Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

leiladelly
20. feb 2012

@jabluncanka to je mi moc líto, na druhé straně si říkám, že všechny události mají svůj důvod a i současná Vaše bolest se výsledně v dobré obrátí 🙂

zujanka
20. feb 2012

@jabluncanka ahoj kašli na každého kto ťa odsúdi, pretože vôbec nepochopil, že človek nie je na svete, aby odsudzoval iného človeka. Ja ťa obdivujem že sa nevzdávaš svojho sna, veeeľmi ti fandím a zo srdca ti prajem splnený bábatkovský sen.

eficka
20. feb 2012

@jabluncanka Je to tvoje věc..
@leiladelly Mas pravdu,netyka se me to a nebude se me to tykat,otazka tady znela co si o tom myslite?takze jsem tady dodala svuj nazor..mas pravdu ,je to kazdeho vec,ale znova rikam..odpovídam na otazku..za prve si myslim ze to co ty,ze po fyzicke strance uz to nejlepsi neni(ale jsou i 50 ti lete zeny v lepsi kondici nez 20te lete.i to se vyjimecne stava.)jen si myslim ze takove maminky by se meli zamyslet nad tim jak to bude vypadat v podejisim veku ditete..moje dite bude mit 15 let a ja budu mit 60 ne-li vice?v 70 letech budu litat u uzivat si vnoucat?No nevim...rikam ze je to kazdeho vec...ale tohle je muj nazor..ppkud vim tak starsi maminky maji problem i s donesenim zdraveho plodu..casne dawnovy syndromy atd..samozdrejme se to muze stat i mladsi..jen rikám ze je vetsi pravdepodobnost..delejte si co chtete,dnes uz si to dela kazdy..muzu vam poprat snad jen hodne stesti..ale nazor nejpise menit nebudu..promin.

leiladelly
20. feb 2012

@eficka Názor určitě měnit nemusíš, každý máme svůj osobní názor a není to nic proti ničemu jen si myslím, že v obecné rovině to sice pravda je, ale existuje plno nejrůznějších důvodů, proč má dítě někdo v pozdějším věku. Psala jsem je výše. A není potřeba to odsuzovat , nebo negativně posuzovat. Mně spíš vadí ta radikalita v podání, než vlatní názor jako takový. 🙂 Znovu připomínám, že do této věkové kategorie zdaleka nepatřím, takže nehájím sama sebe. Jen prostě nevidím důvod, proč starší ženy , které se rozhodnou mít dítě , kritizovat. 😨 Jak píšeš, každý má možnost volby.

milankovazuzana
20. feb 2012

@amrash Jéj, ahojky.Nebojkaj, mliečko budeš mať.Ja som rodila tiež sekciou a malého som nemala pri sebe 3 týždne-o dôvodoch nemôžem ani po roku a pol písať, je to ešte živé...a veľmi som sa zaťala a ručne až do zbláznenia som si odstriekávala mliečko-až ma prsty boleli.Išlo to ťažšie, lebo keď malý nemohol sať a ja som mala psychiku asi 10m pod zemou, ale nakoniec mi jedna mladá kočka poradila mechanickú odsávačku Medela-myslím že ten názov je asi správne a šlo to omnoho lepšie.Malý mal po narodení slabší sací reflex, takže mi fyzioterapeutka ukazovala tzv. orofaciálnu stimuláciu-je to jednoduché, ale účinné a sanie dobehol.Nikdy som nemala mlieka tak veľa ako iné maminy, ale mala, bola som rada a tak som mohla posielať svoje mliečko zaľadované do Martina za malým.Držím Ti palce.Držkajte sa.Už ste domka, alebo sa ešte trápite v nemocnici?

milankovazuzana
20. feb 2012

@bodka70 veľmi Ti to prajem, je to niečo neopísateľné byť tehotná v takom veku.Je to najkrajší a najintenzívnejší pocit, aký som kedy zažila.Držím Ti palce, ono to nejkrajšie Ťa ešte len čaká.To malé Ťa naplní takou láskou, no slovom sa to nedá opísať... Držkaj sa a užívaj si bruškovanie. 🙂

