Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

katmi
autor
1. feb 2012

@keminek tak zodpovedne ti mozem povedat, ze chipsy su spustacom migrenoznych bolesti hlavy.. ja som ich preto prestala jest.. je tam priserne vela soli, a neviem akych este prisad.. tie spustaju bolesti.. ked slane,skus radsej slane tycinky, pripadne biele lupienky, alebo skor tie slane oriesky.. pistacie.. len nie chipsyyy 🙂
a ty to mas proste v tele.. nahromadene.. tie latky.. to neznamena,ze ked nieje zmena pocasia, ze ti "nic nieje".. mas to nahromadene v tele,ako som spominala a tym,ze sa zmeni pocasie sa to len zhorsi a uz to ide jedno s druhym..

keminek
1. feb 2012

@katmi díky, tyhle čaje mám i ráda, takže je zkusím. Procházím tím už těch 13 let a je to teda děsný. já dřív i kouřila, takže jsem to i přikládala tomu. nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, že by to mohla být migréna (mátly mě ty body), za tu dobu jsem změnila práci, prostředí, stres, klid, přestala jsem kouřit, už vůbec nepiju ani při oslavách, těhotenství na to taky nemá vliv, brala jsem antiko, už neberu několik let a tahle bolest je furt stejná. Akorát když jsem kouřila, tak ta cigareta to zhoršovala nebo když jsem se ve chvíli, kdy to bolí, stresovala, tak to rozbolelo víc, ale jinak za ta léta žádná změna. Chipsy atd. chci omezit tak jako tak, protože to prostě není zdravé. za těch 13 let jsem měla období s nimi i bez nich. Tudíž zkusím všechno možné, bohužel mám málo času někam docházet a ještě zkoušet, co mi zabere (akupunktura, triptany atd.). nebude to asi hned. Byla bych nesmírně šťastná, kdybych to nějak vyřešila a to co nejdříve, doufám, že to půjde. neustále dokola mi padá internet, takže raději si jdu jeden čaj udělat, než dostanu migrénu z toho, jak to nefunguje 😠 😀

nikolca
1. feb 2012

ja mam silne bolesti hlavy už hadam 12 rokov a do dnešneho dna som sa s tym nenaučila žiť,začalo mi to ked som robila v podniku pri hlučnych strojoch,začalo mi byvať zle,vraciavala som,silne bolesti hlavy so zavraťami,všetky možne vyšetrenia mi porobili a nezistili mi nič,tak nakoniec mi povedali že je to psychickeho pôvodu,ja sa rano budim už s bolestami hlavy,je to normalne??pokial sa nejak viac unavim tie bolesti sa stupnuju,mna normalne boli zvrchu hlava ale na dotyk a taktiež korienky vlasov,a tie korienky vlasov citim aj pri umyvani hlavy ☹ 😒 ,aj liečitelov som vyskušala a vysledok žiadny,niekedy citim silne palenie hlavy i uši no je to velmi mne už neprijemne a nedopriala by som to nikomu,ked sa ma obvodny doktor pytal,že ako často ma ta hlava bolieva a ked som mu povedala že je to každy deň,tak len povedal že je to zvlaštne,da sa takto žiť plnohodnotne?su dni ked si kôli tej hlave aj poplačem ☹

nemesia
1. feb 2012

Na migrenu som trpela niekolko rokov. Vzdy prisla na druhy den po nejako strese, vacsinou vela prace. Ked sa vsetko skoncilo, praca bola odovzdana a ja som sa tesila na nasledujuci kludny den, dostala som migrenu. Teda zvacsa v sobotu, prvy den dovolenky, atd. Mna bolela polovica hlavy a trpela som strasnymi nevolnostami, vracala som aj 15x az vzdy nakoniec musela prist pohotovost. Mne pomahal ibalgin a torecan. Tymto by som chcela oponovat vsetkym co tvrdia, ze ibalgin nie je na pravu migrenu. Ta moja bola az moc prava 🙂 Viem, ze obidva lieky su svinstvo, ale mne pomohli, hoci trvalo dost dlho, kym mi jeden Dr. dal ten torecan. Ak som uzila ibalgin zavcasu, torecan som uz nemusela. Najhorsie bolo, ked migrena zacala v noci a zobudila som sa, ked uz bola rozvinuta.

katmi
autor
3. feb 2012

@nemesia nie..nieje ibalgin na migrenu.. svojim zlozenim, ani jednu zlozku nema v sebe taku, ktora utlmuje migrenoznu bolest.. je to iba protizapalove analgetikum..

