Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

petikd
3. mar 2011

@lienka43 no ved na migrénu nezaberajú normálne analgetiká 😉 ja som tiež na ráno si dávala zelený čaj,ale potom mi začalo byť blbo po čase,tak som musela si dať pauzu 😉

lienka43
3. mar 2011

@petikd no niekomu hej 😉 poznam ludi co im zabera Ibalgin fast - ten je na migrenu.
Ja som rannu kavu vyhodila po tom co skoncila tam kde nemusela 🙂 Rano ma bolela hlava a ja som vypila kavu a bola som jasna...
Inak je dobre sa poriadne zavodnovat, pit, pit a pit. Ja obcas zabudam a potom ma boli hlava a vie mi to vyvolat riadnu migrenu.

petikd
3. mar 2011

@lienka43 hej?no tak neviem mne tak doky povedala.No ale zas keby som pila až príliš vela tak mi je tiež zle,niekomu je vhodné to iné ono,ja som skúšala hocičo,potom som obvinovala už aj šampon na vlasy aj to,že mám dlhé vlasy 😒 😀 až to ma dohnalo vybrať mandle čo ma 10 rokov doktory presviedčali 😀

lienka43
3. mar 2011

@petikd ono je to tazke, kazdy si musi najst co mu vyhovuje. Ja som az po roku studovania zistila co mi robi zle, prestala som jest cokoladu, skusila som upravit jedalnicek. Ono to ide ale chce to sebadisciplinu a ta mi chyba.

petikd
3. mar 2011

@lienka43 máš úplnú pravdu 😉

wegas
30. máj 2011

neviem či to niekomu pomože, ale mne pomaha, ked ma bolí hlava a chrbtica si zarobím pol kavovej lyžičky soda bicarbona rozpustená v deci vlažnej vody to vypijem a o hodinu si hovorím jak je krasne na svete 🙂, asi vela kyseliny sposobuje migrenu, v minulosti som to riešil belasponom, tiež dobrý, ale soda je lepšia a lacnejšia 😉 , rozhodne to stojí za vyskušanie.

furaha
30. máj 2011

díky wegas. zkusím to

benkovamartina
31. aug 2011

Migrénu mávam od 16 rokov, začali mi užívaním antikoncepcie, aj ked som prestala užívať, migréna ma trápi doteraz, Tabletky od neurologičky nezabrali nikdy,a ni nezlepšili tie stavy. Počas tehotenstva sa skoro vytratila čím som bola bližšie k porodu slabla a niektorým po porode úplne zmizne, mne nie, po porode sa stupnovala až zase som mávala silné ako pred tým.
Najprv zle vidím, potom mi to prejde a začne ma ukrutne bolieť hlava, potom vraciam a celý den som mimo. Ešte dva dni ma potom pobolieva hlava.
Ale našla som POMOC u pani Kopáčovej. Je to bylinkárka, je tu o nej téma v "snažilky" lebo pomáha hlavne ženám otehotnieť a donosiť ale zaoberá sa vlastne všetkým s čím za nou prídu ludia.
Ja som jej napísala list a dala navyše obálku a známku aby mi odpovedala. Tak to robí, nechce za to nič.

Ona mi poradila čaj Gotu-Kola "pupečník azíjský" v čajovni mi ho objednali lebo cez net bo drahý za poštovné. Postupne sa mi migrény zmiernovali, beriem ho asi 3 až 6 mesiacov a migrény polavili natolko, že nevraciam a aj hlava ma prejde do 3-4 hodína som skoro fit. Mám malinké dieťa, preto je pre mna velmi potrebné vedieť sa o neho postarať a som pani Kopáčovej nesmierne vdačná za pomoc. Za velmi velkú pomoc lebo len ten kto vie čo je migréna vie pochopiť ako vie potrápiť.

amadora
30. sep 2011

ahojte dievčatá, chcem sa opýtať aké máte skúsenosti s liekom sumatriptan sandoz... dostala som ho teraz len ma tam trochu v letáku vystrašilo že " po užití môžete pociťovať tlak na hrudi prechádzajúci až do krku, ak to neprechádza vyhľadajte lekára" 😅

petikd
30. sep 2011

@amadora ja ho beriem,síce ked zaberá,tak cítim trochu štipanie v nosohltane,ked zjem niečo s výraznejšou chuťou,povedala som doktorke a dala mi iné,ale nezaberali tak ho beriem dalej a som spokojná zatial 😉

petot
30. sep 2011

Ako som už spomínal, na bolesti hlavy pri zmenách počasia používam vitamín C vo veľkých dávkach. Doplním novšie skúsenosti.

