Meno pre chlapčeka. Aké je podľa vás najkrajšie?

sophia
31. máj 2006

Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam

zajaciq
16. feb 2012

@sharmana nech si kazdy dava co chce... vyjadrila som svoj nazor, ze mne sa to nepaci. 😎 marek je krajsie, nasmu jazyku blizsie.
@petkave ja o dvojtvare viem, 🙂

lucka1987
16. feb 2012

@sharmana no mozno si niekedy pocula v kostola evanjelium podla Marka.. nie je to len v biblii tak aby to " krajsie" znelo... ono ako pisala @petkave citujem aj sz netu " Marek skloňuje s vynechávaním výsuvnej samohlásky e, kým v novšom úze sa táto samohláska v mene Marek ponecháva. " cize povodne sa marek sklonoval s markom nie s marekom.. az neskorsie sa zacalo skolonovat s marekom .. koli tomu aby sa to meno odlisovalo od mena marko .

inak ja mam kamosa a on sa vola priezvyskom Marko ... to by bolo fajn meno ze Marko Marko 😀

petkave
16. feb 2012

@lucka1987 podľa mňa je to hlavne o tom, kto je ako zvyknutý. Ja som odjakživa naučená na tvar Marekov a tvar Markov mi do úst v súvislosti s menom Marek nejde. Ale pokiaľ sa to týka mena Marko, tak je to ok... Ale to je skôr môj vnútorný pocit, ktorý nie je založený na /ne/spisovnosti 😵

sharmana
16. feb 2012

@petkave jazykové okienka a najmä slovenskí jazykovedci niekedy vedia vynájsť také veci, že ani sami nevedia odkial to vzali.... v živote sa na SK nesklonovalo od Marka, Markovi a podobne....
evanjelium podla Marka, treba brať s rezervou, kedže mená sú prevzaté z latinčiny, hebrejčiny a podobne, v tej dobe, ked sa biblia ako tak prekladala do slovenčiny, boli niektoré mená zachované v pôvodnej podobne, iné sa poslovenčovali atd...

ved hovieme si na hovníku podla jazykovedcov.. ale kto o tak skutočne robí??? 😀 😀 😀

ale k menu pre chlapčeka... mne sa páči napríklad Patrik, Filip... ale napríklad aj zahraničné ako Matthew, Morten, ... neviem však či by som mala odvahu dat také meno.... avšak keby tak urobil niekto iný, nemám s tým problém 😉

petkave
16. feb 2012

@sharmana som slovenčinárka, ale spisovného jazyka sa vo veľa prípadoch nedržím. Podľa mňa je to niečo mŕtve, zakonzervované a živý jazyk je o niečom úplne inom. Ten sa stále inovuje, obmieňa, prispôsobuje podľa našej potreby...
Nad menom pre chlapca som nikdy neuvažovala. Vybral ho muž - podľa svojho mena a hoci som nikdy nechcela, aby malo moje dieťa meno po rodičovi, je to u nás tak. No čo už 😀

sharmana
16. feb 2012

@lucka1987 tu je práve ten krásny príklad.... meno Marko je od Markus, je to latinské a v biblii boli latinské podoby tohto mena.. takže evanjelium nebolo Marekove, ale Markove... lebo to bol Marko....
Marek je poslovančená podoba tohto mena... aby sa nám lepšie vyslovovala...

inak meno Marcel nikomu nevadí? je to francúzska podoba mena Markus, teda aj Marek, Marko 😀

ja fakt stále nechápem, čo je na tom mene také ohromne cudzie a exotické... už som dala príklad, že Štefan Marko Daxner tu bol a aj priezvisko Marko sa na SK vyskytuje, to znamená, že toto meno vôbec nie je nezvyčajné, ale sa tu vyskytovalo už dávno 😉

lucka1987
16. feb 2012

@petkave mne to vyklzne asi aj preto ze mam krsnatko Marca .. a tak to mam akosi v ustach uz vlozene ...

lucka1987
16. feb 2012

no .. sak mne je jedno ako sa to sklonuje.. 90% mu vzdy poviem marek 9 % mu poviem drobec alebo nejako inak a 1% mi ujde a smyknem sa poviem markov cumel.. napr...

ale ked mi ktosi pise a pyta sa na Mareka, napr aj jeho krstny alebo na kstiny dostal pohladnice alebo aj farar sa nanho pyta kazdy to sklonuje s vynechanim E . asi ako kto je zvyknuty ... mne je to lajtrt jedno... krstili sme ho menom Marek.. nie Marko.. lebo aj priezvisko mu konci ze -elko. a dost blbo by to znelo ze marko -elko 😕 😀 😀

