Náboženská debata

Ahojte,
Bola som vychovavana ako kresťanka v tradičnom štýle (katolíckom)..niektoré veci mi však nedávajú zmysel.. Hlavne otázka definície Ježiša.
Prečítala som aj viacero kníh, ale zaujímal by ma Vás názor na tuto teológicku otázku vrámci kresťanskej viery.
Považujete Ježiša za Boha? Alebo za niečo menej ako Boha? Alebo za človeka, Mesiáša, vyvoleného?
Za tie roky som. Totiž nenasla v Biblii jeho žiadne priame vyjadrenie že ním je on, I keď sa to takto vyučuje.. Skôr som našla pravý opak (ako pr uvediem "A večný život je v tom, aby poznali teba, jediného, pravého Boha i toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista."
Ján 17:3, čo pôsobí u mna dojmom.. Jediného Boha.. A toho ktorého poslal Ježiša, akoby Ježiš nebol Boh ale iba poslaný.. )
https://bible.com/bible/464/jhn.17.3.SEBDT
lenkakravcovaautor
17. sep 2018
@0silvia0 Rozumiem. Mne zase chvály a také veci nerobili problém. ☺️ Chváliť Boha mi problém celkovo nerobí. Problém som mala len s otázkou Božstva Ježiša.

Ešte jednu vec by som tu chcela napísať, pred tým co som sa úplne rozhodla ci verím v to alebo v ono som ešte premýšľala o státí kde Ježiš hovorí pred smrťou "Bože môj, Bože môj prečo si ma opustil".. A zistila som ze je to vlastne žalm, ktorý o ňom hovorí. Konkrétne tento nižšie (kde už úplne vidno rozdiel medzi Ježišom - dufajucim v Boha, a Bohom - ktorý ho môže vyslobodiť, pomôcť mu). Tento je citovaný aj v Biblii ďalej ako dôkaz, že sa splnilo písmo (len cituje sa iba časť s rozdelením odevu losom). ☺

"Bože môj, Bože môj! Prečo si ma opustil? Ďaleko si od mojej spásy, ďaleko od môjho kriku. Bože môj, volám vo dne — neodpovedáš. Volám v noci — neviem sa utíšiť. Ty, Svätý, tróniš nad chválami Izraela. Naši otcovia dúfali v teba, dúfali, a ty si ich vyslobodzoval. Volali k tebe, a boli zachránení. Dúfali v teba, a neboli zahanbení. Som ako červ, nie ako človek; ľuďom som na posmech, ba aj vlastní ma zavrhli. Všetci, čo ma vidia, posmievajú sa mi, uškŕňajú sa, pokyvujú hlavou: „Spoľahol sa na Hospodina, mal by ho zachrániť. Nech ho vytrhne, veď má v ňom záľubu.“ Veď ty si ma vytiahol z lona matky, na jej prsiach dával si mi nádej. Od svojho zrodu odkázaný som na teba, ty si môj Boh už od lona matky. Nebuď ďaleko odo mňa, blíži sa súženie a niet toho, kto by pomohol. Obkľúčilo ma mnoho býčkov, bášanské býky ma obstúpili. Roztvorili tlamu proti mne ako dravý a revúci lev. Som ako rozliata voda, uvoľnili sa mi všetky kosti. Moje srdce je ako vosk, roztopilo sa vo mne. Hrdlo mi vyschlo ako črepiny, jazyk sa mi prilepil na podnebie, vrhol si ma do prachu smrti. Psy ma obkľúčili, zovrela ma tlupa zlosynov, prebodli mi ruky a nohy. Môžem si spočítať všetky kosti. Oni sa prizerajú, oči si pasú na mne. Delia si moje rúcho, o môj odev losujú. Ty sa však nevzďaľuj, Hospodin, Sila moja, ponáhľaj sa mi na pomoc! Zachráň mi pred mečom život, to jediné, čo mám, z moci psov. Vytrhni ma z tlamy levovej, spred rohov byvolov! — A ty si ma vypočul. Svojim bratom chcem ohlasovať tvoje meno, v zhromaždení ťa chcem chváliť. Vy, čo sa bojíte Hospodina, chváľte ho! Celé Jákobovo potomstvo, oslavujte ho! Celé Izraelovo potomstvo, majte pred ním bázeň! Veď on neopovrhol biednym úbožiakom ani sa ho neštítil. Neodvrátil od neho svoju tvár; vypočul ho, keď volal o pomoc. Od teba pochádza môj chválospev vo veľkom zhromaždení. Pred bohabojnými splním svoje sľuby. Pokorní sa dosýta najedia. Tí, čo hľadajú Hospodina, budú ho chváliť. „Nech navždy žijú vaše srdcia!“ Všetky končiny zeme sa rozpomenú a vrátia sa k Hospodinovi. Všetky kmene národov budú sa ti klaňať. Hospodinovi patrí vláda, on panuje nad národmi."
Žalmy 22:2‭-‬29 SEBDT

