Mole (potravinové). Máte na ne niečo osvedčené?

magg
26. máj 2008

Takže po mravcoch a komároch som tu ja s "mojimi" moľami. Dúfam, že ma admini nehodia, do niektorej z už spomínaných tém, lebo tam mi, ako sa stáva, určite nikto neporadí.
Asi pred pol rokom som si z potravín doniesla domov s múkou aj larvy molí, ktoré sa stihli vyliahnuť, kým som si ich vôbec všimla, od vtedy sa ich neviem zbaviť, len sa stále sťahujú zo zásuvky do potravinovej skrine a odtiaľ do skrinky atď. Skúšala som už snáď všetko, o čom som kedy počula, že proti moliam zaberá, ale keďže ide o potraviny, samozrejme sa vyhýbam akýmkoľvek chemikáliám. Skúšala som škoricu, klinčeky, levanduľu aj zápalky, zatiaľ bezúspešne. Tak ak máte niečo osvedčené, prosím poraďte.

jerryjanka
26. máj 2008

magg jedine všetky muky a krupice a tak povyhadzovať všetko povysavať poutierať vratane nadob
inak sa toho nezbaviš

magg
autor
26. máj 2008

no to som uz spravila, bol pokoj asi mesiac a objavili sa znovu

minkak
26. máj 2008

ajoj aj nam sa to uz stalo,ceeelu spajzu sme kompletne presli-potraviny povyhadzovali vsetky nadobky sme umyli,boli dokonca aj v uzatvorenych sklennych flasiach-takze bez milosti vsetko do kosa-regale sme vsetky vybrali umyli a vymalovali sme spajzu---odvtedy mame pokoj klop-klop 🙂

trixi
26. máj 2008

ahoj magg, s potravinovymi molami mam "bohate" skusenosti 😠 . Bohuzial. Z casu na cas ich s niecim domov prinesiem. Ak sa Ti objavia tak nezostava nic len urobit s potravinami razny a dokladny poriadok. T.z. vsetko dokladne prehliadnut a kazdy naznak, ze by tam mohli byt mole tak vyhodit. Mozes ich doniest v muke, cestovinach, ale aj v orieskoch (lieskove, vlasske), v koreni. Zboznuju niektore druhy korenin. Mne sa vyliahli napr. vo vegete. ☹ Odporucam vsetko sypke a mukove, t.j. muka, struhanka, cestoviny, ovsene vlocky (mozes si vajicka moly doniest prave v ovsenych vlockach) skladovat v sklenenych nadobach s pevne uzavieratelnym vrchnakom. Orechy, strukoviny skladujem v chladnicke, cokoladu v mrazaku. Koreniny do sklenenych uzavieratelnych nadobiek. Nic nenechat volne. Mne napr. mole nakladli vajicka do digestoru, ventilatora a do svetla. Skutocne som velmi dokladne vyluxovala celu kuchynu. Teraz mam od nich pokoj. Naposledy som si vsimla na obale od muky, ze ma take male cierne bodky a pavucinku tam kde to bolo zalepene, boli to vajicka potravinovych moli. Aj ked mam teraz klud, v komore, kde mam potraviny mam tie papiere (taky trojholnik) na ktore sa mole prilepia a pochyta ich to.
Niekedy sa ich nezbavis na prvy krat, musis skutocne vsetko dosledne skontrolovat, najdes ich tam, kde ich najmenej cakas.
Drzim palce do boja proti moliam 😉

alami
26. máj 2008

magg - tak s týmito potvorami som sa ja už párkrát natrápila, kým som sa ich zbavila. vyhadzovala som vtedy pomaly všetky zásoby!!!! nedávno som čítala, čo na ne - a vieš že som zabudla?! zdá sa mi, že to bolo v nejakom záhradkárovi, či kde? skúsim pohľadať, lebo samú ma štve, že som to zabudla - čo keď to budem znova potrebovať. Potom dám vedieť 😉

Inak, mne sa zaliahli vo fazuli - a vraj, ak sa dá fazuľa najskôr do mraziaku na nejakých 24hod, potom presušiť a už sa nezmoľavie.

