Montessori doma. Vaše názory, postrehy a skúsenosti

johanka.
4. mar 2011

Je tu síce na koníkovi zopár tém venujúcim sa montessori pedagogike, ale všetky len v zmysle, že či dať dieťa do montessori škôlky / školy. No montessori zďaleka nie je len o tomto. Dieťa môžme uviesť do montessori sveta aj doma ponúknutím vhodných aktivít a vytvorením vhodného prostredia. Tak sa s montessori možu deti stretnúť aj vtedy, keď rodičia nemajú možnosť dať dieťa do takéhoto špeciálneho zariadenia. Navyše výchovu v duchu montessori môžme aplikovať prakticky od narodenia, netreba čakať, kým dieťa dáme do školky (ak si to teda vôbec môžme dovoliť). A tak by som bola rada, keby sme sa tu stretli mamičky, ktorých tento štýl prístupu k deťom chytil za srdce a radi by sa podelili o myšlienky, postrehy, názory a skúsenosti, ako sa im podarilo aplikovať montessori doma.

nikam
2. apr 2014

@autosedacky_net Dakujem Ti 🙂

siska53
12. apr 2014

Super,ze som vas objavila! Skoda,ze nie skor,ale aj my sme uz nieco zacali,musim si vsak precitat viac,co som citala uvodnu stranku,niektore veci som s detmi praktizovala od babatka,aj ked neviem,ci spravne "montessoracky",dufam,ze aspon trochu. Mohli skumat svet v ramci urcitych pravidiel,nie nebezpecne veci,aj som im o tom zvykla rozpravat.
A zacinam byt smelsia v urcitych aktivitach s nimi - kvoli malej,ale ved sa to uprace a pracka operie. 🙂)
akurat nemame "montessori" prostredie.
mojich bavi lego,a pomahanie mi s niecim,radi vselico vytahuju z kuchynskej linky a "skumaju",maju vydelene,ze co a maly rad prelieva vodu,tak sme aj mali speci aktivitu s vodou v kupelni.
skumali sme,ci je makke ,co tvrde, aj o vode sme si vraveli voda-lad-para. Zamrazila som mu lego panacika a hladali sme ho,odmrazovali,to sa mu pacilo.
a aj som spravila lep z vajecneho bielka,kde potom "lepili"rozne korenie a bylinky,semiacka,aj sme si povedali,co je ake,mohli to aj ovonat. Mala je sice este mala na toto,ale snazila sa,i ked viac vysypala a ochutnavala semienka🙂
neviel,ci to je podla montessori,ale pacilo sa im to.
uz mam kupene aj farbivo a zelatinu,tak sa mame kde realizovat. 🙂)
a postupne si precitam i vase skusenosti a inspiracie.

a este by ma,zaujimalo,to akykolvek kobercek?
Deti totiz maju taky z lidla,co je vlastne mesto s cestami a tak,plus penove puzzle s obrazkami a cislami.

Tomuto vdacim internetu,kvoli takymto informaciam ma internet pre mna zmysel,nie kvoli nezmyselnym zabo-mysim "vojnam".
pekny vikend!

siska53
12. apr 2014

Este mi napadlo,ze ked mal syn tal cez rok,som mu odstrihla z plastovej flase spodok,cize mala velky a maly otvor a on cez to daval a vyberal handricku. S tym sa vedel,dost dlho zabavit.(za mojej pomoci trochu).

nikam
12. apr 2014

@siska53 Ahoj, super aktivity 🙂 Pridaj sa k nam https://www.modrykonik.sk/group/1977/ najdes kopec inspiracii.

siska53
12. apr 2014

@nikam rada 🙂)

vvrka
6. nov 2014

Prosim vas, poradte mi. Maly ma 32 mesiacov a som s nim sama. Obcas sa vie zahrat aj sam (s legom, autickami, skladackami), ale vacsinou vyzaduje moju asistenciu a pritomnost. Ja pri nom proste nestiham varit, upratovat, prat a vsetky tie bezne veci v domacnosti + chodit este aj von. O nejakom volnom case pre seba ani nehovorim. Obcas si ho zoberu na 2-3 hodky moji rodicia, svokrovci alebo jeho otec, ale je to pre mna proste malo.
A teraz k veci - chodime na montessori dielnicky, kde som sa inspirovala vselijakymi aktivitami. Snazim sa robit nieco z toho aj doma, ale ked ho necham sameho hrat sa s boxom s ryzou, ta ryza je do minuty VSADE. Iba mi to pridava robotu, ked to potom musim vysavat a spratavat, ide ma porazit. To iste s fazulou, s mukou, s hocicim... Asi od neho chcem vela, ked si predstavujem, ze sa s tym bude hrat normalne ako na dielnickach - nejako kulturne, presypat si to, hrabat sa v tom -ale on nie, on ma vlastny styl hrania, musi to rozhadzovat a vysypavat. Ja strasne potrebujem nejaky cas pre seba - nie, aby som si vylozila nohy a pila kavu, ale proste porobit si nejake veci v klude - navarit, napiect, upratat, nahodit inzeraty do bazaru... Ja uz fakt nevladzem, cez den spi hodinu, to nic nestihnem. Potrebujem nieco, pri com sa zabavi a ja budem mat - napisem to priamo - od neho pokoj. Aspon 20 - 30 minut. Prosim, poradte, co mam robit, momentalne sa citim uplne zufalo.

