Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

lilix
14. aug 2010

@anikar ahoj, ja teraz chodim na akupresuru. este zatial neviem ci mi to daco pomohlo v migrene, ale pan hovori, ze to mam zanedbane. ako krcnu chrbticu. stlaca mi body na chrbte cez oblecenie a na hlave. treba prist viac krat, a ta bolest vraj pojde do stratena. stale menej a menej ma bude boliet hlava.
kolegyni trocha pomohla magnaziova kura. skus.

bezaz
22. sep 2010

@evaje moze sa v tehu az tolko magnezka? ja si teraz davam rano 250 a vecer 250, ale migrenu mam aj tak, aj ked sa mi zda, ze odkedy si davam mg, tak je to predsa len trochu lepsie... doporucenie neurologa bolo, ze si mam v pripade migreny ist dat pichnut mg na pohotovost 😝 a je lepsie sumive alebo tabletky?

kaciatko81
23. sep 2010

@bezaz pokial viem tabletky su lepsie ako sumive. na to mnozstvo sa skus radsej spytat. ja si davam bud klasicke magnezium v tabletkach alebo magneB6

evaje
2. okt 2010

@bezaz ahojky Mg se v těhu může, ale určitě se raději domluv s Dr. kolik. Jak jsem psala, tak jsem ho brala až 3x denně 2 tbl. 500mg. Ale mě tvrdlo bříško a pak jsem musela do nemocnice na infuze.Nebylo to kvůli migreně, ale kvůli křečím. Paradoxně jsem v těhu mirošku vůbec nemívala.Tak se raději poraď, jinak na mimi by to nemělo mít vliv, jen prý se má 14 dnů před porodem vysadit, aby nemělo vliv na porodní křeče, protože ty jsou při porodu žádoucí 😉 Teď už nekojím a když mě bolí hlava, tak si prvně vemu Mg a potom teprve prášky. No někdy to beru současně. A když víc sportuju, tak taky. 😒

memento13
5. dec 2010

Servuste.. Tak aj ja mávam neskutočné migrény už od detstva. A môžem vám rovno povedať, že voľne dostupné tabletky vôbec nemá zmysel brať, ak teda máte ozajstnú migrénu.. Pokiaľ vás bolí len hlava, tak možno zaberú. Lebo mnoho ľudí si míli obyčajnú bolesť hlavy s migrénou.. V odborných článkoch som sa dočítala, že najúčinnejšie lieky sú z triedy triptanov.. Ale ja ich mám a vôbec mi nepomáhajú.. Akurát skúšam aj prírodnú liečbu a to zázvorom, ktorí síce neznesiteľne štípe, ale aspoň kúsok mi pomáha.. No len neviem či to tak bude aj vtedy keď budem mať migrénu s aurou.. A vtedy je to najstrašnejšie čo si človek len dokáže predstaviť.. Takže ja odporúčam - v prvom rade navštíviť neurológa on vám spraví kompletnú anamnézu a predpíše určité tabletky. Samozrejme, ak je dobrý a mávate viac ako 4 x do mesiaca záchvat, tak môže naordinovať preventívnu liečbu. No ale ak skončíte ako ja (bez tabletiek a cez víkend), tak skúste ten zázvor. Na migrénu sa odporúča 10 g - 20 g zázvoru pričom je jedna čajová lyžička zhruba 4 g.. Ale pozor, zázvor neskutočne štípe!!! A môžete si z neho spraviť aj čaj.. On tú bolesť zmierňuje ale je pravda, že ju neodstráni úplne. Mne ostáva po ňom takú ako "dutá hlava".. Z mojej vlastnej skúsenosti aj z rád odborníkov viem, že žiaden acylpirin (ako tu bolo spomenuté) a zapiť kolou vôbec nie je dobrý nápad.. Takže asi tak 😀 ...

memento13
5. dec 2010

Ešte som zabudla dopísať, že keď trpíte migrénou je absolútne nevhodné piť kávu a čierne čaje, ako aj niektoré jedlá ako sú citrusové plody, mliečne výrobky. Ale toto s tým jedlom je zase individuálne... Ja napríklad nemôžem orechy ( aj tie patria medzi spúšťače migrény). A už vôbec sa neodporúča glutaman sodný t.j. sodná soľ kyseliny glutámovej používa sa ako dochucovadlo a prostriedok na zvýrazňovanie chuti jeho značka je E 621..

