Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

milankovazuzana
12. feb 2012

@amrash Presne si to vystihla.Dnes sa ľudia pozastavujú nad vekom rodičky, ale v nedávnej minulosti to bolo úplne celkom bežné-viď viacpočetné rodiny.Tak ako píšeš, vtedy mali ženy aj do 10 detičiek a rodili aj po 40-tke.

amrash
12. feb 2012

@milankovazuzana No jasne, to jen v posledni dobe se z toho dela dramo!!! Protoze za komunistu v ramci dodavatelsko - odberatelskych vztahu (coz je bozi hlaska z jednoho filmu) jak se holka vyucila, nebo odmaturovala a do 20 se nevdala, nebo nebyla v lepsim pripade "v tom" tak uz na ni vsichni cumeli jak na exota se staropanenskou budoucnosti!!! Proto ty mimozni nazory 😀 😀 😀
P.S. Muj deda se narodil v roce 1907 a jak vidno, bez predsudku o "stare" matce.

milankovazuzana
12. feb 2012

@amrash dobre to zahlásili vo Vesničke strediskovej 😀

amrash
12. feb 2012

@milankovazuzana BINGO!!! 😀

milankovazuzana
12. feb 2012

@amrash Vidím, že to už máš za pár...Tak som zvedavá, čo budete mať.Určite daj vedieť, aby sme sa vytešovali spolu s Tebou. 🙂

deny3
12. feb 2012

tak vdaka za túto tému, aspoň som sa od zrelých dvadsiatničiek dozvedela niečo o sebe. Prihodím ešte polienko do ohňa, ja drzá, chorľavá, senilná štyridsiatnička plánujem ešte dalšie dieťatko. A je mi úplne jedno, či to bude teraz, alebo o tri či štyri roky.

amrash
12. feb 2012

@milankovazuzana Mam to tak za par, ze uz lezim v porodnici 😀 😀 😀 a pozitri mam jit na sekci. Jenze nevim, jestli se termin neposune kvuli oparu, co mi dnes naskocil ☹

P.S. Pro mladice - ten cisar s mym vekem nesouvisi, je to nutnost po urazu 😝 😝 😝

milankovazuzana
12. feb 2012

@amrash Jémine, tak Ty už takto...tak sa držkaj, odpočívaj, teš sa na miminečko.Držím Ti palce, moja. 🙂

dena
12. feb 2012

ja uz dufam nie 😀 myslim ze to stací 🙂 ale preco nie, ked si na to zena trufne tak hor sa do toho 😉

amrash
12. feb 2012

@milankovazuzana Moc dekuji za krasna slova - je to od tebe mile! 🙂

deny3
12. feb 2012

@amrash už v nemocnici, tak to držím palce, na ten prvý pocit po prebratí z narkozy nikdy nezabudnem. A naozaj neviete pohlavie? ja by som to nedokázala 😀

valerya
12. feb 2012

Dievčatá, ja som mala dcéry ako 24 a 26 ročná. Keď vyrástli, mala som vysnívané, že v 40-ke budem mať ešte jedno bábo. Nepodarilo sa. Zato som sa nevzdala. Našla som si deti dve presne na moju 40-ku. Dnes majú po 6 rokov a ja som šťastná, že ich mám. Sú láska v našom dome. Keď som ich priniesla, moje dcéry sa do nich absolútne zamilovali. Dnes je ten vzťah vzájomný. Nebojím sa toho,že by som na nich nestačila, keď budú rásť. Nemajú ničoho menej, lebo okrem mojich aktivít majú aj dve veľké sestry, ktoré ich brávajú zase po svojich záľubách. Niekedy sa dokonca naťahujú, kam ich vezmá, lebo každá by rada presadiť na malých, čo ju baví 😀

amrash
12. feb 2012

@deny3 No jo, mirne mi v patek vyletel tlak - protoze jsem nervak a bala se, co mi reknou, a tak si me tu uz zrovna nechali, kdyz mam mit po nedeli tu planovanou sekci.
Pohlavi vime, ale i tak to nikdy az do porodu neni 100% 😀

deny3
12. feb 2012

@amrash tlak, to poznám 😀 😠 aj ja som si s ním odležala dva týždne. Ja som bola nedočkavá, aj ked mi bolo jedno, či čakám chlapčeka alebo dievčatko, no ten môj malý sa tak krásne ukázal na utz, to sa nedalo pomýliť sa 😀 a potom 3D to len potvrdilo.

