Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

mamice
2. nov 2011

@lenka_da Ahojky,paci sa mi tvoj nazor. 🙂.Mame tiez dietatko v 40 a sme stasni. Sme mladeho ducha a dufame ,ze nam to vydrzi. Mam rodinu v nemecku.A znamych v USA.Tam to neriesia.Nikto sa tomu nedivi.Ale prijimaju to co zivot prinesie.Prajem v zivote vsetko dobre.

deceuninck
2. nov 2011

...........no já osobně jsem opravdu zvědavá, jak tohle dopadne, jestli se to dozvíme...............upřimně si neumím představit, že bych probírala se svým tátou otázku sexuálního života s mámou, ale chápu, že to tazatelku trápí..........tak snad jen dodávám, že s maminkou bych o tom snad ještě mluvila..........i tak je to poněkud zvláštní a to se považuju za volnomyšlenkářku............ale v dnešní době je to snad trochu úlet, že by lidé kolem padesátky nevěděli nic o možnostech antikoncepce??

amrash
2. nov 2011

@pici Asi se budu opakovat, ale k tvému příspěvku: psala jsem tu už, že nikdy, ani mladí lidé si nemohou být jisti, zda své děti vychovají, takže to a priori neznamená, že starší rodiče své děti nedovedou ani k maturitě. Je to individuální záležitost, a také je to dáno "vyšší mocí", Bohem, osudem... jak kdo chcete.
@lucia2905 I toto je individuální záležitost. Já třeba denně pracuji s dětmi a mladými lidmi, se kterými si rozumím více, než s mnohými vrstevníky. Rozhodně se necítím přestárlá na dítě. A asi se ještě dlouho cítit nebudu.

vejula
3. nov 2011

@pici dakujem 🙂 velmi si važim čo si napisala a som rada že ma tu každy nepovažuje za divnu 🙂 😉

@timona ja nikoho nechcem poučovať ale pomôcť. Nevieš absolutne nič o mojej rodine, keby si vedela možno by si pochopila že moj otec je velmi svojsky a bolo by ho treba usmerniť vo vela veciach napriek tomu že ma po 50tke.A vôbec, nejdem tu pisať detaily našho rodinneho života. Mna len zaraža že sa spytam jednu nevinnu otazku a tu sa už najdu žienky ktore potrebuju riešiť vzťahy v našej rodine čo je a čo nieje normalne. So všetkou uctou to už nieje vaša vec. KAžda rodina si to zariadila tak ako im vyhovuje a prosim nechajte vzťahy v tej našej len na mne a nepotrebujem ani počuť vaše nazory o tom. PRetože to vidite len velmi povrchne a vôbec neviete čo sa v našej rodine už odohralo, takže prosim pst 🤐

A už sa prosim nevyjadrujte na tuto temu, vôbec mi nieje prijemne počuvať taketo reči o našich vzťahoch od ludi ktorí o mne a mojej rodine vedia velke prt. Vdaka

greenline
3. nov 2011

@amrash to čo píšeš je pravda - na druhej strane úmerne veku to riziko, že rodičia svoje dieťa nestihnú "vychovať", sa zvyšuje.. ale nemám potrebu nejako posudzovať to či by ľudia mali mať deti vo vyššom veku alebo nie... je to fakt každého vec, nebola som v takej situácii aby som toto musela ja osobne riešiť... ale je pravda že asi by som sa obávala či stihnem dieťa "vystrojiť" do života... a hlavne bolo by mi ľúto že nebudem svedkom jeho úspechov-neúspechov v živote, svedkom založenia si jeho vlastnej rodiny atď

vejula
3. nov 2011

a ešte tolko k mojmu miešaniu sa do vzťahu zrelych 50tnikov... KEd si je chlap isty že 50 ročna žena už otehotnieť nemôže a odimeta akukolvek ochranu a nepresvedči ho ani to ked mu manželka tvrdí opak, tak podla mna stoji za risk aby to počul aj od tretej osoby ktora si pred tym zisti fakty a poradi sa napriklad aj tu. Radšej sa budem chovať podla vas nevhodne, ako potom pozerať na trapenie mojej maminy.... Pokial ste vy radšej ticho a potom plakať nad rozliatym mliekom tak nech sa pači, každeho vec