petikd
5. dec 2010

Ahojte
@memento13 máš pravdu,aj mne povedali,že na migrénu obyčajné lieky nezaberú. 😉 Ja mám sumatriptan,mám aj frovamen,ale pri nom by som si musela lahnúť,aby zabral.Teda,mne pomohlo secatoxin,brala som ho 3 krát denne mesiac,ale ked som brala sumatriptan,tak som nemohla tie kvapky.No a bolo mi dobre.Nezmizla celkom ale predtým som mala aj 4krát do týždna potom 1.Teraz som začala chodiť do roboty,celý den sedím a pozerám na jedno miesto.Minulý týžden ma bolela 3 krát 😒 Ale mne začne aj od krčnej chrbtice,takže som začala cvičiť pred spaním a mastiť s masážnou masťou.Uvidíme ako bude dalej.A tých spúšťačov je mnoho.U mna napríklad bolo lepšie,ked som vypila 3 kávy denne.U niekoho tak u iného inak.Ale treba si sadnúť a porozmýšlať čo sme jedli vtedy ked sme mali migrénu. 😉

memento13
7. dec 2010

@petikd Presne tak - spúšťačov je mnoho a u každého je to individuálne.. Dokonca v niektorých odborných článkoch sa píše, že príčinou môže byť dokonca aj skrytá alergia. Ale zase tiež iba i niekoľkých pár percent z pacientov. Ja som si tiež myslela, že to bude krčnou chrbticou a tým, že som mala nosiť okuliare - a okuliare mám aj cvičím na krk no neprechádza. Tiež som brala do včera Sumatriptan ale žiaľ neúčinkoval, tak ako by mal.. Doktorka mi predpísala lieky na preventívnu liečbu (neviem presne ako sa volajú), tak uvidím čo to povie. Inak ešte odporúčam všetkým čo majú migrénu podstúpiť aj špeciálne vyšetrenia ciev v mozgu - ich priechodnosť a tak. Lebo migréna je vraj z toho, že sa tieto cievy zapaľujú...

miriam11
8. dec 2010

ahojte, zial, aj ja patrim medzi vas.... migrenu s aurou mavam od 15tich rokov. Je to najvacsia hnusoba v mojom zivote, kolkokrat som si tak neskutocne poplakala. Mozem povedat, ze mam kvoli nej zniceny zivot. Nic nepomaha, ked ma chyti zachvat tak si urychlene zoberiem IMIGRAN alebo CINIE. Niekedy zaberu, niekedy nie. Je to neznisitelne, zacina mi to tym, ze nevidim na oci, trpne mi telo postupne od prstvov cez kazdy jeden sval a nerv. Potom ked to ustupi, tak zacina bolest hlavy, ktora je tak priserna, ze vraciam a uz sa mi chce umriet radsej... Doteraz som vyskusala vsetko mozne od masazi, akupunkturu, bylinkarov a smola, hnusoba sa stale vrati. Uz si cvicim aj svoju psychiku a nahovaram si a posielam ju myslene z tela von. Mozem povedat, ze keby nie migreny mam uplne iny zivot, nakolko mi poriadne zasiahla do mojho osobneho zivota, rodinneho, pracovneho ... ☹

paolin
9. dec 2010

@miriam11 Miriam a jak často migrény máš? já mám taky s aurou. přesně, jak popisuješ..v poslední době nástup během 5ti minut..Každý den se bojím, jestli to nepříjde ☹ kromě toho, že nevidím a brní mě pravá strana od prstů, tak přestávám i mluvit. takže kdyby se mi to stalo někde venku, ani si pomalu neřeknu o pomoc. supr se dvěma dětmi..příští rok bych měla jít do práce a už teď se bojím, jak to půjde 😒 řídit se bojím a prostě..pořád na to musím myslet. v 18ti mi dělali EEG, spánkové EEG, rezonanci, oční pozadí..je to asi už dost dlouho. měla bych jít nejspíš znovu. holky, jaké se těď dělají vyšetření? pořád stejné? a ty léky máte od neurologa? já zatím baštím Apo Ibuprofen. pomáhaly mi dost dlouho masáže - odblokování krční páteře. ale teď jsem měla 2x po masáží migrénu, jak..tak nevím, kde nastala chyba..

