Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

katusska1
11. feb 2012

@bonaquaba ten jeden bod som zabudla aj ja dodať, moja spolužiačka má 60 ročnú maminku, tiež ju mala okolo 40 a minule jej spolužiak povedal, že ju videl s jej babkou, a pritom to bola jej mama. a viac kamošiek má staršie mamy, pretože ich mali v staršom veku neplánovane 😀 😀 ale tak všetka časť, že si ich nedali vziať a sú tu na svete. ale veľakrát mi povedali tieto baby, že je super, že mám mladú mamu a môžem ju brať ako kamošku. neznamená to, že by svoje mamy nemali rady, ale majú taký nevyvinutý vzťah s nimi. ale to zas chápem, že nezávisí od veku, ale predsa sú mladšie mamy viac modernejšie a majú bližšie k deťom, ale zas je to o tom, aký je kto človek. lebo aj staršie mamy môžu byť pokrokové 🙂. je to 50 na 50, ja som rada, že mám mamu akú mám a som na ňu pyšná 🙂. mala ma počas vš ako 22ročná.

katusska1
11. feb 2012

@zujanka toto sú pre mňa veľmi povzbudivé slová 🙂 držím aj ja vám s mužíkom palce, nech sa podarí bábätko 🙂 verím, že onedlho si budeme prezerať tvoj album ako tehulky 🙂 😀 a máš pravdu, musím sa zamerať viac na úspech a dosiahnutie toho, čo chcem, nie myslieť na to, že je niekto niekde, kto má radosť že sa mi nedarí.

zujanka
11. feb 2012

@katusska1 ďakujeeeeeeeeeem Tak už vidím ideálne splnenie našich snov - ty promuješ na VŠ a deti nám chodia do tej istej škôlky 🙂 🙂 Neuveriteľné? Ani nie stačí tomu veriť 🙂

katusska1
11. feb 2012

@zujanka vieš že som niečo takéto chcela napísať, ale zas som sa zasekla na tej promócii, že to je neskutočné a nezvládnem to, ach jaj... ☹ ale inak - ideálna predstava 😀

zujanka
11. feb 2012

@katusska1 Počuj dievča, zvládneš to, hovor si to zakaždým a keď začneš pochybovať, rýchlo na to zabudni.Na VŠ som mala spolužiačku ktorá porodila počas štúdia 3 detičky a bola v pohode. Zvládneš to, si šikulka 😉 A keby aj náhodou niečo nevyšlo podľa Tvojich predstáv, tak iba preto, lebo čaká na Teba niečo ešte lepšie. Funguje to, to mi ver 🙂

teddynko
11. feb 2012

@bonaquaba dovolím si nesúhlasiť s tvojimi názormi, ktoré tu píšeš...
1. nerozumiem, prečo žena v tomto veku MÁ ĆO ROBIŤ SAMA SO SEBOU 😖 - čo sú imobilné a nesvojprávne??
2. prečo by žena, čo má malé dieťatko mala chodiť minimálne 5 rokov zababraná a ako šmudla oblečená??? Mám 37 rokov, takmer ročné dieťa , obliekam sa čisto, slušne a moderne.. keď je žena neporiadna, tak je taká aj v 25- ke.. To záleží na povahe ...
3. Dnes mám oveľa viac trpezlivosti k malému, ako som mala v 21, 22 -tich rokoch pri mojich prvých dvoch deťoch... Takže? 😵

janinah
11. feb 2012

@bonaquaba som presne tá,čo bude mať 60 a 18r. syna,keďže ja som materstvo po 40tke zažila a ty nie,tak napíšem len jednu vec- toto moje tretie dieťa je najlepšie čo mňa a moju rodinu v živote stretlo a máš mi čo závidieť 😉

