Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

alexis617
4. mar 2012

@vejula ja som skôr myslela na tie čo si budujú karieri ,nie na tie čo po rokoch snaženia a po umelom oplodnení majú dieťa ,moja svokra mala muža v neskoršom veku bál sa o ňu ako dieťa a často plakal viem to od svokry ,prišiel o ňu vo veku ked jeho rovesníci mali mladé mami čo sa prechádzali s vnúčatami

alexis617
4. mar 2012

@bodka70 bolo by trochu naivné si myslieť že žene po 45 rokov bude stále rovnako vitálna s rokmi pribúdajú aj choroby,vyčerpanosť ide o to že nevyhneme sa tomu ani jedna a naše deti nás budú potrebovať aj ked si založia vlastné rodiny nemyslíš

grettka
4. mar 2012

To, co tu v niektorych prispevkoch odoznelo, to uz nie je ani nazor na materstvo po 45, ale nazor na starsich ludi vseobecne. Sorry, ale toto zavana vekovou diskriminaciou.
Baby, kolko mate vlastne rokov, ze na jednej strane tvrdite, ze nikoho neodsudzujete za materstvo vo vyssom veku, a na druhej strane pridete s nazorom, ze zena po 45 nebude rovnako vitalna, a ze ludia vo vyssom veku sa nevedia o seba postarat? (!).
Su ludia, aj mladsi, s horsimi diagnozami. A uvedomte si, ze az vy budete mat 50-60-70, tak tiez s vami mozno budu zaobchadzat tak pohrdavo, ako sa tu podaktore o starsich ludoch vyjadrujete.
Ano, som off topic, ale nadalo mi to. Osobne si myslim, ze prave zeny v tomto veku uz maju veci lepsie premyslene, a nenechaju svoje deti nezaopatrene.

jabluncanka
4. mar 2012

Jen bych ráda podotkla,že jsou rodiny,kde příjdou už třeba o dospělé,nebo téměř dospělé dítě např.při autonehodě,nebo nemoci...tak si zkusí pořídit další dítě,jako náplast na bolest...prosím neodsuzujme nikoho,ať je mladší nebo starší...nikdy neznáme jeho osud a nevíme co ho k tomu vedlo.Můžeme tomu dítěti/dětem popřát jen zdravé rodiče...

berenika39
4. mar 2012

@alexis617 jsi si jistá, že děti nás budou potřebovat , až si založí vlastní rodiny? není to tak, že když je vychováš k zodpovědnosti, jako slušné lidi, budou pomáhat oni tobě?

dreana
4. mar 2012

Ahoj holky, nikoho odsuzovat nechci ale pokud se jedná o muj nazor jsem zásadně proti. Tělo ženy na to uzpusobené není, a co až dítě vyroste? Matce bude 65 a dítěti 20 ? to je hrozne. A hlavně ze sveho okolí vím že tyto děti nejsou vychovavane, jsou hrozně rozmazlovane. Za mě ne, za mě je to vhodne tak do 32 na první dítě to 35 na další dále ne, pak je to dle meho silně nevhodne. to je muj nazor 🙂

hrivushka
4. mar 2012

ja si myslím, že po 45 je to už neskoro mať dieťa..podla mna je to nefer aj voči tomu malému.

ikke
4. mar 2012

...chcela by som si tuto diskusiu precitat a pozriet vase nastavenia o rodine aj o 10-15-20 rokov... 😅 😉

dadous
4. mar 2012

@dreana v lednu se mi zabil dospělej syn, a nemít Nikolku, asi bych skončila na psychiatrii, a nemyslím si že děti starších rodiču , musí byt nutně rozmazleny 😵

alexis617
4. mar 2012

@berenika39 mamou ostávaš celý život nezáleží na tom či má tvoje dieťatko 3,5,11,18, a či 30 či má svoju rodinu už založenú milujúcou mamou si až kým nezavrieš oči a pomáhať chceš radou,pobavením vnúčat či finančne a nečakáš že tvoje dieťa bude financovať teba či áno

berenika39
4. mar 2012

@alexis617
závislost jedněch na druhých (dětí na rodičích a rodičů na dětech je to nejhorší, co může obě strany postihnout. nedovolí jim to se nadechnout, začít jinak, jinde, naplno se realizovat - pořád je tam ten ohled - co na to naši, co na to syn, dcera....to je průšvih. myslím tím takovou tu chorobnou závislot - kdy se MUSÍ navzájem konzultovat výběr plínek nebo maso na guláš....z toho vyplývá, že i když má máma víc než 40 ( a sama bych vědomě do těhu po 45 nešla), v pohodě s největší pravděpodobností dovede dítě na práh dospělosti - a pak už je to jen a jen na něm....jistě že vzálemné vztahy tam zůstanou, ale ne přehnaný pocit zopodvědnosti - jak to ten kluk, holka, beze mne zvládne??