petikd
9. dec 2010

@paolin ja mám od neurologa lieky 😉 No a aj to,že sa bojím na druhý den ti môže spôsobiť migrénu,mne tak velakrát začala ked som sa bála a myslela na to 😒

radka.m.
9. dec 2010

ahoj holky,také trpím na migrény-odmala 😒 😝 ,je to už pár roků,neuroložka mě poslala na všechny ty vyšetření a poté mi nasadila léky na migrény-už si nepamatuji,jak se jmenovali,ale na mě ty léky působily tak,že jsem si je ráno vzala a spala jsem až do druhého rána,což prostě při dětech nejde dohromady,neuroložka mi je ještě vyměnila za jiné,ale bylo to to samé 😝 ,takže jsem se na to vyprdla a žeru zase svůj valetol,migrény mám každý den,za ten den pozřu celé plato valetolu-10tbl. a to nekecám-denodenně,už pár let,nejhorší je,že jsem ted byla na operaci páteře a když mi vyndali ten vývod z páteře,tak se mě to nezatáhlo a než mi to znovu sešili,tak jim vyteklo větší množství mozkomíšního moku a to se mi po tomhle ty migrény ještě zhoršily,doktor říkal,když mě pouštěli z nemocnice,že to tak do pěti dnů přejde,ale je to už 6týdnů a pořád nic ☹ ,tak mám jít na kontrolu kvůli té páteři na neurologii,tak jí to tam budu asi muset znovu říct

paolin
9. dec 2010

@radka.m. tak to je mazec!

memento13
9. dec 2010

@paolin Presne takúto migrénu mám aj ja.. Je to fakt nepríjemné najmä keď ako ti píšeš nič nevidím a neviem ani rozprávať... Lieky mi predpisuje neurologička. A vyšetrenia sa robia si myslím také isté (teda aspoň na Slovensku). Ja sa chystám ešte na to vyšetrenie ciev v mozgu, tak som zvedavá ako to dopadne.

radka.m.
9. dec 2010

jinak já mám třeba vypozorováno,že mě párkrát už vyvolala migrénu čokoláda 😝 a při tom ji tak miluji 😀 ,ale to fakt jenom párkrát

petikd
9. dec 2010

@radka.m ja som počula,že hlava môže bolieť aj ked chce svoju dávku lieku 😉 No skús ešte niečo poskúšať 😉
Ja som sa pýtala jedne krčnej či mi pri migréne mohlo pomôcť vybratie krčných mandlí a si predstavte,že už mali také prípady 😉
No ja zase beriem kvapky na prekrvenie a pomáhajú,som rada 😉

miriam11
9. dec 2010

@paolin no niekedy to mam 2x za mesiac, niekedy 1x za mesiac, alebo aj 2x do tyzdna.... ale to je viac nez dost na taky priebeh. Presne aj ja mam problem s recou vtedy, neviem si spomenut ani ako sa volam a neda sa mi vtedy hovorit. Je to hnusne, este ma aj chyta nejaka uzkost, citim sa ako mimoseba alebo tak divne... neviem to popisat. Lieky mi predpisuje neurolog, inak by mi ich v lekarni nevydali. Po vysetreniach nezistili absolutne nic. Dokonca ked som mala tych 15 rokov tak vtedy sa to este nevedelo u nas v malom meste, tak ma "super lekarka" poslala k psychiatrovi, ze si vymyslam, lebo vraj nechcem chodit do skoly. Tak do bola pre mna riadna pecka do zivota, nikdy som vsak u toho psychiatra nebola. Rodicia mi nepomohli nikdy, lebo uverili tej lekarke. ale to je uz o inom. Vzdy som bola ako ta ... s tou divnou chorobu, ktoru ma ona namyslenu. To bolo pre mna najhorsie. Nastastie som sa potom odstahovala a ked som mala tak 20 rokov prisla som sem do BA a tu som navstivila normalneho lekara, ktory ked som mu opisala priznaky mi hned povedal, ze mam migrenu s aurou a dal mi lieky, ktore mi aspon obcas pomozu. Potom som zacala studovat aj clanky na nete a pochopila som, ze som normalna, len jednoducho sa na mna migrena nalepila a konecne som vedela, ze co mi vlastne je. Tiez vobec nejedavam sunku, slane orechy, nepijem kavu, dokonca ani capuccino, nesmiem jest morcacie maso, citrusy. Po uprave jedalnicka sa mi frekvencie trosicku znizili, avsak po porode je to myslim horsie... kazdy den sa aj ja toho bojim, boim sa, ked ideme niekde na vylet, na nakup, do kina, na koncert... hocikam. Teraz mi hodne pomohlo, ze som sa tu mohla trosku "porozpravat" a povedat o tom. A mojim velkym zelanim je, aby to nemala aj moja dcerka, takze radsej nech to ja mam aj za nu, len dufam, ze to po mne nezdedila...

