Musíme ísť na matriku pred narodením dieťaťa?

laurika1995
9. okt 2016

Dobry vecer. Ja a moj priatel nie sme zosobaseny a chcela by som sa opytat ci na matriku treba ist este pred narodenim dietata aby uznal dieta za svoje alebo to staci vybavit po narodeni. Bojim sa toho ze mi dieta zapisu v porodnici na moje priezvisko. Dakujem

babatinko666
9. okt 2016

vcera som tu bola tema na tuto otazku. Na matriku musis ist pred porodom, aj s partnerom ak chces aby ho zapisali uz v porodnici ako otca. Zoberte si obcianske preukazy, tam to ta tetula spise, podpisete to a papier si zaloz do tehotenskej knizky. Tu pri porode aj s papierom odovzdas v porodnici a detatko bude mat priezvisko otca. Da sa to vybavit aj po porode ale v porodnici dietatko bez tohto papiera pomenuju po tebe /priezvisko/.

laurika1995
autor
9. okt 2016

@babatinko666 no nevsimla som si prispevok zo vcera a dakujem za odpoved ☺

babatinko666
9. okt 2016

nic sa nedeje, prajem bezproblemove tehu 🙂

zuzana247
9. okt 2016

Najlepsie je ist pred,potom je tam nejaky poplatok za to. Stacia vam vase rodne listy ☺

sashabb
10. okt 2016

@laurika1995 mňa dosť prekvapila resp- zarazila táto veta: "Bojim sa toho ze mi dieta zapisu v porodnici na moje priezvisko" 😨 😕 😨 A to dieťa akože nieje tvoje či ako máme tomu chápať?

kamilka1986
10. okt 2016

@sashabb tak určite to zakladateľka tak nemyslela ale ani my sme nemali určenie otcovstva pretože som pár týždňov pred pôrodom ležala v nemocnici a potom z toho boli len zbytočné opletačky.deti mali moje priezvisko a všade sme ich potom museli premenovavat.

evittam
10. okt 2016

@zuzana247 No, my sme pri prvom dieťati podpisovali vyhlásenie až po pôrode (nakoľko u nás sťahovali matriku, tak sme to nestihli pred) - v pôrodnici mal malý priezvisko po mne, keď sme prišli na matriku po pôrode museli sme mať rodné listy, platné OP a spísali sme vyhlásenie - rodný list už syn dostal s priezviskom otca a aj so všetkým ako má byť - bez poplatku. Pri dcérke sme to stihli pred pôrodom. 😉
@laurika1995 Čiže to máš viac-menej jedno - a aké bude mať priezvisko v pôrodnici ti fakt môže byť jedno..... 😉

zuzana247
10. okt 2016

@evittam neviem ci to potom zalezi od mesta 🙂 viem len,ze najjednoduchsie to je pred porodom,nemusi behat po uradoch.
Ale asi to ozaj zalezi od mesta,a ci je porodnica v meste v ktorom byvate,alebo nie.

evittam
10. okt 2016

@zuzana247 Aj tak budeš "behať po úradoch" aj po pôrode - ak nemáš nárok na MD tak RP, potom rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa. Takže ísť na matriku pre rodný list je to najmenej. 😉

sashabb
10. okt 2016

@kamilka1986 a čo je zle na tom, keď majú deti priezvisko po matke?

kamilka1986
10. okt 2016

@sashabb v niektorých prípadoch nič ale my sme boli predčasne a teda všetky lekárske správy boli na moje priezvisko no nič príjemné keď sa to potom prepisalo a lekári neboli nadšení a ani nevedeli kde je sever.... správy na staré meno a kartičky poistenca už na nové takže tak....

