Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

klapinka
13. jan 2008

pridam aj ja svoj skusenosti

stale je fajn, ze ste na tom ako ste 🤐 ... moje mireny su spojene s vracanim a hnackami.. takze lieky?? cipky??? to v takom stave je nemyslitelne....ked neuzijem tabletu hned ako badam naznak.. uz ju neuzijem...

po poslednom skumani co mi sposobuje migrnu je krcna a hlavona chtpyica.. takze masaze mi zabrali...

antikoncepcia.. to neprichadza do uvahy... skusila som raz a uz nikdy nenazbieram odvahu... polezala som si na kramaroch tri dni s infuziami a misou pri ustach.... fuj fuj fuj brrr

olivia.a
16. jan 2008

Holky a jak zvládá vaši migrénu vaše okolí?
Já podědila migrénu po tatínkovi, takže když to na mne přišlo, tak mi automaticky otevřeli okno, zhasli světlo, studený obklad na hlavu a nějaký silný prášek. Teď už ale žiju s manželem a není jednoduché mu vysvětlit, že když mám pořádný záchvat migrény, někdy u toho i zvracím, tak opravdu nesmí pouštět televizi, nesmí mi v ložnici svítit, že potřebuji jen aby se přišel co půl hodiny potichoučku zeptat, co potřebuji... už spolu žijeme docela dlouho, ale už nevím, jak mu to vysvětlit.
I v práci to dříve býval docela problém - po hrozné noci ráno zavolat, že mne záchvat migrény tak zničil, že nejsem schopna řídit auto a pracovat... připadala jsem si jako simulant a myslím, že se na mne tak i dívali.
Asi nemá migrénu každý tak hroznou, jako jsem mívala já, ale zajímalo by mne, jak jste to vysvětlili okolí a jestli to pochopili nebo ne.

tictac
16. jan 2008

olivia - muj manzel to taky nejdriv moc nechapal, ale ted uz je v poho, ja se vzdy premaham, co se tyce prace, i kdybych mela padnout, tak do prace jdu, ted nemam jinou moznost, pracuju na sebe, takze opravdu musim, a to i ridit vecer treba 2-3 hodiny, to mam strach, protoze mam vzdy silene zpomalene reakce. Driv jsem pracovala v call centru a zvuk zvoniciho telefonu byl pri migrene priserny....to mi trvaly zachvaty i 3 dny, a opravdu silene. Dnes uz tak strasne zachvaty nemivam, trvaji tak 1 den, a taky jsou mirnejsi, ale casto si taky myslim, ze nastala moje posledni hodinka 😀

olivia.a
16. jan 2008

Jooo, posledni hodinka - to taky znám. Vetšinou to bývá tak kolem páté ráno, kladívka do hlavy, zvracím na záchodě, do toho mne chytne strašná sebelítost a beznaděj, že ta bolest nikdy nepřestane, tak do toho brečím, čímž si to zhoršuji.... pak nějak zabere čípek a já se propadnu do spánku a probudím se za pár hodin úplně malátná, ale šťastná, že to mám za sebou.

musko
17. jan 2008

Ahojte!
Ja som migrénu podedila po mamke - mala som ju už ako dieťa na ZŠ - v 1 triede, tiež mi nik neveril.... Ono, nie je to vidieť, takže málokto verí..... Tiež zvraciam a nemožem stáť na nohách.... A taktiež som tvrďas a pracujem, pokiaľ možem. MM keď ma videl 1x s takým poriadnym záchvatom bol chudák hotový - takže to pomerne dobre toleruje, lenže so synom je to zložitejšie, je ešte malý, ale mení mi mokré uteráky na hlave 😉 .

whizzy
17. jan 2008

klapinka,
ak mas hnacky a vracias, skus od neurologa MAXALT, ten sa rozpusti na jazyku okamzite, nemas sancu ho vyvracat. Mne pomaha do pol hodiny a to mavam fakt silne migreny od detstva.

