Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

lucinka1104
29. sep 2010

@maggie2 on to nepíše len mi tu ťuká ja potom nič nevidím na klavesnicu

warholette
29. sep 2010

@maggie2 ja som bola v soku, ked som zistila, ze predstavitelka filmu brutalna nikita je zena a ze to nie je muz 😀 pre mna bol aj je nikita ruske muzske meno a len preto, ze sa konci na a neznamena, ze moze byt aj zenske. na druhej strane madarske gejza mi znie pozitivne zensky a tusim ze aj raz bol na slovensku serial, kde bola gejza zena.

maggie2
29. sep 2010

@warholette Neviem neviem akého Gejzu máš na mysli. Viem že kreslený seriál Miazgovci boli, a tam otecko tej rodiny bol Gejza. Mne Gejza naopak vôbec nezneje žensky. Inak díky, Nikita je mužské meno v ruskom a macedónskom prostredí, v románskom a germánskom prostredí je to naopak ženské meno. Naozaj typicky "obojpohlavné" meno.

maggie2
29. sep 2010

@lucinka1104 A čo som Ti ja napísala? Veď čítaj. Že ak sa Ti raz dievča zatúla do Nemecka, že bude mať s menom Nikola menší problém, lebo je to tam považované za mužské meno. Nič viac som Ti k tomu nenapísala, iba pravdu, tak sa do mňa láskavo nenavážaj..

warholette
29. sep 2010

@maggie2 tusimze sylvanovci? bol to nejaky hrany slovensky serial, jeden z prvych na slovensku. ale kedze to bolo veeeelmi davno, tak si to uz presne nepamatam... miazgovci to isto neboli 😉

maggie2
29. sep 2010

@warholette jaj tak tých som nepozerala. nemýliš si to s menom Gizela?

warholette
30. sep 2010

@maggie2 hm, zeby? ti silvanovci (ma to byt s makkym i, nie tvrdym) isli v telke v roku 1996, to som mala 10 rokov, takze si to mozem zle pamatat... snazila som to googlovat, ale bezuspesne.
inak spomenula som si na teba vcera, ked som pozerala nase miestne televizne spravy. byvam v kalifornii a ako maju problemy slovaci s vyslovnostou anglickych mien, tak maju zrejme aj americania. jedna reporterka sa totiz vola Andria. namiesto Andrea, ako sa to pise, jej dali rodicia foneticku podobu.
tu je inak v ostatnych velmi popularne davat foneticku podobu namiesto zauzivanej, menenie pismenok v mene, len aby sa dieta odlisovalo. a potom vznikaju perly ako Ryon (ma byt Ryan), Kalee (cita sa "Kajli" ako Kylie), Jazzica (Jessica) a pod. dufam ze sa tomuto na slovensku vyhneme 😅

alexis13
5. okt 2010

kočky neviete mi poradiť v akom kalendári alebo kde by som našla meno EMILY? 🙂 dakujem

andika10
5. okt 2010

@alexis13 emily som nikde nenašla len Emilie Rakusko 5.1 Alebo emilia

alexis13
5. okt 2010

@andika10 no musim este niekde pohladat dik za info

andika10
5. okt 2010

@alexis13 ja som pozerala na stranke calendar.sk

alexis13
5. okt 2010

@ikke supis dakujem velmi pekne 😉

bea344
5. okt 2010

dievcence neviete nahoou ci uz na slovensku ma niekto meno Vivien,a co mam robit ked este nieje zaregistrovane na matrike..dakujem za info 🙂

andika10
5. okt 2010

@bea344 kamaratka má dcéru vivien, už má 17r 😉

bea344
5. okt 2010

@andika10 dakujem,tak nemusim behat po uradoch a vybavovat si vselijake papiere ohladom mena 🙂 si zlata

maggie2
6. okt 2010

@alexis13 Meno Emily je anglická forma mena Emília (nem. Emilie, Emilia) Toto meno je odvodené od mužskej podoby mena Emil.

maggie2
6. okt 2010

@bea344 Meno Vivien je už na Slovensku pomaly bežné. Nič nemusíš vybavovať. pôvodom latinské meno (vivus-živý), má dnes mnoho podôb: anglické: Viviane, Vivien, Viv, nemecké: Viviana, Viviane alebo francúzske: Viviane, Vivienne.

