Mladé maminky, tehuľky a snažilky II. Pridajte sa

pipi1211
27. aug 2007

Baby tak zakladam novu temu lebo v tej starej je uz dost popisaneho takze sem mozete dalej pisat 😀 😀 😀 😀 😀

weroni
10. nov 2007

bihan - to mas velku pravdu lebo fakt ked som s tym zacinala som zistovala ze niektore zakladne detske vyrazy neviem. No myslim ze za tie tri roky je to uz v poho 🙂 s riekankami a basnickami, rozpravkami a pesnickami problem nie je - kedze ich ucim - mam aj kopec knih a materialov aj z netu, Cdciek strasne vela takze fajn 🙂 a samozrejme ze to vsetko stale rozsirujem 🙂
jedine coho sa bojim je ze aj ked ja na malicke budem rozpravat stale len po anglicky, cely svet okolo neho bude slovensky takze neviem ci to bude mat uplne dokonaly efekt ale snad ano 😕 lebo v podstate kym budeme doma - pozerat rozpravky, pocuvat, rozpravat sa, hrat sa - je to v poho, aj vonku sa da - kym sa nepridaju ine deti, mam sice jednu kamosku ktora ma termin tri tyzdne predo mnou a tiez chce na svojho drobca len po anglicky - takze bude mat "az" jedneho cloveka s ktorym bude moct to male tiez po anglicky ale aj tak je to dost mizive... no snad aspon nieco 🙂

bihan
10. nov 2007

Weroni, to je predsa aj moja situácia 😅 Budem jediná, kto bude prvé tri roky na malú hovoriť po slovensky, celý svet okolo vrátane telky bude hovoriť "otcovým jazykom" a nejako sa toho nebojím 😉 Najviac častu bude tráviť s tebou 😉

weroni
10. nov 2007

bihan - no toho som sa troska obavala - ze ci sa z toho nezblazni to male - ale kedze poznam zopar pripadov kde to v poho funguje tak sa moje obavy rozplynuli... kamoska napr. vychovava dcerku v madarsko-slovenskej rodine a ona na nu doma hovori madarsky - manzel slovensky ale ked su niekde vonku - napr. s nami - tak sa aj s malou rozprava slovensky a rozumie aj aj - vlastne akym jazykom na nu zacnes, tak s tebou komunikuje 😅
aj v skolke mame teraz jedneho noveho chlapceka - mama slovenka a ocino anglican (no tam je to zase troska o niecom inom lebo ma 5 rokov maly a sa teraz pristahovali z UK) a tiez podla toho ako na neho zacnes tak hovori. Ale ukecany aj po anglicky aj po slovensky 😀 😀 😀
Aky mas inac pocit z toho ze sa s malickou rozpravas po slovensky a vsetko okolo vas je zase iny jazyk? 😕

bihan
10. nov 2007

Neboj, deti tých jazykov zvládajú viac naraz 😉 Ako hovoríš, kto akým jazykom začne, tak je dieťa schopné reagovať 😉

vikvik
10. nov 2007

ja se taky bojim, ze ten nas drobek bude mit cestinu spatnou a bude se zlepsovat dycky, kdyz stravi nejaky cas v cechach s babickou, ale furt lepsi nez nic.
ja mam zname ve svycarsku, on je iranec, ona srbka, oba na deti mluvi svym vlastnim jazykem, spolecne mluvi anglicky a do skoly chodi nemecke... 4 jazyky a zvladaji je vsechny 🙂

weroni
10. nov 2007

bihan - šak práve oni sú jak špongie 😅 nasávajú a nasávajú 🙂 preto by som to chcela využiť nech mu niečo do života dám.. samozrejme že nechcem aby malo pocit že AJ je jeho materinský jazyk ale chcem aby vedelo aj po slovensky aj po anglicky. Ale myslím že časom aj tak pochopí že jeho rodný jazyk je slovenčina - keďže všetci, celá rodina s ním budú komunikovať po slovensky.
Bihan ináč nebojíš sa troška že keď maličká začne chodiť do škôlky, neskôr do školy a tak - že to neustále sťahovanie jej nebude prospievať? Myslím - zmena kamarátov, prostredia, atď... 😕 Viem že je to ešte skoro o tom hovoriť, ale predsa, uletí to jak voda 😕

weroni
10. nov 2007

vikvik - hej aj ja poznam take "extremisticke rodiny" 😅 😅 kamoska si vzala turka - oni medzi sebou anglicky, byvaju niekde v Nemecku - takze tiez treti jazyk a este aj slovencina... myslim ze da sa 🙂
vikvik vy kde byvate?