dia6
3. nov 2011

ahojte, neviem či je, alebo nie je správne mať dieťatko takto neskôr. Asi záleží aj od toho či je to prvé dieťa alebo štvrté 🙂
Moja babka totiž mala takto neskoro dcéru a je preto o dva roky mladšia odo mňa. Takže moja teta je odo mňa mladšia. Ono by to nevadilo, no o to menej času mala babka na svoje vnúčatá. Vlastne nám skoro nič nekupovala a ani sa s nami tak nemaznala ako to babky robia.
Táto moja teta (mladšia odomňa) sa vždy na rodičovských združeniach za svojich rodičov hanbila, lebo boli starý. Teraz už je dospelá, už je to lepšie, ale asi to nebolo najľahšie.

greenline
3. nov 2011

@vejula najlepšie je také veci si vyriešiť tak, ako to cítiš ty.. nie vždy sa oplatí ťahať takéto osobné záležitosti na net... jednak tu ľudia nepoznajú celý background - a teda niekomu sa to môže zdať nevhodné, že sa ideš "starať" svojim rodičom do sexuálneho života alebo čo.. z toho čo si tu napísala mi to tak nepripadá, asi máš naozaj starosť o svoju mamu (asi ani ona nie je celkom OK s ocinovým postojom len si nevie sama rady však?) urob ako uznáš za vhodné, hoď s tatinjom reč, myslím že rozpitvávať to na nete nie je potrebné 🙂

vejula
3. nov 2011

@greenline jj maš pravdu ja som v povodnom prispevku dala len otazku či je vôbec možosť otehotnenia v takom veku. Aby som vlastne vedela že ako viesť rozhovor. Ale myslim že už to nabralo dobry smer a risuje sa riešenie. Som velmi rada 🙂

ani3012
3. nov 2011

@amrash skús si túto otázku položiť,keď bude tvojmu druhému drobčekovi 10 rokov,či by si sa dobrovoľne! dala ešte na bábätko.... máš pravdu,vejula vyšla s intímnou vecou svojich rodičov na verejnosť a preto treba k tomu aj tak pristupovať...vôbec to neberiem,že sa stará do rodičov-skôr si myslím, že sama maminka je rada,že sa môže takto zveriť a keďže sa zverila,tak asi chce aby s ňou vejula sa o tom rozprávala,zaujímala sa...nie je to nejaké vmiešavanie alebo staranie do niečoho, po čom jej nič....
mne keď kamoška povie ,že má nejaký problém,tiež má v podstate do toho nič,ale keďže mi to povedala,tak ju zaujíma môj názor...či s ním bude súhlasiť alebo nie 😉
babička mala 13 detí ,lebo dedo si vždy urobil po svojom a to ,čo si myslela-cítila babička bolo vedľajšie

@vejula ja mám taký istý vzťah s maminkou a to,že sa ti maminka zverila so svojimi obavami len dokazuje váš krásny vzťah 😵 😵 😵
a inak ono v kresťanstve aj prerušovaná súlož je druh antikoncepcie 😀 my ju praktizujeme už xx rokov a zatiaľ úspešne 😉
ale odporučila by som tvojej maminke vnútromaternicové teliesko ....

leeena_4
3. nov 2011

@vejula určitě mi nepřijde divné, že jste s maminkou nejlepší kamarádky, já s tou svojí taky jsem a povídám si s ní i o sexu a taky vím tajemství, která nikdo neví 😉 Ale prostě bych tohle neřešila, protože i přesto, že je má kamarádka vážím si jí a respektuji, že je dospělá a zodpovědná za svůj život 😉. Určitě můj příspvek nebyl psán s tím někoho poučit, pokud jsi to tak pochopila, za to já nemůžu. Já jsem jen vyjádřila názor, ale netušila jsem, že to partu ženských ve středním věku tak rozhodí 😀 a i já můžu napsat: Bože, človek aby sa bál napísat svoj názor 😉. Víš, pokud píšeš své názory veřejně, na veřejné diskuzi, musíš počítat s tím, že se lidé budou vyjadřovat 😉. Pokud ti to vadí, založ si soukromou diskuzi a pozvi si tam jen ty, od kterých stojíš o názor (tedy ty, co mají stejný názor, jako ty).
@pici chápu, že máš jiný názor. Tak prosím chápejte mě, že já si myslím něco jiného. Neodsuzuji váš názor, nesuďte můj, není o nic horší, než ten váš 😉.