danielitka26
29. máj 2008

nám sa napríklad dali aj do pudingov, piškót, pod šróbovacie víčka na zaváraninách, do sušených kvetov, maku, sušených húb, cestovín, sáčkových polievok, ryže, a objavila som ich už nielen na potravinách ale stačí im aj obväzová vata 😠 😠 😠 😠 😠 idú mi na nervy neviem sa toho zgabať ...mamina by všetko poatrovala ...a raz sa somnou nebavila asi týždeň lebo bola preč ja som nabehla do špajze a také obrovské vrece asi 100L som vyhodila všelijakých potravín korenín proste kde som ich objavila bez ľútosti preč vrece potom šupla do kufra auta a vyviezla ..no ale bolo čoro moro ked mamka nenašla v špajzi čo hľadala a ja spokojná že nemáme mole 😀

adulka691
8. máj 2010

A myslite ze mozu byt aj za kuchynskou linkou? My sme kupili byt a nikdy som nemala problem s nim az teraz, kuchynsku sme nemenili, a uz som asi popratala vsetko, aspon si myslim... Mame aj lepiace papieriky a sem tam sa nejaky prilepi aj raz za cas vidime ako si poletuju:/ Myslite ze mozu byt aj niekde v kuchynskom naradi?

anicka077
13. sep 2011

ach mole. tiez som nikdy s nimi nemala nejaky velky problem.ale co mam teraz.hroza,des. uz som celu kuchynu popratala.vsetky skrinky s potravinami.bez milosti povyhadzovala potraviny a stale ich je.denne zabijam niekolko moli a robim si krasne flaky na malovke na stenach :( uz fakt neviem,kde by mohli byt.poradte,co na ne?

zmurko007
24. sep 2011

ahojte zienky domace, tak ja chcem prispiet tiez do diskusie a poprosit o radu: ja som si mole v byte este nevsimla ale mam zamorenu kuchynsku linku malymy medenymi chrobakmi ktore sa podobaju rascy, neviem co snimy ako ich vykynozit, dostali sa mi do hocijakych cajov,susenych cily papriciek,struhanky, jarmocnych pernickov,struhanky a korenin, chuti im asi vsetko,poradte mi prosim ako sa ich zbavit, ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ skoro kazdy tyzden umyvam octom linku, mam aj porozkladany bobkovy list na oknach levandule a nic nepomohlo, budem rada ak mi niekto poradi a posle radu na emailovu adresu: janka.chlepkova@post.sk mooooooc dakujem

nikolca
13. júl 2012

@magg ahoj vydim že je toto staršia tema,podarilo sa ti s tymi molami zatočiť?my sme mole nikdy nemali až posledny mesiac neviem sa ich zbaviť,v sobotu som špajzu vyupratovala,vyumyvala a dnes som zas dve mole zabila, 😖 a idem robiť ryžu včera som ju načala a dnes reku že k mäsu dorobim ryžu a reku čo sa to tram trepe a to mola,tak som polku baliku ryže vyhodila a ani neviem z čoho sa tam stale kotia 😒 ,všetko čo som mala pootvarane som vyhodila 😒

mimkao
16. júl 2012

Ja som si mole naša v čaji sušenom, normálnom z obchodu. Mala som tých potvor neskutočné mnôžstvo, potom som v obchode našla lapač na mole od Raidu, vôňa z tej lepiacej škatulky má prilákať hlavne samčekov, aby nemohli oplodňovať, asi to funguje, lebo sa mi na tú škatuľku prilepili hádam všetky a zatiaľ mám kľud...

magg
autor
23. júl 2012

@nikolca ja som do potravinovej skrine dala plno otvorenych balickov s roznym korenim aromatickym a od vtedy mole nemam

nikolca
23. júl 2012

@magg ja som pred tyždnom znovu upratovala špajzu,všetko som od tial otvorene povyhadzovala,nadoby vydrhla,všetko vyutierala,zabila som tam 12 mol 😠 😠 😠 ,riadne to tam vystriekala biolitom potom som tri hodiny ten smrad vetrala 😕 😨 a už niečo vyše tyždna som nezbadala žiadny nalet 😵 ale vôbec som nezistila z čoho sa tak rozmnožili aj muky som pootvarala a nikde nič

ichbinich
23. júl 2012

Pomoze iba vsetko napadnute vyhodit, vsetko vyumyvat a kupit si dobre, teda tesno uzatvarajuce nadoby. Tie potvory sa dostanu do original zatvorenych sackov - tie prehryzu, alebo aj do umelohmotnych doziciek, ktore nemaju ten specialny uzaver, ako napr. Lock&Lock.