Týmto teda úplne uzatváram debatu na túto tému, a nech si verí každý čomu chce. 😁
hori
17. sep 2018
@lenkakravcova ja mam evanjelicky preklad, ale ono by vo vsetkych verziach malo byt v podstate to iste... citala som to presne vers predtým, ako si pisala ty. ja to tu mam takto: 1. Janov 5,7 Lebo traja su, ktorí vydavajú svedectvo na nebi: Otec, Slovo a Duch Svätý, a tí traja jedno sú. 5,8 Aj traja sú, ktorí vydávajú svedectvo na zemi: Duch, voda a krv, a tí traja jedno sú.
hori
17. sep 2018
@lenkakravcova Inac fakt, v ekumenickom a katolíckom preklade to nie je... to je divne, nikdy som si to neuvedomila... v evanjelickom a Roháčkovom preklade to je tak, ako som napisala... a sranda, inak prave ten Rohačkov preklad pouzivali kedysi aj Svedkovia Jehovi, ked este nemali vlastny...
nekonecna_katastrofa
17. sep 2018
Čítala som celú túto diskusiu (klobúk dolu pred mnohými babami) a pre autorku mám len túto radu. Prečítaj si Bibliu v originále (aramejčina, gréčtina, hebrejčina,...) až potom môžeš začať slovíčkariť. A ak tak chceš odpovede, nehľadaj ich na koňovi, ale zájdi za teológmi a ľuďmi, ktorí Bibliu študovali, čítaj aj výklady Písma s ohľadom na dobu, v akej vznikla. No a ak aj naďalej nebudeš veriť v Ježiša ako Boha, tak nech sa páči, nájdi si vierovyznanie, ktoré bude podporovať tvoje myšlienky.
lenka13021
17. sep 2018
@lenkakravcova asi netreba hľadať logiku vo viere. My akokoľvek sa môžme zamýšľať nad tým či vrah pôjde do neba alebo nie. Nevieme to ako to naozaj je iba o tom môžme donekonečna filozofovať. Snažiť sa žiť podľa 10 božích prikázaní na tom nie je nič zlé, je v nich obsiahnuté všetko tak, že ak by sa nám podľa toho darilo žiť, bolo by malé nebo tu na zemi.
lenkakravcovaautor
17. sep 2018
@nekonecna_katastrofa
Máš pravdu, a za ľuďmi som chodila (diskutovala som na tuto tému s viacerými kňazmi, i s pastorom, i s moslimami..) - človek musí poznať všetky názory z každého uhlu, aby zistil ako to vlastne je - aby vedel co si protireci samo o sebe a co nie.. Teraz už len musím zistiť ci to co som zistila je totožné s nejakým vierovyznanim. ☺️ Myslim že najbližšie to ma asi ku islamu alebo k Jehovovym svedkom.
Určite budem zisťovať ďalej, ale v tejto diskusii to už zmysel nemá. 😁).

