Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

irriss
2. nov 2011

@kammka
😉
vystihla jsi uuuplne presne muj dojem i pocit z prispevku od @amrash a objasnila jsi ZCELA podstatu zdejsiho "konfliktu"...

🙂
dik

amrash
2. nov 2011

@irriss
@kammka Nema opravdu cenu se a vami dohadovat. Celou vec zapletate v neprehledny chaos a obvninujete me z veci, ktere jsem nevyslovila. To je vas nazor, dobre tedy. Ale nechte me take vyjadrit ten muj. Mam na to tisic duvodu, proc to tak citim Neurazila jsem nikoho, to naopak vy jste tady v hojne mire pourazely mne, mou rodinu, me city, i me materstvi!!! Tak nevim, okdo by se zde mel nad sebou zamyslet?!?

vejula
2. nov 2011

@berenika39
@irriss dakujem dievčata 🙂 ste moc mile a som moc rada že chapete moje obavy aj to prečo som sa tu spytala na vaš nazor... A velmi si važim ako ste sa zachovali 😵

ja len nechapem @amrash čo si tym myslela???? Podla teba je tehotenstvo a pôrod v 50tke banalita?????? To snad nemysliš važne. Vieš čo to môže znamenať pre organizmus takej ženy? To už nieje ani 30 ani 40 Moja mamina mala posledne dieťa ked mala 41 a vie že to už nepreživala tak ako ked mala 30. Ty ked sa tí zda banalita to čo tu riešim, tak sa nezapajaj. MAm rodičov moc rada fakt nechcem aby sa dostali do situacie ktora može ohroziť zdravie maminy a navyše si tiež myslim že pre dieťa to tiež nieje vyhra, kedže naši tu tiež zrejme nebudu do 100ky 😖
A ano su dopslí a snažia sa byť aj zodpovední, ale ich pohlad na celu vec je proste iní. nechodia na net, aby si kecli o takomto probleme ani na fora, to už vobec nie... Ako ani ti to tu nejdem vysvetlovať, lebo zrejme to nepochopiš. Ja si myslim že je to uplne normalny problem, ktorí s ich vekom suvisi, a nemam pocit že by to boli nejake pubertalne vylevy...

@syslica dakujem za pomoc 🙂 Vieš mamine ide hlavne o to aby ta antikoncepcia nebola abortivna. Lebo my ako kresťania bereme za počiatok života už spojenie vajička spermie a teda abortivna antikoncepcia ktora nezabrani tomu splynutiu ale zniči už oplodnene vajičko, alebo teda nedovoli jeho zahniezdeniu je už vnimane ako potrat... A veim napr. že HAK funguje na principe že teda ak už dojde aj k spojeniu, tak sliznica v maternici nieje tak dobre vyvinuta aby sa vajičko uchytilo.

Ako fakt tu teraz nechcem vyvolať nejaku diskusiu ohladom toho či je oplodnene vajičko už človeka podobne, mamina je silno veriaca a stavia sa ku tomu takto. Teda ja vlastne tiež 🙂

syslica
2. nov 2011

@vejula Nuž, ťažká pomoc 😢 ja ťa môžem akurát podporiť len morálne, je mi veľmi sympatická tvoja snaha rodičom pomôcť, úplne ju chápem a s tvojím príspevkom 100 % súhlasím. Bohužiaľ máš pravdu aj v tom, že pre kresťanov je akákoľvek forma HAK neprijateľná, práve z dôvodov, ktoré opisuješ. Tak potom popri prerušovanej súloži ostáva len Billingsova metóda, ktorú viaceré kresťanské páry dlhodobo úspešne praktizujú, skús pozrieť bližšie na nete.
Vážim si každého názor či vieru a rozhodne by som sa nepúšťala do diskusií "na tenkom ľade" ...sama za seba i za manžela musím s úsmevom podotknúť, že keby sme my dvaja boli tak silno veriaci, syslíkov by nebol len pár, ale určite hneď celá kolónia 😀 😀

vejula
2. nov 2011

@syslica jaj tak ale to si šťastna žena 😀 😀 😀 čo by ine dali za tolku plodnosť 😉 jj no skusim kuknuť na tu bilingsovu čo si spominala.
Inak sranda ako človek ked nechce tak otehotnie aj počas kojenia aj bez mrchy a ked by chcela tak nie. Ako ja dojčim ani mrchu ešte staaaale nemam, a stale nič. Sakriš a už mam normalne take chuťky na dalšie maličke mimi... Ale počkam si ked da maly cicikom pa paaaa, lebo teraz je to ešte absolutne nerealne 😅

