Moja dcéra volá svokru mama

vieruska25
23. jan 2016

Ahojte maminky, ani mi nejde o nejake rady, len sa chcem vyzalovat. Dcerka 19mes. uz asi 2mes. vola svokru mama. Svokra chce aby ju volala stara mama, tak sme ju to ucili a mala aj pekne povie "taua mama" lenze si to skratila a vola na svokru mama. Trpezlivo jej to s manzelom stale vysvetlujeme a opakujeme, ze ona je stara mama a ze ja som jej mamka, ze snad to raz zacne pouzivat. LENZE mojej svokre to asi imponuje a este NIKDY ju neopravila ona, ani po rozhovore s manzelom, ked ju prosil aby ju opravovala lebo inak sa to nenauci. Bola som trpezliva dlho, naozaj to trva asi od novembra ale uz mam toho dost. Posledne tyzdne mala zakrici "mama" a ona sa jej na to automaticky ozyva. Zakazdym jej to manzel povie, ale ocividne bez efektu. Predvcerom sa stala taka situacia a ja uz som sa normalne vyrevala ako mi to bolo luto, ze moje dieta vola mama niekoho ineho. Dnes doobedu prisla svokra k nam a boli sme v kuchyni a mala z obyvacky zakricala "mama" a svokra sa dvihla a sla do obyvacky za nou ze co chce. Do mna uz voslo asi milion certov, a rovno som sa jej opytala ci jej to pride normalne, ze mala zakrici mama a ona sa na to ozve, ci si nemysli ze by som sa mala ozvat ja. A ona ze jej to vobec nepride divne, ze co sa rozculujem. Snazila som sa s kludom, ale to jednoducho neslo vyletela som na nu a poslala ju od nas prec, ze mi uz nie je dobre a priserne mi tvrdlo brucho (som tehu v 26tt) ze to vyriesime potom ked pride manzel domov. Ja uz neviem ako dalej....

lauricka
23. jan 2016

Nechapem, preco ju nevola babka. To by vam vyriesilo vsetky problemy, nie? Teba vola ako? Nijako? Vy ste jej povedali, ze je to mama, to dieta zrejme neriesi, ci stara, ci aka, je to malinke dieta.

vieruska25
autor
23. jan 2016

@lauricka lebo svokra si to vyzaduje, moju mamku vola babka a vec vyriesena, uz manzel skusal, ci ju nemoze volat starka, ale nie

beka25
23. jan 2016

Narokom by som malú učila volať ju babka a bude ,,spokojna" 😝

mimik79
23. jan 2016

dietatko nevie asi zatial celkom vyznam slova mama, no jasne ze vie kto je jej mama, pre nu to je len oslovenie cloveka,no ked ste ju ucili stara mama tak z toho jej to ,,mama" oslovenie na svokru vzniklo, len mi pride divne ze svokra sa v tom akoby vyziva a neopravi malu ze ved mama je tam napr ale asi by som pokracovala tak ze naucte malu na ine oslovenie svokry napr. starka, kde sa to slovo mama nenachadza,aby to vedela odlisit, preco by nemohla byt starka...napr., a mozno to chce len cas aby to pochopila ze mama nie je meno svokry akokeby ale mama je mama🙂 casom sa to napravi urcite

lauricka
23. jan 2016

@vieruska25 tak potom sa s nou dohodnite, bud bude reagovat len na stara mama a opravovat malu alebo ju mala bude volat babka alebo starka. Ma dve moznosti, nech si vyberie.

vieruska25
autor
23. jan 2016

@lauricka a mna vola tiez mama, necitala si od zaciatku? naucili sme ju povedat stara mama ale mala si to skratila, aj ked o nej rozpravame vzdy vravime o starej mame a ide tu o pristup svokry a nie o to co si mysli mala, ja chapem ze si to neuvedomuje ale jednoducho ju to treba naucit

aduuus
23. jan 2016

A preco si neurobite po svojom? Proste ucte malu ze je to babka al.starka a hotovo... svokra nech sa aj na hlavu postavi...vy ste rodicia!

rheuska
23. jan 2016

A nie si len precitlivena? Chapem tehotenske hormony, ale trosku sa skus zamysliet ci je to take strasne. Vsak nevola mamou cudzieho cloveka. A babka sa jej evidentne dost venuje. Vsak mala s toho vyrastie. A tebe tiez hovori mama. O par rokov sa na tom budete smiat.

