Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

amelie001
11. feb 2009

Já si myslím že žena má právo na dítě i ve 40 a nebo i po.Moje sestřenka porodila v 38 letech absolutně zdravého a krásného chlapečka,chtěla by další,bude jí 40.nikdo ji za to neodsuzoval.Proč taky,když nějaké "slepice" se nechají oplodnit,porodí zdravé dítě a pak ho hodí do popelnice,kde to mimčo umře,není moc dobrý.Za to třeba maminka co nemá třeba do 40 štěstí a podaří se jí otěhotnět se o mimčo vzorově stará a je štastná že ho má.Asi to sem úplně nepatří,ale odsuzovat třeba maminku ve 40,že je to pozdě je blbý,a nebo taky to že bude mít nutně postižený miminko.Nemusí to tak být.Já osobně přeju všem maminkám ke 40 i po krásné miminka.

wsmoulinkaa
11. feb 2009

zdeni to jj názory jj, ale neni vhodný psát jak se komu narodili postižené děti...jinak v poho 😉

marci65
11. feb 2009

Snažím se reagovat na Tvoje : ...musí počítat s vyšším rizikem, že se mu narodí postižené dítko...Prostě s tím nesouhlasím, já jsem byla na všech testech, věděla jsem, že moje děti budou geneticky v pořádku, testy jsou spolehlivé na 99,9%. Ovšem znova Ti píši, postižení, které vznikne v těhotenství (před. porod), při porodu (nedost. kyslíku) po porodu se ovlivnit nedá. Ne matky po 40, ale KAŽDÁ nastávající matka musí počítat s tím, že nemusí být všechno v pořádku. Vím na co narážíš, že nebude tolik sil, třeba na to nečekaně postižené dítě.. Tohle se špatně zvládá v každém věku. Dopředu počítat s tím nejhorším, tak vymřeme.. ☹

spika
11. feb 2009

Marlene, Daska - úplne presne ste popísali to, čo cítim aj ja v tomto neskorom materstve.....Marlene - tvoj popis "nezeniem sa uz za karierou,nemam pocit zeby mi nieco v zivote utieklo,s manzelom sme dost cestovali este pred dcerou,financne sme zabezpeceni...." to sú presne výrazy, ktoré aj ja používam, keď sa mi niekto čuduje, prečo máme ešte dieťa....
Máme priateľov, ktorí mali dieťatko dosť neskoro...minimálne vo veku 45 rokov a ich prvá dcéra už študovala v zahraničí na VŠ...Keď nám prišiel mail a foto bábätka s textom "máme bábätko", nevedeli sme, či ho majú oni alebo dcéra 🙂 Povedali nám, že nikdy neboli šťastnejší, ako teraz.....a keďže tak aj vyzerali, 🙂 uverili sme im bez výhrad a v podstate nás k tomuto kroku inšpirovali 🙂

spika
11. feb 2009

Zdenallicka, nemyslíš, že tvoj negatívny postoj k neskorému materstvu môže mať pôvod v osobnej skúsenosti? Keby mal môj otec so svojou novou ženou 2 postihnuté deti, tiež by som sa neubránila pocitu, že za to môže ich neskorý vek....Naše názory a pocity ovplyvňuje naše subjektívne vnímanie situácie...Možno keby mal tvoj otec 2 zdravé deti v novom manželstve, bol šťastný a nesmierne si to užíval, hlasovala by si všetkými desiatimi za neskoré materstvo!

zdenallicka
11. feb 2009

spika: To je vice nez zrejme, ne? 😀 Samozrejme ze muj negativni postoj prameni z osobnich zkusenosti... 😉 Samozrejme netvrdim, ze se jednou nestanu zastupkyni matek po 40.. Ale to jen v pripade, ze se mi jeste 13 let nepodari otehotnet... 😉

spika
11. feb 2009

Zdenallicka, želám ti, aby si otehotnela čím skôr a aby ste si jedno-dve deti ešte mohli dovoliť aj po štyridsiatke! 😉 Život niekedy píše veselé príbehy a hoci s Barou Basikovou asi už spolu kočikovať nebudete, bolo by milé, keby si sa po štyridsiatke stala horlivou obhájkyňou starších matiek 😀

zdenallicka
11. feb 2009

No to se asi nestanu, ale diky za prani... A po ctyricitce asi fakt deti mit nebudu (pokud se mi pred ni podari otehotnet).. 😉 Ja nejsem ten typ... 🙂