syslica
2. nov 2011

@vejula No veru, veď ja si to uvedomujem a vážim, len nech nám šťastie ešte trošku vydrží, keď sa začnem pokúšať o syslinku 😉 a ty ešte radšej trošku pozhovej, nemáš sa kam ponáhľať... aj materský organizmus si musí odpočinúť, tehotenstvo je namáhavý stav, dojčenie takisto 😉 Ale opäť... chápem ťa... ja som tiež hneď po pôrode prvého tvrdila, že budú aj ďalšie 😉 .

amrash
2. nov 2011

@vejula Podivej, pochopitelne je jasne, ze rizika tehu se s vekem zvysuji. To vsak ale myslim vedi i oba tvoji rodice. Nemusi take chodit na net, aby si to vycetli.To jiste oba dobre vedi zvlast, kdyz maji nekolik deti. Ovsem pokud maji k situaci postoj takovy, jaky popisujes, tak stejne tezko muzes zasahnout do jejich intimniho zivota. Pises, ze jste verici. My take, a tim spis si neumim prestavit, ze by se nekdy mi rodice se mnou delili o detaily ze sveho sexualniho zivota.

vejula
2. nov 2011

@amrash vieš nejdem sa tu pred tebou obhajovať. Vôbec to nemam za potreby. My mame s maminouv elmi otvoreny vzťah. To že sa mi zveri o svojich obavach, neznamena že mi rozprava o svojich zažitkoch z postele 😖 Ale kto chce najde si hocičo aby mohol podrypnuť. Ja som sa tu spytala a verila že mi tu kočky v dobrej vôly odpovedaju. čo prevažne aj odpovedali. Nechapem čo riešiš

vejula
2. nov 2011

@syslica mna to teraz posledny tyžden akosi aktivnejšie chytilo normalne som začala kukať tehulkovske temy, že ktorý mesiac sa pridam 😀 😀 😀 ale maš pravdu, ako ponahlať to neponahlam, ale kebyže sa pritrafi tak som spokojna 😀

amrash
2. nov 2011

@vejula Neresim nic, jen jsem si dovolila napsat, jak na mne cela situace pusobi. Nazyvam to ''banalitou'' protoze ma mama musela 2x celit rakovine. Tam si clovek nevybere - ale jestli zena otehotni ci nikoliv v 50, tam uz se ten problem snad korigovat da, ne? A to tady nevzpominam rizika, se kterymi jsem vstupovala do tehu ja. Ale toho jsem si jako dospela, plnoleta a inteligentni osoba byla vedoma a tuto cestu jsem si take sama zvolila.

vejula
2. nov 2011

@amrash je mi luto čim si musela tvoja mamina. Nevravim že niesu väčšie problemy od mojich. Asi ti ťažko budem vysvetlovať moje pohnutky prečo to chcem vyriešiť. Takže to nechajme tak nema to važne zmysel. prajem všetko dobre

irriss
2. nov 2011

@amrash
1. resis a zbytecne...
2. srovnavas 2 uuuplne odlisne veci - rakovina & tehotenstvi v 50tce...
3. pokud ty povazujes za banalni problem @vejula,ja pokladam za banalni tvuj pobyt zde u tohoto "problemu"..s Tvym pristupem naprosto zbytecnym...
Neustale porusujes pravidlo MK "NEPROVOKUJ"

amrash
2. nov 2011

@irriss Nechapu, proc se neustale vmesujes mezi dialog muj a Vejuly. Slovo DIALOG je odvozeno od toho, ze spolu komunikuji 2 (slovy dve) osoby!

irriss
2. nov 2011

@amrash
Vsimla sis, ze nejsi doma pred zrcadlem ale na verejnem foru?Muzu odpovidat komu chci...
😉

leeena_4
2. nov 2011

Ahoj, jen jsem nakoukla, jak se tu dohadujete a hádáte. přečetla jsem si kousek diskuze a musím říct, že bych si nikdy nedovolila kecat rodičům do toho, jestli se mají chránit nebo ne. Jsou snad svépravní, ne? Takže chápu pohled amarash. Musela jsem se jí zastat, než ji tady ukamenujete 😀.

irriss
2. nov 2011

@leeena_4

Precti si to cele...Mam nejradsi, kdyz nekdo prijde, neprecte vsechno, cili mu unika "vyvoj" diskuse a zasahne...