amrash
12. feb 2012

@deny3 Ja s tlakem celkem nemela problem, ale jsem cholerik, tak se neco takoveho dalo cekat 😀 Pises, ze ses probrala z narkozy - taky sekce?

leiladelly
12. feb 2012

@amrash Držím pěsti, ať jste oba v pořádku a vše proběhne dobře 🙂

renatazet
13. feb 2012

@nana776 nedá mi nezareagovať na tvoj príspevok. Mňa mala moja mama v 36-tich rokoch (a mali sme spolu super vzťah) a možno aj preto som stále snívala o tom, že aj ja chcem mať v tomto veku ešte jedno bábätko. Splnilo sa mi to ešte trošku neskôr v 42 rokoch, som maminou 1-ročného synčeka a je to také naše slniečko pre celú rodinu. To najkrajšie, čo som v poslednom roku počula, tak bolo od môjho 22 ročného syna, ktorý svojmu malému bračekovi povedal: "Miško, takí sme všetci radi, že ťa máme". A toto hovorí za všetko....

berenika39
13. feb 2012

Kdžy on si to asi musí každý prožít - to mateřství na druhou. to nejde popsat, a jak je vidět, ne vždy to najde pochopení. Vzpomnělaj sem si na tuhle diskusi dneska ráno, když jsem se namalovala, vlezla na váhu - super, jak před těhu, navlíkla nový džíny, skoukla se v zrcadle, nabalila prcka a jeli jsme....nemám mindráky🙂

awalancha3
13. feb 2012

@nana776 .............25 rocna s kocikom je vec standardna, bezna, nicim nevynimocna, nepovsimnutiahodna ( z tohoto aspektu), ale fesna 40 tnicka s miminom to je iné kafe, to uz si ludia vsimnu... inak je sranda ked idem s mojimi detmi (19 rocny syn) a rocná decerenka na prechadzku....... syn je vysoky a urasteny fesacisko.. a vidim ako ludia na nas pozeraju a v duchu prepocitavaju, ci ide vedla mna moj syn alebo manzel... chi chi chi, podotykam, ze vyzeram ehm, trochu teda mladsie ako na 41 rokov......a ja osobne ked vidim starsiu mamicku, vzdy mi je to take sympaticke..... no a hm sexi 25 rocna v minisukni na prechadzke....... to je to, to si trafila kliniec po hlavicke..... 25 rocna sa nahodi aby bola straaasne sexi a dieta berie von ako svoj "dovod a zámienku" s tým, že zabije dve muchy jednou ranou, lebo aj tak decko musi na vzduch, musi nieco nakupit a aspon vybehne von z toho domaceho vazenia....40-45 rocna mamicka pojde von hadam aj v teplákoch (obrazne povedané), len aby jej dieťatko malo cerstvy vzduch a prechádzka mu prospela...... a zaujimave, viac si vsimam zeny s kocikmi a cim starsie, tym viac chodia s detickami do lesa alebo tam kde nie su auta, na osamelejsie a kludnejsie miesta bez vyfukov a cim mladsie tym viac sa tahaju do centra, aby boli videne a videli.....

jakelina
13. feb 2012

@berenika39 jo jo, já si taky takhle připadám. Mám některé spolužačky, které mají kolem břicha pneumatiku a já díky pohybu kolem malého pořád nosím velikost co jsem měla ve dvaceti letech. Myslím, že strašně omládneme s malým dítětem.

awalancha3
13. feb 2012

@bonaquaba .....uch, tri malé detičky????? gratulujem a sucasne súcitím, hlavne ak si na ne v podstate sama, to je obdivuhodne...... jedno bábenko dá zabrat po psychickej stranke, ale tri to uz aj po fyzickej.... to je potom absolutne samozrejmé, že ich potrebujes odchovat a potom konecne mat klud a venovat sa sama sebe..........nemyslim to ironicky.....uplne vážne, musi to byt ohromny zaber.......uff, to je pre mna nepredstavitelne, mat rychlo po sebe tri deticky.... kazdy mama co to zvladla bez toho aby mala opatrovatellky a nechavala decka na pospas sebe samým by si zasluzila metál...... a mali by ju ukazovat v telke namiesto nejakej judiniovej ci Hanychovej.......

