Mole (potravinové). Máte na ne niečo osvedčené?

magg
26. máj 2008

Takže po mravcoch a komároch som tu ja s "mojimi" moľami. Dúfam, že ma admini nehodia, do niektorej z už spomínaných tém, lebo tam mi, ako sa stáva, určite nikto neporadí.
Asi pred pol rokom som si z potravín doniesla domov s múkou aj larvy molí, ktoré sa stihli vyliahnuť, kým som si ich vôbec všimla, od vtedy sa ich neviem zbaviť, len sa stále sťahujú zo zásuvky do potravinovej skrine a odtiaľ do skrinky atď. Skúšala som už snáď všetko, o čom som kedy počula, že proti moliam zaberá, ale keďže ide o potraviny, samozrejme sa vyhýbam akýmkoľvek chemikáliám. Skúšala som škoricu, klinčeky, levanduľu aj zápalky, zatiaľ bezúspešne. Tak ak máte niečo osvedčené, prosím poraďte.

tarra6
1. okt 2014

@jolie123 ja som ich kúpila v 101 drogérie

jolie123
1. okt 2014

@masinka Aj som si myslela, že to bude v takej klasickej drogérii 🙂 Dnes stíham už iba DM-ku, ak by to tam nemali, tak skúsim v iných drogériách. Dúfam, že to pomôže, lebo dnes ráno som šla taká vytočená z domu...Doniesla som si sušené figy z Chorvátska...v nedeľu sme zistili, že máme mole, tak som ich kontrolovala po jednej a nič...a dnes ráno sa dívam a už tam boli tie larvy... 😠 takže predsa len musím všetko vyhodiť...

jolie123
1. okt 2014

@tarra6 ďakujem za odpoveď, skúsim aj tam, ak ich dnes nenájdem v DM-ke.

tarra6
1. okt 2014

@jolie123 ale keď ich nalepíš nezbavíš molí hneď. To potrvá. Tie pásiky sú napustené feromónmi a na to sa chytajú len samčekovia.

jolie123
1. okt 2014

@tarra6 tak už som povyhadzovala všetko, čo bolo otvorené, všetky sáčky s ryžou, musli, orechy, aj potraviny, ktoré boli v nádobách, lebo aj v tých boli tie malé húsenice..v špajze už teraz nemáme nič ☹ ale určite nakládli vajcia aj inde...nie len v potravinách

hfkdhfaakfh
17. okt 2014

Ahojte, moja mama vždy keď prinesie z obchodu múku, krupicu a podobné veci, kde môžu byť mole, tak to hneď dá do mrazničky na cca 2 dni. Ak tam náhodou nejaká mola alebo vajíčka boli, mali by zamrznúť a ďalej sa nešíriť.. potom keď to ide použiť, preoseje takže ak tam niečo bolo, tak už len mrtve... neviem či naozaj aj tie vajíčka sa reálne v mrazničke zabijú,.. ale robím to tak tiež a mole nemám...

kiki68
17. okt 2014

ja som mala mole zo suseneho ovocia, no fuj, pomerne rychlo sa to rozbehlo,takze vyhodit to a vsetko povysavat, poutierat a bol pokoj. Muky a vsetko taketo,co mole maju radi,tak to davam do tych ikea uzatvaratelnych nadob,takych tzch,co maju to okruhle viecko s tou kovovou poistkou. Do toho sa ziadna mola nikdy nedostala. To premrazovanie som pocula,ale neskusala som to, nakolko u nas to bolo v tom stadiu,ze to susene ovocie islo vsetko rpec a aj oriesky,co pri tom boli.

45kacenka45
30. jan 2015

ahoj, aj my mame mole v čajovej skrinke a hladame rady ako sa ich zbaviť. takže skusime raid.

david93
30. jan 2015

tie moľolapky sú najúčinnejšie, a všetko napadnuté bez milosti vyhodiť, poumývať

iveticaaa
17. mar 2015

Najlepsie sa zbavite potravinovych moli tak, ze odstranite vsetky napadnute potraviny - pozor vajicka nakladene nevidiet - tak musite vyhodit vsetky potraviny, okrem tych, ku ktorym sa mole cez tvrde plastove dozy, sklo....nedostali. Vyumyvat vsetky police. Nove potraviny dat do doz a udrziavat poriadok. Nemat zbytky jedal nikde v byte. Kupit si v drogerii pripravky proti moliam - na potravinove mole. Dnes sa predavaju aj take, ktore mozu mat kontakt s potravinami - je to na obale uvedene. Kupit si spominane pripravky s feromonmi - su to lepiace pruzky, alebo papierove domceky do ktorych sa chytia samci a tak sa zabrani rozmnozovaniu. Vajicka a larvy moli vsak musite vystriekat pripravkom proti moliam, aby ste zabranili dalsim generaciam. Preventivne pouzivajte v byte levandulu, cerstvu, susenu, aromaticke korenie aj ked budete mat pocit, ze ste sa moli zbavili. Dalsie generacie moli sa objavuju po pol roku - prevencia je neustale dolezita. Mole idu vecer za svetlom, tz. ak ich nemate v byte a byvate v panelaku a niekto ich ma zo susedov tak sa k Vam dostanu cez otvorene okno, alebo ak mate preventivne danu pascu s feromonmi na mole tak ich laka. Mozu sa dostat cez sachtu od susedov. Pred tym ako zacnete mole likvidovat, treba zistit zdroj, ohnisko a to zlikvidovat.
Satova mola je odlisna od mole potravinovej tym ze ma striebriste kridla. Skrine treba vetrat, mole neznasaju prievan. Preventivne si do skrin davajte vrecuska s levandulou, nastruhane mydlo, alebo pripravky proti moliam skrinovym v drogerii. Ak ste ich uz nasli v obleceni, treba bud chemicky vystriekat pradlo a nasledne oprat. Druha moznost - dat pradlo do mraznicky na hodinu, tam nepreziju ani mole ani vajicka a nasledne oprat. Ak pri likvidacii mole potravinovej alebo satovej pouzije vysavac, tak nasledne po tom vyhodte sacik od vysavaca do smeti ak je aj poloprazdny.

