Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

sisaka
19. júl 2011

@adri2211 a ako to vyslovujete americkou, ci britskou vyslovnostou, ci slovenskou? Moje deti nemaju slovenske mena a ked sme byvali este na slovensku s dcerinym mali vkuse problem, kedze sa inak pisalo, inak citalo, syn sa narodil uz tu, ale rodina jeho meno tiez hovadila slovenskymi koncovkami. ako priklad uvediem Christopher - Kristoferko (tak sa syn nevola to je len priklad) mna islo normalne porazit a kazdemu som musela osobitne vysvetlit, ze tak sa nevola a nezelam si aby mu tak hovadili meno

adri2211
19. júl 2011

@sisaka najprv sme mali aj my problem,kedze to meno ´´ nikto´´ nepocul-nepoznal,niekto jej povedal tak ako pocul 😀 Neviem akou vyslovnostou,volame ju Summer (Samer) a tiez ju volame Sami....

warholette
19. júl 2011

@sisaka ja to opakujem uz niekolko rokov, ze americky kalendar mien neexistuje 😉

@adri2211 Summer je v USA pouzivane meno, aj ked je to nazov rocneho obdobia. prave preto nemaju ziaden meninovy kalendar, pretoze kazdy si moze dat za meno, co chce. River, Princess, Summer, Winter, December, Seven...

adri2211
19. júl 2011

@warholette ci existuje ci nie vobec ma to netrapi,nasa Summerka ma meninky 21.06 v prvy letny den,a hotovo 😀

isabellamelicherova
10. aug 2011

prosím kedy má mena Nicol nemôžem to nikde nájsť... 🙂

warholette
10. aug 2011

@isabellamelicherova zeby na Nikolu? 😎

mamartinka
10. aug 2011

@warholette Aj ja myslim ze na Nikolu to bude 29.08

maggie2
10. aug 2011

@isabellamelicherova preto to nemôžeš nájsť lebo hľadáš Nicol, resp. Nikol je internacionálne mužské meno. Nicola môže byť aj mužské aj ženské meno, preto sa v zahraničí vyžaduje k menu ešte jedno aby bolo zjavné či ide o chlapca či o dievča. Ženské podoby mena odvodené od mena Nikolaus sú v zahraničí výlučne: Nicole, Nicolle, Nicoletta, Nikolette, Nicolina, Nikoline a majú meniny 6.12. (na Mikuláša) alebo 25.9. alebo 6.10.

Na Slovensku je ale situácia s týmto menom chaotická, lebo XXX dievčat je pomenovaných Nikol alebo Nicol, hoci v zahraničí by žiadny matrikár dievčaťu toto meno nepovolil, iba chlapcovi. Situácia vznikla ešte v časoch socializmu, keď sa museli všetky cudzie mená poslovenčovať a tak s podoby mena Nicole vznikla písaná forma podľa počutej výslovnosti NIKOL, resp. novšie NICOL. Už sa nik nezaoberal tým, že k tomuto menu, ak má byť ženské, patrí koncovka E.

Na Slovensku sa inak slávi Nikola 29.8. tak ako baby písali vyššie.

maggie2
10. aug 2011

@beatrisss1 Marco : meniny 13.8.

maggie2
10. aug 2011

@warholette To je veľmi zaujímavé, že Američania môžu dať meno podľa ľubovôle. Na európskom kontinente je to prísnejšie. Deti nesmú dostávať mená podľa ovocia, zeleniny, zvierat, riek, dní v roku, v mesiaci a podobne (čiže nesmú podľa zákona dávať mená ako napríklad Ján dievčaťu, či Karin chlapcovi, ale nesmú dať ani meno ako Mesiac, Slnko, Jablko, Utorok, či Apríl) na druhej strane, existuje iný zákon, či vyhláška ktorá umožňuje dať dieťaťu meno ak rodič preukáže, že také meno sa niekde vo svete používa. Čiže nakoniec nie je problém pomenovať dieťa Apple, April, June, alebo ako píšeš napríklad Summer.