milankovazuzana
11. feb 2012

Žienky, jéééj, tak ja by som mala byť už ako tá šmudla šmudlavá, no nie?A v 45 mať kľud??? No prepáčte, to neberiem.Ja v 45 budem stále mladá maminka, lebo sa ňou cítim i teraz a moje deti mi zostarnúť nedovolia.Prečo??Lebo tým, že ich mám mám nádherný život, život, po akom som túžila a veselé a zdravé deti , ktoré mi dodávajú energiu a radosť.A v 45 ak Boh dá, budeme mať ešte jedno. 🙂 Babule, užívajme si to!!! 🙂

awalancha3
12. feb 2012

@bonaquaba ...pekne si to napisala, tvoje pocity odrazaju pocity mnohych zien, ktore si za mlada odrodili a teraz chcu mat zasluzeny pokoj.........ja som casto premyslala o tom, ked budem na smrtelnej posteli ako dajme tomu 16 rocna babicka, co by som chcela, aby som mala v zivote za sebou...... a nejako mi to vzdy vyslo, ze zivot by mal byt zbierka skusenosti, neustalych novych podnetov, vnutornych bojov a zdokonaleni, smutne aj vesele.....nejako mi nevychadzalo ze by som od 40 tky zacala sama seba povazovat za už životom vycicanu, ktora si splnila rodiacu ulohu a uz sa len bude viezt na vlne skusenosti a pomaličky dožívať.....Velmi vela zien ma uz v 40tke odrastenejsie deti, vela zien okolo 40tky manzel opusta kvoli mladsej, myslim ze okolo 40tky je najkritickejsie obdobie zeny..... Ale naozaj sa uz teraz v 32 citis s malo energiou na deti? ved si este skoro mladatko...V kazdom pripade mas to pekne vymyslené a tvoja predstava je idealna......Viem ze clovek ma strach z nevyspatych noci, ma obavy o zdravie deticiek, tazko znasa socialnu izolovanost.... a vyhýba sa tomu ako sa len, dá, je to pochopitelne..... a ak sa ti nezmeni rodinne zazemie (napr rozvod a sobas s inym, ktory chce deti) asi sa do materstva vo vyssom veku nepustis; nech ti vyjde vsetko tak ako si chcela...... 🙂

