Meno dcéry nie je v kalendári. Máme oslavovať meniny?

kukujka
9. jan 2012

Oslavovat meniny ked niej meno v kalendari,alebo nie???Moja dcerka nema slovenske meno a nieje ani v nasom kalendari.Vola sa Lia.V roznych krajinach toto meno oslavuje meniny v rozne dni.U nas by bolo asi najblizsie k jej menu meno Liana a meniny slavit v tento den.Ale aby som neodbocovala od temy a bola konkretna.Aky mate nazor ked deti meniny nemaju?U nas sa na to nejako moc nezaklada vacsi sviatok su pre nas narodeniny.Vtedy sa robia aj vacsie oslavy ved sa predsa pripomina den ked sme prisli na svet.Takze najprv som bola nazoru meniny mojej dcerky neriesit zatial ked je male babo tak to ani nevnima no ako to bude neskor ked vyrastie?mamicky ktorych deticky nemaju meno zapisane v nasom kalendari ako to riesite???

jankaja
9. jan 2012

@kukujka ja by som zvolila nejake pribuzne meno v nasom kalendari a vtedy oslavovala meniny. Podla mna by bolo dieta ukratene, keby kamarati meniny slavili a ono nie. Tiez mam zopar kamaratov, ktori maju mena, ktore nie su v nasom kaledari a bud oslavuju podla cudzieho kalendara alebo vtedy, ked v nasom kalendari je meno podobne.

kukujka
autor
9. jan 2012

@jankaja presne nad tym som aj rozmyslala aby sa potom ked bude starsia necitila ukratena a nezavidela druhym detickam co meniny mat budu

tea333
9. jan 2012

u nas sa meniny neoslavuju.muz v kalendari meno nema, syn tiez nie. druhe babo asi bude tiez mimo kalendara.nebudeme si vymyslat dni oslav, maju este narodky, vianoce a den deti, alebo mozu oslavovat trebars aj slnovat 😀

evka4
9. jan 2012

@kukujka ja na tvojom mieste by som to riesila tak isto. teraz jej to moze byt jedno, ale ked uz bude v kolektive, bude jej luto, ze ine deticky oslavuju o jeden sviatok viac ako ona.

nya
19. jan 2012

@kukujka
http://italian.about.com/library/name/blname_li...
Tu sa pise, ze v talianskom kalendari ma maniny 1. juna tak my budeme oslavovat vtedy a u nas je to den deti, tak to spojime 🙂

kukujka
autor
19. jan 2012

@nya ja som sa rozhodla,ze radsej na lianu budeme slavit lebo v kazdej krajine ma meno lia meniny v iny den ked pozries napr.v greckom,alebo americkom kalendari tak je to zas v rozne dni

martina2001
19. jan 2012

@kukujka Kľudne to slávte na Lianu šak začiatočné majú spoločné 😉 Naša Ninka je tiež ochudobnená, lebo my sme jej vybrali meno a lekári jej vybrali dátum narodenia a ten dátum je zhodný 🙂

kukujka
autor
19. jan 2012

@martina2001 no sa vedela kedy sa ma narodit bude mat dvojnasobnu oslavu.

aliza
19. jan 2012

moje deti nemaju slovenske mena a nie su v ziadnom kalendari. Ked som davala meno dcere, este som nevedela, ze budeme zit v zahranici a meniny som neriesila, ja meniny celkovo nepovazujem za sviatok a svoje neoslavujem, ani nikoho v rodine. Ak by sme sa aj vratili na SK, tak detom vysvetlim, ze maju zahranicne meno a to nie je v kalendari, takze nebudu oslavovat meniny. Nemyslim, ze je to taka velka tragedia, da sa vsetko rozumne vysvetlit, zalezi len od nas, ako sa k tomu postavime. Mne to luto nie je a tym padom ani mojim detom. Dcera vie o meninach a vobec ju to netrapi, ze ona nema.

