Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

domika007
10. nov 2010

baby meno Tobias nie je v slovenskom kalendari? 😲 😕 lebo tak niekde pisu 13.6. a inde 13.9.

maggie2
10. nov 2010

@domika007 Meno Tobias je Tobiáš, pokiaľ viem Tobiáš je v tých kadejakých meninových kalendároch. V zásade platí, že meniny boli vždy odvodené od sviatkov Svätých toho istého mena. Iný význam-pôvod meniny nikdy nemali čiže tu: http://www.heiligenlexikon.de/BiographienT/Tobi... ak platí, tak 13.9.

domika007
11. nov 2010

@maggie2 diky moc maggie 😉

maggie2
11. nov 2010

@domika007 🙂

domika007
2. dec 2010

@prsky jeej vdaka aj tebe 🙂

prsky
2. dec 2010

@domika007 s radostou, ja tam teraz stale smirujem a vyberam 🙂 su tam aj krasne skvosty, ktore by dali rodicia fakt asi skor za trest

maggie2
3. dec 2010

@prsky ten zdroj ktorý si uviedla na wikipédii nie je vôbec relevantný. Nepoznáme jeho autora, ani to, na základe čoho si to kto určil a kedy. Neexistuje oficiálny meninový kalendár. Môžeme sa spoľahnúť akurát na kresťanské sviatky sláviace a pripomínajúce svätých. Pretože tam tkvie pävod menín 😉

maggie2
3. dec 2010

@prsky pävod-pôvod. sorry

prsky
3. dec 2010

@maggie2 myslim, ze je to uplne fuk, kedze oficialne meniny neexistuju... je to podla mna fajn uceleny zoznam mien po slovensky a ti, co maju nie prave najpouzivanejsie mena, sa aj tak rozhodnu sami, ci a kedy budu svoje meniny oslavovat...mena tam (aspon tie, co poznam) sedia podla zauzivaneho kalendara (svate mena su podla krestanskeho kal.)

maggie2
3. dec 2010

@prsky veru je to fuk, ja len stále upozorňujem, aby to ľudia nebrali tak vážne, ale Ty si to veď uvedomuješ dobre 🙂 tak sorry, nechcela som zbytočne mudrovať 😉

erikasadek
3. dec 2010

Kunigunda 😀 😀 😀 😀 😀 boze to je ale meno!!! 😀 😀 😀 😀

maggie2
3. dec 2010

@erikasadek No povedz si ho ako nemecká výslovnosť Kúni-gunde, vtedy neznie tak... pravdou je, že momentálne je naozaj nemoderné, ale je to veľmi staré a v stredoveku bolo veľmi vznešené a veeeeľmi obľúbené meno. Nositeľkami boli kňažné, vojvodkyne aj svätice. Meno značí v preklade kmeňová (rodová) bojovníčka 🙂

prsky
3. dec 2010

@maggie2 v pohode, sme na tom s mudrovanim podobne 😉 ja tam teraz dost citam, hladame meno pre nasho drobca a sa dost rehlim na niektorych menach

@erikasadek vies ako Kunigundam hovoria zdrobnene? Kinga 😉

maggie2
3. dec 2010

@prsky áno tuším viem, Kinga.... Kinga, nejaká politička sa tak prvým menom volá, teraz si nespomeniem. Ja poznám ešte varianty Gundel, Kuni, Kunza, Konne

erikasadek
3. dec 2010

@maggie2
@prsky
to je vsetko pekne, ale taketo meno dat dietatu je fakt v dnesnej dobe fakt na hlavu chudak dieta do konca zivota budu mat z neho len srandu.. 😠 😉

maggie2
3. dec 2010

@erikasadek je to vždycky lepšie než Kevin, Jennifer, Charlotte, Emily, Chantal a spol. než ľudia by si dopredu mali myslieť že ste socky 🙂

erikasadek
3. dec 2010

@maggie2 tak v to msa nezhodneme, nehnevaj sa kevin , alebo jenifer su velmi pekne mena i ked na slovensku mozno menej pouzivane...
ale su prijemne nie nadarmo skoro na svete najvaic pouzivane, ale toto meno, ked ho precitam tak mi skor pripomina meno neakej prisery a nie dietata!!!