Liek Ibalgin obsahuje liečivo ibuprofén, ktorá patrí do skupiny tzv. nesteroidných protizápalových liečiv.

Zabraňuje tvorbe prostaglandínov, ktoré sú zodpovedné za vznik bolesti a zápalu a uvoľňujú sa v mieste poškodenia tkaniva. Ibuprofén zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva. Ibuprofén taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.

Liek Ibalgin 400 sa užíva pri miernej až strednej bolesti, napr. pri bolesti hlavy, zubov, chrbta, pri bolestivej menštruácii, pri bolesti svalov a kĺbov sprevádzajúcich chrípkové ochorenia, pri poraneniach mäkkých tkanív ako je pomliaždenie a vyvrtnutie, ďalej pri horúčkovitých stavoch počas chrípkových ochorení a ako doplnková liečba horúčkovitých stavov pri iných ochoreniach. V prípade zápalových a degeneratívnych ochorení kĺbov (artritída) a chrbtice alebo mäkkých tkanív pohybového ústrojenstva sprevádzaných bolestivosťou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou kĺbov sa liek užíva iba na odporúčanie lekára.

katmi
autor
3. feb 2012

@nikolca bola si u neurologa???

nikolca
3. feb 2012

@katmi u neurologa som sa liečila roky no bezvysledne,všelijeke lieky mi davali,aj šumive tabletky čo sa rozpuštali vo vode ani už neviem ako sa volali,no proste nepomohlo mi nič,je to take divne,aby sa pri vyšetreniech nič nezistilo a hlava ma i napriek tomu neskutočne boli,aj dnes to bola katastrofa pobede som si musela isť s malou lahnuť,normalne mi až ruky trpli,teraz mi to trošku povolilo najviac mam strach ked ma to chyti niekde vonku,lebo mna ked chytia prišerne silne bolesti hlavy tak mam probleb to stať na svojich,normalne sa mi podlamuju nohy,spadnuť a spadnuť,a už som aj tolko krat ležala na neurologii a tiaž mi tam nepomohli,do mojich 20 rokov som nevedela ani čo je to bolesť hlavy,keby to bolo aspon raz do tyždna nie každy den, ☹

katmi
autor
3. feb 2012

@nikolca ja som myslela,ci ti robil aj nejake vysetrenia.. napr.MRI hlavy a podobne.. lebo so mnou sa tiez roky takto lekari "hrali", az som sa dostala do ruk jednej lekarky a ta mi urobila take vysetrenia, o ktorych som nemala ani tucha.. je vsak pravda, ze je to kamaratka mojej svagrinej.. tak asi preto mam aj taku starostlivost..
napr.ked vravis, ze ti trpnu aj ruky.. robili ti UZV ciev?? vies, ono treba najskor najst pricinu a az potom hltat lieky..

