Montessori doma. Vaše názory, postrehy a skúsenosti

johanka.
4. mar 2011

Je tu síce na koníkovi zopár tém venujúcim sa montessori pedagogike, ale všetky len v zmysle, že či dať dieťa do montessori škôlky / školy. No montessori zďaleka nie je len o tomto. Dieťa môžme uviesť do montessori sveta aj doma ponúknutím vhodných aktivít a vytvorením vhodného prostredia. Tak sa s montessori možu deti stretnúť aj vtedy, keď rodičia nemajú možnosť dať dieťa do takéhoto špeciálneho zariadenia. Navyše výchovu v duchu montessori môžme aplikovať prakticky od narodenia, netreba čakať, kým dieťa dáme do školky (ak si to teda vôbec môžme dovoliť). A tak by som bola rada, keby sme sa tu stretli mamičky, ktorých tento štýl prístupu k deťom chytil za srdce a radi by sa podelili o myšlienky, postrehy, názory a skúsenosti, ako sa im podarilo aplikovať montessori doma.

rohacka
4. mar 2011

Ahoj, no my nieco doma skusame. Podla stranky montessori doma a podla
http://www.rodina.cz/clanek7912.htm
tam su aj videa. Robime presypavanie, rolovanie koberca, kvapatka,...
a tak podobne. Robim to kvoli malemu, ma lahku formu detskej mozgovej obrny,
potrebujeme cibrit motoriku aj sebaobsluhu.

blandik
4. mar 2011

@johanka. -+ ahoj, jsem tady. U nás dumám nad vytvořením monti prostředí doma...jen nemůžu poslední dobou přijít na aktivitu, která by malého bavila. On tak nějak žije v prostředí aut...Dala jsem mu barevné korálky (cca 1cm v průměru) do misky a k tomu druhou misku a dřevěnou lžičku, tak akorát na ten korálek a to ho bavilo (jakože peče placky...přendával to lžičkou...)...má te'd asi citlivé období na řeč, protože se pořád ptá, co to je? a skládá puzzle, tedy ktom těch aut...A jak je to u vás? používáte přímo kobereček, tácky?

jarus1
4. mar 2011

ahojte 🙂 aj ja som pozitívne naklonená aktivitám a spôsobu vzdelávania montessori. Škôlka s týmto systémom tu nehrozí, čo ma mrzí, no na druhej strane sa nevzdávam 🙂
s čím ste začali? poradte 😀

johanka.
autor
4. mar 2011

Ja som si o montessori kupila aj nejake knizky. Na aktivity sa Miska este nejak prilis nechyta, ale snazim sa zatial aspon vytvorit prostredie. Dost velky doraz sa kladie na poriadok a prehladnost, hracky by mali byt pekne usporiadane v polickach, kam dieta dociahne. My sme ich sice mali v takych polickach, ale bolo to tam dost preplnene. Tak som vacsinu vyhadzala a co ostalo, som pekne poukladala podla montessori pravidiel. Na druhy den sa prvykrat stalo, ze Miska, ked sa dohrala s jednou skladackou, ju pekne sama od seba odlozila naspat na policku. Kukala som ako puk, tusim to ma naozaj cosi do seba.
@blandik koberceky som este nezaviedla, ale uz mi to prebehlo hlavou. No Miska sa mi zda este dost mala, ona dlho nevydrzi na jednom mieste, pobehuje sem a tam. No mozno by ju taky kobercek trochu priklincoval k jednej aktivite. Ty si ich zaviedla? Ako sa ti to pozdava?

johanka.
autor
4. mar 2011

@jarus1 ta stranka, co spomina @rohacka je dobra, presnejsie je to
http://www.montessori-doma.sk/
Tam je spusta aktivit. No pri mensich detoch asi vacsiu ulohu hra prostredie, aspon tak to vidim ja. Dieta by malo byt obklopene kvalitnymi a hodnotnymi hrackami, podla moznosti sa vyhybat plastakom. Materialy co najroznorodejsie (casto sa ale spomina drevo, to byvaju kvalitne a velmi pekne hracky). Vsetko udrziavat v poriadku a vo vynikajucom stave. Dieta od narodenia nasava dojmy zo svojho okolia ako spongia.