A k slovickareniu - to sa dá slovickarit doslovne o slovíčka napr pri slovách "pošlem Vám Tešiteľa" - v gréckom originále je použité slovo "parakletos" (príhovorca),, ak vezmeme do úvahy nejaký ten preklep pri prepisovani, tak nám z toho môže vzniknúť "periklytos" = oslavovany, čo sa v arabcine povie Ahmad alebo Mohammad. Toto je už slovickarenie, nie to co som písala vyššie. 😁 😁 😁

@lenka13021 Súhlasím s tým ze k životu nám stačí Desatoro. ☺️ A teda žiť podľa neho.! ☺
nekonecna_katastrofa
17. sep 2018
@lenkakravcova Tak nech Ti to tvoje nájdené vierovyznanie prinesie pokoj a šťastie. Aj keď som výsledok tejto diskusie tušila už na začiatku. A ostatným babám ďakujem za argumenty, mne sa obzory v mojej viere rozšírili 😊
loliki
17. sep 2018
@lenkakravcova Ahoj, som rada, ze ukoncujes tuto debatu, lebo Ta tu nikto asi nepresvedci o tom, o com nechces. Dufam vsak, ze Tvoje hladanie neukoncujes. Aj Savol veril v Boha a neveril v bozstvo Jezisa, preto prenasledoval krestanov ( zidokrestanov). Nikto ho nevedel presvedcit o jeho omyle len sám Pán Ježiš, ked sa mu zjavil a prihovoril sa mu. Mozno sa to stane aj Tebe. Proste sa ti zjavi a povie: Lenka, ja Jeziš som Boh. Zjavil sa a prihovara sa mnohym ludom. Mozno by ti pomohlo citat nielen Bibliu, ale aj novsie aktualnejsie veci. Samozrejme je to opat na tvojej viere, ci to prijmes alebo nie. Spomeniem napr. Sv. Faustinu, Maria Valtortu, Catalina Rivas atd. Vsetko este nie je ani samotnou kat cirkvou schvalene, preskumane. Ale Pan Jezis nas povzbudzoval, aby sme mali vieru ako malé deti a nie ze, ja vam to teraz poviem, ale zacnite verit az ked cirkev napise "imprimatur". Ked neverite mojim slovam, tak aspon vidiac moje skutky verte. Neodpovedala si mi na moju predoslu otazku... Pan Jezis nepovedal o sebe: Ja som Boh. Lebo Zidia by ho v tej chvili ukamenovali. A on prisiel ohlasovat Bozie kralovstvo a spasit nas. Ale nikomu sa nevnucuje. Prajem ti vsetko dobre, hlavne vecnu spasu. 🙂
leeo
17. sep 2018
v Zjaveni Jana kde Jezis hovori janovi : " Anjelovi cirkvi v Laodicei napíš: Toto hovorí Amen, verný a pravdivý svedok, počiatok Božieho stvorenia:
Alebo v Kolosanoch 1: 15-17 On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený všetkého stvorenia. 16 Veď v ňom bolo stvorené všetko na nebi i na zemi, viditeľné i neviditeľné, tróny i panstvá, kniežatstvá a mocnosti, všetko je stvorené skrze neho a pre neho. 17 A on je pred všetkým a všetko pretrváva v ňom. 18 On je hlavou tela, Cirkvi. On je počiatok, prvorodený z mŕtvych, aby tak mal vo všetkom prvenstvo. 19 Veď Boh chcel, aby v ňom prebývala všetka plnosť 20 a aby skrze neho a v ňom zmieril všetko, čo je na zemi i v nebesiach, keď nastolil pokoj preliatím jeho krvi na kríži. 21 Aj vás, ktorí ste kedysi boli odcudzení a nepriateľskí k Bohu svojím zmýšľaním ...

V pisme je vela odkazov na to, ze Jezis je Bozi milovany syn, nikoliv sam Boh - Stvoritel

niet sa o com bavit, Biblia hovori jasne.... a kto hlada nieco viac ako je v Pisme nech si precita vers : Gal. 1:8
rusalinkaModerátor
18. sep 2018
Ja vám tiež všetkým ďakujem, až na pár maličkých drobností, sa nám túto debatu podarilo udržať na super úrovni - vzhľadom na náročnosť témy 🙂
lenkakravcovaautor
18. sep 2018
@loliki Samozrejme - v takom prípade by som určite názor zmenila 😃 (taká tvrdohlavá zase nie som 🙂 ).