amrash
3. nov 2011

@greenline U nas v rodine prevlada dlouhovekost a aktivita, temer neslucitelna s vekem ( 90 let a vice) takze ja nad strankou veku nehloubam. Vzdy se muze neco stat, ale to by musel byt clovek permanentne ve stresu. Ja to nechavam Bohu... co se ma stat, to se stane a clovek to stejne neovlivni!

amrash
3. nov 2011

@ani3012 Vis, nerada ti kazim iluze, ale klidne bych se otazce tehu postavila v jakemkoliv veku. Mam totiz natolik vazne zdravotni komlikace, ze riziko tehu je u mne vzdy mnohem vyssi, nez u zdrave 50 lete zeny!!! Spis bych se bala, aby detatko bylo v pohode. Ale kdyz uz bych si zadelala v 50 na maleho cvrcka vlastni vinou, zvladnout bych to proste MUSELA!

greenline
3. nov 2011

@amrash ja som ani nehovorila o tebe, ale tak vieš, každý také šťastie nemá že sa dožíva v zdraví vysokého veku. aj keď, každému to zo srdca prajem 🙂

amrash
3. nov 2011

@greenline Ja vim, clovek nevi dne ani hodiny a ani ten nejvetsi bohac si neprikoupi na tomto svete ani minutu! Na druhou stranu dite je Boz dar a je treba ho prijmout kdykoliv. Ja bych nemohla treba jit na potrat jen ze strachu o sebe, nebo z budoucna.

jasekd
3. nov 2011

Diskusi jsme necetla,jen tu zahledla par nazoru, mozna moje reakce bude OT, tak kdyztak nereagujte 😀
Jsem proti asistovane reprodukci u zen ve vysokem veku, blizicim k 50ce. Pokud se stane normalni cestou, co maji delat, kazda nepujde na potrat jen proto, ze je "stara" 😅 Proste by to zvladnout musela, jak pise @amrash
K otazce veku, ne kazdy ma to stesti dozit se vysokeho veku, ale ne kazdy ma to stesti, ze ma dite v 25, neslo to, nepotkal toho spravneho partnera atd atd. Ja jsem mela prvni dite v 29, druhe ve 30 letech, z drivejsiho pohledu stara rodicka, dnes prumerna 🙂 Vsechno je relativni...

lenka_da
3. nov 2011

@mamice no ved, obcas mam pocit, ze my sme tu taka velka dedina... 🙂 kazdy kuka druhemu do taniera a moralizuje, jedna je na rodenie prilis stara, druha prilis mlada, tretia prilis hlupa, stvrta prilis karieristka, dalsia, cholericka, ina prilis flegmaticka... jaaaaj, zakazeme vsetkym zenam, ktore maju nejaku nalepku "prilis" rodit 😉 lebo je to nemoralne! Karieristka sa nestara o rodinu, cholericka ziape po detoch, flegmaticka na ne kasle, hlupana vychova len hlupe deti, mlada nema skusenosti, je nevyburena, stara o chvilu zomrie... 😀 Vacsina z nich ale svoje deti miluje a aj tak maloktore dieta ma idealne detstvo a rodicia sa o neho staraju aj v dospelosti... aj ked, podla toho, co tu citam, zijeme v idealnom svete 😀 tak a teraz ma tu ukamenuju, preto prosim, pisala som @mamice, juuuj, nebije ma 😉

ani3012
3. nov 2011

@amrash porozprávame sa o 10 rokov,dobre ?