siska53
6. nov 2014

@vvrka nuz,tieto aktivity robime zasadne pod mojim dozorom..a to s oboma detmi i starsim 4,5r. Predsa estz nie su sikovny.
Co tal ho zapojit do domacich prac? Ja som.ich mala oboch 4,5r.doma,tiez mi nasi chodili raz-2xdo ttzdna na pomoc(no casto som behala i tak po lekaroch apod.) a muz chodi neskoro,tal som vacsinou vsetko s nimo-vysavali sme,cistili zrkadla,aj varili.

vvrka
6. nov 2014

@siska53 zapajam ho, asistuje mi pri vareni a peceni, aj prani a vesani pradla atd. ... Ale ja potrebujem chvilu nieco robit sama. Neviem, ako ho zamestnat, aby som mala aspon par minut pre seba. Montessori je fajn, ale ano, naozaj tam treba byt pri nich a robit dozor - to ale neriesi moj problem.

siska53
6. nov 2014

@vvrka nuz,moja skusenost- v tom veku sa malokedy vedia hrat samy. A moji sa nevedia este velmi hrat spolu,lebo mala este stale nechape hry braceka. Dakedy ano,ale to vtedy,ked sa hram s malym,tak sa hra casto popri nas. Len ona je druhorodena,tak je na to zvyknuta.
No starsi zacal chodit do skolky a ona si uziva,ze ma ma pre seba,takze aj ona sa teraz chxe hrat so mnou. Sama sa hrava, len ak je doma maly.
Skus vypozorovat,co by ho bavilo sameho,ale take,pri com nenarobi neporiadok. A vysvetli mu,ze nech sa tu hra s tou hrackou,lebo ty potrebujes daco spravit, a potom sa budete hrat opat spolu. Mna vacsinou nechaju daco porobit vtedy,ked sa s nimi najskor zahram.
Alebo to rob po veceroch.ja to tak robievam.napr.teraz som dozehlila. Alebo vtedy varim.
Ja moju napr.necham hrat sa v botniku s topankami,ona sa strasne rada hra so snurkami,tak ju necham a umyjem jej ruky a ma i prvu topanocku - papucku k dispozicii na prevliekanie snurky,aj s duplo kockami sa dobre zahra. Dakedy si i sama pozera knizky..
No nastastie ona si pospi aj dve hodky..maly uz nespaval vobec,tak kym bol doma,tak vsetko za jeho pritomnosti, kym mala spala. Som si vravela,ze ved je len.jedno dieta hore.
A priznam sa,ze maly si i pesnicky pozeral na telefone v tom veku a mala si obcas tiez pozrie. Jasne,ze v tom veku len obcas a chvilu. Ale dalo mi to par minut na napr.pokojnu uhradu cez PC.
A mala zas velmi rada povytahuje i dozy v kuchyni,kym ja napr.varim. Ma to povolene,to nerozbije,ona sa zabavi a ja spravim,co potrebujem.
Pozri prip.hracky na vnimavehracky.sk ci montemama.sk,mozno najdes nieco,co velmi rad robi a je to bezpecne tak,ze ho mozes nechat chvilu bez dozoru.

adush123
4. dec 2014

I ja chcem s malym zacat vyuzivat tuto vychovu.dufam ze mi ppmozete ak nebudem vediet 😊 ma 8mes tak neviem s cim zacat ci co kupit.

kravina
5. dec 2014

Ahojte všetci strašne teším že mamičky začínajú mať záujem o montessori pretože je to výborné, že niekto na svete sa venoval malým ľuďom ktorí sú skvelí! Okrem toho že mám pre vás typy k montessori knihy si nemusíte kupovať dajú sa i sťahovať Tajuplné detství je na uložto je tam aj Absorbujíci mysl, ďalej mám pre vás typy na stránky kde nájdete návody k utvoreniu domáceho prostredia pre deti i možnosť predplatiť si montessori časopis vydávaný v čechách pretože tu to nie je ešte tak rozšírené páči sa:
http://www.rcandilek.cz/komunita/nase-nabidka/m...
ďalej čo sa týka dobrej stránky na montessori hračky zíde sa možno aj na vianoce a sú tam tiež typy triky:
http://www.montemama.sk/material-montessori/esh...