petra2204
11. feb 2009

Taky jsem starší matka, posledního syna jsem rodila v 38 letech. Jestli bude mít člověk sílu na výchovu puberťáka neví ani ve 40 letech ale zrovna tak ve i 30 a 20 letech. Uznávám, že starší matky mají větší předpoklad nějakého postižení dítěte genetickou vadou. Právě proto jsou víc hlídané a doporučuje se aminocentéza a jiná vyšetření. Mladší maminky tolik hlídané nejsou a bohužel, může se stát, že se na postižení přijde až po porodu.
Mně kdyby někdo řekl v 25 letech, že budu mít v toto věku ještě dítě, hódně dlouho bych si klepala na čelo 😀 . Prostě tak jde čas...

monikajan
23. aug 2009

Dnes som oblavila tuto temu a hlasim sa medzi maminy nad 40. A to este prvorodicka nad 40 - maly sa narodil min. rok - mala som 41. Dlhe roky sme sa o mimi snazili, absolvovali sme vsetko (som uz 20 r. vydata), no a potom to prislo same od seba - zistila som to az v 7 tyzdni. Tehotenstvo som mala ukazkove, maly je uplne zdravy a stastny. Mne to pripada uplne v pohode, ked ma zena babo nad 40 - mam 2 bratov (sme po 2 rokoch) a potom 22 r. sestru - mama mala 43, otec 49. Segra je uplne normalna mlada baba, studuje veterinu a nasi ju zvladali s prehladom.
Nemyslim si, ze mlady rodic je statisticky zarukou lepsej vychovy a stastnejsieho detstva. Ja si materstvo vychutnavam, neriesim zasadne otazky zivobytia, precestovali sme s manzelom tristvrte zemegule a ja som teraz najspokojnejsia doma na malej dedine s malym na dvore. Zistila som, ze vsade na svete je chleba o dvoch korkach, ze v zivote zalezi na rodine a vztahoch a to je rovnake v Cine, Australii, Norsku aj na Slovensku. Neriesim ani karieru, uz som sa dost v robote nahanala a dosiahla dost vysoko a mozno to vyznie nevierohodne, ale nechystam sa vratit do toho sialeneho pracovneho tempa po MD, len aby som nespadla z pozicie. Nenecham si ujst detstvo maleho za ziadne peniaze - to je vyhoda rodicovstva neskorsieho veku, cosi sme uz stihli zarobit. Pracovat budem, samozrejme, ale nie takym tempom, ako doteraz.
No a chceli by sme aj druhe dietko, nech maly vie, co je to byt surodencom, delit sa i zdielat spolocne (drzte palce). Sme sportovo zalozeni, kondicku som mala pred porodom lepsiu ako 90% dnesnych 25-tiek (nechcem nikoho urazit, ani sa dotknut), tak nepochybujem, ze sa dozijeme vnucat a budeme ich zvladat 🙂 .
Volako som sa rozpisala - zdravim vsetky spolumaminy 40-nicky. Vychutnavajme si to aj nadalej, nech si hovori kto chce, co chce, my uz predsa vieme, o com je zivot.
Hawk.

stylly
23. aug 2009

Ahojky také přidávám názor,..myslím že maminka by měla být mladá,,...u otce je to jedno(Viz Gott). 😀
Ale každý at plodí a rodí kdy chce,...když se bude o dětátko dobře starat 😉

evi3
23. aug 2009

Nemyslím, že u otca je to jedno 😉 a tiež nemyslím, že "nie je v poriadku" mať dieťa po 40-tke. Kým funguje všetko ako má, príroda s tým zrejme súhlasí 😉 . Moja babka sa narodila prababke v 44, obaja moji rodičia sa narodili mojim babkám po 30-tke. Obe babičky sa dožili vysokého veku (89 a 97) a obe sa dožili pravnúčat. Teda bratových. Mojej už nie. A ja som mala dcéru v 41, celé tehotenstvo v pohode, žiadne rizikové, do práce som chodila celú dobu, dcéra je zdravá a šikovná. Rada by som bola mala dieťa skor, ale nebolo s kým, a keď som teda konečne stretla toho správneho chlapa, mala som sa na to vykašľať len preto, že už sa to nehodí?
A dámy, my nebudeme dochodkyne v 55, už teraz mi to vychádza na prácu do 65 😅, ale to sa ešte posunie, takže ak bude dcéra chciet študovať, už bude mať pomaly aj po výške 😉