No neviem, tie otvorene balicky s aromatickym korenim, ako pise @magg... Ja som vyhadzovala original superstiplave mexicke chilli papricky, lebo v nich boli nejake potvory. Ani som sa nedivala blizsie, ze ake 😅

Nestaci otvorit len muky, zeru vsetko, co najdu. Rady maju aj orechy, mak, keksy, detske piskoty(!), krekry, cestoviny, koreniny... A skontrolovat aj original zabalene veci. My sme si domov doniesli mole najcastejsie v pistaciach, z casti v originalnom baleni v tej priesvitnej folii...

Ja ich chytam na tie pasce s lepidlom, co sa tam prilepi aj extra zabaleny kusok s obsahom feromonov. Tu v Rakusku napr. od firmy Vandal. V rozlozenom stave su to take pyramidy, ktore su zvnutra lepkave a maju tam prilepene tie feromony, co tam tie potvory lakaju. Su drahe, ale aspon cast sa tych potvor zabije sama v tej pasci...

magg
autor
31. júl 2012

@nikolca ja som si mole doniesla z obchodu, boli na balicku krupice pri zvare, ale epouzila som ju hned a kym som si to vsimla, boli uz vyliahnute

masinka
1. aug 2012

baby, mne minule babka poradila kupit si tie feromonove pasiky. tak reku skusim, ci zase nemame v spajzi mole... dlho sice ziadne po byte nelietali, ale len tak, pre istotu, ci som si zase nieco nedoniesla v piskotkach z Billy alebo zmesi na chlieb z Lidla..... na druhy den bol ten papier oblepeny asi 50 molami. decka som poslala k babke, spravila som si brigadu, vyhadzala som komplet potraviny, vsetko sypke som preosiala cez sitko... nenasla som nikde nic - ani mole, ani pavucinky, ani cervicky... vedla spajze mame sachu od digestoru - vedie cez cely panelak az na strechu... tak ja som tymi feromonmi nalakala ku nam hadam vsetky potvory co v baraku zili....

kazunomiya
8. máj 2013

Ahojte, my teraz v byte riešime, že máme strašne veľa týchto moľov, ale všetko sú to iba imága (dospelé motýle), nikde žiadne larvy, kukly, nič... predčasom som robila generálne upratovanie v potravinách, lebo sme ich mali napadnuté, ale tentokrát sú všetky potraviny čisté a tých moľov nám lieta v byte strašne veľa (denne ich zabijeme aspoň tucet, aj viac... nalepší spôsob je vysávač, inak po nich ostávajú škvrny na stenách). Zdá sa, že prichádzajú od susedov (najviac sme ich našli v špajzi). Tipujem že v dome je nejaký byt, ktorý je strašne zamorený. Neviete mi nejak poradiť, ako ich odpudiť? Nechcem ich mať vo svojich potravinách.

kvaso
17. máj 2013

Ahojte .. asi pred tyzdnom som zacal bojovat proti tejto havedi .. vyhadzal som vsetky otvorene potraviny, strukoviny, korenia, cestoviny a proste vsetko co bolo v nadobach .. nic s toho nepomohlo .. teraz som prave vyhadzal vsetko znova vybral vsetky police a prisiel som nato kde su usídlene ... mam police na drevennych doskach navrtaných v stene .. za kazdou tou doskou ktora drzala policu mali hniezda ... vsetko som pozmetal poumyval .. teraz som to vystriekal prostriedkom proti hmyzu .. len neviem ci som dobre spravil ... este som vytiahol z pivnice farbu a chystam sa to vymalovat .. ale mam teraz otazocku ci tam mozem potom hned skladovat potraviny.. myslim ked to vyvetram a vyschne farba ... (tých potravin mi moc neostalo) ale aj ta trocha co mi ostala sa musi niekde skladovat .. prosim o radu .. pripadne co na ne este s takychto biolitických prostriedkou pomaha

