a netouží po tom a je pro ně nejjednoduší to odsoudit, než říct, já už prostě na to nemám, závidím holkám, co mají na to dost energie a elánu... svým způsobem kapka závisti a obrana ..

Nestyděla bych se za to, stejně jako se nestydí dvacetileté maminky, je nutné si vytvořit v sobě obranu proti řečím- maminka nebo babička.. stejně tak jako by mladé holce někdo řekl, že má v kočárku pěknou sestřičku. Když si to obhájíš před sebou sama, tak ostatní už ti budou u... 🙂))

amrash
13. feb 2012

@glascat Jeee to je mile! Budeme ta slova urcite zitra potrebovat - diky.

pepibubu
13. feb 2012

No, řeknu to takhle. Každý má nárok mít děti kdy chce, kdy se cítí a kdy to jde. Jinak se bude cítit ta, která se léta snaží a zadaří se až takhle "pozdě," a jde o její první dítě, a jinak ta, která chce další dítě. Samozřejmě že se musí zamýšlet nad tím, že až bude psát úkoly s prvňáčkem, její kamarádky budou chovat vnoučata a vlastně budou už mít klid, a na případné promoci svého dítěte bude proti těm relativně mladým rodičům působit jako babička, ale stejně je nejdůležitější, jak se sama žena cítí. Ono marná snaha, tělo už asi neotěhotní tak snadno jako v pětadvaceti, ale nikde není psáno, že "staré matky" musí nutně mít postižené děti. Zkrátka je to o tom, jak se která žena cítí (a co na to její partner)

amrash
13. feb 2012

@deny3 To nevadi, spinal nespinal - hlavne, ze je to vse za vami a jste s miminkem stastni!!!
@hanula11 No blizi se az moc, kvapem to na mne juka a ja zacinam byt ze vseho nervni. 😀

jakelina
14. feb 2012

@amrash ty jo, já jsem dnes nervozní jak hrom, myslím na tebe

amrash
14. feb 2012

@jakelina Tak to mame za sebou. Syn se narodil 38+0tt, jmenuje se JAN JIRI a miry 3.652\52

berenika39
14. feb 2012

@amrash no super! to šlo hladce, když už ted píšeš! moc gratuluji🙂 hodně zdraví....

sikulik
14. feb 2012

myslím si, že je to čistě každého věc, jak se rozhodne, někdo se cítí starý ve 30, někdo ve 40, je to otázka naturelu a psychiky a samozřejmě také zdraví.

glascat
14. feb 2012

@amrash Gratulujem 🙂 Nech sa darí mamine aj drobčekovi 🙂

jakelina
14. feb 2012

@amrash tak to posílám strašně obrovskou gratulaci, normálně mám slzy v očích. Nevím proč, ale nějak jsem podvědomě cítila, že to bude chlapeček. Oběma jen to nej a nej a užívej si to, začíná ti krásné období, úplně závidím, ale v dobrém.

adriana7
14. feb 2012

@amrash , malému jankovi želám, aby bol zdravý šťastný, milovaný, spokojný a aby mal takú aj maminu 🙂

amrash
14. feb 2012

@jakelina
@berenika39
@glascat
@jakelina
@adriana7
devcata moc dekuji za krasna a uprimna slova. Velice si vazim nejen vazich gratulaci, ale i myslenek ma nas!!!

lucisa
14. feb 2012

@amrash blahopřeji, krásné datum narození pro prcka, z lásky počatý, na Valentýna narozen...... 🙂

leiladelly
14. feb 2012

@amrash Moc gratuluji a přeji šťastné mamince, malému chlapečkovi a celé rodině hodně zdraví, štěstí a lásky !

katkafs
14. feb 2012

@amrash ahoj dlho som tu nebola, ale veeeeľmi Ti gratulujem a malému Janíčkovi želám aby bol zdravý, šťastný, veselý a spokojný a tiež aj Tebe 🙂

milankovazuzana
14. feb 2012

@amrash Jéje, tak Honzíček Jiříček a to hneď taký cvalík, veľmi gratulujem, myslela som na Teba.Držkajte sa, mojkajte sa a prajem Vám obom veľa zdravíčka, šťastíčka.