Vpodstate - všetci to zistíme, či už jedna, alebo druhá strana - v čom sme sa mýlili,, po smrti 😃 Nech nám prípadné omyly Boh odpustí - veď všetci čo ho hľadáme, sa Ho len snažíme násť a pochopiť... každý možno trochu po svojom, podľa oblasti v ktorej žije, ľudí okolo, tradície, písiem, ktoré sa k nemu dostali (a možno nikto z nás nevie o ňom ani len 1%pravdivé 😃 ) - jedno nás ale všetkých spája (diskutujúcich) - veríme, že nás niekto stvoril, že nad nami niekto drží ochrannú ruku 🙂 .

Všetkým prajem všetko dobré 🙂 !
saslavka73
19. sep 2018
Keď miluješ nie je čo riešiť. Verím, že mňa Boh miluje, Kristus je môj priateľ, Panna Mária moja matka. Vždy mi dá šancu aj keď som malý človek. Akosi kritické myslenie k tomu nepotrebujem. V tejto veci nie.
skjatqo
19. sep 2018
Aby sme neskoncili takto:
katharines
Včera o 05:39
Pozri, dnesny citat
tiimka
Dnes o 11:43
@lenkakravcova TU JE ODPOVED- Na pociatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Vsetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nic z toho, co povstalo.
Je to tak krasne tajomstvo. Boh bol skor ako pociatok, este raz ako samotny POCIATOK: svet-vesmir. Prv ako nieco vzniklo tak na samom pociatku bolo Slovo( na samom pociatku uz bolo Slovo), Boh prve, uplne to najprvsie vypustil Slovo (Bozi zvuk,hlas, nie len taky obycajny ako mame mi ludia) to si nevie clovek ani predstvavit, nie je to len obycajny zvuk je to Slovo Boha, a to co vela ludi teraz povecia ze waw je to, ze to Slovo je Jezis, on bol skor ako sa stal clovekom, on bol to Slovo u Boha, skrze neho Slovo-Jezisa vsetko vzniklo. Takze este raz:Na pociatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. A TO SLOVO BOL BOH! Je to uzasne tajomstvo, a ja mam bazen z toho. Skrze neho nevznikla len zem, ale vsetko, vesmir. To ze tu bol Jezis skor ako svet hovori aj on sam, je to v biblii napisane 🙂
Takze ked si to zhrnieme, Boh je stale, on nema zaciatok ani koniec, potom bolo Slovo(Jezis), a potom skrze neho(Slovo,Jezis) vsetko vzniklo. Takze je to velmi tazke na pochopenie. Boha totiz nikto nevidel, to Slovo ale tym ze bolo vytvorilo akysi rozmer, je to nieco ako Boha nemozes odvazit, nedas mu ziadne fyzikalne parametre, je to Boh ktory sa neda obsiahnut nasimi zmyslami, ale Slovo uz ma parameter, ma velicinu, da sa obsiahnut je to zvuk Bozi zvuk, hlas, a na tom zaklade vznikol svet ktory ma uz fyzikalne zakonitosti ako to Slovo. Teraz si nemyslite ze co je teda Boh, nerieste ako vyzera,lebo to sa neda opisat nasimi zmyslami, dolezite je ze ked tvorili adama a evu(lebo v biblii je mnozne cislo ze tvorili cize Boh a Jezis) tak povedal Boh, urobme cloveka na NAš ( chapes náš to je Boha a Jezisa) obraz, tym sa nemysli fyzicka stranka ale duchovna, nase myslenie, nasa dusa. Takto si predstavujnme Boha, on je v nas, lebo sme jeho obraz, jeho Bozie deti, obraz duchovny, to ze myslime, ze mame ducha,dusu. To alo vyzerame po fyzickej strane uz urcili oni. A teraz je dokezite si uvedomit ze Boh nam dal dokonale, ale dokonale slobodnu volu. On nechcel nas mat ako take stroje co posluchaju ani nevedia preco, dal nam slobodnu volu aby sme sa rozhodli ci ho budeme milovat akebo nie. Je toho vela co by som mohla k tomu povedat, no nechcem zachadzat do inych oblasti. Takze dal nam dokonale slobodnu volu. No a si predstav ze mas hlas, to je nieco ako Boh a Slovo(Jezis) hlas je sucast teba, cize si to ty, ale zaroven ten tvoj hlas nie je cely ty. Chapes trochu uz tie vztahy trojice? No a Boh sa rozhodol zachranit svet, tak poslal Jezisa na tuto zem v podobe cloveka. Jezis sa znizil na nasu podobu aby nas zachranil. No s Bohom bol stale spojeny. Lenze Boh je spravodlivy, dal aj jemu moznost ako nam ludom mat DOKONALE SLOVODNU VOLU, Jezis vsak Boha nezradil, neurobil ziaden hriech, ziaden, Boh skusal aj jeho, a teda ked bol Jezis na krizi, Boh sa lred nim odmlcal, preto to Jezis povedal : Boze preco si na opustil. Bola to skuska Jezisa jeho lasky,viery k Bohu. Ale on obstal! Obstal radujte sa, lebo premohol smrt, a Boh to potvrdil ze ho vskriesil a ze je tu zivy. Medzi nimi je ti najsvatejsie puto. No a potom naskeduje duch svaty, no to uz nejdem rozoberat. Je toho este vela, no budem rada ak aj toto docitas do konca. Boh ti zehnaj
tiimka
Dnes o 12:53
@lenkakravcova a teraz si predstav ze si Jezisa, skr,e ktoreho vsetko vzniklo, dala len na uroven cloveka.
lenkakravcovaautor
Dnes o 14:43
@katharines To je fajn - ja verím jeho slovám o tom ako sa máme správať, ako žiť, takže pohoda 😃