sirene
17. feb 2012

žienky, poradili by ste mi? hladam meno pre chlapca, ale som si asi nastavila komplikované kritéria:
1.malo by byť v slovenskom kalendári (moze byt aj ten rozsirený)
2.také, aby aj v jeho plnom znení, bez zdrobneniny, znelo pekne (vysvetlim: napr malemu babätku nepoviem stanislav,ale stanko )
mne vysli len tri: Erik, Dominik, Marek....( no ani jedno sa mi nejako extra nepaci) pri dcerke to bolo jednoduche a od narodenia jej nemam problem povedať plným menom.(Linda) Viem, ze to nie je problem, ale s muzom hladame, aby sme vedeli pomenovať "nas buduci projekt" 😅

barbora21
17. feb 2012

@sirene Mne sa paci Lukas, Oliver, Juraj, Jakub ale neviem ci splnaju tvoje druhe kriterium 🙂

dzovana
17. feb 2012

@sirene k nam pribudne uz cochvila Patrik 🙂

sirene
17. feb 2012

@barbora21 jakub sa aj mne páči, ale mojmu muzovi ee, Preco netusim

lilla244
17. feb 2012

@sirene Oliver, Lucas, Dominik, Henry, Benjamin, Tobias atd...
jooj ja som si tiez nevedela vybrat 🙂

evala777
17. feb 2012

ja mám doma Tomáša a páčil sa mi aj Marek a Timotej 😉

lauramario
17. feb 2012

@sirene moje tipy Leo, Mario, Frederik, Daniel, David, Oliver, Alex, Damian, Teo ale je ich veľa, mamičky tu radia veľmi pekné mená, 🙂 vyber si, čo sa páči najviac tebe

sirene
17. feb 2012

@lauramario dakujem, z tých tvojich sa mi pozdavaju leo, mario, daniel a david

adkoalauri
17. feb 2012

@sirene my máme Dávida 😀

ozujskova
17. feb 2012

ahoje zienky...velmi sa nam s manzelom paci meno René ako sa to meno zdomacnuje?..neviem ako si ma domace varianty a zdrobneninky nenapadaju 😅

maruska22
17. feb 2012

@ozujskova napr. Renko, Renuško, Reník 😉 keby ste ho mali doma, určite by ste mu nejakú peknú podobu mena vymysleli 😀 ...ale aj samotné René je veľmí pekné 😉

ozujskova
17. feb 2012

@maruska22 ano velmi pekne meno je to dakujem...🙂

maruska22
17. feb 2012

@ozujskova my teraz tiež hľadáme meno pre chlapčeka...síce este s istotou nevieme, čo budeme mať, ale ževraj to skor vyzerá na chlapca...mne sa celkom pozdáva Daniel - Danko, Danielko, Danuško alebo Matias, ale to tiež neviem nejakú peknú domácu podobu...nechem aby ho volali Maťko 😒

ozujskova
17. feb 2012

Mat,maty...🙂tak ako hovoris najde sa podoba domaceho...Mi mame dceru Lilianku a volame ju Nuna 😀

maruska22
17. feb 2012

@ozujskova ved to, ze tie domáce podoby mena sa občs vytvoria tak spontánne...a veľakrát sú také nezvyčajné ako napr. Nuna 🙂 my máme doma Mareka a postupne sme mu tiež vytvárali rôzne skomoleninky...ja ho najčastejšie volám Marinko, Marík...a on ked začínal rozprávať tak sám sebe hovoril, že je Nano 😀

digysa
18. feb 2012

JACK

peta268
18. feb 2012

@sirene my mame Daniela a hovorime mu plnym menom, Danielko, Daniel...inymi variantami ho neoslovujeme a ked raz bude baba, tak bude Linda 🙂

sirene
18. feb 2012

@peta268 aj mne sa Daniel ako meno velmi paci, len sa trosku bojim, aby ho starí rodicia nevolali danko (to mi evokuje jogurt) Mojej sestre dlho trvalo kym si presadila aby ju nevolali majka, ale plnym menom Maria 😉 a meno Linda zboznujem- tej nasej sekne dokonale 😵

kisasonka83
18. feb 2012

@sirene ahoj my mame Daniela a ja ho volam Daniel,Danielko a aj stary rodicia ho tak volaju,je to krasne meno,ak budeme mat zase chlapca tak zvazujem David alebo Gabriel,Rene sa mi velmi paci ,ak to bude dievcatko,tak tu neviem doma mame Nikol a paci sa mi este Daniela alebo priatel chce Eva ,ale to mi nejako nesedi.

peta268
18. feb 2012

@sirene toho som sa bala aj ja, ked sa naroidil parkrat mu povedali danko, ale sme im povedali,parkrat opravili, ze on je daniel a vyriesilo sa to 🙂 obcas mu vonku niekto povie danko, dany...ale on je zlaticko, on na to vobec nereaguje 🙂

lentila.g
22. feb 2012

My mame Daniela a inak ako Daniel,Danielko mu nehovorime(okrem doktorky-Danko,a jedneho kamaráta kt.mu tak hovorí,lebo mna tým provokuje,ale maly absolútne nereaguje;))teraz čakáme 2.chlapčeka a vybrať meno nevieme.

lukajdik
23. feb 2012

my mame Jakubka, ale krasne je aj Matus, Matej, Lukas, Simon, Ondrej