megy
17. jan 2008

No já mám tenzní bolesti hlavy podobné migréně, což se dá říct, že mě může hlava začít bolet kdykoliv a kdekoliv za jakékoliv situace a přestat taky kdykoliv. Prošla jsem kvůli tomu různými vyšetřeními - od EEG - kde byly nějaké aktivity, pak CT hlavy, nakonec ještě MR mozku - vše negativní až na ty vlny, tak mi napsaly antiepileptika na prevenci migrén. Světe div se - mám po problémech - nebrala jsem ani plnou dávku tak jak se má a po půl roce léčby mám i EEG v normě a léčby úspěšně vysazuju. Záchvaty bolesti jsem měla takové, že jsem měla pocit, že mi pukne hlava, pocit na zvracení, světlo jsem snášela dobře, nemohla jsem měnit moc polohu, jelikož mi to bolest neumožňovala. Takže já jsem teď moc spokojená a hlavně musím ještě říct, že to je hodně o psychice. A jsem ráda, že všechna vyšetření dopadla negativně. 😀

shela
17. jan 2008

Nas trapia migreny tiez ale uz nie tak ako pocas tehu.. vtedy som to mala aj 2 krat do tyzdna. Ale to boli teda riadne zachvaty. Nemohla som vidiet svetlo, ziaden hluk a plus zvracanie. To ani vodu som nemohla vypit. ☹ a teraz sa to opakuje tak raz za mesiac . S tym ze uz ani nezvraciam ani nic len ma boli hlava. Nasla som super liek na to. Ja pouzivam Panadol Zap 500. Zacina to ucinkovat asi po takych 20 minutach ale to normalne citim ako mi to stahuje to busenie v hlave

lenka78
17. jan 2008

Ahojte,tak ja som si dala vybrat posledny zub v rade,ktory mi tlacil ako zverak vsetky zuby.Kocky,mozno tie,ktore maju osmicky este dnu alebo nie uplne von,tak by vam to pomohlo.Ja mam este dalsie 3 cakacie osmicky na vyoperovanie,no uz 2 mesiace som nemala migrenu.Ked som aj citila akoby zaciatok,ze ma trosku bolelo na tom mieste,kde stale,tak som pila colu a bolo.Takze ja sa zatial vytesujem,ze uz ma hlava neboli,nemam hnacky,nevolnosti,citlivost na svetlo a zabitych 5 dni.A vylucila som exoticke ovocie,lebo po pomarancoch a ananase sa mi tiez bolesti spustali. 😉 Toto mi zatial pomaha.A nepijem farebny alkohol.Treba sa sledovat,co jete a pijete.

takco
17. jan 2008

lenka mas pravdu ja tiez pozorujem zejeto hlavne ked sa zle stravujem,napr.pijem pravidelne kavu a staci ze raz vynecham a migrena je ako vysita,alebo zjem vela sladkeho hlavne moc cokolady aj to je spustac,to mam potom stavy ze neviem ci nad misou stat alebo na nej sediet 😒 tiez ked dlho spim zacne ma boliet hlava no a najviac ked som v strese a ten opadne vted sa dostvi migrena,rozmyslam ci to nie je aj s tych magnetickych vln okolo nas co nas dennodene zaplavavuju pc,mobili,tv,mikrovlnky atd.malo chodime do prirody a na cerstvy vzduch zijeme skratka v strese. 😕

lenka78
17. jan 2008

Ja si tiez niekedy asi nahovaram,ci to nie je z mobilov,lebo niekedy citim v hlave take vlnenie,ked dlho telefonujem.A odkedy mam mobil,tak mam aj migrenu.Mozno len nahoda. 😉

takco
18. jan 2008

snazime sa otehotnie a ked som naposledy mala taku silnu migrenu ze som sla na pohotovost nieco pichnut lebo som mala ist do prace a nepomahali ani lieky,dr sa pytala ci som tehotna a ja ze neviem ze sa pokusame tak ma okricala ze mi nemoze nic dat lebo to by mohlo pskodit plod v prvom trimestri,nakoniec mi na moje prosenie pichla novalgin ustupilo to a naetasti som nebola tehu.nomam strach ked sa budeme znovu pokusat ci ma to zase nechyti ☹ a budem musiet uzit liek a aky?

olivia.a
18. jan 2008

Takco - tak to je fajn, ze se snazite o male. Za cele tehotenstvi mne hlava bolela poradne asi jen trikrat, takze to z toto pohledu bylo pohodove obdobi. Problem je v tom, ze v prvnim trimestru nejsou dobre zadne prasky, takze opravdu jen klid a mokry hadr na hlavu. Pozdeji zase bylo fajn, ze mi zabral i jeden obycejny paralenovy cipek. Nejak to perfektne zabiralo. Drive bych se jednomu paralenu vysmala.
Jinak take musim odsouhlasit jako spolehlivy spoustec migreny velke zmeny ve strave. Staci moc cukru a nebo naopak se proste nenajist. Treba vynechat obed = jista smrt k veceru. I kdybych si mela dat jen kostku cukru, tak si ty cukry v krvi musim na nejake urovni udrzet. To jsem jako ditko nevedela a tak jsem se take uz od zakladky trapila - malo jsem pila a nesnidala, takze migrena klidne nekolikrat tydne. Nikdo neveril.