pet.s
20. feb 2012

tak já jsem asi trochu podměrečná 😀 Otěhotněla jsem ve 40 letech a Terinka se mi narodila ve 41. Nebylo to úmyslné odkládání těhu. Ale Terezka je po 6 letech aktivního snažení pomocí IVF. Otci Terezky bylo v době jejího narození 65 let.
Možná si teď někdo klepete na hlavu. Asi ano, jsme nezodpovědní blázni. Je nám jasné, že je větší riziko, že dítě brzy osiří nebo že se mu budou děti posmívat. Ale posmívat by se mu mohli za jakoukoliv jinou věc a osiřet může i dítě 20 letých rodičů. Vše jsme si pečlivě rozmysleli. Muž mi řekl, že musím počítat s tím, že zůstanu s Teri sama. Ale já mám bezvadnou rodinu, první(adoptované) děti již velké.Vím, že úplně sama nezůstanu a taky jsem člověk, který se uměl postarat sám o sebe. A i kdyby se něco stalo se mnou, vím, že můžu věřit lidem v rodině, že o Terinku by bylo dobře postaráno.
A teď to pozitivní. Za sebe musím říct, že si mateřství daleko víc užívám než s prvními dětmi. Když je člověk mladý, má pocit, že ho děti o něco obírají, že musí hodně stihnout. Já už tenhle pocit nemám. je mi jedno, že nekoukám na TV nebo nečtu. Vím, že doba, kdy si budu moc číst dle libosti přijde strašně rychle. Jsem trpělivější, vyrovnanější, klidnější. Prostě každá mnuta s mojí holčičkou je pro mě vzácnost. Musím říct, že i velk děti se dost sklidnily, když se Teri narodila. Dcera s puberty vyrostla a synátor ji má takovou docela úsměvnou. Muž je ten nejlepší táta pod sluncem. Je to milující trpělivý táta. Prostě už 17 měsíců prožívám neskutečné štěstí. A když se Terulka ke mně přitulí, tak nikdy nezapomenu poděkovat Pánu Bohu, že mi tohle dopřál.

milankovazuzana
20. feb 2012

@pet.s Nie, nieste nezodpovední, práve naopak.Klobúk dolu pred Vami-vychovať a milovať 2 adoptované deti, to chce veľké odhodlanie, dať svoju lásku 2 deťom a urobiť ich šťastnými a veľkú zodpovednosť.Malá Terinka Vám bola doprianá ako sladká odmena za to, čo ste v živote dokázali.A je jedno, koľko rokov má ocko Terinky.Práve jeho vek a múdrosť mu dáva toľko lásky pre svoju dcéru, akú by jej možno nevedel dať mladší ocko.Všetko je to pre Vás intenzívnejšie a mňa teší, že ste šťastní ako my.Nech Vám malá robí radosť 🙂

pet.s
21. feb 2012

@milankovazuzana moc děkujeme za krásná slova,ale nemáme kolem hlavy gloriolu. Jsme normální lidi, normální rodina. A když jsem nemohla mít děti, tak jsem adopci brala jako jedinou cestu k dítěti a že jsou trochu jiní? No a? Na to já nehraju 😀 Musím říct, že jsem spíš vděčná já jim. Jsou bezvadní. Samozřejmě zlobí jako každé děti, ale v mezích normy. Oceňuji, že mají vztah k rodině a umí říct, že mě mají rádi. 😉

hanula11
21. feb 2012

@jabluncanka moc ti přeji, aby jsi se mimíska dočkala 🙂 . Je mi líto, že vám to nedopadlo, ale není všem dnům konec, posílám ti maminkovský bacilky a držím pěsti 😵 😵 😵
@pet.s co Terinka, hledala jsem tě, ale asi jinde než jsi byla 😉 🙂 Už běháte? Naše žabule je už kus malé ženské - se vším všudy, už i trochu ovládá chlapy, i když zatím jen taťku, dědu, bráchu 😎 😉 😀 Je to zlatíčko 🙂 😵 A Terinku si zasloužíš, po všem, co jsi si prošla 🙂 😵

amrash
21. feb 2012

@milankovazuzana Moc dekuji za podporu. Maly ma dost zloutenku, tak chrni a do sani se mu moc nechce. Mam tady take pujcenou Medelu - elektrickou. Pripada mi to super.Ovsem ze bych mela litry mleka, to ne...
Dnes jdeme ale domu, tak verim, ze se tam vse srovna!!!

jabluncanka
21. feb 2012

@amrash Denně si dej velkého Kapucína ve skle,pořádně jez a energii dodají červené hrušky=teď je jejich sezona...Na prdíky si pro sebe kup lactobacily od Swiss=přecházejí do mléka a tak se dostanou k prckovi.Všechno se poddá...