vieruska25
autor
23. jan 2016

@aduuus ono by to bolo to najlepsie riesenie, lenze vsetky vnucata ju volaju stara mama a mala by uz asi bola z toho uplne mešuge keby jeden rozprava o starkej a jeden o starej mame

maja367
23. jan 2016

@vieruska25 Ako uprimne ani sa nečudujem, ze sa tak hnevas .. mne by sa to tiez nepačilo. Tak bola by to babka a hotovo nech si mysli čo chce ..

monicm
23. jan 2016

@vieruska25 Presne ako hovorí aduuus, naučte ju oslovovať svokru ako chcete vy a ona nech sa aj na hlavu postaví. A ak nezačne rešpektovať vaše metódy, nech sa porúča. Niekedy treba tvrdo. Nám tiež svokra robila naschvál, nepomáhalo ani dohováranie manžela, až keď sa jej vyhrozil, že tam proste viac nepríde a ani ona k nám, tak s tým prestala. Vedela, že už keď použil takéto slová, myslíme to vážne. Skús sa jej opýtať, ako by jej bolo, keby jej deti volali niekoho iného mama. ak by povedala, že jedno, tak by som jej to neverila, Žiadna normálna mama to nepredýcha len tak a bolo by jej to "šumafuk"

hankaop
23. jan 2016

@vieruska25 moja dcera (teraz 2r) volala v lete na kazdu znamejsiu osobu,co jej bola sympaticka,ze mama. Tato je doteraz mama. Neberiem si to nejak,proste mama je pre nu asi zatial iba osoba ku ktorej ma pozitivne pocity. A ja som mamiiiii 🙂

sasa1310
23. jan 2016

@vieruska25 bože mať tvoje starosti. Buď rada, že máš dieťa zdravé a že vie rozprávať.
Keď ti to tak vadí, tak nauč decko rozprávať babka bez toho, aby do toho niekto čo i len mal kú pripomienku. Ty si matka, tak ty vychovávaj po svojom.
Načo si dávaš kafrať do výchovy, keď ti z toho tvrdne brucho?

hankaop
23. jan 2016

@vieruska25 tak ju ucte iba "stara" bez mama :D nezavidim svokru,musi to byt o nervy :/

vieruska25
autor
23. jan 2016

@rheuska som precitlivena, to teda...ked do prispevku sa neda vsetko napisat naraz...ono ked to zacalo vzdy sme ju s usmevom opravovali vobec som z toho nerobila vedu, ani teraz v tom nevidim nieco strasne ona je malinka a ma to pomotane....ale neskutocne ma zacina vytacat svokrin pristup, cim dalej tym viac to vo mne vyvolava coraz vacsi hnev...keby ju normalne opravovala myslim ze uz davno je to vyriesene...ale ked jej na to stale zareaguje, mala to berie ako normal a tak sa to nikdy nezmeni

hankaop
23. jan 2016

@vieruska25 to asi bude jedno s druhym,aj brusko rastie aj sa to hromadi od tej svokry,ze nerespektuje tvoju predstavu...:/ mala sa to nauci casom,len vydrzat 🙂

misedo
23. jan 2016

Keď bol môj syn v podobnom veku, tak krstnú mamu volal mama. Lebo mu bolo asi dlhé hovoriť krstná mama,tak si to takto skrátil. Nevadilo mi to,lebo mňa volal mami. Teraz,keď je už väčší,tak ju oslovuje krstná. A začal ju tak volať sám od seba. Vždy keď som mu niečo o krstnej mame hovorila,tak som ju oslovovala krstná mama...
Moja mama je babka a svokra starká.
Možno by si mohla skúsiť,aby Ti hovorila mami. Keď budete hovoriť o svokre, ako o starej mame, ona sa to naučí,že jej má hovoriť stará mama... Držím palce a veľa trpezlivosti...