olivia.a
18. jan 2008

Holky, zajimalo by mne jake mate zkusenosti s triptany. Zabiraji vam? Mne vzdycky dorazi uz ta cena 😢 a triptany zabiraji nekdy ano nekdy ne, je to takova loterie. Nejlepsi zkusenosti mam na zacatku boleni hlavy - pokud mam poruce tak obycejny brufen 400 a kdyz uz se to opravdu rozjede tak indometacin cipek. Co berete vy?

julia225
18. jan 2008

mojej mame prestali migreny ked prestala pit kavu.... a mala akt ze take ze az vraciavala 😖

alionuska
18. jan 2008

No tak sa k vam pridavam.Mna trapia migreny od roku 97,ked som isla zo Spanielska z dovolenky a v autobuse sa pokazila klima.Tak sme boli radi,ze mame otvorene stresne okienka a prefukovalo celu cestu,lebo tu horucavu sme tazko zvladali.Ja som samozrejme bola rada,ze som sedela hned za soferom a ze fuka.Ale po prichode domov som sa asi mesiac davala dokopy.Chodila som na injekcie a stale s bolestami krku na vseliake vysetrenia.Odvtedy poznam co je to migrena.Vtedy sa mi s tym krkom nieco porobilo a tie stavy ktore som prezivala,to bolo cosi priserne.Niekedy som mala pocit,ze sa to neda ani prezit.Teraz sa s migrenou stretavam len sem-tam.Naposledy vcera vecer.Do rana som ani nespala.Brala som take cipky antimigrenozne,ale v poslednej dobe mi ani tie nezabrali a bolelo ma z nich cele telo.Kazda jedna kosticka v tele,kazdy klbik.A najzaujimavejsie je,ze ked som pocas tehotenstva ma hlava nebolela ani raz.Myslim si,ze je to tym,ze ako som priberala,tak sa menilo telo a aj chrbtica bola v inom uhle ako zvycajne.Vsetko je to asi o tych nervoch...staci ze sa nejaky stlaci a je z toho migrena jak vysita.Strasne rada by som uz nikdy neprezivala take bolesti a stavy.Neznasam to,ale asi mi to uz zostane a ta mrcha ma uz neopusti... 😠

danulienka
20. jan 2008

Mne zaberá maxalt - optimálne si ho dať na začiatku záchvatu a to som mimoriadne silná migrenička (podľa mojej neurologičky). Zaberá takmer vždy. Mám za sebou 14 rokov migrén, "liečim" sa asi 4 roky, štvrtá neurologička je našťastie "osvietená" (sama je migrenička). Beriem ale aj inú liečbu (denne), lebo by som mama asi dvojnásobné množstvo záchvatov.
Moja bolesť a stavy sú veľmi ťažko popísateľné, takže olivia, cenu za lieky fakt neriešim.
A viem od svojej neurol., že počas tehu je migréna len v začiatku (tuším prvý trimester) a vtedy sa môže dať kyselina listová a inak nič. Neskôr by už migréna vzhľadom k meniacim sa hormónom nemala prísť.

lucitee
10. máj 2008

Ahoj holky, dlouho tu nikdo nepsal, tak se taky pridam. Ctu si tu vase zkusenosti a koukam ze teda zdaleka nejsem ojedinely pripad....Me nikdy neurolog nic nezjistil, jsem dost citlivej jedinec, takze je to u me vsechno o pocasi, psychice, zivotosprave.....Migreny mam asi pet let a postupne jsem se dostala az na uzivani triptanu. Jedna neurolozka to brala trochu cinsky a tvrdila ze me telo se brani vztahu s partnerem....nicmene mi davala cipky co jsem dlouho uzivala, nez jsem objevila triptany. Bez tech ted neudelam ani krok. A u me je spoustec stres, ponocovani, prespani, cokolada, silne kafe, hermelin, menses, zmena pocasi, rozcileni a krcni pater. Pak nekdy taky pri cestovanim z prehrati....a vetsinou me to chytne na horach...Nejhorsi je pro me zima, je malo slunicka, nizka oblaćnost a vetsinou inverze, takze mam migreny treba pet mesicu kazdy den...kdyz nemam jeden den v tydnu migrenu tancuju cardas 🙂 s jarem to polevi, je slunicko, mam pohyb a je proste cistej vzduch a od kvetna ustalenejsi pocasi....ted uz jsem se naucila necekat ze to prejde, ale okamzite jakmile mi zacne trnout hlava si vezmu cinii a zastavim to. Kdyz nahodou nezabere ani prvni ani druha, pomuze jedine lezet s ledem na hlave....doufam ze v tehotensvi me migreny daj pokoj, neni to jedina vec co me trapi (alergie, ekzem, astma....) tak bych rada mela klid. Vim jaky to je bejt denne odrovnanej a muset fungovat....tak preju malo bolavejch sisticek...jo a holky me teda analgetika nezaberou, kdyz uz tak si kupuju bilej original brufen nebo nalgesin....ruzovej ibac mi nesmi pres prah...ale proste analgetikum je jinej typ nez triptany a me to proste nezabere na migrosku mrchu jednu 🙂 tak se drzte

