Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

skolara
3. dec 2010

a tiez sa mi nepaci ked ma jedno dieta ciro slovenske meno a druhe total zahranicne.Viona a Jozko napriklad 😀
uff

maggie2
3. dec 2010

@prsky samozrejme že VŠETKY mená (takmer všetky až na mená ako Satan, Judáš) považujem za pekné a akceptovateľné. Len vždy mi nedá upozorniť, že naozaj s niektorými menami sa vlečú predsudky.

Inou kapitolou je zosmiešňovanie mien, s čím absolútne nesúhlasím, a nikde inde vo svete na rozdiel od SK som sa nestretla so zosmiešňovaním až v takých dimenziách.

Toto je i dôvod prečo na SK nie sú v móde mená ako Anna, Mária, Žofia, Dezider, Dorota, Medard, Terézia, Jozef, Karol, František. Práve pre tie dedinské prezývky ako Anča, Kača, Žofa, Dežo, Dora, Tera, Jožo, Karči, Fero

Práve z toho dôvodu sa k týmto menám dostávame akoby "obkľukou" keď dávame cudzie podoby ako Ann, Marie, Sofia, Sophie, Dorothea, Tereza...

maggie2
3. dec 2010

@skolara Predstavsi, že napríklad čistí Vietnamci, či Číňania žijúci na SK (nie zmiešané manželstvá, ale obaja rodičia cudzinci), ktorí sa definitívne usadili, práve podľa prieskumov dávajú typické slovenské mená svojim deťom ako Anička, Jakub a podobne. Lebo chcú, aby ich deti zapadli, aby nevytŕčali, aby nemali problémy. To hovorí za všetko. Veľmi rozumné a pochopiteľné.

skolara
3. dec 2010

@maggie2 Magie presne minule som sa zamyslala nad tym ake pekne je meno Maria (ale Marca, Maja, Marika) to meno proste zabiju.
Anna je nadherne ale (anca, anicka) tiez.
uplnne suhlasiiiiiiiiim

skolara
3. dec 2010

Viem poznam vietnamcov co maju Lukasa, ini zase Lucku. Dava to zmysel.

skolara
3. dec 2010

pardoooon Luciu znie to ovela lepsie fakt 😀

maggie2
3. dec 2010

@skolara hm, meno Viona nepoznám. Ale znie veľmi pekne a hlavne neotrepane. Predpokladám, že to bude odvodenina z mena Vivianna, Vianna a podobne. Poznám meno Fiona. (Napr. Fiona Swarovski-dedička impéria štrasových kamienkov) 🙂

skolara
3. dec 2010

ja sa obcas zamyslam nad tym ci moja dcera nebude mat na nas nervy ze sme jej vybrali az velmi netradicne meno 😅 😅
ale mne sa Viona strasne paci ked si predstavim ze to znie dost seriozne ked sa niekde prestavi ako Viona ked bude dospela a teraz je Vinie(Viny) tiez sa mi to paci ked je mala.
Ale je fakt ze uz velakrat len podla prveho mena Viona vedeli o koho sa jedna. A to byvame v meste co ma 50 000 obyvatelov co nie je az tak malo.Takze ked sa dostane do problemu kazdy bude vediet o koho ide 😝
Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.

skolara
3. dec 2010

No prisiel s tym manzel Fiona sa nam nepacila. A on no tak co keby bola Viona. A nasli sme ze take meno existuje ale nie je casto pouzivane. Je to stare anglicke meno z toho co som ja vypatrala.

maggie2
3. dec 2010

@skolara Viona aj mne zneje lepšie než Fiona 😉

skolara
3. dec 2010

@maggie2 dik no uvidime co nam na ten nas "vymysel" 😀 😀 povie Vinie ked vyrastie 😀 😀
Nam sa paci a to je hlavne no nie?

maggie2
3. dec 2010

@skolara hlavné je aby sa jej páčilo a bola s ním spokojná 🙂 dobrú nocku

erikasadek
4. dec 2010

@maggie2 bezne, ano

a epoviem ti tu je taky obeh cuzdincov a mien ze kniha mena, ma cez 100 stran proste mena z celeho sveta.. 😉

su mena ktore su pekne, ale fakt netradicne najdes statistuku ze ich ma mozno 5 ludi v ceom fr.. 😉
neviem mne to nevadi , francuzi to maju radi 🙂 ak je mneo mpekne tak to nikto neriesi skor naopak , povies netradicne meno a hnad sa ta pekne spytaju , ake j eto meno aky povod???
je velmi pekne... 🙂
j eto otazka kultury.. 😉