milankovazuzana
21. feb 2012

@amrash Jasné, že zrovná.Ono doma je doma, tam budeš mať svôj kľud.nabehnete si na režim a neboj, mliečko bude.Áno, medela je aj elektrická, ževraj tá značka je dobrá.Žltačku má skoro 80% detičiek po narodení, aj môj ju mal, vlastne obe deti 🙂 Krásny návrat domov Ti prajem. 🙂

val1
21. feb 2012

Holky, moc Vám fandím a držím pěsti.
@eficka každý chceme mít děti brzo a nebýt jejich babička, když budeme matkami...jenže člověk si něco plánuje a pak osud rozhodne jinak. Upřímně, někdy vidím pěknou maminu v letech, dítě jako ze žurnálu a pak potkáš mladou matku, jak kouří u kočárku, dítě špinavé, celé osoplené, že se Ti navaluje.. 😝 ...ale to asi není o věku, ale o inteligenci a prioritách....
Nechci být zlá, ale mám dojem, že tohle je asi spíš diskuze pro ty holky, co to řeší spolu....kterých se to týká..
To je jako by se někdo navážel do někoho, kdo má nadváhu a vezmi si bílé rádoby sexy svatební šaty...prostě někdo na to má a někdo ne...ať si každý dělá co chce, hlavně si lidi neubližujme... jde nám přece jen o jedno, mít dítě.....to je asi smysl všech, co sem chodíme...

leiladelly
21. feb 2012

@val1 To jsi napsala moc krásně! Jedna věc je náš plán, druhá věc je "osud", či jak to nazveme, běh věcí, který ovlivnit nemůžeme. Když už bych bývala měla dobré podmínky pro dítě, určitou moudrost, zázemí a hlavně partnera, partner zemřel náhle. Byla doba, kdy jsem si myslela, že děti mít prostě nebudu, protože s věkem to není zrovna snadnější - spíš naopak - najít partnera na život a pro život. Nakonec to dopadlo dobře. Děti mám, muže mám, mám všechno. A je mi celkem opravdu šumák, jestli si někdo myslí, že jsem je měla mít dřív... to opravdu není jeho věc. A sebevědomě - protože co si nepochválíme samotné , kdo nám to už pochválí - jsem hezká, spokojená, upravená, vzdělaná maminka, co má hezké , spokojené, chytré děti , za nimiž se občas na ulici někdo otočí. Máš pravdu, tato diskuse není pro dvacítky, jejichž jedinou "předností" je, že porodily brzy dítě a jinak toho o život až tak moc neví......

pet.s
21. feb 2012

@hanula11 ahojky Hanulo, jasně, že běhá. Už chodí sama i do schodů a ze schodů(teda drží se zábradlí) , je moc hodná a cvičí nejen s chlapy, ale s celou rodinou 😀 😀

@val1

pet.s
21. feb 2012

@val1
@leiladelly
jojo to je přesné...já bych taky klidně tějhotnila už v 16 😀 😀 , ale bohužel vyšší moc mi dopřála dítě až v 41. Jen mě @val1 pobavilo, že maminky v pozdjším věku mají dítě upravené..to jsi neviděla to naše..seč jsem pozdní matka, tak naše dítě sice je hezky oblíkané(starší dcera je přísná modní policie), ale za chvíli je jak prase 😀 😀 😀 😀
Ale máš pravdu, když potkám mámu s cigaretou u kočáru, dala bych ji takovou přes papulu, až by ji ta cigareta vyšla řití 😠 😠 😠
Tuhle mi u auta stála takováhle sůva s kočárem, a přesně v momentě, kdy jsem ji s malou na ruce míjela, tak vypustila kouř 😠 😠 😠 dostala takovou čočku, že ani nestačila pípnout. 😠 😠

val1
21. feb 2012

@leiladelly moc děkuji. Upřímně to tvoje psaní, jako by mi z duše mluvilo jen jsem "chudší" o zkušenost s úmrtím partnera, díky bohu a klobouk dolů.
Jinak se pod to podepíšu 😉 .