lucitee
10. máj 2008

jo a GLUTAMAT SODNY s tim jen souhlasim, taky jsem to cetla a k bezlepkove diete jeste sleduju na potrevinach konzervaty a hlavne glutamat, s nim nic nekupuju a takova PODRAVKA je ho plna!

lucitee
11. máj 2008

Holky na krcni pater je nej protahovani, pohyb, pripadne rehabil cviceni, joga....taky dobra postel a malo pod hlavou. Ja s tim bojuju dlouho, kdyz bylo nejhur jezdila jsem na sport masaz kde mi to maser vzdy odblokoval, ted jsem ale objevila thaisky mazase a byla jsem tam pred dvema tydny a od ty doby nevim o migrene nebo bolavym krku. Takze jednou za dva tydny ci mesic jako prevence thaiska masaz zad a krku to si prave ordinuju ja. celej den sedim a na zadech se to projevi, super je gymnasticky mic na sezeni, stridat to s zidli. jo a bravala jsem jeden cas nosni sprej dihydergot na migreny, byl dobrej ale uz ho asi nedelaj, zeptejte se v lekarne, ale je na predpis

katulka11
11. máj 2008

Nečítala som celé fórum o migréne ale moja maminka mala s touto hnusobou problémy takých 30rokov - trošku sa to zmiernilo a ustálilo až po menopauze pretože dovtedy - pri každej MS bola 3-4 dňová migréna. To boli stavy keď musela byť v tme, tichu a nič v sebe neudržala, všetko jedlo a tekutiny išli von! 😖
No ale taký jej receptík ktorý sem-tam zabral bola sprcha - najprv príjemná teplučká voda na hlavu a v sekunde skrútiť páčku na batérii na ľadovú... 😲 To vyskúšať 2-3 x a pomáhalo... 😉

katulka11
11. máj 2008

A inak - ževraj migrénu môže spôsobiť aj konzumácia kyslej kapusty, taka bacha na segedín... 😀

drnda1
11. máj 2008

Ahojte,
Danulienka - presne aj mne zaberá Maxalt od neurožky... Migrény mám 26 rokov, a už som zjedla snáď celú lekáreň liekov... Je mi blbo, na vracanie, niekedy aj grciam a keď som nemala Maxalt, tak som chodila vždy na pohotovosť na injekciu... 😖
Aj som od mala cvičila, tancovala, nič nepomáhalo.... 😝
Ale dám si na jazyk maxalt a niekedy do 30 min niekdy až do 2 hodín - ale zaberie. 😉 Vďaka bohu... 😝 Inak by som bola x - krát mesačne grogy!

ifrimka
11. máj 2008

v tehotenstve mozete uzit paracetamol...

yenn
11. máj 2008

paracetamol je na migrenu ucinny asi jako caj s citronem

drnda1
11. máj 2008

No na moju určite... 😀 😀

katulka11
11. máj 2008

Moja švagriná berie na migrénu Cinie (neviem či sa to tak píše...) 😒

drnda1
11. máj 2008

Aj tú som brala, ale dvíhalo mi z nej žalúdok... Maxalt je menej ťažký...

ifrimka
11. máj 2008

mne pretym tiez nepomahal, ale kedze nic ine som nemohla, takze som musela 🙂 topiaci sa aj slamky chyta

ifrimka
11. máj 2008

mne dr predpisala 500mgparacetamol a povedala, ze mozem aj dve naraz, k budem mat velke bolesti