radka.m.
9. dec 2010

miriam-jak píšeš,že se bojíš,když jdete na výlet,do kina atd.,tak já se už dávno sychruju tak,že musím mít všude s sebou léky,pokud je víkend,musím mít zásoby léků doma,když jsou svátky,dělám si předem zásoby léků... ☹ petikd-no,zkusím se zmínit u té neuroložky,dám pak vědět,jinak já třeba si jsem moc dobře vědoma,že mi ta hromada léků škodí,ale už jsem to kolikrát zkoušela,že si je prostě nevemu,ale zjistila jsem,že je to ještě horší,jakmile to nechám rozeběhnout 😒

miriam11
9. dec 2010

@radka.m. tiez je zle, ze niekedy tie lieky vobec nezaberu, tak preto mam ten strach, ale mas pravdu, aj ja musim mat taku "istotu" a vsade ich nosim so sebou a ked uz mam napr. len 2 ks tak som hooodne na nervy a utekam znova pre recept... ☹ no co, zavislacky.

paolin
10. dec 2010

@miriam11 to je opravdu strašný...
mně neuroložka řekla, že migréna není dědičná. ale co je na tom pravdy..to nevím. moje mamka má migrény. jiné, než já, ale má. mně se migrény spustili cca v 18. měla jsem fixní rovnátka = přes měsíc jsem bolestí zubů nespala, nejedla, do toho maturita, umřel dědeček a tak se to nějak nakupilo, až jsem se složila do křečí. a bylo. našli mi jen malé ložiko, které to způsobuje. léky mi tehdy nedali, že bych nemohla řídit a musela bych to mít v kartě. po prvním porodu mi to přišlo lepší. po druhém se zase vrátilo...
holky, tak jako u vás..kamkoliv jdu, tak se strašně bojím a hlídám..někdy migrénu poznám, že pár dní před tím nemůžu spát. někdy je mi zase pár hodin naprosto skvěle a pak bác a je to..připadám si, jak histerka..

miriam11
10. dec 2010

@paolin citala som mnoho clankov o migrene a tam prave pisu, ze migrena je dedicna. Pokial ju ma 1 rodic, moze byt 60 % pravdepodobnost, ze ju bude mat aj dieta, ked obaja rodicia pravdepodobnost je 90 %. Takze som aj z toho na nervy. Neviem si predstavit, zeby aj moja dcerka takto trpela niekedy. No dufam, ze nieco vymyslia pre nas a mozno bude uz uplne liecitelna, co by sme si vsetky zelali. Moji rodicia ju maju obaja, ale uuuuplne inu, ich len obcas priserne boli hlava, takze tak... ale ze je to az take svinstvo ani netusia, alebo nechcu..... to je uz jedno. prajem krasny dnik 😉

petikd
10. dec 2010

@radka.m skús si nájsť niečo pri čom nebudeš myslieť na migrénu,ako som písala už len ten strach,že ťa bude bolieť hlava ti spôsobí migrénu,ver mi poznám to,aj stres je spúšťač 😉
No ja mám o 9 migrénu,mala som neurologičku tiež nič moc 😒 až ked som bola dospelá tak mi iná pomohla.Do pôrodu ma bolela 2 krát za mesiac,v 5 mesiaci skoro každý den 😒 a po pôrode až do nedávna aj 4 krát za týžden,pol roka 4 krát za mesiac,odkedy mi vybrali mandle a brala som tie kvapky.No nastúpila som pred mesiacom do roboty a za ten čas ma bolela už 5 krát 😒
Migrénu má aj moja mama
@miriam11 u nás to bol otec,ktorý ma nebral vážne a to som mala aj od lekára,že mám migrény,aj som sa starala o malého aj o ochrnutú starkú,zvládala som to,ale nemohla som povedať pred ním,že ma niečo bolí,lebo už,že vymýšlam 😒