awalancha3
12. feb 2012

omyl.... v prispevku hore... ako 76 rocna

bonaquaba
12. feb 2012

@teddynko to je teda tvoj nazor, ja som napisala to co si myslim,
1. Zeby zeny boli nesvojpravne a imoobilne v 45 tke tak to teda som vobec nemala na mysli, je to prave najkrajsi vek, kedy zena je v rozkvete 🙂 a v najlepsich rokoch, aby sa koonecne mohla v klude aj sebe venovat, ale ja som mala na mysli, ze ked ma zena po 40 tak si myslim, ze prichadzaju prve vacsie zdravotne problemy, samozrejme, ze nie u kazdej, ale jednmoducho vek ta nepusti a mozes povedat, ze to v ktoromkolvek veku ti mozu prist zdravotne problemy to je pravda, ale prave po 40 {vyplyva to z vyskumov, aj v okoli ked sa pobzeras, tak zisits, ze prave v tomto veku, zeny castejsie navstevuju doktorv ako predtym}sa to ukazuje najviac na organizme nielen zeny ale aj u muza, jednoducho organizmus neoklames, kedze zijeme v dobe modernej-ovplyvnenej roznymi mutaciami ci uz zvierat a ovocia a ostatnej potravy co do seba davame, tak jednoducho tu chemiu co aj ty jes, sa ti to vsetko nabaluje v organizme a rozklada ti to vsetky mozne organy, k tomu stres a nahananie sa za statkami tohto sveta cloveku nepridaju, takze sa ti to pekkne cely zivot nabaluje, a potom o nejaky cas sa to pekne odzrkadli na tvojom zdravi, jednoducho ja si myslim, ze v 45 budem rada, ze mam klud od malych deti a mam aj cas na seba, kedze mam teraz tri male deti a mam co robit,a vecer som rada, ze zalahnem a mozes si pozriet telku alebo daco precitat,
2. takze ako som uz spominala mam tri male deti a tiez nechodim ako smudla, len jednoducho ked varima vsetci traja sa mi tam zacnu motat tak to u nas vyzera ako po vybuchu a ked zacnem do toho vysavat tak som ako zmok, mozno ty sa nezapotis, ale ja jednoducho ano a vadi mi, ze pri vareni vyzeram ako smudla,jedn pride s tym druhy s tym a najmensia sa este povytiera do mna, neviem mozno ostatne mamicky ste krasne a ciste aj pri vareni,
3. to ze mas viac trpezlivosti pri tvojej poslednej ratolesti teraz je preto, ze si uz zrelsia a mas skusenosti s detmi a aj tvoja vychova je teraz uplne ina aka bola v 21 tke, to co si mozno vtedy robila, nerobis teraz a naopak, lebo v kazdom veku je clovek iny a tiez starsie deti mas uz odrastene a oni ti pomozu v domacnosti, ci uz pri upratovani, nakupoch a mozno aj varen a oni sa urcite tiez tesili na male, ze budu moct kocikovat, tak ked si chces nieco porobit doma tak ti mozu pomoct, ze zoberu male von, a ak si chodila do roboty,t ak mozno teraz si rada, ze mozes byt znovu doma a vytesujes sa z maleho a pozeras sa na to malicke stvorenie uplne inymi ocami ako ked si mala 21,
ja som vsetky moje tri deti planovala a chcela som ich mat po sebe a soom rada, ze ich mam v tomto veku, lebo urcite v 40 tke by sa mi nechcelo prebalovat plienky a utierat zadky a hlavne som stastna ze su zdrave, lebo to je najdolezitejsie pre rodicov, aby videli svoje deti zdrave a stastne 🙂 ,

bonaquaba
12. feb 2012

@janinah myslim si,ze nemam ti co zavidiet,kedze ja mam krasne tri male deticky a som s nimi stastna a je super,ze si stastna a ze tvoje tretie dieta je pre teba ten najvacsi poklad,ktory mas, ja som vyjadrila iba svoj nazor,kedze sa tu diskutuje o tom ci je vhodne mat dieta vo vyssom veku, takze maminy tu pisu nazory, ci ano a ci ne a ja som sa tiez vyjadrila a vy vsetky mamicky, ktore mate dieta po 40 tke ste moj nazor zobrali ako utok a to len preto ,ze mate male dieta v tomto veku, jednoducho ste chceli mat dieta v tomto veku a tak ste to citili,ze to je vhodne, tak ja vam to neberiem, ani nevycitam, ja som iba napisala svoj nazor, ze v 45 tke si predstavujem zivot inak ako behat okolo malych deti, ale nepisala som,ze je to nieco hrozne, jednoducho ked chce mat zena dieta tak nech ho ma aj v 50 tke, je to na nej ako sa citi a ako to vsetko berie, takze ja vam vsetkym mamickam prajem vela zdravia,energie a sil pri vychove vasich ratolesti 😉

nana776
12. feb 2012

fuuu...45?to je podla mna uz vela.moja mamina ma 42 a bude mat vnucatko.neviem si predstavit ju o 3 roky s bruskom.ach jaj...ved to je az take nerealne.potom necudo ze si tie mamy styma detmi nerozumeju ked maju take velke vekove rozdiely.ja si myslim ze uz aj 30 je vela.

nana776
12. feb 2012

nadarmo sa nehovori ze na stare kolena ti to zacne sibat 🙂 nehnevajte sa ale to je moj nazor.ja som stastna ze mna mamina mala v 19tich pretoze teraz si velmi dobre rozumieme...mala som kamaratky co mali mamy ako ja starku a mali hrozne vztahy dokonca sa za ne hambili.a ja stou mojou som chodila po nakupoch,a boli aj stale sme ako kamosky.najlepsie bolo ked nam povedali ze sme sestry.takze myslim si ze v 45 je to katastrofa.