Prvá pomoc je včas vyžmýkať a vypiť 2 citróny s vodou. Niekedy to úplne stačí. Poradila mi to veľmi sčítaná neurologička Dr. Kelová (benevita.sk) ako osvedčený ľudový recept. Moje pozorovanie: Keď už je rozbehnutá nevoľnosť, vtedy už môžu citróny ešte viac podráždiť žalúdok.

Vitamín C v tolerančnej dávke, ak sa užije včas, dokáže migrénu zrušiť, ale keď to dospeje do štádia kedy mi je už nevoľno, tak vitamín C mi už nezaberá, pretože v tomto stave už je trávenie zrejme zabrzdené, navyše ešte viac dráždi žalúdok. Ale keď zaberie, je to špica, pretože vôbec neutlmuje, človek sa cíti veľmi dobre.

Najlepšie sú také prípravky, ktoré neobsahujú umelé farbivá, príchute apod. Napríklad čistá prášková kyselina askorbová rozpustená vo vode. Alebo pre lepšiu toleranciu žalúdka sodný askorbát. Veľmi dobre mi raz padlo rozpustiť kyselinu askorbovú v minerálke (cca 6g na pohár, spolu 2 poháre), tuším to bol Matúšov prameň
alebo čo. Kyselina askorbová zreagovala na zmes minerálnych askorbátov a veľmi dobre to zabralo.

Vysoké dávky vitamínu C sa neodporúčajú pri niektorých poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.

Ďalej, automaticky si dávam B-50, čo je silný B-komplex, pretože keď hlava bolí, tak mozog trpí a treba ho podporiť.

Horčík a pyridoxín (B6) sú niekedy veľmi dobré, ale tá dávka, ktorá je v Magné B6, je dosť nízka na nejaký veľký efekt (100mg horčíka, 10mg pyridoxínu). Pri migréne by som dal kľudne aj 500mg horčíka a 300-500mg pyridoxínu. Každý samozrejme reaguje ináč, ale horčíka mávajú ľudia nedostatok, a ak ho užijete viac než telo potrebuje, tak sa jednoducho nevstrebe a spôsobí miernu hnačku, nie je to nejaké nebezpečné.
Pyridoxín krátkodobo v takýchto vysokých dávkach neškodí, ale nemôže sa takto užívať dlhodobo. Dávky do nejakých 200-300mg dlhodobo by nemali mať ešte výraznejšie nežiaduce účinky, okrem nevoľnosti u citlivejších ľudí, ale 500mg denne po dobu pol roka a viac už môže spôsobiť tŕpnutie nervov.

Niekedy to najdôležitejšie je, že mi manželka vymasíruje krk a plecia konskou masťou, to normálne cítiť v hlave keď tie inkriminované svaly stláča, že to až vystreľuje do hlavy.

Najlepšie na koniec: kyselina alfa-lipoová. Je to významný antioxidant pôsobiaci priamo v mozgu. Tak som usúdil, že pri takej bolesti hlavy je mozog určite pod oxidačným stresom. A naozaj to funguje! Niekedy stačí 300mg, niekedy 600, a bolesť sa akoby rozostúpila a vybledla. Veľmi vhodné je to skombinovať s vitamínom C, pretože tí dvaja si navzájom pomáhajú.

Tieto látky sa celkovo môžu kombinovať, zvyčajne ich beriem zaradom - citrónovou vodou zapijem horčík, o chvíľu kyselinu lipoovú, horčík a B-komplex zapijem vitamínom C apod.

Najdôležitejšie zo všetkého je začať včas. Keď už je bolesť kritická, tak už je problém ju potlačiť, našťastie mi dobre zaberá anopyrín a paracetamol, ale tie užívam len keď ostatné zlyhá.

Keď vás trápi chronická bolesť, ktovie, čo je za tým. Nie som lekár, ale treba pouvažovať nad nejakými miernejšími formami detoxikácie, prinajmenšom vitamín C v každodenných vyšších dávkach (napr. 3x denne po 1g), selén 200-300ug (pomáha vylučovať ortuť), a na podporu regenerácie mozgu B-komplex, tiamín (B1), horčík v bežných
dávkach... Vitamín C dokonca odstraňuje príznaky astmy, pretože je prirodzeným antagonistom histamínu, ale to pri vyšších dávkach, a to je už iná téma.

Nájsť tie zložky stravy, ktoré to zhoršujú. Mne napríklad nerobia dobre surové uhorky a paprika, tie zvyšujú šancu v "zlý deň", že príde migréna.

