Na Slovensku dojčíme!

bihan
19. nov 2007

Maminky, Slovenky, keďže sa neustále objavuje na tejto stránke jeden vžitý bohemizmus, prosím naučme sa konečne po slovensky DOJČIŤ a nie kojiť, ako maminy u českých susedov 😉

vroni
19. nov 2007

No, jazykovedcom uz sa zadarili parkrat pekne vtakoviny. Dojcenie je jednou z nich. Je to umely zvrat len "aby to nebolo identicke s cestinou" a mne tiez evokuje tak maximalne dojenie krav. Takze ja som dvoje dieta kojila. BTW, lekarsky slovnik tiez definuje kojenie (laktaciu):
http://www.primar.sk/Page.aspx?t=lexicon&letter=K a nie dojcenie (taky vyraz som tam nenasla 😀 😀 😀 )

Ale ked tu mame jazykovo frflat, ja mam silnu alergicku reakciu pri spojeni "tomu nechapem"

babulka
19. nov 2007

Keby sa tu kvoli kazdemu nespisovnemu slovu alebo slangovemu vyrazu mala zakladat samostatna tema, ufff.
Vsak vsetci vieme, o co ide, o aku cinnost, tak naco to rozoberat samostatne. Slovnik, neslovnik.

Naozaj je horsie citat gramaticke hrozy niektorych uzivateliek, ktorym nic nehovori i/y ani v takych beznych slovach ako je napr. "izbycka". Svedci o urovni, a ono vlastne castokrat forma vystihuje obsah.
("Ti dylyno") 🙂

deina
19. nov 2007

No ja som sice vystudovala slovencinu, ale vyraz dojcenie nepouzivam, lebo sa mi proste nepaci. Tiez mi to pripomina kravu. 😅 Je to slovo z cestiny, ale nevadi, ved mame velmi vela slov pochadzajucich z inych jazykov a stava sa, ked sa jedno slovo zauziva, ze sa stane neskor spisovnym - tak mozno raz aj kojenie prejde do spisovneho jazyka. 🙂

eji
19. nov 2007

ja kojim uz 2roky a nedojcim

babulka
19. nov 2007

Ono nie vzdy je stastne pouzivanie nasilu spisovnych a poslovencenych vyrazov, napr. taky lejzer alebo bejzbol je uz trosku cudne, nie?
A hoci som milovncka cistej slovenciny (hlavne pokial ide o gramtiku), aj ja som kojila. Nedojcila.
A natieram malemu ritku (obcas aj prdelku) a nie sedaciu cast tela, popripade zadnicu.

monatko
19. nov 2007

babulka, suhlas... mna napriklad udivuju temy v anglictine, spanielcine, babenky sa chcu vzdelavat v jazyku - ok, ale myslim, ze by sa mala trenovat predsa len nasa rodna rec, kedze mame veeeeeelke medzery, zda sa...

a viac ako bohemizmy ma v nasom jazyku irituju amerikanizmy, napr. checknut, booknut, uz som dokonca pocula aj take hluposti ako "readovat a writovat" a z tohto sa mne robi fakt zle 😨

babulka
19. nov 2007

Alebo ono ceske "vo co go?"

bihan
autor
19. nov 2007

Babulka, "lejzer" je po slovensky laser 😉
Deina, ak už ani učiteľka slovenčiny (resp. osoba, ktorá slovenčinu vyštudovala) nepoužíva spisovné výrazy, tak sa fakt nechápem, aký zmysel tvoje štúdium malo 😔 Na o kojenie sa do slovenského slovníka už nedostane, lebo tam je.. ako archaizmus a bohemizmus 😉

danuska24
19. nov 2007

Deina nepovedala ze tam nie je, ale ze mozno raz bude spisovne

deina
19. nov 2007

No to, ze som ucitelka, este neznamena, ze zacnem hovorit skrinke na topanky "topankac" alebo kojeniu dojcenie, proste mi to nesedi. A viem, ze su vyrazy, ktore nesedia ani jazykovedcom a ti tiez nepovedia vsetko uplne spisovne. To, ci sa do slovnika slovo dostane alebo nedostane, je otazka buducnosti a pouzivania. A tiez toho, ktori jazykovedci sa zidu pri zostavovani pravidiel SJ - ci tam budu ti viac konzervativnejsi alebo ti, ktori su blizsie k slovencine, ktora sa bezne pouziva.