sised
26. aug 2016

So zufalostou sa divam na to, ako v nasom byte dennodenne pribudaju dalsie mole. Este pred 2 rokmi som ich mala len v komore (medziposchodie panelaku, komora niekolko krat vycistena a na druhy den znovu mole), teraz ich uz mam aj v byte. Susedia sa nechceli spociatku prizanat, ze maju podobny problem... ale teraz, po dvoch rokoch neriesenie, je to uz cisty pruser.Pred mesiacom deratizer vydymoval pivnice - ziaden efekt. Neviete si predstavit, su ich skutocne uz hufy. Ja zacinam byt presvedcena, aj ked mi to nikto neveri, ze tie mole su v zatepleni... Ani deratizer mi moju myslienku nevyvratil, iba nieco zasevelil. Myslite, ze to moze byt? Ja mam totiz v komore napr. 2 vetracie okienka a minule som si vsimla, ze nie su vobec zapucovane. Je to jednoducho len otvor v panele a z vonkajsej strany ma plastovu mriezku. Netusim, cim je panelak zatepleny, dostahovali sme sa neskor, ale podla mna je to jedina cesta, akou mole do komory prechadzaju... Vas nazor? Poculi ste uz niecom takom?

sised
26. aug 2016

PS: este som zabudla napisat, co ma priviedlo k tomu napadu. Mole s blíziacou sa zimou zmiznu... v zimnom obdobi obcas 1-2 v komoze... s teplami, sa ich pocet zvysuje a v lete to kumuluje. Uz 4 roky dookola...

martuska2
27. mar 2017

Co mam robit? Pred polrokom som ohnisko moli nasla, boli v čokolade so susesnymi jahodami ktora spadla pod suflik v obyvacke. Vsetko sa vyhodilo a teraz po polrou zas stale najdem husenicky. Vsetko som so skrine vybrala, cukrovinky uz v nej nedrzim, mam ju otvorenu bez suflikov, vystriekanu asi4x biolitom, savom a aj tak kazdy den tam najdem husenicku..lezu dohora..mam vyhodit krasnu modernu skrinu pod telkou??

luno
9. apr 2017

Ahojte pozerám.ze je to dosť stará tema.. už rok bojujem s molami a neviem čo s nimi som.zufala dvakrát som vypratala a vyhodila špajzu.. všetko s dala do nádob a mole nie a nie ísť preč trojuholníkove pasce v celom dome mením každý mesiac ( vždy sú plne) aj také vysiace ako na muchy je aj na móle aj to mením a je ich dám vždy dosť a tie móle sú furt všade .. ideme sa sťahovať do nového čisto nového domu a bojim sa že si to donesiem tam asi by ma piclo toľko peňazí čo som na to dala a vyhodených potravín ani nehovorím..Ako ste sa ich nakoniec zbavili??

martuska2
9. apr 2017

@luno ahoj, ake trojuholníkové pasce?, Aká značka kde ich kupuješ?? Ja sa pomaly trápim rok, ale sú v obývačke :( Vlani bohvie kde všde nakládli tie vajíčka, a teraz vidíme už len húsenice v skrini a potom dospelémotýle...Každý deň zabijeme jedn, nie je to veľa ale bojím sa, žeby sa nerozmnožili..Aj tak to trvá už rok..v obývačke mám vytiahnuté veci zo skrine a porozkladané po celej obývačke aby sme vedeli kazdý den pozrieť vnútro skrine..je to strasne..bordel vsade :( Mne na ten epivý prúžok nejdú, 1a chytla

luno
12. apr 2017

@martuska2 ja ich kupujem v DM majú tam dve či tri značky vyskúšala s dve značky ale len jedna sa mi ujala tam sa vdzy nachytaju..Posiela. ti aj foto názvu tie sú úplne pre mňa top..Chytajú sa dnu ale tiež ich mám ešte všade už aj v kúpeľni nechápem to..

lenbar
14. apr 2017

Uffff, my sa ideme akurát sťahovať do paneláku na 2-3 roky, kým postavíme... a v byte sú tiez tieto mole. Už teraz mi je zle. Včera tam bol deratizer, vystriekal celý byt, vydymil tiež. O dva dni ideme s manželom všetko čistiť. Dúfam, ze ten postrek zajde aj za skriňu v chodbe, kde bolo hniezdo, manžel všetko vyhodil, čiže byt je zatiaľ prázdny ale skriňa zostava, ta je tam akoby vstavana. Zatiaľ som pokupila tie lepiace pasiky reid, kuch.linku sme zhodili, kupime novu...ak su v sachte tak ma rovnovo porazi. Nikdy predtym som sa s nimi nepasovala, aj ked mame v spajzy vselico, v skrinke tiez a v kuchyni koreniny, cukor proste vsetky potraviny. Raz sa nieco hmyrilo v muke tak som ju vyhodila a viac nic. Jeden pan v tv hovoril aj o cedrovom dreve proti moliam. Musim obehnut susedov pod a nad nami ci ich maju. Dufam, že sa vyhubia tym dymom a bude pokoj. A tiez ze tmi pasikmi nenalakam dalsie, ako tu píšu, chcela som dat aj do dvierok sachty zvnutra ale asi radsej nie 🙏

saodek
18. dec 2020

Pozdravujem, neviete co je toto ? Ako sa to vyhubit? Denne sa mi objavia 3, taketo individia.