jakelina
3. nov 2011

@lenka_da taky to slyším, že jsme si pořídili tolik dětí a ještě na stará kolena, že nejsme normální atd.......Ale i pár lidí nám fandí.

greenline
3. nov 2011

@jakelina no ja vám fandím rozhodne 😀 mojim snom je mať 4deti 😉

jakelina
3. nov 2011

@greenline děkuju 😉 Však máš na to ještě čas. 😉
U nás jak jeden chybí, tak je mi smutno. Nejstarší je už od září na kolejích a víkendy teda stojí za to. To si oba ti starší přivedou svoje holky a je nás tady 8. 😀 😀 To si užívá hlavně malý, každý si s ním chvilku hraje a on je v sedmém nebi 😉

ani3012
3. nov 2011

@jakelina človek je tak starý na koľko sa cíti....ja som si od mlada plánovala,že budem mať dve deti po sebe a jedno v neskoršom veku pre radosť 🙂 ale zistila som,že radosti mám až až 😀
Pri Patrikovi,keď mal asi 3 roky,som vravela,že nikdy nechcem druhé (Paťko je fakt žihadlo)
teraz mám obdobie,že dve deti a dosť 🙂
ktovie,čo bude o pár rokov ......

jakelina
3. nov 2011

@ani3012 já mám takové hodné a klidné děti, tak u nás se každé další tak nějak ztratí. Všichni se dobře učí, tak já si nestěžuju. Snad jim to vydrží a budou nám dělat jenom radost. 😉

ani3012
3. nov 2011

@jakelina ja som inak počula,že čím viac tým lepšie 🙂

lenka_da
3. nov 2011

@jakelina vidis, to som este zabudla pridat, ze jedna ma vela deti - ako to vychova, druha iba jedno - chudatko, ostane same... 😀 dalsia rodi deti hned za sebou, v inej rodine su zase prilis velke vekove rozdiely medzi detmi... a mohli by sme pokracovat, nekonecny zoznam... 😉 vzdy sa najde niekto, komu nevyhovies a podla ktoreho si blazon 😉

vivusika
3. nov 2011

@dia6 vieš, ja som najmladšia zo štyroch sestier, mama mala 15 keď som sa narodila. Mala som päť rokov, keď sa narodila prvá neter - našich prve vnúča. A môžem povedať, že naši si ju užívali. A ja tiež 🙂 Rodičov už síce nemám, ale mám sestry, netere a vlastne už aj neterka má babätko, takže super 😉

ani3012
3. nov 2011

@vivusika medzi mojím najstarším bratrancom a najmladšou tetou je rozdiel 3 roky....bratranec je samozrejme starší 😀

dia6
3. nov 2011

@vivusika asi to záleží od jednotlivých situácií. Lebo ja mám babku, aj tú moju mladšiu tetu veľmi rada. Len moja babka (jej mama) jednoducho nemala nervy na toľko detí a dávala to najavo. A táto teta (mladšia) sa za nich hanbila a to mi bolo aj ľúto. Jednoducho boli pre ňu moc staromódny, no a starý.
Proste je to individuálne. 😉
Ja keby som nechtiac ostala aj po štyridsiatke tehotná, nechám si to... na 100% (teda ak by bolo všetko OK). Ale plánovane? To si moc teraz neviem predstaviť. No možno raz... to budem vidieť inak. 🙂

jakelina
3. nov 2011

@vivusika já tomu nerozumím, maminka měla 15 let, když jsi se narodila????????? 😲

amrash
3. nov 2011

@jasekd Jo jo, přesně tak. Nejde to prostě načasovat jen proto, abych nebyla "stará matka" někdy v budoucnu. Moje máma mě měla v 31 letech. To v době, kdy jsem se narodila, byla už dávno za zenitem, tím spíš pro první dítě. Dřív se rodilo běžně kolem 20. Všichni na ni koukali jak na extota. Prodělala dost těžkých nemocí v době, kdy mně byly cca 4 roky a nevědělo se, jak vše dopadne. No a já mám za týden 40 a máma si parádně užila i vnuka (a doufám, že toho druhého si užije stejně).