lefika
19. nov 2007

bihan, vies preco ma podla mna taka anglictina (ale aj cestina) ovela viac slov, tj su to bohatsie jazyky? lebo jazykovedci sa tam nesnazia "znasilnovat" jazyk. normalne rozhoduju ludia, co sa bude pouzivat a ked sa slovo pouziva dost dlho na dost velkom uzemi, dostane sa do slovnika. nie ako v tomto pripade: jazykovedci si nieco vymyslia, lebo maju averziu voci cexhom, a ludia im na to kaslu, lebo im to slovo je proti srsti.
a k tej slovencinarke: nasa slovencinarka na strednej nam hovorila, ze jazykovedci su ludia, co sa v tych ustavoch straaasne nudia, a tak "poslovencuju" slova a raz za cas vydaju nove pravidla pravopisu 😀 aby vykazovali cinnost 😖

nguyen
19. nov 2007

leifka ale prave vyrazy z ceskeho jazyka sa do slovenciny dostali tym tvojim "znasilnovanim" a umelo. A vies kedy? Za prvej republiky. Kedy taticek masarycek vymyslel narod ceskoslovensky a s nim aj ceskoslovensky jazyk, co bola totalna somarina ktora nikdy uplne nefungovala ale dodnes mame nasledky. Ja netvrdim, ze mame teraz vsetci hovorit cisto ako zo slovnika, ale ked niekto na to upozorni tak na nho neutocme, ani mne sa vyraz dojcenie velmi nepaci, ale je to iba otazka zvyku, ale nebudem predsa hladat dovody preco nie je spravne, ze je spisovne a kojenie nie je len preto, ze sa mi nepaci, kazdy si aj tak hovori ako chce ale bihan ma s tym pravopisom pravdu, to jej uznavam.
A proticesky ladeni jazykovedci...to uz je kus parano 😉

ramzesa
19. nov 2007

Ja niekedy kojím, niekedy dojčím alebo kŕmim,ale dojčenie aj mne príde ako dojenie 😒 .
No a čo slovo kľud... na jednej zastávke bolo napísané: dni pracovného kľudu 😅

nguyen
19. nov 2007

no, klud pouzivam aj ja - mal by to byt pokoj, som si toho vedoma 😔 😀

lefika
19. nov 2007

nguyen, ale u vsetkych susednych jazykov je to tak, ze sa viac-menej prelinaju a aj vdaka tomu sa rozvijaju 😉
co sa tyka pravopisu, s tym suhlasim aj ja.na skvosty typu zehlycka sa fakt neda pozerat 😠 ale ludia ked rychlo pisu, velakrat si pravopis akosi neuvedomuju. cim ich neospravedlnujem, ale je to tak. mmch, mojou "specialitou je zamienat "a" a "e". ide ma z toho porazit, neviem preco mi ten prst udrie inde, ako ma 😀
s tym slovom kojenie: preco ho proste nemozeme (teda skor ti jazykovedci) prehlasit za spisovne, ked ho pouziva vacsina slovakov a navyse ked "dojcenie" je vymyslene umelo, aby vytlacilo "kojenie"? na co je to dobre? to si budu vymyslat zo stola nove slova, ked sa im nejake pouzivane nebude pacit? asi za to maju premie alebo co.

olusha2
19. nov 2007

čawte!
no super som sa narehotala 😀 neviem či používam spisovné slová a či píšem gramaticky správne, ale fakt som sa z chuti nasmiala 😀

nie je jedno či dojčíme či kojíme? aj tak je to rovnaká činnosť no nie? 😝

a kopa ľudí vyštudovala rôzne veci a venuje sa inej práci, podla mna je jedno ked vyštudovala slovenčinu a nehovorí spisovne...

ja rozlišujem ľudí na dobrých a zlých, nezáleží mi na spisovnosti či gramatike, človek čo je aj negramotný môže mať lepšie srdce ako ten čo má X škôl...

myslela som, že na MK ide väčšinou o mimi a nie o takéto hlúposti ako je rozoberať slovenčinu...

táto téma je fakt zbytočná, nemali by sme sem prispievať - teda komu to prekáža - iba ak by sa zvrtla debata na niečo príjemnejšie a podstatnejšie.