bonaquaba
12. feb 2012

@awalancha3 nevim, ci moj nazor odraza pocity mnoho zien, ktore rodili za mlada, lebo dnes sa doba posuva uplne inym smerom ako to bolo kedysi, v dnesnej dobe nie je nicim zvlastnym, ze vek zien sa posuva vyssie, co sa tyka rodenia deti, jednoducho dnes zeny chcu mat najprv karieru a az neskor deti, takze ked nase mamy rodili ako 20 rocne, dnes mamicky maju prve dieta okolo 30tky, samozrejme nie vsetky, lebo kazda zena je uplne inac nastavena na deti,
a co si pisala ohladom toho, ze na smrtellnej posteli rozoberat svoj zivot a ze ti zatial vsetko vyslo a si spokojna tak to je skvele, ja som sa este do tohto stadia nedostala, zeby som o tom premyslala, lebo ja beriem zivot tak ako ide a nepozeram sa az tak daleko, pretoze vobec nevieme ako vsetko dopadne, teraz sme tu a o chvilu tu nemusime byt, a preto mozno ani nebudem mat cas na tej smrtelnej posteli lezat a rozmyslat nad mojim zivotom
a co sa tyka mojich deti a toho,ze nemam energiu na ne, tak to je preto, ze chlap pracuje v zahranici a myslim, ze akukolvek energicku a temperamentu zenu tri malicke deti by uplne dostali, venujem im vsetok moj cas a uzivam si ich, a som stastna, ze mam teraz obdobie, ze som s nimi doma a staram sa o nich a najradsej by som zastavila cas, aby boli stale taketo malicke ake su,lebo pre mna je toto jedno z najkrajsich obdobi v zivote matky, ked sa deticky k mamine tulia a potrebuju ju a ona vie, ze to je to najlepsie co ju v zivote stretlo, to najcennejsieale a ja si to velmi vazim,ze ich mam a hlavne som stastna, ze su zdrave a najlepsie by bolo,keby sa vsetky zeny co chcu mat deticky mohli vytesovat zo svojich
a pustat sa do materstva vo vyssom veku je pre mna momentalne neprijatelne, ale nikdy nehovor nikdy,clovek nikdy nevie,co sa udeje s jeho zivotom, lebo clovek mieni,ale Pan Boj meni, vzdy som chcela mat vela deti, tri je pre mna tak akurat,ale mozno ked mi deti odrastu, tak mi budu chybat tie male ratolesti co sa mi teraz motkaju popod nohy a poviem si preco nie, takze clovek nikdy nevie,co sa stane, lebo kady si aspon svoju blizku buducnost nejako predstavuje,len nevieme co priaveje osud do nasich zivotov,
prajem ti vsetko dobre, nech si stastna

berenika39
12. feb 2012

@nana776 třeba jednou změníš názor, přeji ti to. já nevím, jaké to bude za deset let, ale právě tím, že je doba jiná, se ty rozdíly stírají. dřív ve čtyřiceti byla žena už stará, dneska začíná žít. tak proč ne s novou rodinou, dětmi??? někdy je to o vztazích, já jsem si na nového prtnera počkala 15 let, a ted bych neměnila. užívám si plnými doušky.

janinah
12. feb 2012

@nana776 tvoje názory sú nezrelé,vzťah dieťaťa a matky nezáleží od veku ale od niečoho celkom iného 😉 ďalej nerozpisujem,nezažila si,nemáš v pláne zažiť /aj keď nikdy nehovor nikdy/

mimon31
12. feb 2012

@nana776 tvoj nazor je nezrely. A hlavne ta mama mala naucit ako sa pise HANBA 🙂

teddynko
12. feb 2012

@bonaquaba chápem tvoje pocity, kedže máš 3 malé deti a nevieš si predstaviť, že by si mala 3 malé deti v 45tke, to mi je celkom jasné. Mala som na mysli presne takú situáciu , že žena má odrastené deti a neskôr má ešte jedno dieťatko ( pretože je to prípad veľkej väčšiny starších mamičiek). Práve preto je materstvo v tomto veku krásne.. mám čas na to jedno bábo, celé dni sa mu venujem, hrám , čítame spolu veľmi veľa, chodíme na prechádzky, väčšie deti pomôžu v domácnosti, okosia trávnik, posekajú drevo... mala som dve deti za sebou, viem, je to zaberačka.. a opakujem, teraz si to vychutnávam oveľa viac.

