Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

blumchen
12. feb 2009

moja zlata bora, som na tom rovnako !! Ked uz citim, ze to prichadza ... neznasam ten pocit !! Ziadne ibalginy mi nezaberu, aj keby som si dala 5 , len snazit sa zaspat, a presne ako pises, ani to nejde ... vyskusala som Algifen cipky - lebo tabletku by som vyvracala ... ale nic nezabralo.

lyzenka
12. feb 2009

presne, rovnaké skúsenosti......no najviac som to mávala počas štúdia....proste stresy...či to stihnem a tak...potom migréna raz do mesiaca.....teraz to mám tak raz za dva-tri mesiace.....

bora8
12. feb 2009

no u mňa algifen nemá šancu 😀 lebo mám aj hnačky - ale minule som skúšala nejaké kvapky a tie zabrali - len netuším ako sa volajú.... skúsim zistiť - inak k tým tabletkám rovno užívam pancreolan - to je na trávenie - tak to hneď nevyvraciam....

bora8
12. feb 2009

lyzenka - čo som doma tak ma to chytí fakt len raz za čas, ale ak mám stresové obdovie tak..... 🙄 inak spúčťač migrény je u mňa káva a horká čokoláda - a to ju nepijem, ak mám náhodou na ňu nábeh a niekto si dá vedľa mňa kávu - tak je zle....

caira
12. feb 2009

ahoj holky, pridavam se k trpitelkam, chtela bych vam poradit, co zabira ( alespon v nasi rodine)

Vpodstate: trpim na migreny od detstvi, kdyz jsem nemela migrenu tak alespon 3-4x do tydne me hlasicka bolest hlavy, sice dost,ale dalo se to prezit ( to se vyresilo az po x letech kdy doktorka konecne priznala, z moje HA muze byt strujce bolesti a zmenila mi typ HA na jine slozeni hormonu- ted me "obycejna" bolest hlavy bere jen pri MS)
...ale kdyz jsem mela migrenu byla jsem presne jak pisete, zvraceni, naprosta tma, naproste ticho a musela jsem se z toho vyspat, kolikar jsem usnula oprena o zachodovou misu jak uz jsem z toho zvraceni byla vyrizena, brecela jsem bolesti..no kdo nezazil nepochopi, co?
Jednou me migrena chytla kdyz jsem byla u me tety ( ona trpi na migreny taky ) mela kdysi bouracku a ma cipky na bolest na zebra a zjistila, ze ji to zabira od migreny tak mi tenkrat jeden taky dala a svete div se, behem dvaceti minut se to zacalo uvolnovat a do hodiny jsem byla naprosto ok

Jmenuje se to INDOMETACIN. jsou na predpis a me je nechava napsat moje mamka, takove ty ibalginy, algifeny,ibuprofeny, nurofeny atd to je jak lentilky, to bych mohla lupnout sest na jednou a nema to efekt, ale kdyz si vezmu INDOMETACIN cipek kdyz zacinam citit, ze na me jde migrena, ale nebo i kdyz me uz hlava treba i silneji boli a na chvili si sednu/lehnu, treba si jen udelam caj, dceru necham at si chvili hraje sama na koberci a v klidu si 20 minut orazim tak to fakt zabere a migrena prejde..Kdyz je manza doma tak si treba jdu na chvili lehnout. Vpodstate to uvolni nejaka ty nervova centra co zpusobuji migreny. Ted uz jsem klasicky zachvat migreny nemela dva roky!! a to jsem na ne trpela cca 3x mesicne ( v zime vice v lete min) od svych asi 8mi let, byla jsem na veskerych vysetrenich jako EEG, ocni, centrum bolesti atd atd a nikde mi nedokazali pomoct, jeden dr mi dokonce rekl, ze co chci, ze hlava dneska boli kazdeho... 😠
TAk snad vam alespon trosku pomuzu 🙂

chuchu
13. feb 2009

Ahojte,mne zacali migreny este na strednej škole.Kazdy druhy den som mavala migreny:zvracanie,malatnost,odpadavanie,neznesitelna bolest hlavy.Pomohol len spanok v absplutnej tme a tichu.Bola som snad na vsetkych vysetreniach ake existuju,vrataneCT mozgu.Vsade mi vsak povedali,ze som zdrava,ale migreny neprestavali.Horsie to bolo,ked som nastupila do prace,tolkokrat doma a volnych dni,ze ma nakoniec z 2prepustili.Musela som konat.Na koniec mi pomohli na photovosti.Zasa som mala migrenu,za ma musel priatel zaviest na pohotovost,tam mi dali tramala a predpisali tabletky-Quarelin.Odvtedy,ked citim,ze prichadza migrena,dam si tabletku a bolest sa nerozvija.