Víš ono je snadné někomu napsat názor, je přece demokracie..ale člověk by si měl nejdříve zjistit detaily, že za plánováním mateřství ve 45.letech není jen rozmar, že teď si pořídíme miminko, aby nás asi omladilo nebo abychom mohly být důležitější...
Ale přesně to, co píšeš, úmrtí dítěte, partnera, zdravotní hledisko....že i ten názor "slona v porcelánu" může zabolet...
Málo kdo si to tak plánoval, to si upřímně řekněme...ale ať ty, co jim to vyšlo, jsou maminky mladé, spokojené, nepotkal je nějaký bol, zármutek, neštěstí..nehází starší matky do jednoho pytle s tím, že místo vnoučat budeme mít děti...ano budeme, ale budeme šťastné.... a těm, co nad námi ohrnují nos, tak ať jsou šťastní, že je osud neplácnul a nechal je žít ve svém snu, ostatní se musely probudit ze snu a brát to, jak to je.....
a potřebovaly holky hodně síly, aby to zvládly.
Tak se držte a zase někdy přijdu, až mi bude zase smutno...a za pár let tady budu čestnou členkou tohoto tématu, zatím mi pár let chybí 😉 . Ale po těch letech si zde dělám zadní vrátka a budu šťastná, když budu mít dítě i po té 45 😵 .

leiladelly
21. feb 2012

@val1 Také děkuji za Tvou zprávu. Je z ní cítit smutek a bol, pevně věřím ale, že i toto přetavíš v něco pozitivního, člověk , který neprošel utrpením , to těžko může věřit, je to nesdělitelné asi tak jako pocit z porození dítěte, to se také nedá sdělit, musí se to prožít, ale nakonec i to utrpení má svůj smysl, dovede člověka k vnitřní rekapitulaci, k přeměně hodnot, k posunu od povrchnějšího k hlubšímu. Asi by bylo snazší žít bez ztrát, jenže každý v životě dostaneme naloženo, říká se , že tolik, kolik uneseme...
Ty, které sem píší radikální a kritické názory asi částečně omlouvá to, že se jim zatím neštěstí vyhnulo, ale ani to jim nedává právo na hanlivé názory. Odlišný názor vyádřený kultivovaně neublíží, vyjádřený naopak je to přesně ten "slon v porcelánu", jak píšeš...
Přeji, ať se brzy zařadíš mezi nás maminky a hlavně pevné zdraví.

🙂

hanula11
22. feb 2012

@val1,@pet.s - my tedy jsme většinou docela upravení, ale připomenulo mi to, jak naše starší jezdila do školky. Byla jsem doma s jejím bráchou a ona jezdila jako předškolačka do vedlejší vesnice, kde měl manžel od práce školku. Byla to normální linka, ale s dětmi tam z města jezdila učitelka a paní na hlídání, děti přebrala a pak zase "vrátila" odpoledne na zastávce maminkám. No a od nás jezdila jen Iva (jsme trochu z ruky). A jednou mi ta paní povídá: Mně se líbí ta vaše Ivanka. Jak ona je ráno vždycky vyfintěná, šatičky čisťoučký, jako princezna 🙂 😵 a odpoledne vám vracím malou šmudlinku, to je celá od písku ... 😝 😀 No, to jsem tedy byla ještě ta mladá maminka, ale dítě jsem měla jednou princeznu, jindy šmoulu. Děti na to mají někdy talent a ta naše první byla fakt za tři kluky 😠 😖 😀 Proti ní je Aďka modelka (z vlastního přesvědčení).
Něco jiného je to ovšem s těmi cigaretami, to je vrchol nezodpovědnosti vedle dítěte kouřit 😠, to bych někdy taky málem vraždila když takovouhle "maminku" vidím 🙄
@val1 ať se vám také brzy zadaří 🙂 😵

elana
22. feb 2012

holky, omlouvám se, že Vám sem lezu...ale v téhle diskuzi "virtuálně fandím" už několikáté "generaci" maminek (pamatuju si ještě Janny, Zaenab aspol.), sice věkem nespadám, ale na dítě jsme si taky hodně dlouho počkali, taky jsem si bláhově myslela, že když začnem v 28, do třiceti mimčo stihnu, ale to sem nepatří.

jen že to nedorozumění s Efickou vzniklo podle mě z toho důvodu, že se tu před časem zcela nesmyslně, trapně a kostrbatě měnily názvy diskuzí a tak se i do této, kde původně bylo jen Snažilky 40-tničky, dostalo to nešťastné "Co si o tom myslíte". Takže tipuju, že Eficka neměla zrovna co dělat, projížděla diskuze, nečetla, nikoho z Vás nezná a prostě jen naslepo hodila, "co si o tom myslí". Věřím, že kdyby Vás virtuálně znala, pár Vašich příběhů...tak by sem ten šrapnel takhle nehodila 🙂

tak se mějte krásně, držím Vám moc palce, pominu-li, že nesouhlasím s mateřstvím v době po přechodu (kdy je nad slunce jasnější, že už to Bůh (příroda, chcete-li) pro člověka neplánoval), tak můj názor je takový, že chtěné a milované dítě patří k mamince 20, 30 i 40 a víceleté.