hanula11
24. aug 2009

ZDRAVÍM vespolek. Každý má právo se rozhodnout v kolika letech a zda bude mít dítě. Ať je mamině 18, 25 nebo 45. Lidé jsou různí, žijí různé životy, mají různé vztahy mezi sebou a jako by se nic nemělo zevšeobecňovat, ani otázka mateřství (nebo otcovství) není jednoznačná. Je to o zdraví, odpovědnosti, lásce, rodinné i finanční situaci, možnostech.
Já měla dvě děti už "zamlada", dnes je jiná doba a většinou se začíná rodit i později, než tehdy. A teď budu mít třetí dítě, protože je chci, a chci je i přesto že mi bude 44 let. Ještě mi není padesát a do důchodu se nechystám a kdoví kdy se do něj nakonec dostanu. A tak jako jsme vychovali dvě děti, doufám že vychováme i tuhle třetí holčinu. Napsala bych v pohodě, asi to někdy bude těžší než s mými "prvními" dětmi, ale ono je to někdy těžké i ve dvaceti nebo ve třiceti. Tohle není otázka věku, to je otázka životní situace.
🙂 A když jsme dávali dohromady genetický dotazník, tak jsem si uvědomila že vlastně i moje vlastní babička (která by teď už měla kolem stovky a porodila pět dětí) měla své poslední po čtyřicítce a starší maminy byly vždycky. 😉 😵

atrami
24. aug 2009

Maminky,
držím vám všetkým palce. 🙂 Nech vám detičky robia radosť.

wsmoulinkaa
24. aug 2009

ahoj...držív všem maminkám nad 40 let palce.. mě je 34let a mám ted druhé po 10 letech skoro...kamarádce je 40let a bude koncem září rodit, už ted chuděrka nemůže chodit jak ji vše ale bolí, ty roky znát jsou povídala, svaly jsou ochablejší, ale není žádné béčko, tak se těším až budeme drncat spolu! Hodně štěstí!! 😵

kosilelaa
19. okt 2009

Nezáleží na věku maminy ale na mentalitě. Jestli bych měla někdy volit mezi nezodpovědnou maminou ve 20 a zodpovědnou třeba ve 45 dala bych hlas té starší. Umírají i mladé maminy,záleží asi přeci jen víc na tom kolik lásky dokážeme svému děťátku dát pokud ještě žijeme. Na proti tomu,je dost často týrané či pohozené mimi právě mladší maminkou. Prostě je to buřt,stará nebo mladá,nejdůležitější je stejně jen to maličké a nevinné milovat... 😉 . Tím nechci vůbec tvrdit že mladé maminy jsou nezodpovědné,bylo to jen srovnání...takže mamči jakéhokoliv věku..držte se.

annika
19. okt 2009

jejjj! Monikajan! Všetko najlepšie k prvým rôčikom malému Michalkovi!!!!! AJ celej rodinke! 😀 😀
SOm tiež maminka tesne pred 40-kom, tiež som doma šťastnáááááá s deťmi, a veru sa tiež neponáhľam naspäť do práce....veď ešte mám pred sebou 23 rokov až do dôchodku..joj, aj to napísať je veeeľaaaaa..... 😅 😝 😝
Zdravím všetky maminky okolo 40!!!! 😉 😉 😉

jakelina
20. okt 2009

Zdravím všechny "starší " maminky a vůbec neřešte kolik je vám let a jděte do toho. Já budu mít čtyřicet a zatím snáším těhu v pohodě a každý musí posoudit jak se cítí a jak to zvládne sám. Taky nejsem úplně zdravá, ale není to nic hrozného. Když může porodit dítě matka, která měla rakovinu, nebo bere léky na nějakou nemoc, jako třeba epilepsii a taky porodí zddravé děti. Tak to neřeším a důvěřuju lékařům.