mirusch
13. feb 2009

Ahojte, musim zase reagovat.....baby preco sa trapite? Ved uz na to su lieky!!! Ja som sa tiez trapila, pred 10 rokmi mi tiez predpisali Quarelin, ale z toho mi bolo este viac zle a zabral len niekedy. Medzitym ale vynasli triptany - speci lieky na migrenu, zaberaju aj pri rozvinutej migrene, aj ked najrychlejsie samozrejme na zaciatku. Boli ste u neurologa? Chodte a dajte si predpisat. Je niekolko skupin triptanov, ja osobne beriem Relpax a o 1-2 hodiny neviem, ze mi nejaka migrena zacinala alebo som ju uz nebodaj mala rozvinutu a mozem dalej fungovat. A to som sa zvykla trapit predtym aj 48 hodin, ani len kvapku vody som v sebe nevedela 2 dni udrzat.

Okrem toho, zacala som brat magnezium a B-vitaminy, co mi pomohlo predlzit interval medzi zachvatmi z cca jeden za 3 tyzdne na 1 za 6 tyzdnov.

marika009
19. feb 2009

ja uzivam na migrenu CINIE -to su tabletky je ich v baleni 6 ks mam ich opredpisane od neurologa a zaberaju mi. musim vcas uzit a mam pokoj uz vtedy ked cotim ze budem mat migrenu uzijem a zabera. trapila som sa tiz aj 10 rokov s tou bolestou ale teraz je to fajn.

brumicek
23. feb 2009

ahoje...ani neviete, ako ma tesi, ze nas je viac...i ked...tesenie je to smutne, pretoze migrena mi nici zivot. Zacala v puberte, dala si par rokov pohov a teraz - poslednych 5 rokov je tu zas :( Nastastie uz 3 roky chodim k neurologovi, ktory mi pomohol liekom Relpax - teraz ho mam vzdy pri sebe ako zachranne koleso a uz len pocit, ze ho mam pri sebe mi pomaha...lebo bez neho to bolo utrpenie...ciste utrpenie. Teraz by som vsak chcela babo a bojim sa ze nebudem vediet kedy som tehos a uzijem tabletku. Mam z toho stres, bo nechcem babatku ublizit ak by sa zadarilo...ale tiez neviem ako bez tabletky vobec zvladnem tieto stavy :( Uz som vyskusala vsetko (aspon mam ten pocit) a nic nezabera...mavam zachvaty raz do tyzdna, co je dost :( a nechcem sa stale dopovat chemiou a este tak silnou. Je mi z toho smutno, u mna je dedicna...moj ocino tym trpel do 55-ky :(

Drzim palce nam vsetkym, nech nas uz tolko netrapi...pa

zuzitka
23. feb 2009

ahojte ... ja osobne nemam s migrenou ziadne skusenosti, ale mozno sa obratte na liecitela ... ja k nemu chodim s inymi zdravotnymi problemami 🙂

aspon si precitajte 😉

http://zuzitka.blogspot.com/2009/02/pdedik-ludo...

kwatka
25. feb 2009

ahoj brumicek, ja tiež plánujem babo a trpím migrénou. Na tehotenstvo som sa pýtala svojej neurologičky, a tá mi povedala, že keď ostanem tehotná, tak migrény zmiznú. Tak neviem, lebo počas tehotenstva u niekoho tie migrény zmiznú a u niekoho sa ešte zintenzívnia.
Tiež sa bojím, že keď sa zadarí, a ostanem tehotná, aby tabletky čo beriem na migrénu (beriem CINIE) neublížili babatku.

lyzenka
26. feb 2009

zuzitka,

dakujeme za info o p.Dedikovi...hned som tam volala....v stredu sa tam chystame...aj s malym (ten ma atop.ekzem), tak dam info co a ako sme dopadli.. :O)

zuzitka
27. feb 2009

lyzenka ... ja tam tiez chodim s malym kvoli atop.ekzemu.