bonaquaba
12. feb 2012

@teddynko ano vtedy je to uplne v pohode mat babatko,ked je to po urcitej dobe, alebo ked zena nemoze mat deti a nakoniec sa jej to v tom veku podari, tak je to uplne ok, ale vtedy uz zeny neuvazuju o viacerych detoch, jedno im uplne staci, aby uspokojili svooje potreby a hlavne ten svoj matersky pud, ale aj tak si myslim, ze zensky organizmus uz nie je na dieta tak pripraveny ako ked je zena mlada, uz tam pomaly nastava menopauza a u kazdej zeny sa to prejavuje uplne inak, takze mat este starosti okolo maleho babatka, tak to nie, to uz radsej mat vnuca a z neho sa vytesovat a pomahat mladym, ked popytaju o pomoc,

zujanka
12. feb 2012

@nana776 no tak náhodou mňa mala moja mama vo veku 37 rokov a to bolo pred 40 rokmi veeeeeeeľmi neskoro na dieťa a máme super vzťah Nikdy som sa za ňu nehanbila a nikdy ma nenapadlo že je stará Dodnes si rozumieme, chodíme spolu nakupovať, do kaviarne, ku kaderníčke a to má už 77! rokov. Bavíme sa úplne otvorene o všetkom dokonca aj o sexe a umelom oplodnení je to proste moja kamoška. Ďakujem že ju mám. Aj toto je príklad, že vzťah nie je otázkou veku matky

milankovazuzana
12. feb 2012

Na, tak sme aj šibnuté, nooooo.Zaujímavý názor, žeby ženy po 40-tke už boli aj navyše staré? Fíha 🙂 Možno sa to niekomu páčiť nebude, ale napíšem.Materstvo od 40-tky hore je absolútne úžasné.Lebo: sme samostatné, príťažlivé, krásne a rozumné baby, ktoré presne vedia čo chcú- a preto dieťatko v takomto veku majú.Užívame si materstvo plnými dúškami, neriešime existenčné problémy svoje, ani dieťatka, máme milujúceho manžela, partnera, lebo práve s takým sme dieťatko chceli.A navyše s bruškom sme boli táááák strašne sexy!!!Nosíme mini, kostým, ale nemáme problém obuť si Conversky a rifle a ísť vyrovnane tam, kam chceme.Sme proste jedničky, či sa to niekomu páči, alebo nie.

grettka
12. feb 2012

aj mna mala mama v 35, kedze sa 15 rokov snazili o babo, a pred 35 rokmi to nebolo jednoduche, nemozem povedat, zeby som sa za mamu hanbila, ze je stara, prave naopak, vzdy vyzerala omnoho mladsie, vztah medzi rodicom a dietatom je zalozeny na niecom uplne inom.

jakelina
12. feb 2012

@milankovazuzana přesně tak se cítím já 😀 😀 Když vidím stejně staré kamarádky, které mají doma už jenom puberťáky, tak jsem šťastná za přebalování, vychutnávám si kojení nejmladšího syna a s nejstarším řešíme jeho starosti a radosti s láskou, studiem na VŠ a je to strašně fajn
Nikdy by mě nenapadlo, že jsem nějak omezovaná, chodíme na plesy, lyžujeme všichni, kromě malého, ten se bude učit až příští rok, divadlo, kino, vše se dá zvládnout.