maggie2
4. dec 2010

@erikasadek neidealizuj, poznám veľmi dobre všeobecný postoj Francúzov (a to nemyslím diplomatov a inteligentných ľudí) napr. voči Nemcom, Američanom... 😉

erikasadek
4. dec 2010

@maggie2 ty sna dpoznas vsetko??? 😅 😕

neidealizujem.. vobec trochu uz to tu poznam... 😉 😒

maggie2
4. dec 2010

@erikasadek nie nepoznám bezohľadu na to či to myslíš ironicky alebo nie. Tak choď do parížskych ulíc a skús sa dohovoriť po nemecky 🙂 viem aké probémy robia americkým firmám Francúzi pokiaľ ide napr. o názvy podnikov... v tomto sú až príliš nazvem to - patriotickí (nepoužijem slovo nacionalistickí). Srdia sa na Nemcov, nevedia im zabudnúť 2. svetovú, Američanov sa boja aby im všetko nezmekdonaldovali a nezmikimauzovali, ale to že im čierni spoluobčania zapaľujú autá a rozbíjajú zastávky to je pomaly brané ako folklór akoby odkaz francúzskej revolúcie, všakáno 😀

zuzana76
5. dec 2010

mne sa Anna velmi paci a aj Anička, Anča nie, velmi krasne a vznesene meno a pri vysloveni anička si nepsomeniem na ziadnu zaostalu dedincanku, ale na jemne, nezne dievcatko no a ked sa povie anna, tak sa mi v mysli vyjavi krasna mlada slecna

maggie2
5. dec 2010

@zuzana76 A čo si predstavíš pri mene Anča? 😀 Pekne si to napísala, a práve toto ilustruje ako pri počutí mien fungujú asociácie a predstavy. A mnohokrát i predsudky. O tom to je. Preto sa mamičky boja tých klasických mien, že im deti budú prezývať Anča, Mara, Dora, Jožo, Fero. Ale všetko to je o kultúre prostredia a o tom ako okoliu dovolíme aby sa ku nám správalo. Krásne meno Blanka (z Blanca-biela) - a primitívi si z mena robia posmech - napríklad.

zuzana76
5. dec 2010

@maggie2 presne tak, Blanka pochadza z blanca - po spanielsky biela, jasna, krasne meno tiez .

a pri mene Anča si nespomeniem na istu babiku 😀, to ma napadlo az po tvojej otazke a tom smajliku, ze je este nieco za tym 😀 , ale skor na nejaku inscenaciu z ludoveho prostredia v ustrednej ulohe s Jozefom Kronerom, Z. gruberovou, a. gaborovou atd..taktiez nie v nejakom hanlivom zmysle

maggie2
5. dec 2010

@zuzana76 Ja som nemala na mysli nafukinu ale Malíkovú 😉 a ten škandálik s Matovičom

zuzana76
5. dec 2010

@maggie2 jaaaaaaaaaj, to ma ani nenapadlo 😀 , vidis

rebellka1
18. dec 2010

@monkula
ahoj 🙂))
aj ja mam doma Chiaru a dlho som bola v tom, ze meniny ma v auguste 12teho ...lebo mi to tak povedala kamoska :(
dik za radu 🙂

rebellka1
18. dec 2010

@rebellka1
no skor Chiara Juliána 🙂

monkula
18. dec 2010

@rebellka1 ale veď Chiara má meniny 12. augusta.. 😅 😕 ja som tvrdil& niečo iné?

dagy500
21. dec 2010

ahojte ... ja by som chcela vedieť kedy ma meniny Deborah ... prosíímmm odpište mi hneď.. Ďakujemmm...

maggie2
21. dec 2010

@dagy500 treba opakovane povedať, že niečo ako oficiálny štátny meninový kalendár na SK neexistuje. Všetko je už len na ľubovôli podnikateľov, vydavateľov tlačovín-kalendárov. Podstata menín ale tkvie v tradičných náboženských sviatkoch - pripomínaní si svätých. Od toho sú vlastne meniny. Kedy má Deborah, Debora sviatok môžeš vidieť tu: http://www.heiligenlexikon.de/BiographienD/Debo...

dagy500
21. dec 2010

@maggie2 ďakujem .. dúfam že to najdem

maggie2
21. dec 2010

@dagy500 nájdeš, len klikni na ten link

dagy500
26. dec 2010

@maggie2 no uz som našla hahah dakujem pekne...

melonik7
29. dec 2010

kocky..poprosim vas..chcela by som dat (ak bude) dcerke meno ANIKA..viete mi povedat ci toto
meno najdem v niektorom kalendari?dakujem...