jasne, daj potom vediet, ci vam to pomaha 😉

jaspina
27. feb 2009

Zdravím všechny - mám stejný problém.. Migrény mě trápí už tak 10 let.. Teď jsem byla tak 4 roky naprosto šťastná, protože mám super neuroložku a ta mě jich s 80ti procent zbavila. Bylo jich mín, ani jedna se zvracením..paráda. A většinou na ně zabíraly běžné léky, přinejhorším Indometacin nebo Relpax. Jenže teď se chceme snažit o mimi a já ten lék musím vysadit a už teď začíná ten děs na novo...
Pro ty z vás, které ale už mimčo mají opravdu může existovat řešení. Je to lék, který seč bere preventivně (ráno a večer) a byl vymyšlen k léčbě epilepsie a v malých dávkách funguje jako prevence migrén. Může to psát neurolog - né každý vám to napíše, je hodně drahý.. a musí se u toho pomalu zvedat dávky..chce to trpelivost, protože zpočátku člověku brní ruce a nohy, můžete dostávat křeče do končetin a budete se hůř soustředit (časem se to upraví) Brnění se reguluje tím, že vám zároveň předepíší velkou dávku Magnesia a taky to má jako vedlejší účinek hubnutí. Zrovna tak pomalu se musí vysazovat - já si zrovna teď ten problém užívám ☹ první migréma mě zastihla včera.. ale kdo je zoufalí a má migrény opravdu i několikrát do týdne, zkuste se poptat. Jmenuje se Topamax. Já osobně mu vděčím za 4 šťastné roky, kdy jsem si mohla dovolit jet beze strachu k moři autobusem apod, což by dřív bylo nemyslitelné..

caira
28. feb 2009

jaspina ja v tehu mela neskutecne migreny do 16tt to jsem fakt myslela, ze me vyhodi z prace jak jsem porad zustavala doma, asi ty tehu hormony to jeste zhorsili, ale fakt jsem mysela, ze vim co je bolest ale tehu migreny bylo snad to nejhorsi ale pak jako kdyz utne a od 16tt ani jedina bolest hlavy 😅 tak doufam, ze te bolesti nebudou trapit moc dlouho

pikkumyy
28. feb 2009

ja jsem naopak v tehotenstvi mela od migreny pokoj - celych 7 mesicu klidu (malej se narodil driv), ale hned po porodu sestidenni navrat do migrenoveho zivota... zrovna dneska mam druhej den, takze me ceka jeste jeden migrenovej den - porad kojim, tak neberu relpax, ktery mi docela pomahal...

scher
2. mar 2009

Ahojda, tak já jsem přesný opak těch, kdo má v těhotenství klid. Od třetího měsíce až do porodu jsem celé těhotenství proležela,prozvracela.... tolik migrén a bolestí hlavy jsem neměla za celý život. Bylo to neskutečné, nikdo nevěřil, že je to možné, dvakrát jsem skončila v nemocnici na kapačkách, nikdo nedokázal poradit, nic nepomáhalo. V 6 měsíci jsem si v podvědomí přála potrat. Nakonec už bolest hlavy prakticky nepřestala vůbec,takže jsem jen 6 měsíců proležela v tmavé místnosti,si ledovými obklady na hlavě, od mentolových mastí jsem měla na čele dokrve sežranou kůži......... Ven jsem vycházela jen na vyšetření. Paralenu jsem snědla tolik, že jsem ani nevěřila, že donosím zdravé dítě a každou tabletku nebo čípek jsem obrečela.
Zaplaťpánbůh mám zdravou holčičku. Nechci nikoho strašit, ale já jsem živým důkazem toho, že ne vždy je těhotenství bez migrén, jak už tady někdo psal slova své neuroložky!!! A druhé dítě už nikdy mít nebudu.Nemám na to odvahu 😢

jaspina
2. mar 2009

Mě řekla neuroložka, že v těhotenství se to spíš zlepší a gyndařka, že se to spíš zhorší.. 😒 takže je to buď a nebo. Ale je pravda, že bez prášků si prostě migrénu představit nedovedu.. asi se člověk prostě prozvrací do bezvědomí.. a nebo si usekne hlavu sekerou - to by taky mohlo fungovat.

matso
5. mar 2009

Scher: ja som v prvom trimestri a uz ma niekolko krat bolela hlava. Hoci pred otehotnenim som brala Cinie na migrenu, ktore mi vzdy zabrali, teraz som sa ich bala zobrat na bolest hlavy, hoci mi neurolog povedal, ze su bezpecne. Zobrala som si 2 Paraleny, ktore nezabrali, pomohol mi az Panadol, no hned potom, ako mi migrena presla som zacala mat hrozne vycitky svedomia, ze som tymi tabletkami ublizila malemu ☹ . Preto ma tvoj prispevok trochu ukludnil, ze aj ty si brala Paralen a vsetko je v poriadku. 😉

jaspina
6. mar 2009

Matso paralenu se bát nemusíš. Zrovna včera mi neuroložka říkala, že v těhotenství budu moct brát jenom Paralen 😉

alisek
6. mar 2009

ahoj holky, vám na migrénu zabírá obyč. paralen??? to já bych snad musela spolykat dvě platíčka a to bych zase byla předávkovaná.

scher
6. mar 2009

Matso, Paralen je opravdu považován za "bezpečný" a brát se v těhotenství může. Jenže nikdo ti neřekne, jak velké množství je za bezpečné ještě považované. Proto jsem nevěřila, že to můžeme já i dcera ve zdraví přežít. Paralenu jsem za ty měsíce spotřebovala opravdu moc. A jehorší na tom je, že mi prakticky nepomáhal, takže jsem se, jak píše Jasmina, párkrát prozvracela do bezvědomí a po 4 dnech šíleného utrpení skončila ve špitále na infuzi s Algifenem..... i ten malá přežila. No a takhle se to opakovala dokola. Těhotenství je moje noční můra.Přeji Vám víc štěstí, než jsem měla já.