evittam
10. okt 2016

@kamilka1986 Tak to bol len a len problém "lenivých lekárov" - neriešila by som.....Na kartičke poistenca je dátum narodenia aj rodné číslo - to je smerodajné...... 😉

laurika1995
autor
10. okt 2016

@sashabb to je akoze potom sa mi nebude chciet ako zas riesit zbytocne somariny . Boze ludia vy poniektori musite zo vsetkeho robit somariny

lorela
10. okt 2016

Záleží od mesta, ja som nemusela nikam chodiť, muž vybavil všetko počas pobytu už v nemocnici.

evittam
10. okt 2016

@lorela No, ale to vybavil len preto lebo je to tvoj manžel.....Tu riešime inú situáciu. 😉
@laurika1995 Asi tak nejak. 😉

sashabb
10. okt 2016

@laurika1995 tak asi som natvrdlá 😎 ale pokiaľ nieste manželia tak nevidím dôvod dávať meno po chlapovi. Toť vsjo.
Ale tak tvoja vec 😵

laurika1995
autor
10. okt 2016

@sashabb svadbu nechcem 😃

monicka9
10. okt 2016

@laurika1995 moje vsetky detičky mali v porodnici moje priezvisko a po odchode z porodnice sme ich zapisali na matrike v meste kde som rodila potom uz mali priezvisko tatinkové😊

lorela
10. okt 2016

@evittam Nie je 😉, takze plati co som napisala.

marcelatje
10. okt 2016

@evittam my tiez nie sme zosobaseni a ja som nebola nikde. RL, karticku poistenca..... Vsetko vybavil partner. Okrem prispevku.

avirka
10. okt 2016

@laurika1995 ked svadbu nechces, na co davat priezvisko po priatelovi? len ta budu vsetci oslovovat tym priezviskom a budes musiet vzdy vysvetlovat, ze sa volas inak
ked nechces svadbu, je zbytocne davat jeho priezvisko

doloresmk
10. okt 2016

Aj keď vybavis papier pred, v nemocnici bude mat bábo tvoje priezvisko, až na RL bude po otcovi. Ale tak či tak lepšie je mať už ten papier pred pôrodom, potom je o jednu starosť menej.

inffinity
10. okt 2016

nic se nestane když pujdete potom..my sme to pred porodem nestihli a nic se nestalo zadne poplatky sme neplatili a mala se jmenovala 4dni po me.. nikde se to nemuselo prehlasovat ani prepisovat... jen na propousteci zprave z nemocnice byla s mym prijmenim a dr jak zakladala kartu uz psala podle rl...zadny problem

lorela
10. okt 2016

@doloresmk Nase babo dostalo hned priezvisko po otcovi a bolo nam povedane, ze priezvisko po matke moze dieta dostat iba vtedy, ak je otec "neznamy", resp. jeho meno matka neuvedie.

doloresmk
10. okt 2016

@lorela nedávno som rodila 😀

marcelatje
10. okt 2016

@lorela Aj v pripade ze je otec zapisany v RL dieta sa moze volat po matke ak sa na tom rodicia dietata dohodli.

evittam
11. okt 2016

@lorela A chceš mi povedať, že ty si nemusela spisovať a ani podpisovať žiadne vyhlásenie? Tak to máte teda benevolentný úrad. U nás to nehrozí. 😕

evittam
11. okt 2016

@marcelatje Ani ty si nebola na matrike či už pred pôrodom alebo po a písala vyhlásenie a nemuseli ste ho obaja podpísať? To sú mi novinky - my sme to museli - museli sme tam byť obaja aj s rodnými listami a OP - aj pred pomaly 9 rokmi aj pred 3....To kde sú také benevolentné úrady....

evittam
11. okt 2016

@doloresmk Kravina, ak máš to vyhlásenie už v pri pôrode - doložíš ho a dieťa sa volá po otcovi - teda má priezvisko, na ktorom sa rodičia dohodli. Vlastná skúsenosť. 😉

lorela
11. okt 2016

@evittam Ani spisovať nie, veď moje údaje muž predsa ovláda 🙂, podpisovať áno - čo mi priniesol. Ale inak, ako som písala, chodiť som nemusela nikam, všetko mohol vybaviť on.