sharmana
23. jan 2016

@vieruska25 a ja by som povedala rovno pred svokrou, že "aha, chod za babkou, babka prišla".. a keby sa svokra ozvala, že nechce, aby ste ju to tak učili, tak ty jej šplechni, že ked ona nerešpektuje, že nechceš, aby sa nechala oslovovať mama, tak budeš učiť malú, že je to babka. A mohla by sa aj pos...ť od jedu.. A ešte by som jej povedala, že "no vidíte, vám sa to nepáči a mne sa zas nepáči iné", bude budete rešpektovať, alebo ja nebudem rešpektovať čo vy chcete. Bodka. Tvoje dieťa, tvoje pravidlá. Musíš si dupnúť, inak ťa predupú. Ale s úsmevom. 😉

lujza123
23. jan 2016

@vieruska25 kluud podla mna si trosku precitlivela v tehotenstve. Jasne nieje to prijemne ked mala krici po niekom mama ale to prejde, vyrastie z toho ani sa nenazdas. Stara mama si ocividne neda vysvetlit ako sa citis ked tvoje dieta vola niekoho ineho mamou, tu by som neriesila vobec. Malu naucte na slovo starka (stale o nej hovorte starka pride, podaj toto starkej atd..)
Skus to vypustit z hlavy, netrap sa tym zbytocne...dlho to nepotrva

fuska
23. jan 2016

Naucila by som dceru, ze je to babka a hotovo. Chapem tvoj smutok a hnev.

mirkava
23. jan 2016

@vieruska25 ja by som asi z kože vyskočila... skuste malú naučiť aby jej hovorila "starká" 😉

modryponik
23. jan 2016

Vobec nie si precitlivena. Oslovenie mama patri len jednej zene v zivote. Ani svokrovcov nevolam otec mama. Proste to nejde a to su v pohode 😉 baby maju pravdu. Tvoje dieta , tvoje pravidla. Svokra patri asi do tej skupiny, co nepozna svoje miesto. Podobne ako niektore starke, co chcu, aby ich vnucata volali krstnym menom. 😀 A mala by sa nedala naucit, aby ta volala maminka? Tak by bolo jasne, koho chce.

miriam11
23. jan 2016

@vieruska25 tak naucte malu, nech ju vola STARKA. Ziadna mama a svokre by som fest razne vysvetlila, ze ak este raz bude reagovat ona na oslovenie MAMA, tak jej zakazem k nam chodit. A vymalovane.

mircalla
23. jan 2016

@vieruska25 to, ze ju vola mama by na tak nehnevalo, to sa zmeni. to, ze svokra sa zdvihne, ked povie mama, tak to by ma hnevalo dost

pillipilli
23. jan 2016

Ahoj nerob si z toho tazku hlavu a mysli na to ze si tehotna. Vies moj syn v tom veku tiez volala starku mama, tak male deticky nechapu este tie spravne pomenovania. Vies on pocul mna volat na moju mamu mama tak aj on automaticky na starku mama. Ale po case ho to preslo, a vsetko je tak ako ma byt. Darmo budete malej dohovarat ona to sete svojim rozumcekom nevie pochopit a este ked tvoja svokra robi to co robi....
Hlavne klud , skvor by som dala svokre metlu nech si ide hlavu prevetrat ;)

vieruska25
autor
23. jan 2016

@modryponik manzel ked o mne rozprava vzdy povie mamka alebo maminka a aj mala ked ma naladu povie mamija, ale to vynimocne, vacsinou ma vola mama

vieruska25
autor
23. jan 2016

@mircalla presne si pochopila ako to myslim, to ze ju tak vola nie je nicia chyba proste ona si to takto skratila...stve ma to ze svokra na to reaguje

danette
23. jan 2016

Moj syn 1,5 rocny hoci vie pekne rozpravat a vie aj kto je mama oco dedo baba tak to obcas miesa. Titulom mama oslovi kohokolvek z tychto ludi ked nieco od nich potrebuje. Manzel sa zlosti ze ho maly vola dedo. Ale to bude tym ze byvame s rodicmi a ti su s nim cely den kedze su uz doma a manzel je v praci. Ja to neriesim vobec, ved raz sa to nauci.

qidko
23. jan 2016

@vieruska25 Ja mam super svokru ale aj mna bi to stvalo mama je len jedna a malu bi som naucila babka alebo starka moje dieta moja vychova moje pravidka ked sa jej to nepaci tak ma smolu drz sa pevne nervy

vieruska25
autor
23. jan 2016

@danette ja chapem, ale ta moja to v osloveniach vobec nema pomotane. Krasne oslovi kazdeho koho vie po mene, nasich babka dedo, cudzich ludi ujo, teta. Jedine svokru vola zle, to ani tak nie je o nepochopeni oslovenia ale o to ze si to skratila