blandik
5. mar 2011

@johanka. - chodíme do montessori klubu od podzimu jednou týdně, je úžasné vidět, jak ty malé děti cca tak do dvou, tří měsíců opravdu plně pochopily, že ostatním dětem se nic nebere, že tácek má jen jeden a až dopracuje s pomůckou, tak odnese tácek zpět a může si vzít další...ani nevím, jak to funguje v kolektivu běžných dvouletých dětí, jestli si ještě stále berou hračky bez skrupulí...Koberečky tam fungují, vymezuje to místo, kde dítě pracuje s pomůckou, taky tam je elipsa pro zklidnění....doma máme zatím klasické prostředí, právě máme hračky v plastových boxech a mě už hrozně vadí, že Miška by byl asi schopný většínho pořádku (skládá neustále auta do řady, když si s nima hraje - jakože parkoviště) a tak už mám vymyšlené poličky a taky chci zredukovat hračky - hlavně chci, aby měl na očích různé skládačky, puzzle a postupně i něco z montessori pomůcek...Ten kobereček má asi význam u vás zavést, určitě, malý je malá, ale může vidět, že třeba, když ji nasypeš něco na přebírání, přendávání v kuchyni, tak že ji to dáš na kobereček a můžeš ji říkat, že na kobereček se nešlape, že se pak schovává...dobře si pak na to zvykne...
Mě moc mrzí, že jsem na montessori nenarazila dříve, už máme doma samozřejmě arzenál plastových autíček, ne že bych mu je sama koupial (od nás má dřevěné hračky...), ale nezavedla jsem to v rodině...Právě ty poličky chci, aby byly dřevěné, krásné a vůbec mu chci předělat pokojíček...Prosím tě, nevíš, proč v montessori prostředí mají děti všude zrcadla? Při hraní na zemi, u stolečku a jestli tam je nějaké pravidlo? Máme třeba stoleček v rohu a může mít zrcadlo před sebou i ze strany...A co u vás tak nejvíce frčí doma? Co malou nejvíce baví?

johanka.
autor
7. mar 2011

@blandik asi by ten kobercek stal za pokus. Ty mas nejaky doma? Mala by to byt nejaka tvrdsia rohozka alebo nieco maksie? Ci je to jedno? Ja som v ziadnom montessori centre zatial nebola, tak som este nic take nazivo nevidela. O tych zrkadlach neviem, pravdupovediac som ani netusila, ze nejak vyrazne pracuju so zrkadlami. Nebude to len zhoda okolnosti v tom centre?

U nas celkom leti presypanie caju. Miska sa vzdy sapala po cajoch, ked som ju mala v kuchyni na rukach, tak som jej vyhradila jednu plechovku od caju, nasypala som tam caj, ktory nepijeme, lebo nam nechuti, a ked mam v kuchyni nejaku robotu, tak si casto Miska vypyta tu plechovku, dostane k tomu aj lyzicku a jednu-dve misky, a na zemi si to presypa. Nakoniec to aj tak vsetko skonci na dlazke, takze na zaver zosypeme, co sa da, naspat do plechovky, zvysok pozametame a povysavame. Toto ju momentalne dost bavi. Inak ziadne specialne montessori pomocky nemame a zatial ani neuvazujem, ze by som kupila. Pred casom ficalo aj ovoniavanie koreni, ale to bolo tiez tak, ze som ju mala v kuchyni na rukach ci s nejakym nositkom, a ovoniavala bazalku, skoricu, klinceky, rascu... Potom si raz nechcela nechat vyhovorit, ze ovonat mlete cierne korenie nie je dobry napad. Privonala, zakychala, a strasne sa rozplakala 😅 Potom ovoniavanie koreni postupne ustalo... 😔

U nas tie policky na hracky su vlastne dve spodne poschodia kniznice, co sme si dali urobit do obyvacky. Ta je pekna drevena, aj pekne vyfrezovana. Manzel je zatazeny na drevo, takze co sa da, mame z dreva. Hracky sme tiez kupovali drevene, ale aj tak ma spustu plastakov a plysakov, darceky od kadekoho. Pritom sa napriklad s tymi plysakmi ani nehra, nanajvys to tak vyhadze z policky. Neviem, co mam s tou haldou zbytocnych hraciek robit. Zatial ich budem striedat, ze tak po tyzdni vzdy obnovim obsah policiek. No ak sa k niektorym vobec nebude mat, tak neviem... ty to vyhadzujes? Dnes naozaj nie je problem, aby dieta malo hracku, problem je, aby sa tak zasypane hrackami aj naucilo hrat sa.