alexis617
4. mar 2012

@berenika39 ja mám obe deti vytúžené nemala som ich ľahko s mojou mamou sme stále v kontakte a mala som aj dobrých svokrovcoch ktorý nám boli oporou tých už bohužiaľ nemáme o svokru sme sa starali zo švagrinkou 6 rokou s voje deti mala velmi rada preto dobre viem čo je láska k deťom aj zodpovednosť detí k rodičom

berenika39
4. mar 2012

nepíšu negativně o lásce, vzájemné pomoci a zodpovědnosti. píšu o tom, že dospělé dítě, které bude mít dejme tomu starší maminku, vůbec nemusí být v koncích. naopak - když k tomu bude vedené, zvládne samostatný start do života a ještě pomoct rodičům. takže - když má případně maminka dítě v pozdějším věku (a nepovažuji to za standard), není se čeho bát - to, že by maminka nemohla pomáhat dospělým dětem s novou vlastní rodinou - to je úplně irelevantní. nic takového se nečeká. (jistě - jsou výjimečné a nestandardní situace ).

alexis617
5. mar 2012

to som už ale odbočila od témy materstvo po 45 rok.,myslím si že je to vek ked sa skôr osobne budem chcieť tešiť na príchod mojich vnúčat moja mamina má 52 a užíva si ich naplno ked k nej prídeme nechcem nikoho uraziť je to môj názor za ktorým si stojim

berenika39
5. mar 2012

@alexis617 určitě ti ho neberu, jen diskuse 😉

hanula11
5. mar 2012

@bertica.h tvůj pohled na 70, 80- ti leté lidi je, nezlob se na mě, opravdu trochu zkreslený.
Kdyby tě někteří slyšeli, asi by se urazili ☹ 😔 . Možná jsi s nimi pracovala, ale to neznamená, že můžeš takto hodnotit všeobecně dnešní populaci a tyto "starce" (jak bych ohodnotila zase já tvůj postoj k nim).
Můj tchán má přes sedmdesát, tchýně téměř. A jako lidi těsně nad hrobem bych je opravdu neoznačila (ty nejspíš ano), znám i plno jejich vrstevníků a že by se "nemohli postarat sami o sebe", to tedy, opravdu ne.
Na rozdíl od tebe také mohu posoudit, jaké je to, starat se o dítě v pubertě (dva takové adolescenty jsem už zdárně odchovala), ty máš děti ještě malé. Puberta je záludná a únavná záležitost, ale já ji už z pohledu rodiče zažila a myslím že přežiju a zvládnu i tu která čeká naše třetí dítě.
A úvahy o smrti, stáří, Alzhamrovi atd. padesátníků a "neustálých" obavách dítěte o takového rodiče, kdy (už?) zemře, to tedy máš, promiň, opravdu dosti svérázný pohled na toto téma 😖 ☹.
Jistě svůj názor říci můžeš, ale označit zdejší snažilky a maminky za nezodpovědné, to přeháníš a vůbec nás nehodnotíš objektivně a spravedlivě.
Napsat si můžeš co chceš, to ano, ale slova by si měl každý rozmyslet, než je někam napíše.
To je zase můj názor na tebe.

vavrenka
5. mar 2012

ty kokso (sorry za vyraz), ja ked citam niekotore prispevky, v ktorych sa stari ludia hodnotia a posudzuju ao pomaly o level kvalitnejsi ludia ako pisatelky same, tak mi nabieha husia koza 😔 , viem, ze dnesny svet je o mladosti, stihlosti, krase a uspechu, ale, to je chore.. a moj nazor do tejto temy: ci je dieta milovane a zodpovedne postavene do zivota nie je vo vseobecnosti zavisle od veku rodicov, ale na ich osobnostnej zrelosti

alexis617
5. mar 2012

@berenika39 okej len diskutujeme to ,že máme na to trochu iný názor ešte neznamená ,že nemáme obe pravdu ,len to vidíme s odlišného uhla pohľadu ved svet nieje len čierno biely 😉

berenika39
5. mar 2012

@alexis617 přesně tak, souhlasím...