wurmm
20. jan 2012

@kukujka ja na tvojom mieste by som oslavovala na Lianu, s tym ze dcerke vysvetlis, ako sa veci maju. 😉 Ale mala som napr. kolegynu, ktora ma tiez zahranicne meno a ona meniny neoslavuje, hovorila mi, ze ked bola mala, tak jej to vobec nevadilo, pretoze tym bola pre ostatne deti zaujimava a vynimocna...

nikolet_89
20. jan 2012

@kukujka ahoj ja ti poviem z vlastnej skusenosti 🙂 Nasi mi dali meno Nikoleta v SR kalendary, je len meno Nikola. Ked som sa narodila nasi nasli, ze Nikoleta je francuzske meno a oslavuje sa vo francuzku 20 novembra, ked je tu u nas Felix, takze cely zivot sme oslavovali moje meniny na Felixa. Kamarati z toho mali vzdy zmatok a pisali mi sms a gratulovali na Nikolu a mna akurat vzdy mrzelo to, ze ked mi uz niekto chce gratulovat a tvari sa jak ma ma rad, ze si nevie zapamatat, ze oslavujem 20 novembra...a meno Nikola sa mi totalne zhnusilo, lebo niesom Nikola ale vela ludi ma tak vola...

lillah
21. jan 2012

@kukujka Deti so zahranicnymi menami by nemali oslavovat meniny. Podla mna je to zbytocnost. Ak chce byt mamicka zahranicna tak potom by sa mala zmierit s tym, ze meniny nebudu a hotovo. Moj syn ma zahranicne meno a meniny neoslavuje. Dcerine meno v kalendari je ale takisto neoslavuje lebo by to nebolo fer voci jej bratovi

lillah
21. jan 2012

@aliza ak sa raz zo zahranicia vratime, detom ani nepoviem, ze nieco ako meniny je...he he. Podla mna to ani nie je sviatok.

lupatko
24. jan 2012

@kujkula my sme sa tiež rozhodli pre meno Lia. Nemali ste problém na matrike? Zapísali vám ho v pohode?
A čo sa týka menín tak budeme oslavovať buď na Lianu alebo 1.júna podľa talianskeho kalendára 😉

mukiii007
24. jan 2012

@kukujka Ahoj! Aj my máme doma Liu a my meninky oslavujeme. Konkrétne 22. marca. A kebyže máme raz druhé, i to by malo netradičné meno ( ak by bolo dievčatko) a to Esme. 🙂

abbey1
24. jan 2012

Dcéra má 2 zahraničné mená a obe oslavujeme. Prečo pripravovať deti o radosť z oslavy?

lupatko
24. jan 2012

@mukiii007 odkiaľ máš ten dátum 22.marec? Ja som to nikde nenašla.. V Talianských kalendároch som našla len 1.jún

radlinka
24. jan 2012

pozriem si, v ktorom kalendari sa meno nachadza a vyberiem si datum, ktory mi vyhovuje alebo sa nam paci a vec vybavena. Ak sa nenachadza v ziadnom kalendari, tak si vyberiem vyhodny den, mozno niecim specificky, do ktoreho zaradim dane meno 😉 My oslavujeme vsetko, preco by sme neslavili aj meniny a budeme 2x... je to super, nech si deti uziju, vsak to je jedina radost, na ktoru sa cely rok tesia 😉

drakvak
24. jan 2012

@kukujka Ahoj, pozri tento link: http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku
Ja mám dcéru Naďu (oslavuje 23.12. na Nadeždu) a syna Jonatána (meniny má podľa toho kalendára na wikipedii 29.12.) Zbežne som pozrela, našla som len Lianu a Lili. Vyber si, čo Ti znie najpodobnejšie a vtedy oslavujte - teda, my doma z menín žiadnu oslavu nerobíme, ale deti dostanú aspoň malý darček 😉 Ináč, ja mám kamošku Líviu, ktorú volajú Lia.