maggie2
3. dec 2010

@erikasadek bohužiaĺ, nehnevaj sa, ale je to podložné sociologickými štúdiami, nejde o to, že ide o pekné mená, ale ako sú vnímané

erikasadek
3. dec 2010

@maggie2 hnevt s anehnevam ale fakt no coment .. 😒

taketo meno ked povies 100 opytanym ci sa im paci tak ti rucim ze 99 urcite povie nie!!!!! 😀 😀
a natom sociologicka studi anic nezmeni , mozno tak v nemecku moze byt oblunene, ale inde urcite nie.. 😀 😀
ja koncim pretoze fakt nemozem... 😀 😀

maggie2
3. dec 2010

@erikasadek je to všade :( neber to osobne. Nájdi si v googli heslá ako kevinismus, chantalismus, ja som si to nevymyslela, bolo mnoho o tom popísané i poskúmané. Ber to tak, že Ty si urobila so svojimi deťmi voľbu, akú si len najlepšie mohla. Zajistila si im aspoň, že nepocítia predsudky zo strany okolia

prsky
3. dec 2010

@erikasadek no mena to nie su skarede, ale zneju srandovne so slovenskymi priezviskami - treba mat trochu sudnost asi - kebyze zijem v anglofonnej krajine, tak dam s kludom Kevina alebo Jennifer, tu mi to ale pride divne, hlavne, ked slovencina mena zdrobnuje, co moze byt pri niektorych menach dost zvlastne. A tiez mena ako Kunigunda, Arkádia, Piroška, Nehomil, Achiles a pod. dnes da malokto.
mne sa hrozne pacia "nase" mena, ale doma mi ani jedno nepreslo a mame Lauru, co je tu teraz 4 najoblubenejsie meno 🙄 a ako pomenujeme maleho netusim...ale mam z toho hrozu, nedavam rada mena

erikasadek
3. dec 2010

@maggie2 ja kaslem na okolie ja som im dala meno ake sa paci mne, a ake sa im paci..
rada by som dal slovanske meno ale bohuzil vo franine sa blbo vyslovuje meno peter no len by z neho srandu mali v preklade ze je prdos!!!
lukas by vyslovali uplne inak .. takze som zvolila variantu cislo dva dve mena, ktore maju krestansku tradiciu a ktore sa mi pacia..;
ale su mena fakt uvazujem nad rozumom rodicov..
charlotte je pekne meno.. nevidim dovod. vo francuzsku take bezne, a pekne.. 🙂

maggie2
3. dec 2010

@prsky ono celé je to o tom, že naozaj nie je pravidlom, že tieto mená dáva sociálna spodina, nevzdelanci, či zaostalé etniká, či problematickí rodičia (drogy, alkohol) atď. Ide len o to, že výskumy dokázali, že okolie, učitelia vnímajú a posudzujú vopred deti podľa mien a robia si úsudky. Dieťa s menom Kevin, Mandy, Justin ľudia automaticky majú tendenciu zaraďovať ako deti problematické, s chudobných pomerov od nevzdelaných rodičov, pričom to nemusí byť pravda. Naopak deti s menami ako David, Jacob, Katarina, Anna, Maximilian vopred vzbudzujú dojem že pochádzajú zo solídnych pomerov a budú sa i dobre učiť a správať, hoci to tiež nemusí byť pravda.

skolara
3. dec 2010

Kocky ja neviem najst na celom nete kedy oslavuje meniny Viona. Ona asi neoslavuje 😒 😒

maggie2
3. dec 2010

@erikasadek áno Ty si vo Francúzsku, a tam je to bežné (Charlotte), ale v Nemecku alebo na Sk nie. Určite by sa mnoho ľudí vo Francúzsku divilo, keby dal niekto svojmu dieťaťu bez akejkoľvek väzby na cudzie prostredie (napr. manžel zo zahraničia, iného pôvodu) cudzie meno, len tak, z fleku. To dieťa by svojim menom upozorňovalo. A určite nie vždy pozitívne by bolo vnímané. Bohužiaľ je to tak. Štatistiky dokazujú, že špeciálne napr. na SK Rómovia dávajú svojim deťom mená podľa seriálov a telenoviel ktoré letia.

prsky
3. dec 2010

@maggie2 o tom, co pises viem, citala som clanok, ktory taketo cosi skumal (neviem ci to bol vycuc z nejakej studie, je to uz davnejsie, co som to citala, takze nemam sancu ani dohladat zdroj). ono je to fakt dost o jazykovom cite, vkuse atd ... mne Kevinkovia, Scarlettky a pod zneju akosi nepatricne v nasich koncinach

maggie2
3. dec 2010

@skolara o tom tu hovoríme že meniny neexistujú. Meniny majú pôvod v kresťanských sviatkoch svätých. Ak neexistuje sv. Viona - môžeš si Vionu sláviť kedy chceš 😉

skolara
3. dec 2010

@maggie2
@prsky no ono je to tak.Urcite znie cudne Jennifer Haluskova, Jack Bryndza ale proste dnes je na svk tolko zmiensanych manzelstiev ze uz aj tie mena budu viac menej pomiesane.

skolara
3. dec 2010

no mne je to v podstate jedno lebo ja ani meniny neoslavujem a to sa volam Petra. Ale furt sa najde niekto kto sa na to opyta 😠