nikolca
3. feb 2012

a tebe aj niečo zistili? mne robili ct mozgu a to dvakrat,na magneticjej rezonancii som bola v bratislave,ušne vyšetrenie,očne,EEG vyšetrenie,ultrazvuk ciev mi nerobili ☹ to je ake vyšetrenie nie je to EEG,na elektroliečbu som chodila,mala som jeden stavec na krčnej chrbtici blokovany nakoniec mi povedali kedže mi nič nezistili že je to psychickeho pôvodu,čomu ja neverim ☹

katmi
autor
3. feb 2012

@nikolca na CT nemusia zistit to, co moze ukazat MRI.. ja by som pripadne trvala na kompletnom MRI celeho tela.. ultrazvuk ciev nieje EEG.. EEG mas elektroengiograf - to ti daju do vlasov take elektrody a meraju ti mozgove vlny a celkovo cinnost mozgu.. to je daco uplne ine.. Ultrazvuk ciev je ako ultrazvuk.. akurat ze ciev.. mne ho robila konkretne na krku,kedze ma bolieva hlava.. komplet cely krk az za usi mi pobehala ...
a hej, zistili... bohuzial ☹

katmi
autor
3. feb 2012

@nikolca inak oni sa velmi radi vyhovaraju na psychicke povody,ked uz nevedia,co by s clovekom urobili.. to som aj ja pocuvala roky... dementi 🙄 😠

nikolca
3. feb 2012

tak potom ten ultrazvuk ciev mi potom nerobili ☹ povedali mi že keby som dačo mala tak magneticka rezonancia to odhali

nikolca
3. feb 2012

@katmi tak potom ten ultrazvuk ciev mi potom nerobili povedali mi že keby som dačo mala tak magneticka rezonancia to odhali

apoloma
3. feb 2012

@katmi nie na ct ani ma mri nic nezistili ved som pisala a tebe co zistili??

nikolca
3. feb 2012

@katmi a ty maš migrenu?podla čoho zistia že sa jedna o migrenu?da sa to aj zistiť vyšetreniami?alebo ked su časte bolesti hlavy v priebehu tyždna tak je to hned migrena?migrenu ma moja švagrina a ona aj zvraciava ked ma silnejšiu migrenu ☹

katmi
autor
3. feb 2012

@apoloma ja mam dost vaznu diagnozu,ale nerada by som to tu rozpisovala..

@nikolca ja mam migrenu spojenu s bolestami hlavy z krcnej chrbtice....migrena sa neda zistit vysetreniami.. a tu si pozri, co sa povazuje za migrenu..je to tam velmi dobre popisane.. http://sk.wikipedia.org/wiki/Migréna

apoloma
3. feb 2012

@katmi no to si ma nepotesila jasne chapem prepac nechcela som sa vypytovat ja len mam strach o toho mojho brata on koli tym bolestiam strasne psychicky trpi ja to vidim a strasne ma to trapi neviem jak mu pomoct... 😢 😢

katmi
autor
3. feb 2012

@apoloma v pohode.. no ty mu bohuzial nepomozes.. zevraj ale su aj chronicke bolesti hlavy.. tak neviem... ja som vzdy tvrdila,ze najhorsie dve bolesti,ake su je bolest hlavy a zubov.. 😖

katmi
autor
3. feb 2012

@apoloma inak je pravda, ze velka psychicka vycerpanost, nespavost, vela problemov (viac ako obyvkle), stres s nezvladnutia tych problemov.. toto vsetko moze sposobovat bolesti hlavy.. totiz migrenozne bolesti hlavy byvaju vacsinou u zien ako u chlapov.. nech skusi brat isty cas magne B6.. to je pri zvysenej psychickej zatazi a dost pomaha od bolesti hlavy...pripadne ake lieky bral? bral vobec nejake? takto je tazko,ked tu za neho ty pises...

viva13
5. feb 2012

@dolinka ahoj, ja pri migrénach beriem tieto čipky ako o nich píšeš,sú super len v tom, že hned zaberú a hlavne ukludnia žalúdok, no pozor je tam diazapan návyková loátka,mne nepomáha nič len toto, tak sa bojím, či som sa nestala ja závislá na tomto diazepane.

filipal
5. feb 2012

@katmi ty si tuto temu zalozila uz pekne davno. aka je tvoja skusenost, je badat posuny k lepsiemu v liecbe?
zujimam sa, lebo moj muz sa tiez lieci na tuto chorobu.

viva13
5. feb 2012

@katmi http://sz.progressive.sk/poradna/stravovanie-kr... mne nejde otvoriť táto tránka ???