zuziq
12. feb 2012

zaujimava tema a myslim ze realne a s cistim svedomim dokazem napisat svoj nazor na tuto temu az ked budem po 40 😀 Aj ked na prve precitanie ma prve napadlo Fuuha, to je dost neskoro, ale co ja viem ake to bude v 40tke? Mozno aj ja sa budem v tom veku zahravat s myslienkou na dalsie dieta. Ked som mala 15 tak 30rocny mi pripadali ako starci, teraz mam 30 a stale sa citim mlada a nechapem, preco mi 20rocny vykaju 😀

milankovazuzana
12. feb 2012

@jakelina Moja, hovoríš mi z duše.Tak to mám aj ja.Mimino nám dáva radosť a som šťastná za každú pokakanú plienočku 🙂

lubina
12. feb 2012

@nana776 neviem preco toto pises, ved ty dieta v 45 urcite mat nebudes, mozno budes starka a ktovie ci sa ti to bude pacit........ja som porodila prve v 33 a druhe v 36, ale nemyslim si, ze to ma vplyv na ich vztah ku mne. Mozno pred pol storocim to tak bolo, ale teraz je ina doba. Matky su ine, citia sa mlade, venuju sa mode, praci a pod. Preco by to, ze som mala dieta po 30-tke malo byt cosi zle. Som dospela, zodpovedna osoba, viem sa s manzelom o tie deti super postarat, sme zabezpeceni a mame super vztah. Toto mozno vela mladych nema a su nervozni, kedze musia byvat s rodicmi, alebo riesia hypoteky a pod. Preto prosim neodsudzuj cosi co ani zdaleka nepoznas.

nana776
12. feb 2012

milankovazuzana@ PYTALA SA NA NAZOR!Ak ste si nevsimli nazov tejto temy ... takze ja som napisala len ten svoj!!!Nechapem,preco sa hlavne TY - VY STARSIE ZENY ROZCULUJETE ked ste take sexi atd atd ... ja si myslim ze sexi je taka 25 v minisukni (ked uz ju spominas) s kocikom.A nie 45ka..... ja nemam ziadne problemy s financiamy,byvame samy takze vobec nemusim rozmyslat nad takymi vecami kde byvat ... od mlada do 25ky si clovek uzije vsetkeho dost tak naco cakat?a v 45ke si mozem uzivat zas ... nie aby ma moje dieta v 20tich pochovavalo a ja sa ani nedockala jeho svadby alebo vnuceniec. MOJ NAZOR.U

milankovazuzana
12. feb 2012

@nana776 Moja nehnevaj sa, ale JA ani ONI nie sme staršie ženy.Svojimi názormi si tu asi jediná staršie žena medzi nami.A to je zase náš názor, aj my sme vyjadrili ten ten svoj.Nik Ti ho neberie, my si tu diskutujeme a je nám tu fajn.My vieme, o čom tu píšeme, lebo tým žijeme, nič, čo tu moje rovesníčky píšu nieje vymyslené.P.S. my sa ale nerozčuľujeme, my sa iba usmievame 🙂

amrash
12. feb 2012

@nana776 Vis, jak pise @milankovazuzana - taky mam trochu dojem, ze zastavas nazory malomestacke skupiny prvni poloviny 20.stol. 😀
Zamysli se, pokud se podivame dal do minulosti, tak zeny rodily celou dobu, co byly plodne. HAK nebyla a nabozenske duvody by ani zenam nedovolily prolevat krev nenarozenych. Kdyz mely drive zeny treba 10 a vice deti (coz bylo celkem bezne) + do toho nekolik prirozenych potratu - pocitej se mnou - domnivas se, ze mely odrozeno do 30??? Tak to tedy ani naaaahodou!!! 😀
P.S.Napr. ma prababicka porodila meho dedu ve 46 letech - takze mam zarny priklad z rodiny o dalsim materstvi klidne jeste za 6let uvazovat 🙂 🙂🙂 😝