berenika39
22. feb 2012

@elana ahoj, mile jsi to napsala, fakt, ono to chce trochu nadhledu🙂
Obě ty diskuse fungují souběžně i teď (mám je v oblíbených, protože prostě možná kdyby takby 😀 ) , ale je fakt, že to přejmenovávání v tom dělá zmatek, no. Tady je ta druhá, pokud bys někoho třeba chtěla pozdravit a tak🙂
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/najdu-sa...

jakelina
22. feb 2012

@berenika39 ty jo, když vidím tvoji fotku a věk, tak nechápu. Vypadáš jako dvacetiletá holka 😉

berenika39
22. feb 2012

@jakelina 😀 😀 😀 a kupodivu je to aktuální fotka, asi dva týdny🙂)))))). pěkně děkuji. v reálu to až taková sláva není 😀 , ale my to máme genetické, moje babička zemřela zdravá v 94 letech, hladkou tvář bez vrásek, vypadala až do konce života jako třeba sedmdesátnice. Moje mamča je taky vyžehlená, 😀 , tak mi nezbývá, než doufat, že se nescvrknu moc brzo🙂. A trochu asi souvisí i duše s tělem, jak se člověk cítí, tak vypadá🙂.
tobě to taky sekne, to dělají ty malé děti v pozdjším veku🙂

val1
22. feb 2012

@hanula11 jasně, to nebylo, že by mladé maminky měly špinavé děti, tak to neee...jasný, že se děti pokecají u jídla, slintají si na trička, že jsou špinavé z písku, kolínka od trávy, ruce od všeho zababrané.. .....ale některé matky už se špinavým a usopleným dítem vyráží z domova.... 😉 . Takže pokud to bylo myšleno jinak, to se omlouvám, ale vím že děti vydrží být čiské chvíli...ale nudle se jim snad utírat můžou...u nás je matka, které jsem už asi po týdnu nabídla kapesníčky, aby dítěti utřela nos...
😝

erikovamamka
22. feb 2012

Vsetkym vam prajem pekny den ! Som tu nova, nestihla som si precitat vsetky prispevky, ale mam potrebu sem napisat. Takze: v septembri 2011 sa mi narodil chlapcek ako buk a v novembri som oslavila 40. narodeniny, Mam uz takmer 16 rocneho syna, 10 rokov som sa snazila otehotniet, aj ked nie pod dozorom lekarov, pretoze ti skonstatovali, ze je u mna vsetko v poriadku a ziadnu liecbu nie je nutne podstupit. Zivot mi to tak zariadil, ze k tym mojim okruhlim narodeninam, mi dal ten najkrajsi darcek. Prve tehotenstvo bolo velmi problemove. Osem mesiacov som lezala v nemocnici, hrozil predcasny porod, co sa nakoniec aj udialo, Syn sa mi narodil presne o mesiac skor. Toto tehotenstvo som prezila ani neviem ako. Bolo uplne bezproblemove, cele som ho stravila normalne v praci. Syncek sa narodil o tyzden po termine. Je to maly certik, velmi zivy, vnimavy,.. . A k tomu veku... je tazke niekomu radit, posudzovat, alebo nebodaj odsudzovat. Kazdy urobi ako chce, alebo ako to priroda zariadi. Na svoj vek sa absolutne necitim a ako kazdy hovori, ani zdaleka nevyzeram. A poviem vam...prezivam NAJUZASNEJSIE obdobie v mojom doterajsom zivote .

hanula11
22. feb 2012

@erikovamamka HOJKY 😉 🙂

erikovamamka
22. feb 2012

@hanula11 ahoj, krasne....si mamka troch deticiek. Vzdy som tuzila po styroch...a mam aspon dve 🙂

hanula11
22. feb 2012

@erikovamamka já chtěla vždy tři děti, teď jsem se konečně dočkala. Ale lepší později, než nikdy 😉 🙂
Už jsem si myslela že u dvou zůstane, teď bych klidně brala i čtyři, ale to už nehrozí 😉 😀

eficka
22. feb 2012

@val1 Nevím sice proc srovnáváš bíle svatební šaty a děti,ale budiz..delejme vsichni tak jak uzname za vhodne..sama jsi psala..tohle je vase diskuse...já se do ni plést nebudu..jen jsem odpovídala.. 😎 tak se tady mejte hezky... 🙂