lupatko
24. jan 2012

Inak aj Lianu som našla v našom kalendári na 2 rozličné dátumy.. A dokonca aj s iným významom 😉

drakvak
24. jan 2012

@kukujka Ozaj, ešte k tomu, že nie je v našom kalendári... moji svokrovci prvé meniny nášho Jonatána odignorovali, lebo "také meno v kalendári nie je" aj keď sme vopred avizovali, že bude mať meniny podľa tohto internetového kalendára. nešlo nám o žiadne darčeky ani oslavy, len aby sa niekto netváril, že keď to nie je v našom kalendári, tak také meno neexistuje, ako keby sme dieťa nazvali slovom, ktoré meno ani neoznačuje (napr. Jahoda, Kvietok alebo tak nejako 😀 ) Ono tá situácia vznikla hlavne preto, že svokrovcom sa náš výber mena pre syna - ich prvého vnúčika nepáčil, tak nám to takto dali pocítiť. Dcéra je Naďa (nie Nadežda), bežne v kalendári je len Nadežda a s tým problém nemali, že kedy má ona meniny... Deti dnešnej generácie v mnohých prípadoch v bežnom papierovom kalendári nie sú a možno o 20-30 rokov žiadne meniny oslavovať nebudú, ale ak máš pocit, že si to v rodine chcete pripomínať, tak jej daj nejaký konkrétny dátum, aby sa necítila ukrátená (ako to vnímaš Ty ako dospelá) aj keď si myslím, že ak dieťa meniny odmalička nemá, tak to ako ukrátenie cítiť nebude...

mukiii007
25. jan 2012

@lupatko kamoška má muža taliana, tak cez neho som si to overovala 🙂

lupatko
25. jan 2012

@mukiii007 ďakujem 😉

carodejnica
25. jan 2012

@drakvak Jéj, aj ja mám Naďu, nie Nadeždu. Oslavujeme 23.12. , lebo ja hovorím, keď sa Nadežde môže hovoriť Naďa, tak aj Nadi sa môže hovoriť Nadežda. Inak Nadežda jej poviem, keď neposlúcha 😅

kilian
25. jan 2012

@kukujka ja som si zadala mena mojich deti do google,ktore mimochodom niesu v kalendari a to mi vyhodilo,ze kedy maju meniny.a podla toho to ,,oslavujeme,,.ale nerobime ziadne velke oslavy,dostanu len malickost a to je vsetko....

kukujka
autor
25. jan 2012

@mukiii007 krasne meno si pre druhe dievcatko vybrala a samaozrejme,ze aj pre to prve 🙂

kukujka
autor
25. jan 2012

@lupatko ahoj na matrike s tym vobec nemol problem zapisu ti kazde meno ,ktore je na stranke
www.babynamesworld.com aspon tak mi to matrikarka povedala

mukiii007
25. jan 2012

@kukujka ďakujem, ja tak netradične 😀

kukujka
autor
25. jan 2012

@drakvak mojim svokrovcom sa meno lia vobec nepacilo svokra stale za mnou chodila a rozne slovenske mena mi rozpravala,ci sa mi nepacia,ale mala smolu ona uz mala moznost pomenovat svoje deti a mojmu dietatu som zas vybrala meno ja rovnako ako zas ja nebudem moct rozpravat do vyberu mien mojich vnucat tiez budem mat smolu budem si musiet oblubit meno,ktore dcera vyberie

wurmm
25. jan 2012

@drakvak @carodejnica ja som mala kamosku Naďu a pokiaľ viem, tak ona meniny neoslavovala, myslim si, ze s tym nemala problem, skor mne to prislo voci nej nespravodlive, ze je ukratena o oslavu 😅 a meno Nadezda neznasala 😀 Ale, ked je dieta od malicka na nieco zvyknute, tak to zrejme tak akceptuje a neriesi...
Moja mala ma svojim sposobom tiez meno, ktore nie je v kalendari, pretoze sa vola Janka a v kalendari je "len" Jana, ale meniny bude oslavovat na Janu a jednoducho jej vysvetlim, ze Janka v kalendari nie je, tak oslavuje na Janu...