Samozrejme, dobrý matrac na spanie a dobrý vankúš, ale pre niektorých ľudí môže byť ešte lepšie spať bez vankúša!

Poruchy tlaku môžu súvisieť s deficitom jódu a vitamínu C. To je tiež na širšiu debatu. Ja už vitamín C užívam dlhodobo, jódom som sa už saturoval, ale migréna z počasia mi neprešla. Ale to je asi tým, že tlak mám zvyčajne normálny.

petot
30. sep 2011

@melle: 3-násobok odporúčanej dennej dávky vitamínu E je primálo na to, aby to komukoľvek ublížilo. Za vysokú dávku sa považuje 400-800IU a viac, ale u zdravých ľudí ani takáto dávka nemá nežiaduce účinky, opatrní musia byť akurát cukrovkári. U zdravých dokonca ani 1600IU denne nemalo nejaké výrazné nežiaduce účinky, v niektorých štúdiách aj 3200IU vyšlo ako nie nebezpečná dávka.
Takže 3-násobok ODD, čo je nejakých 15x3=45IU je malá dávka, ktorej by som sa vôbec nebál.

pink_lady
15. okt 2011

ahojte ak niekto bral frovamen tiez mal po nomt aky divny pocit akoby stiahnute hrdlo? je to ok? okrem toho mam este replax ale po nom ma hrozne boli hlava (migrena prejde ale rozboli ma tak inak - ale fest silno).

@benkovamartina prosim ta kde ti objednali ten pupecnik ako casto ho treba pit?

benkovamartina
15. okt 2011

@pink_lady objednávajú mi ho v čajovni v Nových Zámkoch, vždy si objednám 5-6 kusov okolo 1,70 eura za jeden kus.
Pijem ho vždy ráno jednu čajovú lyžičku. A vy mávate tiež ťažké migrény?

pink_lady
15. okt 2011

@benkovamartina dakujem skoda, NZ su daleko 😔 hej, mavam, viazane na cyklus a mozem sa roptzkrajat ale vzdy si musim odserkat 6 dni - 3 dni jedna strana hlavy 3 dni druha ☹ a potom sa tyzden este davam dokopy je neuveritelne ako to cloveka dokaze vycerpat 😔

benkovamartina
15. okt 2011

@pink_lady To je mi velmi lúto, a nechceš napísať tej pani bylinkárke Kopáčovej? list jej pošleš s Tvojim problémom, ak ich máš viac, tak aj tie a vložíš do obálky čistú obálk so známkou, ona Ti odpíše a zadarmo. Len tú známku jej tam daj, lebo ak by chcela na všetky listy odpovedať z vlastných penazí...
Nestojí Ti zato opýtať sa? a spýtaj sa jej, že ak nezoženieš ten čajík, či je šete niečo namiesto toho ale podla mna Tebe dá iné, lebo to máš ovela ale ovela horšie.
Tá gotu-kola sa dá aj cez net objednať ale stojí to dosť penazí cez net, hlavne poštovné.

pink_lady
16. okt 2011

@benkovamartina dakujem a mohla by si mi prosim poslat na nu adresu? pripadne poobede ju pohladam v tej teme co si pisala 😉 kazdopadne dakujem za tip 😵

benkovamartina
16. okt 2011

adresa. bylinkárka Anna Kopáčová, Polná cesta 20, VRBOVE 922 03

A tel.: 0903 037 131 volaj vždy cez týžden poobede, ak nezdvíha, má tam ludí a kludne zavolaj neskor.

benkovamartina
2. nov 2011

@zuziq ja som to skúsila raz a tiež to trochu pomohlo, no odvtedy sa vela zmenilo, mám bábatkko, najprv počas tehu sme mali zakázané milovanie a teraz má malý vyše roka a nie je čas. Ked ja mám migrénu, niekto sa musí on ho postarať. Ale super zistenie, len aby sa to dalo vždy uskutočniť, žeáno-

benkovamartina
11. nov 2011

@amadora Ahoj, aké si mala skúsenosti s liekom Topimark? teraz mi ho na skúšku neuro.predpísala, jeden večer a neviem čo od neho čakať. Napísal Ti aj vtedy niekto, že ho užíval? Dakujem

lucijeta
13. nov 2011

ahoj, mně na migrénu zabírá rosemig ale nemůžu se při něm soustředit na práci 😒 topimark brala kolegyně, hodně, ale hodně po něm zhubla a měla celkem deprese ty 3 měsíce nebo jak dlouho to brala.