amrash
15. feb 2012

@milankovazuzana Dekujeme moc. Malosek je hrozne hodne mimi, pekne spinka i v noci, tak doufam, ze v tom bude.pokracovat i doma.
Jiri se jmenuje po tatovi a Jan je zase nase jmeno na pamatku z rodiny, tak proto 🙂

briketa
15. feb 2012

@amrash vsetko najlepsie k narodeniu zdraveho syna.
nech je dobrucky a zdravy ako buk.
s tym spinkanim neboj, babatka su prve dva dni unavene z porodu. potom sa to rozbehne.. 🙂

amrash
15. feb 2012

@katkafs Take tobe dekujeme.za prani. Ja jsem stastna prevelice, tak doufam, ze se to odrazi i ve vztahu mezi nami s Janickem. A to zdravo budeme take moc a moc potrebovat!

amrash
15. feb 2012

@briketa Dekujeme moc, je to od tebe hezke. Janickovi se ode mne z briska jeste moc nechtelo - vcera to mel 38+0tt, takze mu rozumim, ze vse musi spinkanim dohnat 🙂

evapavla
15. feb 2012

@amrash 😵 😵 😵 srdečne gratulujem 😵 😵 😵

amrash
15. feb 2012

@evapavla To je mile - dekujeme! 🙂

hanula11
15. feb 2012

@amrsh tak taky veliká gratulace ke klučíkovi 😵 😵 😵
Ať vám roste jen ve zdraví a do krásy a je pořád tak hodný 😉 🙂 😵

astrane
15. feb 2012

@awalancha3 -já vám to přeju,když se přirozeně zadaří,tak si to užijte 🙂 Já jsem hlavně proti umělému prodlužování plodnosti výrazně po 40....těch 40 je pro mě taková hranice.....někdo se na to cítí ve 42,někdo se necítí v 35...já už dávno vím,že po 35 to už asi nedám-je mi 32 a mimčo taky ještě plánuju a taky doufám,že to půjde a do 34 ho budeme mít.....
A po 45 už podle mě žena plánovaně otěhotnět nemá a za tím si stojím-můj názor....každá máme svůj 😎

certatana
15. feb 2012

objektivně nic proti tomu, ale subjektivně si to nedokážu představit a mamin v tomto věku je opravdu velmi málo

astrane
15. feb 2012

stejně je to každého věc,kdy si pořídí miminko a nikdo nemá právo ho za to odsuzovat....a já nikoho neosuzuju,jen si prostě myslím,že optimální věk je někde mezi 20 a 40 plus minus 😉

ono se třeba ve 40 ještě můžete cítit dobře,pořídíte si mimi a to může být pro organismus už tak náročné,že teprve pak zjistíte,kolik máte problémů....jsou to taky zkušenosti starších maminek v mém okolí,které mě vedou k podobným názorům....taky si musíte uvědomit,že kolem 50 už se může projevit spousta nemocí postihujících starší lidi....a vy k tomu budete mít doma třeba 7 leté dítě.....já vím,že i v 50 můžete vypadat opravdu dobře,ale budete se tak i cítít? (samozřejmě můžete onemocnět dřív a nemusíte vůbec.....ale prostě s věkem je to pravděpodobnější a v 50 z nás dvacítky nebo třicítky prostě už nebudou-bohužel 😒 )

acko
15. feb 2012

ja si myslim ze je to vec kazdej zeny. minule som sa posekala s kolegom, ktory odsudil pripad nejakej 60rocnej zeny v zahranici, ktora porodila dieta z darovaneho vajicka. a co je koho do toho? ta zena mozno cely zivot tuzila po dietatu a skor si nemohla dovolit zaplatit umele oplodnenie. kazda zena ma na to pravo stat sa matkou, v tom case ktory uzna za vhodne. nad takymito pripadmi sa ludia rozculuju a hovoria, ze chuda dieta, ze moze v 5 rokoch osirotiet. a zaroven im nevadi, ze sused oproti v panelaku mlati svoju zenu a deti.... preco cloveku nie je luto tych deti a len sa tomu prizera? mudrlovat nad tym co sa cloveka netyka, to slovaci vedia... ale pomoct ked v blizkom okoli cloveka tu pomoc niekto potrebuje, to uz nie...
a pritom kolega prd vedel o tom ci ta 60rocna zena ktora sa stala matkou ma alebo nema zabezpecene ze niekto z jej rodiny sa o dievcatko postara ak by sa jej nebodaj nieco stalo...
tomu hovorim slovenske pokrytectvo....