sisstin
10. nov 2007

u nás jen cz a sk 😀 😝

bihan
10. nov 2007

Júúú, to je fakt ďaleká budúcnosť a manžel nechce zostať v amráde do dôchodku 😅 V najhoršom prípade sme uvažovali o internátnej škole, ale to fakt vidím ako krajné riešenie... myslím, že do puberty by to vadiť nemalo.. skôr to možno bude vadiť mne 😀

vikvik, prečo by mala mal váš drobčo mať zlú češtinu? ty ju máš zlú? 😅
Inak ja chcem zača potom cca od 4 rokov s angličtinou (teda uvidíme, ako na tom malá bude, nič nechcem riešiť nasilu). Ešteže ja mám aj na slušnej úrovni, lebo keby ste počuli výslovnosť učiteliek tu, tak by ste zaplakali 😖

sisstin
10. nov 2007

weroni: já z tebe umřu..ty jsi chudučkáááááááá 😀 😲 😀 😀

weroni
10. nov 2007

sisstin: dik za "kompliment" 😅 😅 😅 😅 no ja sa uz skoro tri roky s tym snazim nieco urobit ale beznadejne 😖 takze som sa na to vybodla a spolieham sa ze po mimusku trocha naberiem 😀 😀 😀

sisstin
10. nov 2007

weroni: hele..ty máš úplně stejnou skříň, jak já 😅 😝 s tím zrcadlem 😝

weroni
10. nov 2007

sisstin: 😀 😅 😅 no vies - my sme natlaceni v jednej izbicke takze sme si vyberali nabytok tak aby vyzerala co najsvetlejsie - a to zrkadlo bodlo 🙂

sisstin
10. nov 2007

weroni: než porodíš, tak už snad budu přestěhovaná 😝 už abych taky měla v pasu okres Galanta 😀 😝

weroni
10. nov 2007

siss - to by bolo super - by sme sa mohli stretavat 🙂

sisstin
10. nov 2007

weroni: a ty jsi z TT teda? 😕

weroni
10. nov 2007

Veľké Úľany - je to v okrese Galanta a od nás z Úľan je to do Serede autom asi tak 25 min. 🙂 požičiavala som si odtiaľ svadobné šaty zo salónu 🙂

sisstin
10. nov 2007

weroni: já si budu půjčovat svatební šaty..až bude tygrovi asi tak 18 😔 😅 😅 😅 😅 😅

weroni
10. nov 2007

siss: šak ti drahý vravel že si ťa vezme nie? 🙂

sisstin
10. nov 2007

weroni: no..někdy asi jo...ale kdy 😅 😅 😅 😅 😅

vikvik
10. nov 2007

my bydlime ve Skotsku a spatnou cestinu kvuliva tomu, ze budu jedina, kdo na nej/ni tak bude mluvit a s kym tak bude mluvit

sisstin
10. nov 2007

vik:jééé..a kde přesně bydlíte? 😕

weroni
10. nov 2007

siss inac vies aka haluska? mam jednu studentku ktora je z ciech - zo setina tusim a ona ma syna petra so slovakom petrom ktory je zo serede 😅 😀 a teraz sa asi pred stvrt rokom za nim prestahovala aj s malym - byvaju v Senci 🙂
jaka nahoda vsak s tymi cechami a petrami a seredou 😅

sisstin
10. nov 2007

weroni: já bych taky radši do TT nebo do Senca..než do Seredi 😖

vikvik
10. nov 2007

sisstin v Edinburghu... znas to tady?

sisstin
10. nov 2007

vik: no jen ze čtení a z televize..ale je to můj sen se někdy podívat do Skotska..je tam nádherně 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

vikvik
10. nov 2007

nadherne tu je, to je pravda 🙂 dokonce jsme tu meli cely podzim hezci pocasi nez v cechach!

weroni
10. nov 2007

siss: daj mail poslem ti nieco o skotsku 🙂
inac senec mas zo serede tak do tristvrte hodiny takze poho 🙂

sisstin
10. nov 2007

weroni: ale MP by to měl daleko z Ba docela 😕

vikvik
10. nov 2007

ale nikdy to nebyla moje vysnena zeme k ziti, vzdycky jsem si rikala, ze bych dokazala zit vsude, jen v Britanii ne a vidite to 🙂 odrikaneho chleba.. stejne tak si preju holcicku a uplne citim, ze to je kluk. ciste z principu 🙂