katmi
autor
6. feb 2012

@filipal ahoj... no ja mozem zodpovedne povedat, ze az sme sa prestahovali, tak sa mi zacal specializovany lekar na plno venovat..ale ako som pisala,tak to bude asi tym, ze je to kamaratka mojej svagrinej... a ci badat posuny k lepsiemu? hmm.. pokial som bola na liekoch a to dost silnych, nakolko mi zistili moznu pricinu mojich bolesti hlavy, tak mi bolo uplne fantasticky.. som nevedela,co je to bolest hlavy aj dva mesiace v kuse.. lenze teraz som zase len na "udrziavacej" davke, pomaly ich musim vysadzovat a bolesti su spat ☹

@viva13 asi je uz zrejme nefunkcna.. treba si najst inu stranku, je ich na nete urcite dost.. 🙂

filipal
6. feb 2012

@katmi dakujem 🙂
cize pokial lekari nezistia pricinu, da sa migrena iba utlmovat liekmi, ze?
mojmu muzovi robili rozne vysetrenia a nenasli mu pricinu, tiez to zvalili na stres.
nie zeby ho nemal....ale zvlastne, ze ma migrenu hlavne uplne v klude. tak ako pisala
@viva13 ma tkz. vikendove migreny, ked pominie stres.
ty sa si chystas na operaciu, ked musis znizovat davky, ze?

katmi
autor
6. feb 2012

@filipal no ja pevne dufam, ze ma na operaciu nebudem musiet ist... lieky znizujem preto, lebo ich nemozem brat dlhodobo..
a myslim si, ze aj keby zistili pricinu migren tvojho manzela (co sa malokedy zisti a je to prakticky nemozne, s migrenou sa treba naucit zit a pozorovat,kedy a z coho +/- sa zacinaju vytvarat... ) aj tak by musel sem tam brat lieky na utlmenie bolesti.. u mna len predpokladaju, ze to,co mi zistili moze by pricina toho, ze mavam take bolesti.. ale zase -MOZE BYT.. nemusi to byt ono.. predpoklad tam ale je..

filipal
6. feb 2012

@katmi aha, takze tiez zostava u teba vsetko otvorene...asi ako pri kazdej diagnoze...
ano, mm musi pozorovat co mu robi a nerobi zle. mozno je to dobre, lebo zije zdravym zivotnym stylom, nepije, nefajci, chodi sportovat, je vela na vzduchu....
na druhej strane ludia, ktori nemaju ziadne zdravotne problemy ziju casto nezdravo a zrazu sa objavi nieco vazne, ked je uz neskoro.
tymto vsetkym som chcela povedat 🙂 , ze aj bolest tu pre nieco je.

katmi
autor
6. feb 2012

@filipal ano, to urcite.. ja som tiez toho nazoru, ze kazda jedna bolest signalizuje nejaky problem v tele.. len bohuzial nasi lekari vies dobre aki su 😠 cloveka hned povazuju za hypochondra... maloktory lekar je taky, ze ma cas a hlavne chut sa ti venovat..

filipal
6. feb 2012

@katmi ano, zial.... ☹ najlepsie sa clovek vylieci sam...ale niekedy by potreboval pomoc lekara....

katmi
autor
6. feb 2012

@filipal ja ti pravdu poviem, ked nemusim, tak ani k lekarovi nejdem.. dcerku sa tiez snazim najskor doma "vyliecit" a az ked uz si neviem rady a ma nebodaj neustupujuce horucky, tak vtedy.. ale inac veru nie..

katmi
autor
6. feb 2012

@filipal inak na migrenu mu skus varit bylinkove caje 🙂 konkretne zaberaju rumanček, rozmarín, materina dúška, medovka, mäta, levandula.. pripadne este škorica, klinčeky, baza, túžobník tu mám poznačený 🙂 tieto posledné bylinky sú na také všeobecné bolesti hlavy.. treba vyskúšať..