jakelina
13. feb 2012

@awalancha3 to jsi trefila hřebíček na hlavičku

awalancha3
13. feb 2012

@jakelina ...4 deti? gratulujem.........to uz sa tie starsie o malé aj trochu postaraju, že? to máte doma teraz takeho malého miláčika....

anjelicek26
13. feb 2012

@awalancha3 - ale toto su zasa tiez take strasne predsudky.... ako keby sa vsetky mlade maminy len po centrach flakali, nahodene ako pipenky. Ale prosim ta 😅 Ako pri vsetkom - su take a take maminy. My chodime kazdy den krmit s malym kacky a prechadzat sa pri kanali a popozerat lode, na ihrisko, do parku a cez vikend vybehneme do centra, budem asi nejak exot 😅 Netreba to takto zovseobecnovat. To, aka je mamina nema nic spolocne s vekom. Su take, co budu vystresovane a budu sa bat babo aj chytit v 20-ke a take, co take budu v 40-ke... A opacne, su maminy, co zvladnu vsetko lahunko mladunke, a take, co to zvladnu starsie. Ale je dost rozdiel, ci sa to prve dietatko narodi az po 40-ke, alebo je to len taka lasocka na potesenie na zaver 😵

Moj spoluziak mal rodicov, co mali vyse 60, ked on mal 16-17 a viem, ze to tazko znasal, ich dom vyzeral ako no, ja neviem proste dom mojjich starych rodicov a oni si nemali velmi co povedat. Uplne ine svety. Lenze u nas to bude rovnako, kedze drahy je starsi, ked bude Max v tom veku... uvidime, co ukaze cas... podla mna su ludia osobite individua... neda sa povedat... mlada/starsia mamina je taka a taka... to je vsetko. Kazda z nas to dieta miluje a vychova...

jakelina
13. feb 2012

@awalancha3 to ano, je to skvělé. Všichni ho doma milujeme 😉

berenika39
13. feb 2012

@awalancha3 tímhle se taky bavím, když jdeme spolu - já, starší i mladší. Už sem i i stalo, že se mě pokladní zeptala - kdo je kdo. bráškové jsou si podobní, tmavé hnědé velké oči, ale ten věk 😀 😀 . Malý by teoreticky mohl být synem staršího, tak to tak bývá vtipné🙂. A vůbec - mají se strašně rádi, učí se jeden od druhého, jsou sehraná dvojka🙂

amrash
13. feb 2012

@leiladelly Dekuji - zitra uz to vypukne na ostro, tak snad to v pohode zvladneme 🙂

lucka1987
13. feb 2012

@awalancha3 ahoj len tak zbezne som si precitala diskusiu ... v prvom prispevku si pekne opisovala ako prezivas druhe materstvo a ako lutujes , ze si to tak neprezivala pri prvom .. a teraz pises : " no a hm sexi 25 rocna v minisukni na prechadzke....... to je to, to si trafila kliniec po hlavicke..... 25 rocna sa nahodi aby bola straaasne sexi a dieta berie von ako svoj "dovod a zámienku" s tým, že zabije dve muchy jednou ranou, lebo aj tak decko musi na vzduch, musi nieco nakupit a aspon vybehne von z toho domaceho vazenia.... "
dost sa ma to dotklo .. je to velmi uzkoprsa myslienka... jasne su aj take maminy. ale kolko ich je? 😅
my sme sa snazili o babo dva roky. o jedno sme prisli a o druhe teraz po Marekovi .. dieta berem ako obrovsky dar a nie ako zamienku na prechadzku.. mimochodom ked sa idem prechadzat dam si " slusnejsie" teplaky a botasky . a urcite sa neprechadzam po meste a uz vobec nie po nakupnych centrach ... nekupujem presnidavky ale urobila som domace z vlastnorucne oberanych jablk.. nachval som nasadila v zahradke mrkvu a zeleninu aby mal drobec nehnojene a zdravsie ako zo supermarketu.
a ano aj nahodit sa viem, ked ideme s mm na nedelnu prechadzku tak sa aj namalujem az som trochu sexi, pretoze nie som len matka ale som aj manzelka, ktora stale chce svojho muza pritahovat a pacit sa mu.

jakelina
13. feb 2012

@amrash tak na tebe budeme myslet a na maličké taky 😉

berenika39
13. feb 2012

@amrash taky se přidávám, at to dopadne dobře a dej vědět🙂