blandik
7. mar 2011

@johanka. - ahoj, v montessori se pracuje u koberečku, že dítě, než začně s pomůckou pracovat, tak si donese rozmotá kobreček (tady je video - http://www.rodina.cz/clanek7926.htm) a pak si na něj donese pomůcku, pak pomůcku uklidí než si vezme další a až přestane s pomůckama pracovat, tak smotá kobereček a uklidí...doma to moc nepoužíváme, ale máme takový jeden (je trošku moc velký...), zatím nemáme montessori prostředí...a asi to doma ani moc s tím koberečkem nepůjde...To s tím čajem, můžeš ji to i měnit za něco jiného, třeba za nějakou luštěninu (pokud si malá nemá tendence strkat věci do nosu, ucha...nebo být s ní při tom...).To čichání koření jsme taky měli, malý pak přebíral často kmín a nové koření s bobkovým listem..My jsme dneska byli shánět poličky, taky chci dřevěné do pokojíčku - dát dvě nízké knihovničky vedle sebe a mezi ně dát police, tak by mu měl vzniknout blok cca 2m dlouhý, a chci mu tam dát nějaké tácky, a montessori aktivity, ale primární pomůcky nemáme žádné zatím...

fem
7. mar 2011

@johanka. ahoj...my pouzivame kobercek, naturalny a tkany rucne, kupila som ho este skor na trhu remesiel...
pouzivame ho striedavo s tackami, kobercek vacsinou na triednie drevenych koralok, cize nie na sypky a tekuty material 🙂 , ostatne veci na tacky...tieto montessori cinnosti netreba brat strikne ale skor volne...napadne ta nieco, pouzi ci vyskusaj, zacni sa prehrabovat v starych latkach a pod.
skor to ber prirodzene ako programovo, ako to zakomponovat do praktickeho zivota , to uvidis sama..ja osobne tiez este presne neviem, kedy mam zasiahnut, ak tie aktivity prekracuju urceny ramec...ale nechavam to na vyvoj...maly je trpezlivy cim dalej viac...
montessori je super, ak to beries prirodzene, vzdy nieco akoby nove vymyslis, vsimas si co dieta bavi, a bud nieco podobne, zastupne...alebo skusas...
my sme sa dostali do veku, ze uz robi skoro vsetko so mnou, o co ma zaujem, myslim 1. bezne aktivity...v domacnosti,
potom su to 2. tackove aktivity
vacsiu cast tackovych aktivit robi so mnou, a minimalne sam...ked potrebujem nieco spravit a viem ze toto ho stopercentne zabavi...
zaujimave je , ak si s dietatom pri tackovych aktivitach, hrozne to upokojuje, dieta pozorujes, ticho ukazujes, nadherny pokoj to dava, akoby nikam sa neponahlas, dieta to citi, je to vzajomne
posledna cast, 3. je pobyt v prirode, tiez sa da vymysliet nejaky ciel, cinnost, hadzanie kamienkov do vody, zberanie listov...

johanka.
autor
10. mar 2011

@blandik @fem dnes som Miske nasypala fazulu do sklenenej nadoby, dala som jej k tomu este jednu misku a lyzicu a nechala som ju presuvat to z jednej nadoby do druhej. Celkom dobre sa s tym zabavila, sama vymyslela niekolko sposobov, ako tu fazulu premiestnovat. No tak mi zislo na um, to takato aktivita je asi dost jednorazova zalezitost, vsak? Ze raz sa s tym zahra, mozno dvakrat, a potom treba vymysliet nieco nove. Ci sa s tym vase deti hravaju pravidelnejsie?