Nejde o nazor, ale o toto - timto to zaclo..pak cti dal..a pak nam rekni nazor na CELOU situaci a ne na posledni prispevky😉

@amrash @vejula Asi budu jedovata, ale pripada mi, jako bys resila problemy sve pubertalni dcery a zahajeni jejiho sexualniho zivota, a ne manzelsky sex tvych rodicu po 30 letech spolecneho zivota, kteri jsou uz snad ve veku, aby meli dost rozumu a zodpovednosti co se tyce sexu!!!

Dnes o 00:42 • 1 dieťa - čaká bábätko, termín má vo februári 2012 (24. tt) • Odpovedz • Páči sa mi to • •

leeena_4
2. nov 2011

@irriss četla jsem přesně ty stránky, kvůli kterým to vzniklo. Zkrátka si jen myslím, že je to jejich věc - rodičů. Neumím si představit, že bych přišla za svým tátou a do tohohle mu kecala. A to máme v rodině dobré vztahy, i o sexu si povídáme a tak. Zkrátka bych jim do toho nekecala. Koukala jsem, že jsi taky nedočítala celou diskuzi, když jsi se přidala....

irriss
2. nov 2011

@leeena_4
..Kdyz jsem vstoupila - nedelala jsem zadne zavery(!!!) 😉narozdil od Tebe ...doufam, ze sis vsimla..

Otazka od @vejula znela velmi jasne a tudiz neni treba zkoumat vztahy mezi rodici a dcerou a jejich intimnim zivotem ..neni treba se pozastavovat....zkoumat a spekulovat a odsuzovat, provokovat ....(viz pravidla MK)

kopiruju posl. radky od vejuly, na ktere chtela odpoved...: 😉
......................."čo si vy myslite? treba sa v tomto veku ešte chraniť alebo otehotnieť už je takmer nemožne?"

leeena_4
2. nov 2011

@irrissnejsem si vědoma, že bych porušila nějaké pravidlo, chatuju tady už víc než dva roky a zatím jsem s porušováním pravidel neměla problémy 😉. Ale děkuju, že mi ta pravidla připomínáš 🙂 Ale už jsem pochopila, že jsi nejchytřejší a všechno děláš správně, takže nemám zájem o další diskuzi s tebou 😉

irriss
2. nov 2011

@leeena_4
napr. foto ve Tvem fotoblogu nesplnuje pravidla... 😉

leeena_4
2. nov 2011

@irriss opravdu nemám zájem o diskuzi s tebou 🙂 Napsala jsem ti to do IP jako odpověď na tvou zprávu a píšu ti to i sem 😉

stavba
2. nov 2011

Ahoj,narazila jsem na toto téma,tak mi to nedá nereagovat.Já sama jsem se stala matkou teprve nedávno ve 32 letech,takže žádná mladice na první mimčo už také nejsem.Ale přesto se mi zdá 45 let na miminko pozdě.Každopádně,pokud jde o první dítě.Přece jen je to už pro ženu v tomto věku dost riziko,tělo už většinou nefunguje jako mladším ročníkům.Záleží také,kdo by se o to dítě staral,pokud by se jí něco stalo.Mojí mamku měla její maminka,když jí bylo 41 a umřela,když jí bylo 36,takže žila relativně dlouho.Ale přesto se mi to nezdá správné.Už jen,když si představím,že 15-ti leté dítě má 60-ti letou maminku.Vždyť si podle mě ani nebudou rozumět,jsou to 2 generace zpět.Je to složité,ale za mě prostě ne.

vejula
2. nov 2011

@leeena_4 ja sa im nepletem do života. Ja mam zrejme s maminou iny vzťah ako ty so svojou, preto nemožeš pochopiť čo teraz riešim. Poradiť si myslim že možem aj vlastnej mamine, neviem čo je na tom čudne. My totižto niesme len mama a dcera ale aj najlepšie kamaratky. Ano možno ti to pride divne ale mame som povedala vždy všetko ked som prvy krat fajčila travu, aj ked som prišla o panenstvo.. A mama sa mne zverila s vecami ktore nevie okrem mna nikto... A čo sme preto nenormalne? Možno ale som šťastne že to je takto. Neprišla som sem aby ma niekto poučoval. Chcela som len poznať fakty aka je možnosť otehotnieť v tomto veku.