gabriela1209
15. jan 2011

Ahojte...
Mam bohate skusenosti s migrenami. Mam ich asi 12 rokov... Vyskusala som lieky ako Relpax, Cinie, Maxalt, rozne betablokatory...Nic mi zatial nedokazalo migrenu zastavit a poslednu dobu to koncilo pobytom v nemocnici... Ako tak mi zaberaju infuzie / ale nie vzdy /, v kombinacii 2 ampulky novalgin a jedna magnezium... Jedna doktorka mi dokonca davala pri tazkom zachvate aj kyslik, myslim, ze to bolo na pol hodinu a aj to mi z casti pomohlo...
Chodila som aj na akupunkturu, ale velmi maly uspech a chodila som tam asi 4 mesiace... Ale co je najpodstatnejsie a preto vlastne pisem, najnovsie mi lekarnicka poradila pupalkovy olej a este lynfodrenaz, ze to tak isto dokaze na cas pomoct...A este obcas uzivam vyzivovy doplnok Flavomigron, ale nevidim nejake ucinky... A este velmi pomahaju cviky na chrbticu, ale to bohuzial treba cvicit kazdy den, aby to malo ucinok...
Ak budete mat chut pokecat, tu je moj mail : gabi.daniskova@zoznam.sk

alpiinka
15. jan 2011

ahojte, tak aj ja som trpievala na strasne migreny, mavala ich niekolkokrat do tyzdna, hltala silne lieky, tiez pochodila vsetky mozne vysetrenia, ale nic nepomohlo...no a asi pred dvoma rokmi sme zacali rozmyslat o babatku, ja som si nevedela predstavit, ze mam otehotniet v case, ked sa napchavam s takymi silnymi liekmi a rozhodla sa, ze s tym musim najskor nieco urobit a taktiez som sa bala, ze sa to tehotenstvom este zhorsi a ja si ani nebudem moct nic zobrat...snazila som sa najst, co najviac informacii, kt. bezliekova metoda by mohla pomoct najviac a rozhodla sa pre akupunkturu...a teda musim povedat, ze mne zabrala, aj ked hned som dostala dietu, kt. potraviny vylucit a kt. naopak pridat vo vacsom mnozstve...neviem, co pomohlo viac (akupunkturu som mala asi 10x), alebo dieta, vtedy som ju dodrziavala celkom dost...po mesiaci som uz mavala migrenu vacsinou iba raz za mesiac, ked som mala dostat menstruaciu...ked som neskor zacala viac flakat dietu, znova sa zacali migreny objavovat castejsie, ale aj tak to bolo omnoho lepsie ako predtym...tiez som si odsledovala, kt. potraviny su pre mna fakt najhorsie...mliecne vyrobky hotova katastrofa (a to zboznujem syry ☹ ), velmi zle cokolada a kava, alkohol, to je uplne jasne, no a stres, ale tomu sa clovek len tazko vyhne 😝
No a musim si zaklopat, ze ako tehotnej sa mi migreny nezhorsili, sem-tam sa objavi, ale zistila som, ze ked si dam kavu, tak za pol dna je prec...ale to som zistila uz pred tehotenstvom, ze ked som prestala pit kavu kazdodenne, tak vo vacsine pripadov uz na mna ucinkuje ako liek 😅 a este, aky prijemny, kedze zboznujem kavu 😵