alisek
6. mar 2009

já beru Replax 80mg a poslední dobouu nejsou účinky tak dobré jako na začátku a lékařka mi stejně říkala, že kdybych měla veliké bolesti v těhotenství tak je lepší si vzít menší množství triptanů, než se X dní trápit, že to pro dítě je daleko horší než ta dávka tript. tak se uvidí, zatím těhotná nejsem.

scher
6. mar 2009

Jo jo,taky mi nakonec na neuru řekli, že triptany nejsou vyloženě kontraindikované, že je kdyžtak můžu vzít, ale že není dost studií, které by nějaké vedlejší účinky na mimi potvrdili, nebo vyvrátili. Jen Paralen řekli, že je bezpečný.Měla jsem triptany doma, ale nevzala je. Jednak mi ne zrovna dobře pomáhají a jednak mi to strach nedovolil. Trpěla jsem převážně trvalou bolestí hlavy, jen několikrát za měsíc to vyústilo v migrénu (ale zato několikadenní). Závidím všem, kdo tohle nezná....

matso
8. mar 2009

Alisek: Paralen mi na bolest hlavy vobec nepomohol. Iba Panadol. Lekar mi ale povedal, ze Panadol je to iste ako Paralen. Sranda, ze u mna ucinkuju rozne aj ked je to ta ista ucinna latka.

Scher: tie bolesti ti fakt nezavidim, viem si to predstavit. A tie prve tri mesiace tehotenstva si nemala ziadne problemy?

matulik284
8. mar 2009

Ahojte kocky,
mna trapi tiez ten isty problem - MIGRENA. Mavam ju dost silnu a ak si nedam vcas tabletku ( momentalne si davam taky prasok FLECTOR - tento mi jediny zabera) tak mi je strasne zle a vraciam a neni sanca ist do prace alebo niekde inde..to potom cely den prelezim. Tiez som si myslela ze v tehu to prestane aspon doktor o tom hovoril, ale ked tu tak citam tak to nebyva pravidlom. SKoda 😠

jaspina
9. mar 2009

Matso - u Panadolu je sice stejná látka jako u Paralenu, ale účinnost je zesílena kofeinem, proto ti může pomáhat líp - aspoň u mě to tak funguje. Panadol někdy úplně v počátku (fakt jen někdy 🙂 )zabere, Paralen je jako bych si vzala lentilku a čekala, že se pohne zem...

scher
9. mar 2009

Matso: první dva měsíce jsem byla vpoho, v 9 týdnu jsem měla první migrénu (to ještě zabral paralen-ale v infuzi) a pak se to postupně stupňovalo až byla bolest trvalá a přidávaly se migrény. Nejhorší byl 5 a 6 měsíc. a ke konci těhotenství se to zase zmírňovalo. Byl to hnus. Myslím, ale, že jsem extrém. I lékaři to říkali, takže se nikdo nebojte.

kwatka
9. mar 2009

ahojte, ako som tu už písala aj ja trpím migrénou. minule sa u mňa začinala prejavovať migréna, tak som zobrala tabletku-cinie, a zabrala. Včera ma tiež chytila príšerne silná migréna, tak som tiež vzala 1cinie, ale som váhala, lebo mi 4 dni mešká menštruácia, dnes to bola tiež hrozná bolesť, ale zobrala som len 2xpanadol. Tak dúfam, že keď som tehotná, tak som svojmu babatku neublížila. Ja som ale zbabelá, ani kôli svojmu "možno" bábatku nevydržím bolesť pri migréne. Som niekde čítala, že prvých 6-7 týždňov tehotenstva, nie je babatko spojené krvou s matkou, tak dúfam, že ak som tehotná, tak budeme obidvaja v pohode. Čo si o tom myslíte?

monika0123
9. mar 2009

ahojte.ja som sla k doktorovi s migrenou az ked sa maly narodil.ked ma to chytilo tak som bola ta najhorsia "mater"pod slnkom.vsak viete ze vtedy sa neda robit nic.max tak "komunikovat"so zachodovou misou.neurolog mi predpisal dake lieky ale ak som nich neuzila hned tak nezabrali.nastastie co mi zabera je panadol ultra rapid ale musim si dat dva.nastastie poznam svoje spustace migreny tak sa im vyhybam aj ked v lete je narocne vhybat sa prudkemu ziareniu kd trba ist kupit chlieb ☹ ale ten panadol je super odporucam