Vcera som v jednej knizke medzi odporucanymi montessori aktivitami nasla aj prachobycajne pexeso. Naozaj su tie montessori aktivity o tom, sledovat, co dieta bavi (nieco aktivne samozrejme, nie cumiet na telku), a to mu ponukat. Pexeso je vecnym hitom medzi malymi detmi.

klementina
10. mar 2011

caute, tak som vas prisla pozriet, ako nadcsenec MT.
ja som zaviedla MT aktivity len prednedavnom, mala je vzdy natesena, ak jej nieco nove vymyslim, ale je pravda, ze su to dost jednorazove zalezitosti aspon u nas. teda okrem vodnych, tie ju bavia furt.
vcera sme robili hladanie pokladov v sosovici, najprv som schovala ja a ona hladala a potom sama mala iniciativne zacala schovavat. poobede som jej vytiahla z chladnicky lad zafarbeny potravinarkou farbou-3farby, a rozdelovala to kliestami (takymi na vyprazanie normalnymi kuchynskymi) podla farieb do misiek. potom sme ten lad rozbili sekacikom na maso. bavilo ju to naramne. a perfektne jej to islo s tymi kliestami.
ked som jej to navrhla dnes, ci sa ideme hrat so sosovicou, utekala si pre zasterku, ze sa chce ist hrat s ladom.
takze tak u nas. ale je pravda, ze MT aktivity ju vzdy zabavia, len skoda, ze som to neobjavila skor, by som usetrila vela penazi na nezmyselnych hrackach.
ozaj a napr. take pexese mame doma uz dlho a malu to vobec nebavilo, nedavno jej kamoska kupila take, ze sa nehladaju uplne rovnake obrazky, ale hladaju sa tiene obrazkov, alebo mladata a matky zvierat, a to ju chytilo uplne.

blandik
14. mar 2011

Já myslím, že je to chytne na docelo dlouho, pokud to je opravdu v době, kdy na to mají citlivé období...když ho mají na vodu, tak budou upřednost'novat vodu a ostatní možná je trošku, občas...To s tím ledem je supr nápad, a taky pexeso s odstíny (já jsem udělala takové kartičky z OBI - vzorník barev, a nenapadlo mě, že bych tom ohla udělat jako pexeso...mám tm hodně barev, tak můžu vybrat dva odstíny z každé a ty dát malému vyhledat...My občas hrajem pexeso tak ,že mu vyskládám do řady jedny obrázky a on k tomu hledá dvojce, nebo pak zkoušíme i klasické s omezeným počtem, před časem mu to nic neříkalo, te'd už pomalu jo...Já poslední dobou nemůžu přijít na to, co by ho bavilo...

luludi
16. mar 2011

Ahojte babulky,

postupne prechadzam "klasickym vyvojom" dojcenie - nosenie - latkovanie - rabr - montessori 😉 mam teraz doma 8 mesacneho drobca, preto si prosim radu, ako ste zvykli travit cas s babatkami v takom veku? Vela casu samozrejme travi na zemi a skusa stvornozkovat a podobne, len hladam sposoby ako ho zabavit bez choditok, TV a spol. Odkedy sa vlastne daju praktizovat Montessori aktivity? 🙂

marulka83
17. mar 2011

@johanka. ahojky - velmi zaujimava tema. Rada by som sa ta opytala,kde si kupila knihu o Montessori vychove? Dik za odpoved

johanka.
autor
20. mar 2011

@luludi pre ten vek je este tazke vymysliet nejake aktivity, deti sa vtedy este nejak velmi nehraju, aspon moja sa este velmi nehravala. Je to skor obdobie objavovania sveta. No v knizke, co mam, je jeden celkom pekny napad pouzitelny uz pre ten vek (asi je fajn, aby dieta uz sedelo same), vola sa to "kos pokladov". Treba zobrat nejaky pruteny kos a naplnit ho roznorodymi predmetmi, tak 50-100 kusov. Rozne tvary, rozne materialy, rozne farby, rozne vone.... Napriklad kusok retiazky, zvoncek, lyzicka, kamen, suska zo stromu, kostka z avokada, musla, varecha, drevena kocka, stetec, kefa na tpanky, skenena nadobka s korenim, penazenka, tazitko na papier, hodvabnu sal, bavlnena stuha, brmbolec.... Ked sa dietatu prvykrat poda ten kos, je dobre pritom velmi nerozpravat (dieta sa nevie sustredit na vela veci naraz, slovny doprovod ho tak zbytocne rozptyluje), len vybrat jednu vec, poobzerat si ju s dietatom a vratit naspat do kosa. Dieta samo rychlo zacne vytahovat veci a skumat ich. Vraj pri tom bude travit dlhe chvile, v pohode aj polhodinu v kuse. Je to dost stimulujuca cinnost, takze nie je dobre zamestnavat tym unavene dieta.