A ďalej mám otázku. Teda pokiaľ má niekto skúsenosť a vedel by poradiť. Mám dcérku, ktorá má jeden rok a sedem mesiacov, kúpili sme jej nedávno novú posteľ, ktorá je samozrejme ešte ohradená ale dá sa z nej vychádzať, kúpili sme jej ju pretože sme jej podľa montessori zásad chceli dať možnosť rozhodnúť sa kedy pôjde spať a možnosť aby sa mohla sama uložiť. Avšak dcéra v posteli nevydrží, predtým nebol problém aby zaspala sama, dostala mliečko a spinkala. Teraz však vychádza z postele a plače nechce spať chce aby sme tam boli s ňou ale to nie je možné aby som tam s ňou ležala hodinu kým zaspí. Potom už z večera nemáme nič ani my rodičia pritom je to jediný čas na trochu súkomia a manželského života. Skúšali sme už hádam všetko, pootvorené dvere, zažnutú malú lampičku, všetko márne…. Obaja s mužom by sme chceli podniknúť všetko preto aby sme ju nemuseli nechať plakať pretože nás to oboch bolí ale zároveň chceme aby opäť dokázala zaspávať sama, neviete čo máme robiť? Prosím vás pekne o radu už si nevieme rady

katarinaa
6. dec 2014

Ahojte, spriaznené duše;) MM som objavila pred 5 rokmi a prvými „obeťami“ boli naše 2 dcérky. O nadšenie z „pionierskeho“ Montessori obdobia som sa delila na mojom blogu http://ourlifeinthegingerhouse.blogspot.sk/. Paradoxne, moje nadšenie časom nevyprchalo, ale práve naopak. Od roku 2012 som sa Montessori začala venovať aj profesionálne ako študentka kurzu v ČR a učiteľka v škôlke. Po piatich rokoch sme sa s manželom rozhodli urobiť veľkú životnú zmenu a pustiť sa do projektu, o ktorom sme veľa rokov snívali. Tým snom je naša škôlka. Dúfame, že to podobne budete cítiť ako my - nadšenie a úprimná radosť z možnosti venovať sa deťom inak ako je v bežných materských školách. Budeme sa tešiť, ak sa prídete do našej novej škôlky pozrieť alebo sa o nej zmienite svojím priateľom. Viac informácií nájdete na stránke www.skolkamontessori.sk

yukaya
17. júl 2015

poradite mi nejake aktivity pre 12 mes. dieta?

dogma11
26. máj 2016

Ahojte maminky. Prosím,nemae niektorá na predaj tu drevenú krabičku,do ktorej sa vhadzuje gulicka?

vrtulka20
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
madeleine
28. okt 2016

Ahojte, v pripade, ze Vas montessori stale zaujima a mate zaujem o dalsie inspiracie, pridte sa pozriet na vystavu organizovanu v Bratislave, rozhodne najdete prijemne napady hodne vasej pozornosti a podporujuce rozvoj dietatka. Pred Vianocami ako stvorene na hladanie zmysluplnych darcekov ;)

https://www.facebook.com/events/1752350018358843/

http://www.budatko.sk/sites/www.budatko.sk/cont...

Vstup je volny.

montes
31. mar 2017

milí rodičia,
ak vaše dieťa navštevuje Montessori školu, prosím vyplňte krátky dotazník. Vopred ďakujem veľmi pekne. 🙂
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdiHPC...

halminka
4. máj 2017

Ahojte, ak nemáte program na túto nedeľu - 7. mája, v Košiciach sa oslavuje Svetový deň tehotenstva. Na budúce mamičky čakajú prednášky na témy: Pôrod očami dieťaťa, Dula - sprievodkyňa tehotenstvom a pôrodom, Montessori - ako jeden z možných prístupov k výchove, a mnoho iného. Ak bývate poblízku, zastavte sa v HalmiSpace na Hlavnej 21. 🙂 http://halmispace.sk/dentehotenstva

llubka1985
15. nov 2018

Ahojte, my teraz rozmyslame, ze by sme skusili tieto quiet booky: https://piqipi.sk/. Je ich tam na vyber celkom dost, akurat su troska drahsie. Vraj prispievaju rozvoju motoriky a niekde som citala, ze je to celkom fajn sposob ako zabavit dieta a spravit si chvilku pre seba. Mate s tym nejake skusenosti? Dakujem

vrtulka20
17. nov 2018

@llubka1985 Piqipi sú fajn, deti sa pri tom dlho zabavia. Majú ich aj vo vnímavých hračkách - teraz TOYETO www.toyeto.sk/znacka/piqipi
TOYETO má teraz aj nový odporúčací systém, ak chceš trošku ušetriť, tu je link na 10% zľavu na prvý nákup https://www.toyeto.sk/?awraf=26F8B9D45BDCFA0407039
Keď si objednáš, môžeš potom kamoškám poslať svoj link a zbierať za to odmeny ;)
https://www.toyeto.sk/odporucajte-toyeto

mirinka9
5. okt 2021

Dobrý deň vospolok. Moje deti už vyrástli a tak postupne posúvam ďalej moje pomôcky. Niektoré už majú svojho majiteľa, no mam v ponuke pdf šablóny, ktoré som si sama vyrábala, ak by mal niekto záujem. Mam ich v mojich inzerátoch ;)