@tiimka No.. ja neverím že on je Boh - Stvoriteľ (veď aj v Biblii sa píše, že Stvoriteľ je Otec).
a Tiimka neviem či si čítala môj posledný príspevok, ak nie, tak si ho v kľude prečítaj - rozhodla som sa nakoniec že pre mňa je najakceptovateľnejšia viera ohľadne Ježiša v islame (inak ani Židia neočakávali niekdy príchod Boha na zem, ale dodnes očakávajú Mesiáša z ľudí 🙂 Žiadneho poloboha, Boha a tak..).
tiimka
Dnes o 15:18
@lenkakravcova Boh je stvoritel a vsetko to stvoril skrze Jezisa
lenkakravcovaautor
Dnes o 15:21
@tiimka Asi sa nezhodneme na výklade slova "skrze". ☺️
tiimka
Dnes o 15:23
@lenkakravcova a preco? 🙂
lenkakravcovaautor
Dnes o 15:27
@tiimka
Skrz, skrze = cez, pre, kvôli.

lebo sa píše i
"Ten, ktorý je večne živý, stvoril všetko."
Kniha Sirachovca 18:1
Ježiš predsa zomrel, teda večne živý nebol. Žije teraz v nebi, ale zomrel.. Co by sa s týmto negovalo. ☺️
zibi
Dnes o 15:41
@lenkakravcova ty miesas stary zakon s novym.
A ano, jezis zomrel,no na treti den vstal z mrtvych,cize prekonal smrt, smrtou nam otvoril vecnost...
O to ide a to je hlavna podstata. Neviem,co stale este potrebujes dokazovat.😉😆
lenkakravcovaautor
Dnes o 15:43
@zibi Starý zákon však nezrušil. Je platný. A hovorí o Ježišovi (Izaias, Žalmy). Nepotrebujem nič dokazovať. Len som sa vyjadrila k tomu co tu pani písala. Ja verím v niečo iné. Už som to napísala vyššie. Môžeš pozrieť. ☺️
tiimka
Dnes o 15:59
@lenkakravcova vsak Boh vecne zivy stvoril vsetko skrze Jezisa. Ok nemam cas sa tonmmu uz venovat. Len tak naokraj uz. Stary zakon Jezis nezrusil ale ho naplnil. Naplnit znamena, ze splnil vsetko co stary zakon ustanovoval, teda napr. Dodrzat desatoro a pod, a kedze Jezis bol bez hriechu splnil vsetko co v nom bolo napisane, teda ho naplnil, ako jediny. Papa majte sa
lenkakravcovaautor
Dnes o 16:03
@tiimka Ja Vám to neberiem. ☺️
Taktiež sa majte dobre. ☺

Začni písať odpoveď...

Odošli