zuziq
2. mar 2011

ja trpim silnymi migrenami asi od 13 rokov... je to moja nocna mora, vzdy pri tom zvraciam, mam auru ( tak sa mi migrena zacina) nenormalna bolest hlavy ( vacsinou dohana k slzam), trpnutie, neviem rozpravat a spajat suvislosti... este davnejsie som niekde citala, ze pri tomto type migreny pomaha ( budete sa teraz smiat) orgazmus. Vtedy sa tie cievy v mozgu rozsiria ( alebo zuzia, teraz neviem) a presne to pri migrene je potrebne... a mozno sa niekto bude smiat, ale vyskusala som to a naozaj to pomaha! najprv som myslela, ze to bola nahoda, ale vcera sa mi to opat potvrdilo a ten priebeh bol neporovnatelny! sice som nebola uplne fit, ale v pohode som migrenu prespala ( pred tym som ju pol dna preplakala s bolestami hlavy a hlavou v zachodovej mise). Takze baby, aj ked trosku netradicne a za danych okolnosti veru aj narocne, ale doporucujem vyskusat ( aj manzel sa potesil 😀 ). Je to ale potrebne co najskor od zaciatku priznakov... keby mi to niekto pisal, asi sa dobre zasmejem, ale konecne viem, ako prezit migrenu bez toho, aby mi to ubralo dalsich niekolko rokov zivota 😵

petikd
2. mar 2011

@zuziq no to viem aj ja,ale mne to nejako nepomáha 😒 možno to treba fakt po začatí príznakov,ale muž je väčšinou v robote aj ja 😉 😀

zuziq
2. mar 2011

@petikd tak hej, je to trosku zlozitejsie 😀 a naozaj to treba okamzite ako to zacne - ja zacnem mat najprv auru, bez bolesti a nevolnosti a aj tabletku musim okamzite na zaciatku zobrat, lebo cim neskor, tym je horsi aj priebeh a to iste plati aj pri TOM

tictac
3. mar 2011

taky trpim na migreny asi 12 let, behem let to bylo lepsi i horsi, v lepsich pripadech tak 2x do mesice hormonalne, i horsich 2-3x do tydne. Az ted nedavno jsem prisla na to, ze cast techto migren vlastne nebyly migreny, ale bolesti dutin, ma to stejne priznaky a dost spatne se to rozlisuje, ale taky je od toho spatne od zaludku, zpomalene reakce, silena bolest, reakce na svetlo/hluky atd. Uz nekolik mesicu chodim na akupresuru, to mi na migreny pomohlo strasne moc, ted mam uz jen ty dutiny a na nich se taky pracuje, ale asi to potrva. Takze doporucuju nechat si zkontrolovat i dutiny, je to velmi snadne zamenit za migrenu.

petikd
3. mar 2011

@tictac ano máš pravdú,mne ked prepláchli dutiny a bolo to lepšie,ale nie celkom,aj na vyšetrení dutín sa nič nenašlo a aj tak bolela,tak viem že mám migrénu 😉 ale polepšilo sa mi aj ked som dala vybrať krčné mandle 😉 ale sadla som si sama zo sebou a porozmýšlala čo asi mi mohlo uškodiť,no aj to pomohlo,ale niekedy sa tomu nedá zabrániť,stres aj od krčnej chrbtice ma bolí,ako mi povedali na rehabilitácii ked mi trpne krčná ch.tak niekomi ide bolesť do rúk niekomu do hlavy
@zuziq tak to by som musela ísť robiť k mužovi 😀 alebo zavolám suseda? 😀 😀 ale viem že to pomáha,mám knihu od jednej psychoterapeutky,aj ona to tam písala 😉

lienka43
3. mar 2011

Ahojte pridavam sa k Vam. Migrenou trpim asi 4 roky, mojim hlavnym spustacom je stres a hormony. Pred tym ako sa nam narodila dcerka tak som mala frekvenciu kazdeho pol roka. V sucasnej dobe to je kazde dva tyzdne. Moja neurologicka mi predpisala pol rocnu liecbu liekom Gordius ale musela som to vysadit pretoze som po tom bola neskutocne ospala a pri 2 rocnom dietati sa to nedalo.
Na radu jednej mojej znamej som skusila kazde rano na lacno pit teplu vodu, prestala som pit kavu - hlavne rano, nahradila som zelenym cajom. Fungujem takto uz asi 3 mesiace a celkom to zabera. Hlava ma boli kazde rano ale ked vypijem tu vodu, potom sa naranajkujem tak to celkom prejde. Snazim sa vyhybat tabletkam lebo v poslednej dobe som mala pocit ze to jem ako lentilky.
Ked mam migrenu cca v strede cyklu alebo pocas menstruacie tak tabletke sa nevyhnem, mne Ibalgin nezabera, zaberaju mi len lieky triptany...Na zmiernenie migreny mi tiez pomaha caj z alchemilky (kontryhel).