saruspec
22. okt 2009

Zdravím všechny,i ja jsem před měsicem porodila syna Matějě.15let jsem se snažila o ditě,byla jsem mimoděložně těhotná to mě vzali vejcovod a řekli že už přirozenou cestou nemužu mít děti,ale ja po roce opět otěhotněla ale mělo to daw.syndrom tak jsem to musela dát pryč,před rokem a pul jsem byla dvakrát na umělém oplodnění v olomouci a zase neuspěšně,tak už jsme s manželem se smiřovali že zustanem bez dětí jela jsem do lazní a po dvou měsicích jsem konečně otěhotněla přirozenou cestou,ikdyž malému zjistili když jsem byla na genetickém ultrazvuku že mu špatně funguji ledviny byli jsme aji v Praze u Apolinaře na vyšetření tam mi řekli ať ukončím těhotenství to jsme z manželem zamitli a objednali se do Olomouce.V uterý Matyska operovali a už je vše snad dobré,prošli jsme si a ještě projdem trnitou cestou ale nikdy toho nelitujem Matějiček je naše štěstíčko a zlatičko a vubec mi nevadí že je mi 40let a manželovy 50let myslím si že mu dáme vic do života než ty mladé holky co neví co od života chtěji.Tím nechci urazit nikoho,ale jak vidím v televizi jak matka porodí a hodí holčičku v igelitce do křoví tak bych vraždila,to žadná 40letá matka neudělá!!!!!!!

jakelina
22. okt 2009

Saruspec, tak to Ti moc gratuluju k chlapečkovi. Je to asi zázrak, co. Mě to ani nepřijde, protože mám už tři děti doma a tak kdyby to na počtvrté nevyšlo, tak to nebudu tak řešit. Ale i tak mi to přijde úžasné a pořád tomu nějak nemůžu uvěřit. Tak přeju ať je malý hodně zdravý a je všechno OK a vy se s manželem držte.!!!

saruspec
22. okt 2009

Moc děkuji jakelin,je to zazrák ja pravě věřím v zazraky přiroda je mocná čarodějka.odpoledne jedem do olomouce za Matyskem ještě je na jipce ale už neni pod přistrojema je to bojovník jako ja my to vše zvladnem.

jakelina
22. okt 2009

Saruspec, škoda, že tam nemůžeš být s ním. To bych asi nedala tam nechat takového drobečka, ale asi to jinak nejde.

kosilelaa
22. okt 2009

saruspec moc ti tobě i manželovi gratuluju,určitě to zvládnente a maličký Matýsek bude v pořádku. Jsem za tebe moc ráda s těmi rádoby" matkami" úúúplně souhlasím..moc vám všem držím palečky

saruspec
22. okt 2009

diky kosilello,byli jsme za Matyskem je moc hodny chvalí ho sestřičky z jipky že je bojovník to je po mně vubec neplače.To je největší štěsti v životě!!!!!!!!!!!!!!!!!!! diky holky

jakelina
23. okt 2009

Saruspec, tak to je dobře, že to tak zvládá. Jak dlouho tam ještě bude??? A co mu vůbec dělali za operaci na ledvinách jestli se můžu zeptat? Já jsem byla dnes s manželem na ultrazvuku a malý byl krááááááásný. Už je to fakt malý hotový človíček, nádhernýýýýýýýýý. Hlavně bylo vše vpořádku, žádný rozštěp, ani nic jiného. 🙂

saruspec
23. okt 2009

čauky,ma dilatace ledvinvych panviček,to je že všechna moč mu neodchazí jak by měla s chromažduje se v těch ledvinach a tím padem se zvětšuji strašně moc ty ledviny a nepracuji jak by měli,takže ta levá byla strašně velká a tlačila mu na střivka tak ji museli zmenšit to je obstřihat dookola pak pozašivat.kdyby se to neudělalo včas tak by mohl umřít dostal by otravu krve.ted čekáme na verdikt co dál jak je na tom ta pravá ledvina.ale je to dobry protože nám řekli jak jsem byla těhotná že máme počitat s dialízou a transplantaci ledvin takže jsme z toho dost dobře vyvazli.jo je to krasné jak malinkéj roste v břišku přeji vám krasné a zdravé ditě.

saruspec
23. okt 2009

dala jsem pár fotek do alba od malého po narození a před operaci.tak se podivejte na toho mojého bojovníka 😉 🙂

mima07
23. okt 2009

saruspec malinky je krasnucky drzim palce nech sa mu dari a je zdravy 😉

annika
23. okt 2009

Saruspec, myslíme na Vás, držíme palčeky, aby ste to zvládli všetci traja čo najlepšie a najrýchlejšie, nech vám rastie ten Váš malý-velký bojovník do krásy a do zdravia!!!!! 😉 😉 😉

jakelina
24. okt 2009

Saruspec, je krásný, až mě rozbrečel, bobeček.