ja mám srdce v smútku, lebo som chcela dojčiť či kojiť (ako ktorá chcete 😀 )ale "odišlo" mi mliečko ☹

majte sa pekne pa pa 🙂

nguyen
19. nov 2007

jasne ze aj ja robim preklepy, a kolko, aj chyby, aj gramaticke a pouzivam nespisovne vyrazy to je podla mna skor normalne ale uznajme ze ked niekto upozorni na nieco a v principe ma pravdu, nemyslim ze je namieste sa do nho navazat a vymyslat x dovodov preco aj ked sice ma pravdu, nemal by ju mat lebo vsetci okolo su na hlavu ( myslim jazykovedci napr) isto ze konik znesie aj horsie veci ako kojenie ale ja som mala namysli skor ten princip a postoj niektorych bab, jednoducho len co nas niekto upozorni na chybu "do nho!!!" a zas proti gustu ziadny disputat, komu sa tema nepaci, vobec ju nemusi citat, kto ju cita, dozvie sa nove veci, pre niekoho uzitocne pre niekoho menej, ale opakujem, je pravda, ze kojit je nespisovne a pouziva sa tu casto tak bihan na to upozornila...myslim ze nikoho neurazila a navyse dozvedeli sme sa novu vec, co je na tomto zle to uz fakt nechapem 😒

karkulka55
19. nov 2007

jee to som nevedela ze kojit je nespisovne, asi preto sa mi to nejako nevedelo predrat cez usta 🙂
ak mam pravdu povedat mne sa viacej paci dojcit...kojit je strasneee...vzdy ked som to slovo mala vyslovit tak som sa citila, hm neviem najst spravne slovo, asi trapne je take najvystiznejsie, a ani neviem preco.
vzdy radsej poviem papat mliecko z prska 😅

marya
19. nov 2007

Kočky, tak keď už poriadne po slovensky, tak potom by sme mali používať aj slovo hovník namiesto gauč 😀 😀

lefika
19. nov 2007

nguyen, nic na tom zle nie je 🙂
ja si len myslim, ze to bolo trochu zbytocne, lebo tak 90% tych, co pouzivaju slovo "kojenie", dobre vie, ze spisovne je "dojcenie". aspon ja nepoznam nikoho, kto by o tom nevedel. a zaroven ani nepoznam nikoho, kto by dojcil a nekojil 😀 nie je divne, ze aj ked bihan naozaj ma v principe pravdu, aka vlna kritiky sa tu zdvihla za pomerne kratky cas? asi to dojcenie naozaj nie je oblubene 😉

evercila
19. nov 2007

no co uz, vela veci v slovencine je divnych...
bihan ma pravdu v tom, ze je to spisovne, aj v kazdom spisovnom casaku sa pise dojcit a nie kojit...
zas na druhej strane, ja som osoba, ktora pouziva aj v jazyku vela "svojskych" veci, ktore v hovorenej reci mozno posobia v pohode, ale tuto si o mne tiez mozno pomyslia, ze mi hrabe...
aj ked mam slovencinu na slusnej urovni, hoci tu uz nezijem. ale ako sa hovori,ze "neni" neni spisovne slovo, ale ja ho pouzivam, lebo hovorova rec ma svoje caro...

olusha2
19. nov 2007

nguyen
ano je pekne že nas na to upozornila, ale podla mna je to totalne jedno aké slovo použije kazda zena. ja som tiez pouzivala ako karkula slova ideme papat. je to jedno. ale od bihan mi to prislo take trošku urázlivé niektoré vety a nasilu niekomu tlačit svoj názor... je mi to smiešne.. 😀 😀 😀

marya ja uz na tom hovníku uz aj lezím 😀 😀 😀

nguyen
19. nov 2007

marya, alebo hod dog je vraj spisovne vopcháčik 😀 😀 😀 😀
nikektore spisovne slova ani mna nik nedonuti pouzivat, ale nech uz sa postavim aj na mihalnce - su spisovne 😅

evercila
19. nov 2007

myslim, ze tu ich pouzivat nemusime 🙂)) a nikto to tu ani netlaci....
ja som raz pocula, ze batola je nespisovne, za spravne je lezúň 🙂)))
to by bola sranda 🙂)))

lefika
19. nov 2007

marya, dam vedla topankaca hovnik a polozim nan svojho lezuna 😀

olusha2
19. nov 2007

lezún?
to nemyslíš vázne!!! 😀 😀 😀 😀 😀

olusha2
19. nov 2007

veru, baby píšme sem takéto somariny aspon bude PRČA 😀

lefika
19. nov 2007

nguyen, ako si spomenula mihalnice: vsimli ste si, ako sa z nich v reklamach stali riasy? 😠 pred par rokmi by to bolo neslychane, teraz uz v reklame na spiraly (tj riasenky 😖 ) uz nikto ani mihalnice nema...

lefika
19. nov 2007

alebo akcna ponuka v hypermarketoch: clovek by si mylsel, ze to pride predavat rocky 😎 a bude sa pritom strielat 😀

evercila
19. nov 2007

alebo vreckovka-kapesník 😀 co je spravne? 😀