domini25
10. aug 2011

@majula kamoska oslavuju nicolasa na mikulasa

warholette
10. aug 2011

@maggie2 tu si ludia dokonca mena vymyslaju, su to napriklad zlozeniny mien mamy a otca, mamy a babky... znama sa vola Lanh a ma dceru Eulanh, pomenovala ju podla svojej mamy, ktora sa vola Eula. Eula a Lanh je Eulanh 🙂 cita sa to "julaan".

domini25
12. aug 2011

ale sak kazdy nech da meno co sa mu najviac pacia, netreba to odsudzovat... preco by som sa mala podriadovat spolocnosti co si kto mysli... pre mna za mna nech si kazdí mysli co chce.... ja tiez mam navyber zahranicne mena lebo je velka pravdepodobnost ze moje dieta bude chiet zit v zahranici alebo resp.studovat a lepsie sa mu bude zit s menom ktore aj tam budu ludia chapat a vediet vyslovit....

lenka142
29. aug 2011

@peulka
My mame tiez Tobiaska, toto meno som nasla 13.9. tie ostatne datumy, co tu uvadzali, tak neviem podla coho... v slovenskom je to takto
http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensk...

2zuzu3
30. aug 2011

Prosim vas ma niekto dietatk s menom tobias,,,kedy oslavujete meninky?????????prosim,,,

warholette
30. aug 2011

@2zuzu3 staci si precitat prispevok presne nad tvojim 😉

2zuzu3
30. aug 2011

@warholette juj dakujem ani som si nevsimla,,,,,,,,

nani811
8. sep 2011

@2zuzu3 moj syn je tobias, je to nemecke meno tak podla ich kalendara 13.9

matuvil
11. sep 2011

@ejusa , Tobias má meniny 13.9, v kalendári je viac mien na tento deň, ja mám tiež Tobiasa a oslavujeme v tento deň. 🙂

jankanelka
30. sep 2011

Zdravim všetky maminky,
viete mi povedať, kedy má meniny Nela? Lebo koľko kalendárov, toľko rôznych dátumov

My oslavujeme podľa českého kalendára 2. 2. (dcérka je Nela Veronika a Veroniky je 4.2. - tak preto), kalendár, čo máme doma uvádza 3.1. (Daniela, Nela) a na internete je 31.5. (Petronela, Petrana, Nela,...)
😀
Tak kedy vlastne maju tie Nelinky oficiálne meniny??????????
😲
Ďakujeeeeeeeeeem

ronie111
16. okt 2011

Ahojte, mate niektora doma dievčatko s menom Mia - kedy oslavujete meniny? na Mariu? 😉
a to iste sa chcem opytat na meno Zoe - ak niektora mate, kedy oslavujete? na našu Zojku? 🙂

lyduna78
20. okt 2011

Ahojte, viete mi poradiť, kedy by sa oslavovali meniny mena Joshua? Nenašlo mi to ani na linku http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny

warholette
20. okt 2011

@lyduna78 Joshua je po slovensky Jozue, a gréckokatolícka a pravoslávna cirkev si Jozueho pripomínajú 1. septembra. ak davas zahranicne meno alebo meno v zahranicnej podobe, meniny oslavovat asi nebudete. ak vsak velmi chcete, mozete prveho septembra 😉

anika25
23. okt 2011

ahojte. my mame doma Tobiasa a teraz neviem. Na tejto stranke http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensk... je meno Tobias 2 krat, 13 septembra aj 13 juna. Tak kedy to mam oslavovat. Ak v septembri, tak sme prve meniny prepasli 😕

andrejka1974
23. okt 2011

moja dcerka sa vola Sindy aj sa tak pise mame to aj v rodnom liste po slovensky a oslavuje meniny 22.1.

20sandra21
24. okt 2011

Ahojte Chiara je po taliasky a po slovensky to znamena Klára. My mame Chiaru a meniny oslavujeme 29.oktobra na klaru.

cherry00
30. okt 2011

Ahoje :D prosím vás neviete náhodou kedy má meno Charlotte meniny? 🙂

ivett1
31. okt 2011
katarina1310
10. nov 2011

ahojte my máme Tobiasa a oslavujeme dnes je to 10 novembra a je to aj v kalendári oslavuje sa spolu s Tiborom 🙂

minko100308
13. nov 2011

nasiel som slovensky kalendar a tam ma kiara meniny 4. novembra...