vavrenka
5. mar 2012

oprava, som vynechala slovo 😝 : ty kokso (sorry za vyraz), ja ked citam niekotore prispevky, v ktorych sa stari ludia hodnotia a posudzuju ao pomaly o level menej kvalitnejsi ludia ako pisatelky same, tak mi nabieha husia koza , viem, ze dnesny svet je o mladosti, stihlosti, krase a uspechu, ale, to je chore.. a moj nazor do tejto temy: ci je dieta milovane a zodpovedne postavene do zivota nie je vo vseobecnosti zavisle od veku rodicov, ale od ich osobnostnej zrelosti

bertica.h
5. mar 2012

@hanula11 napísala som,že su to ludia nad hrobom? 😕
častokrát maju problém postarat sa o seba samí,nieto aby sa starali od dieta.
vkladáš mi to ust niečo,čo som nenapísala,neplet si moje príspveky s inými,bud tak milá.

vavrenka
5. mar 2012

@bertica.h to pises o ako starych ludoch, ktori sa nevedia postarat o dieta, lebo sa nevedia postarat sami o seba? 50 rocni? 60? 70? ak 70 rocni, tak ti podal tejto temy by mali mat 25 rocne dieta. vsak to je dospely clovek, ktoreho netreba satit, zivit, vychovavat! 😕 ci?

hanula11
5. mar 2012

@bertica.h Možná to není přímo citace z toho co jsi tu napsala, ale takhle to bylo podáno 😠

bertica.h
5. mar 2012

jasné,ste ako supi,človek tu ani názor nemože vyjadrit.a to nehovorím o riziku dawna a podobných veciach-ktoré niesu len o mojom názore ale su podloženými faktami.

A začnete oponovat,že aj mladé mamičky možu porodit zdravé dieta-dokola to isté.
ok.
radšej sem nepíšem -sem len pritakávačky možu chodit.ano,je to úžasné rozhodnutie mat dieta v 45rokoch a na stužkovej 63roční rodičia..

bertica.h
5. mar 2012

inak akonáhle sa tu objaví iní názor ste uplne ako na trnoch a nieosm v tejto diskusii jedná.Ostatníé ako vidím to vzdali-aj ja zachvílkum,nebojte.
mala soms polužiačku čo mala mamu staru aj otca,čo chodili o paličke a hanbila sa ako pes
,hoc ich lubila.
Preto viem,ako sa tie deti cítia.

anelehka
5. mar 2012

ak dovolite,zamiesam sa sem,ja som mala prve dieta v 19,planovane,chcela som tak skoro a bola som aj vydata 😉 vsetko islo ako po masle,narodil sa mi veliky chlapcisko,cez 4kg,v termine,druhy syn sa mi narodil,ked som mala 31,narodil sa v 32t. 2 kilecka,problemy som mala cele tehotenstvo,no a ak to porovnam,teraz som unavena ako...neviem,ci je maly zivsi,ako prvy syn,ci je to vekom,teraz mam 35 a neviem si ani len predstavit,ze za 10 rokov by som mala mat este dieta,ani vo sne,ved ma boli cely clovek,ked beham za malym,no a nechcem tu teraz milion nazorov a oponentov,toto je len cisto moj nazor,ale ja by som nezvladla dieta po 45,ak niekto ano,klobuk dole,kazdy sam na sebe vidi,ako je na tom zdravotne... 😉

bettypo
5. mar 2012

no ale ten príklad s Alzheimerom bol dosť hnusný tak sa nediv @bertica.h

alexis617
5. mar 2012

@hanula11 nemyslím si ,že tak to bolo podané a nechápala by som to tak bertica.h má skúsenosti s opaterou ta starších ľudí ,ako aj ja ne znamená to ,že si ich nevážime tvoji svokrovci sú možno vitálny ,ale je to len menšia časť populácie je mi lúto ja mám skôr opačnú skúsenosť a vo veku 65,70 sa už naše telo prejavuje inak či po fyzickej stránke či psychickej vek neoklameš

bertica.h
5. mar 2012

@bettypo ok.ja píšem zas podla konkretneho príkladu,ked sme mali v centre 55 ročnu pani-
ja nechcem aby ste toto brali ako utoky,aj ked moj názor je uplne odlišný od vášho.
rovnako tak by som prijala ja vaše komentáre na moju adresu,kedže ja som mala deti naopak skoro-hoc tiež plánované.
preto viem,že tužba po detoch je velmi silná vec..ale myslím,že je nejaká hranica,za ktrou by s anemalo zájst.Aj ked každý tu hranicu má inde..

alexis617
5. mar 2012

@bettypo moja svokra ho mala tiež bola úžasná žena velmi pomohla svojim deťom ,vnúčatám pomohla aj mne s mojim synom kým sa choroba neprejavila naplno potom to bolo dosť kruté nemyslím si že preháňa sama som to zažila