Ja som na to narazila az teraz, aj som prave zacala davat dohromady taky kos, da sa vraj aj pre starsie dieta, ale je to uz tazsie, lebo nie je take lahke zhromazdit taku hrbu veci, ktore su pre dieta nove. Ak to vyskusas, daj vediet, ci to ma uspech.

johanka.
autor
20. mar 2011

@marulka83 ja som si kupila knizny jendoducho na amazone, tak je toho hrba, staci si vybrat...

luludi
22. mar 2011

@johanka. dakujem, urcite skusim, moj bubo rad pozoruje a skuma 🙂 vcera sme si na prechadzke ulovili do kosika prvy paradny kamen 🙂 este ale musim obstarat poriadny kos 🙂

margetakuska
23. mar 2011

ahojte tak som rada, že som vás našla 🙂 akurát sa dostávam do nadšenia z montessori technikou je to super už som vytvorila zošit plný aktivít, ktoré by sa dali použiť... ja ešte síce deti nemám, ale pomaly sa dostávam do švungu aby som si vytvorila akú takú predstavu.. študujem sociálnu pedagogiku a pracujem v škôlke a montessori mám v štátnicových otázkach tak som začala hľadať na nete a zrazu som vás našla- super 😀
chcela by som sa vyjadriť k tým zrkadlám - keď sú zrkadlá okolo postieľky je to skôr pre menšie deti na to aby sa začali objavovať a uvedomovať si že sa v zrkadle vidia a že sú to oni, keď je zrkadlo pri stole to už je pre staršie deti, tak je to kvôli zrkadlovému obrazu aby si dieťa uvedomilo ako sa pri práci tvári a začne sa samé kontrolovať (vyplazený jazyk.....), tiež kvôli tomu aby si uvedomilo pravú a ľavú stranu a pod. podľa mňa je to divné ale myslím, že to na niečo je
@luludi pre také malinké deti je naozaj veľmi ťažké dačo vymyslieť ale môžte si púšťať po vode v nejakej nádobe loďky z orechových škrupín, otláčať rôzne predmety, používať bublifuk... neviem či ti to pomôže a či to malého zaujme ale vyskúšať môžeš 😉

susik77
24. mar 2011

ahojte, dnes som bola s terezkou prvy krat na kruzku montessori pro nejmensi. a velmi sa nam to pacilo. mate niekto skusenosti, ci to pomaha skludnit take " hyperaktivne deti"? teda take trochu problematicke...ja by som si chcela urobit ten zakladny kurz montessori a zaviest to aj doma.

fem
4. apr 2011

@susik77 ano pomaha hyperaktivnym detom, v podstate hyperaktivita je nevyuzita alebo zle presmerovana mentalna energia, ktora sa premenila na pohybovu..jednoducho povedane... ak dietatko bude mat prilezitost moznost a prostredie kde vyuzit svoju mentalnu energiu podla veku a podla toho, co ho zaujima tak ju vyuzije presne tam kde to prave v tomto obdobi potrebuje a nepremeni sa to na tu podobu hyperaktivity...
ide o cinnosti mozgu koncentracia, pozornost..na to sa sustreduje v montessori..dieta sa aj upokoji....

dudri
4. apr 2011

ahojte 🙂
niekto ma knizku
http://www.martinus.sk/?uItem=5229&z=rez&utm_so...

chcem vediet co tam napise... aj tam davaju ulohy???

niekto ma tu knizku, aspon ste prefotite par stran...
Dakujem

montessori- doma podobne???

uz som pripravila ulohy, len ma caka laminovat.... 😎

klementina
4. apr 2011

@dudri ja teda tu knihu nemam, ani neviem pre koho to chces. len je ta kniha pre skolsky vek, a kukam, ze mas ani nie trojrocne dieta.