Bože človek aby sa už bal aj niečo spytať, lebo hned sa najdu ludia ktorí yačnu riešiť veci ktorym nerozumeju... Najlepšie asi bude ked sa už tato tema nebude rozvadzať lebo to nabralo presne taky spad aky nemalo 🤐

amrash
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timona
2. nov 2011

aj ja sa zapletiem do tejto diskusie...mne je napr. divne ze dieťe rieši intimny život svojich rodicov v podstate v pomaly seniorskom veku.. a poučovat svojho otca o metodach chranenia sa pred neželanym tehotenstvom 🙂)
vejula a ak ti ide len o odpoved ci moze mama otehotniet, tak samozrejme ze môže a myslim si , že to obaja vedia, teda minimalne tvoja mama

berenika39
2. nov 2011

@timona jenže ona řeší NÁSLEDKY. Chytře se snaží svým rodičům zprostředkovat informace, které prostě nemají. Dřív to bylo sex=hodně pravděpodobně dítě. takže tohle @vejula nechce dopustit.

pici
2. nov 2011

no ja zcela odveci. nevidim nic zle na tom, ze dieta sa so svojimi rodicmi bavi o sexe. je to krasne nemat pred sebou zabrany. takisto sa s mojou mamou, a napriklad mamou mojej najlepsej kamaratky otvorene rozpravame o sexe. alebo aj so svokrou. nemam s tym problem. autorka riesi pre niekoho banalitu. pre nu iste podstatnu vec. boji sa o mamu, o pripadne tehotenstvo, ktore z jej pohladu pre jej maminu nie je bezpecne. ano suhlasim. v 45 byt matkou... tazko povedat... ja myslim ze je to uz neskoro... z fyzickeho pohladu na zenu a mojho subjektivneho nazoru. ako matka chcem vidiet dieta rast, maturovat, vydat ho, mat vnucata... toho neviem ci by som sa v takom veku dozila...zbytocne sa tu osocujete... jedna na druhu utocite... nebudem nikoho zastavat. baby , ktore diskutuju denne, vedia, ze @irriss je uzasna zena, vzdelana , mudra a s obrovskym rozhladom a najma triezvymi nazormi.

pici
2. nov 2011

@leeena_4 nemyslim ze je to len vec rodicov. v pripade ze obaja umru, je to asi aj vec surodencov, co s tym dietatom bude... obavy o dieta, naslednu opateru a vychovu v takom veku su opodstatnene.. aj ked pre mna tato dilema mozno nepochopitelna, lebo ju neriesim... ale nie nerealna...

lucia2905
2. nov 2011

Mám brata, ktorý je o 20 rokov mladší. Mama ho mala v 44 - rokoch. Super zvládala tehotenstvo, jeho narodenie aj ranné detstvo. Teraz má mama 59 rokov on 15 rokov. Napriek tomu je že pedagóg na svojho 15 ročného syna už v istých veciach nestačí. On má svoje názory na obliekanie, kamarátov, tiež má isté záujmy. Mama ako 59 ročná žena, ktorá mu mohla byť stará mama /moja dcéra má o 2 roky menej/ má na veľa vecí úplne iný názor - a to sa mu snaží vo všetkom mu "ulahodiť". Skrátka zhrnuté mama vo svojom veku nemá svoj pokoj, ktorý by si zaslúžila, lebo neustále naháňa svojho pubertálneho syna, syn nestačí svojim kamarátom, lebo má starých rodičov. Mimochodom mamin manžel je ešte o niečo starší, tomu jeho syn od istého veku vadí v jeho kľude. Nehovorím o tom, že vnúčatá pre moju mamu neexistujú / teda moje deti/, pretože je neustále zamestaná staraním sa o vlastné dieťa. Je super rozmýšľať v takom veku o dieťati, ale vtedy sa na to žena ešte cíti, myslieť skôr treba aj na ten neskorší vek, či to bude zvládať aj v 60 - ke.

timona
2. nov 2011

ja som len chcela povedať, že ak sa niekto rozpráva s rodičmi o sexe je to v poriadku, ale zároveň si myslím , že pár , ktorý má niekoľko detí veľmi dobre vie , aký následok môže mať nechránený pohlavný styk a čo by to v ich konkrétnom prípade vzhľadom k veku obnášalo.. na mieste vejule by som svoje obavy matke interpretovala, ale ostatné je už na rodičoch