Upozornenie: sú i mužské podoby mena a to sú: angl./nem. Vivian, Vivianus, taliansky: Viviano. Podoba Vivien takisto ako mužské meno je prípustná i v Anglicku a vo Francúzsku

zuzin78
7. okt 2010

ahojte holky, neviete mi poradit , kedy ma meniny Zara? dakujem 😉

bea344
7. okt 2010

@maggie2 dakujem,nevedela som ze az tolko mien je na Vivien..nevies nahodou kedy ma meniny...a ci je tu na slovenku zaregistrovane?vopred ti za info dakujem 🙂

maggie2
8. okt 2010

@bea344 Citujem oficálne stanovisko JÚĽŠ SAV:

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV nevydáva kalendáre a ani jeho pracovníci nie sú členmi takého orgánu, ktorý by mohol ovplyvniť zaraďovanie mien do kalendára. V minulosti existovala kalendárová komisia, ktorá zabezpečovala revíziu súboru mien v kalendároch a v ktorej mal zastúpenie aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV. Nemáme však nijaké informácie o tom, že by v súčasnosti takáto komisia existovala. O prípadnom zaraďovaní mien do kalendára, resp. o zmenách v uvádzaní mien v kalendári rozhodujú v súčasnosti samotní vydavatelia, čo sa odráža aj v niektorých rozdieloch pri uvádzaní mien v jednotlivých kalendároch. (koniec cit.)

Čiže teoreticky ak by si mala vydavateľstvo, bolo by na Tvojej ľubovôli ku ktorému dátumu by si nejaké vybrané meno priradila. Logicky, rok má menej dní, než je mien na svete, ak by mali byť všetky mená v "meninovom" kalendári, na každý deň by pribudlo mien rádovo v stovkách. Realita v praxi si myslím je taká, že vydavatelia priraďujú nové mená k dátumom, kde už z tradície figurujú mená ktoré sú si zvukovou alebo písomnou podobou blízke. Ale samotný pôvod menín spočíva v náboženských sviatkoch a pamätných dňoch svätcov rôznych mien, a tieto figurujú v kalendároch dodnes, pretože zároveň kopírujú náboženské sviatky.

Neskôr za socializmu ako uvádza jazykovedný ústav v svojom stanovisku existovala "kalendárová komisia", no v súčasnosti už nič také oficiálne neexistuje. Čiže oficiálne NEEXISTUJÚ ani MENINY, hoci z tradície sa stále (väčšinou) oslavujú. Slovensko je jednou z krajín, kde je stále tradícia slávenia menín, hoci napr. v Rakúsku, Nemecku i inde to je neobvyklé a meniny sa neoslavujú. Veriaci si pripomínajú sviatky svätcov.

My v rodine meniny už neoslavujeme, keď nám niekto zagratuluje sa potešíme, ale naša dcéra nemá meno uvedené v kalendári a aby nebola o niečo "ukrátená" robíme malú oslavu pri príležitosti výročia jej krstu 🙂

lubica601
15. okt 2010

mám dcérku Nelku viem,že má meniny 2.februára v Čechách,u nás také meno nie je len Petronela a to sa mi nepáčilo,no chcela by som ju dať zapísať aj do slovenského kalendára no neviem kde sa to robí a na koho sa mám na to spýtať a koľko to stojí.ten dátum čo je v čechách mi moc nevyhovuje,lebo malá ma 21.1. narodeniny a takto má potom hned aj meniny.tak ak niekto vie tak prosím pomôžte.. ☹

maggie2
20. okt 2010

@lubica601 stačí, keď si prečítaš predchádzajúci príspevok. Meniny oficiálne na SK už neexistujú

warholette
21. okt 2010

@maggie2 to vazne? nikdy som sa nezamyslala nad oficialnostou menin, ale ma to nieco do seba, co si pisala 😕 no zas som o nieco mudrejsia 😀

timuska123
21. okt 2010

@peta28 Timea ma meniny 3.maja ... vtedy oslavujem ja uz 14rokov 😉

maggie2
22. okt 2010

@warholette no naozaj. Je to oficiálne stanovisko štátnej inštitúcie JÚĽŠ SAV. Ja som to tiež nevedela, ale zisťovala som, a je to tak.

jarka106
23. okt 2010

ak chcete zistiť, kto má kedy meniny odporúčam pozrieť http://www.xtechnik.szm.com/Files/Main/ab_mena.... Sú tam podľa abecedy pekne zoradené všetky mená aj s dátumom 😉

warholette
24. okt 2010

@jarka106 podla mna je lepsi ten z wikipedie, v tom su vsetky mena, aj menej pouzivane. tu su len klasicke "kalendarove", ale dnes ich ma uz coraz menej deti... kalendar si kazdy pozrie aj doma, ale wiki ma uvedene aj mena, ktore praveze v kalendari nie su 😎

15siska16
24. okt 2010

moja kamaratka sa vola Nikoleta nenavidi ked jej niekto povie Nikola ze vraj je to uz ine meno no napriek tomu meniny oslavuje na Nikolu