fem
6. apr 2011

@dudri ahoj, knizka je pre skolsky vek, to znamena, ze dietatko v ramci montessori metody prejde aj tak predskolskou pripravou, to je jedno dokonca kolko ma rokov, kedze montessori prechadza od konkretneho k abstraktnemu...preto 4, 5 rocne deti aj predskolkou vyukou same prirodzene sa naucia pocitat, citat, samozrejme pomocou montessori pomocok vhodnou na predskolsku pripravu..oblasti zmyslova nauka, botanika, zoologia, kozmicka vychova, aritmetika, geometria...atd.., co sa tyka knih skus tie v knizniciach, starsie...daj si heslo montessori...a odporucam kurz montessori pre predskolsku pripravu...je tam hrozne vela skutocnych poznatkov, skusenosti...velmi ti to pomoze, v knihach ani na internete to nenajdes...

johanka.
autor
17. apr 2011

@dudri chvilu som tu nebola, tak sa ozyvam neskor. Tu knizku nemam, ale mam od tej istej autorky po anglicky pre-school years, tipujem, ze to bude podobny styl. Ja si zvyknem knizky omrknut na amazone, tam sa casto da aj prelistovat zopar stran, aj recenzie byvaju dost uzitocne. Aj tu, co ty uvadzas, tam maju, po anglicky samozrejme.

johanka.
autor
17. apr 2011

@susik77 myslim, ze ako pise @fem, montessori je presne o tom, naucit dieta nasmerovat svoju energiu rozumnym smerom. Vychadza sa z toho, ze dietatu treba doverovat, ono samo akosi pudovo chce rozvijat svoj potencial a treba mu len umoznit to urobit, vytvotenim vhodneho prostredia, ponuknutim vhodnych aktivit, nenasilnym smerovanim. Co najviac iniciativy prenechat dietatu. Deti su casto "zle" preto, lebo sa dospeli snazia im privela veci diktovat, a ony su potom z toho frustrovane, ze nemaju kde uplatnit svoju vlastnu osobnost. Napriklad aj teraz som prave kdesi na konikovi citala, ako sa jedna mamicka stazovala na svoje nezvladnutelne dieta, ze ked je v kuchyni, tak chce vypratavat skrinky a sufliky, a ked mu to zakazuje, tak dieta zacne zurit. A jednym dychom sa ta mamicka stazuje, ze jej dieta sa nevydrzi ani chvilu hrat same...hm... Stacilo by premiestnit nebezpecne veci do jednej skrinky a dvoch suflikov, tam dat detsku poistku, a k zvysku nechat dietatu pristup. Moja sa takto nadherne vyhrala, kym som ja varila, vedela stravit dlhe chvile vytahovanim hrncov, presuvanim pokrievok z hrnca na hrniec, a ciastocne sa naucila aj poukladat tie hrnce naspat - uplne sama, bez mojej intervencie, nanajvys som jej nieco okomentovala spoza storaku, ked sa na mna obratila. Keby som jej to zakazovala, dopadnem podobne, jednak sa stazujem, ze chce robit nieco "nevhodne" a jednak sa stazujem, ze sa nevie sama zahrat.

dudri
30. júl 2011

pripravila som nieco podla montessori doma
vyberala som nieco...

hexi
10. aug 2011

mna teraz montessori velmi ocaril, nedokazala som zvladat moju malinku , jej hyperaktivitu,a kamaratka ma k tomu doviedla a hnd od prveho dna som to zacala praktizovat a cuduj sa svete, malu to bavilo, a je to naozaj tak ze dieta a matka maju byt rovnocenny partner a nie pan a sluha.

maximma
29. sep 2011

Ahojte maminky, som rada, ze som tu natrafila na tuto temu. My sme sa teraz zblaznili do Montessori. Chystam sa aj na kurz. Doma s drobcom prelievame, presýpame, kliestami velkymi drevenymi prenasa gastany z misky do misky...... je toho vela. Mate nieco nove? Ja som natrafila na MK.cz na tento blog uzivatelky tannawe. Je super, ma aj svoju web stranku http://www.rodicem-prirozene.eu/montessori/domov-/

hexi
22. nov 2011

@maximma ja sa tiez u nej ispirujem na montessori