meinkonka
10. jún 2013

ahojte...........tak aj u nas problem s molami ☹ ☹ uz som z toho na nervy, kazdy den sa chyti par ks moli, netusime, odkial vyletuju, v potravinych sme nic nenasli, som zufala 😝 😝 mam uz v kuchyni 4 tie feromonove lepiace pasiky a nemozem si pomoct, ale s mm si myslime, ze ich to pritahuje a prilietavaju z vonka. lebo na sietke okna z vonka sme uz par nasli 😝 😝 uz som znizila pocet lep. pasikov na 2 a rano som zas nasla mole, dokonca aj v detskej uz, v obyvacke nam tiez lietaju, ta je hned vedla kuchyne
@masinka zeby to bolo take silne, ze ich to nalaka do bytu/domu aj ked tam predtym neboli??? 😒 😒 😒
@kazunomiya tiez nam ich kopec lieta po dome a nikde ziadne larvy 😒 😒

pomoooooooooooooooooooooc 😢

kazunomiya
10. jún 2013

@meinkonka nasli sme miesto, odkial pravdepodobne prilietaju (vetrak smerom von!) a dali sme tam tu feromonovu nastrahu. Pomohlo to asi, lebo ich je menej (alebo si niekto robil v dome poriadky a ma ich menej). Zial, uz ich mam v potravinach (nasla som ich v ryzi...), takze v najblizsom case idem vyhadzat celu spajzu, oni zalezu vsade.. aj tam, kde nie su potraviny...

lanczi
10. jún 2013

@kazunomiya Ahojte baby,rozmiestnite vsade cesnak kde mate potraviny,staci len taky neosupany,pripadne rozobrat na mesiačiky,zaručene pomaha 😉

kazunomiya
10. jún 2013

@lanczi Ďakujem! Vyskúšam.

meinkonka
14. jún 2013

@kazunomiya no tak my sme vystriekali cely dom biolitom pred 3 dnami, nebolo vidno ziadnu molu a vcera vecer, mm isiel dat psom jest, otvoril vonkajsie kuchynske dvere a zrazu 5 moli vlietlo dnu a dalsich cca 5 bolo na vonkajsej okennej sietke, takze u nas ako sme si mysleli, asi prilietavaju z vonku, uz som zlikvidovlala vsetky tie feromonove lepiace pasiky, ma drbne z toho asi 😒 😒

meinkonka
14. jún 2013

@lanczi dakujem, skusim ten cesnak. uz som podavala levandulu, ale radsej 2x ochrana 🙂

kazunomiya
14. jún 2013

@meinkonka levandula funguje? viem ze na satove mole by mala fungovat ale neviem ci na potravinove...

meinkonka
14. jún 2013

@kazunomiya neviem, skusam co sa da 😅

denisa_fabian
15. feb 2014

Ahojte! Nasťahovali sme sa pred 2 týždňami do kúpeného bytu a každý deň nájdem a zabijem 1 až 2 mole. Väčšinou ich nájdem na chodbe, ale už som ich zabila aj v obývačke a spálni. Celý byt je otvorený. Všade do skríň som dala také levanduľové guličky, ale zrejme sú to potravinové mole, lebo bývalá majiteľka sa priznala, že ich mala v orechoch. Byt bol prázdny a vyprataný. Aj my sme upratovali linku, kým sme tam dali veci a nič sme si nevšimli. Netuším, čo mám teraz robiť. Nejaké dobré rady??? Ďakujem.

andrej47
8. sep 2014

Dobre je pouzit lapac na potravinove mole http://www.lacnepostreky.sk/pripravky.proti.mol... alebo na satnikove je ptom nasledujuci http://www.lacnepostreky.sk/pripravky.proti.mol...

jolie123
1. okt 2014

@masinka
A kde sa dajú kúpiť tie feromónové pásiky?

masinka
1. okt 2014

@jolie123 kupila som ich v BA v drogerii na Marianskej... to ti asi prilis nepomoze. Ale opytaj sa u vas v takych tych klasickych drogeriach ako je V-drogeria alebo drogeria teta, tam taketo veci mavaju.