benkovamartina
15. nov 2011

@lucijeta Schudnutie by som brala, hlavne ked ešte rok po porode mám dosť kíl navyše ale tie depresie ma naplašili, to ako vyzeralo?

lucijeta
16. nov 2011

@benkovamartina v té době jsem ji ještě neznala, jen mi o tom říkala, že měla těžké období, že to možná nebylo jen těma práškama ale pomohly tomu, mívala prej šílené myšlenky. mně doktorka předepsala podobné prášky, že mám brát denně 3 měsíce ale po přečtení vedlejších účinků: sebevražedné myšlenky, časté padání vlasů, rozštěp páteře u miminka.. jsem to vzdala a leží mi ve skříni. Zrovna dnes jsem zas musela odejít kvůli té "potvoře" z práce, dala jsem si rosemig a zaspala to, ale zas je mi teď zle od žaludku ☹

benkovamartina
16. nov 2011

@lucijeta Ja som mala včera, hned ráno o deviatej ale manžel mal poobednú, tak som to do 13:00 trochu prespala a už potom som musela fungovať...dala som si prvý raz Sumamigren a neviem či tak dobre zabrala le nebolo mi ani zle velmi ani hlava tak netrešťala...

mopom
23. nov 2011

@benkovamartina ahoj, chtela jsem se zeptat, jak si dopadla s tím topimarkem, bereš ho?...já dnes přijela od dr. a taky mi ho dal, mám brát ráno a večer, ale ten příbalový leták je teda výčet 🙂

benkovamartina
23. nov 2011

Príbalový leták ma tiež vystrašil, ale beriem ho len večer, že ekd budem mať stále migreny alebo sa mi zlepší intenzita, že budu slabšie a bude mi to vyhovovať, mám dalej brať 1 večer, ak mi nebudu zaberať ako by mali mám si dať dve ako vy. Brala som ho cca 3 dni a mala som slabučkú migrénu, o dva dni na to som mala dalšiu ako po iné mesiace počas menzesu a to bolo len tiež také silnejšie bolenie hlavy ale bola v noci, som ju prespala, tak neviem posúdiť...ale zatial nemením a beriem 1. Ak niečo dáte mi prosím vedieť. Dakujem
@mopom

mopom
26. nov 2011

@benkovamartina ahoj,tak já jsem do toho taky šla, protože ty moje záchvaty už to opravdu nešlo, já nevím o světě, no, a teď je teda beru, dnes je sobota, začala jsem ve středu a negativa žádná...takže to jsou vlastně dobrý zprávy, co? ...takže držme si pěsti, ať nám léky zaberou 🙂 a kdyby něco, klidně písni i do IP, já se taky ozvu, ahoooj

viva13
26. dec 2011

ahoj,viete mi niekto poradiť asi 3 roky som brala pri lieky kde bola hlavná zložka diazepan,kedže mi len to zaberalo, brala som len to,minulý týždeň som bola na kontrole s tým,že sa mi migrény zintenzívnili hlava ma bolievala každý druhý deň alebo každý deň,niekedy boli také silné že som bola úplne vyradená zo života,celý deň som bola v posteli.lekár mi zakázal užívať tieto lieky že či som sa nestala závislá na tom diazepane.hovorilmi,že mám skúsiť vydržať bolesť a pri silnej bolesti si mám dať nový liek ktorý mi pred týždnom lekár dal, no ten mi nezaberá.Dnes som musela ísť na pohotovosť,myslela som, že mi hlava praskne 😝 máte niekto skúsenosť so závislosťou s liekmi,prosím do IP dakujem

mersy
29. dec 2011

ahojte holčiny,
migrénou trpím už od 13 let... než jsem přišla na skvělou neuroložku ve Zlíně, tak jsem měla záchvaty 3-4x za týden. bolest poloviny hlavy, aura, zvracení a když bylo moc zle, přestala jsem se hýbat...
Dala mi převentivní léky - TOPAMAX a při záchvatech sprej Imigran.
důležité pro mě je, že se vyhýbám věcem, které mi migrénu spouší- hlavně zářivky, nevyspalost atd...

Ať už vám zabírá jakýkoliv lék - běžné léky od bolesti nepomůžou pořádně, jen si ničíte tělo. Na skutečnou migrénu zaberou většinou jen triptany .

mersy
29. dec 2011

jo a ještě, migréna skutečně může být dědičná. Mám ji po mamace, a teď jsme na neurologii zjistily, že ji má i můj 6 letý syn ☹