Nájde sa tu niekto, kto tiež stratil sluch?

elise
31. dec 2007

mám jeden problém, stratila som sluch začalo to rok pred pôrodom a teraz mám stratu 70% doktorka mi predpísala načúvací aparát je to malý prístroj skoro nie je ani vidieť v uchu uľahčuje mi komunikáciu s ludmi (počujem čo mi hovoria) ale ešte som sa stým nedokázala vyrovnať, citm sa dosť trápne vlasi si nedávam za ucho aby mi prístroj nebol vidieť.pri mojej práci a starostlivosti o syna mi to veľmi pomáha že počujem a cítim sa plnhodnotná, ale mám strach aby to ostatný nezistili, rodina to vie. nie je to dedičné ja som stratila sluch tým že som prechodila choroby, nádchy a zápaly a prejavilo sa mi to na sluchu, a vraj som podľa doktorky mala šťastie že mi to nesadlo na oči alebo svaly, sluch sa nikdy nedá vrátiť 😉 má niekto z vás podobné starosti alebo stratil niekto sluch? pomohlo by mi to keby som sa mohla podeliť o starosti a skúsenosti. 😉

zuzkafuny
19. jan 2008

Dievčence...hlavu hore! Máte zdravé a krásne bábätka a niektoré ich vďaka prístroju aj počujete džavotať.
Držím vám palce a nech sa vám darí. 😉 🙂

elise
autor
21. jan 2008

zuzkafiny ďakujem, za povzbudenie. 😉 uvidím čo mi povie doktorka vo štvrtok ako to bude stou operáciou, dám vám potom všetkým vedieť.

trilian
15. apr 2008

Ahojm az teraz som narazila na tuto temu a toto forum, pretoze hladam nejake informacie. Mam podobny problem ako ty, ale momentalne som na tom mozno aj horsie. Moja diagnoza je chronicky zapal stredneho ucha s vnutornou sekreciou. Dlhe roky som chodila k jednemu nemenovanemu primarovi ORL, ktory mi povedal, ze sa to neda liecit a ze sa da jedine odsavat ta tekutina. Cize asi tri roky mi robili kazde dva mesiace to, ze mi narezali bubienky, odsali tekutinu, obcas mi tam dali aj drenazne trubicky. Chvilu som pocula skvelo, tesila som sa na to ako dieta na vianoce, ale po par tyzdnoch sa to zase zhorsilo. A takto sa to stale opakovalo, az kym mi jedneho krasneho dna lekar povedal, ze nemoze mi to robit donekonecna, a ze uz nevie co so mnou. Tak som sa rozhodla vyhladat si nejakeho lekara sama. Nasla som si skvelu lekarku, ktora pri pohlade na moje bubienky skoro odpadla. Proste tym stale opakovanym narezavanim ich mam uplne zjazvene a tenke ako cigaretovy papier (to su jej slova). Aby som to nenatahovala. Ostava mi len jedine, plasticka operacia bubienkov. A aj to si nie su isty, ci pomoze. tesim sa na tu operaciu a dufam, ze mi pomoze, ale nie je to jednoduche a nemaju volne terminy. Takze cakam uz tri mesiace a este asi tri budem cakat. Sluch sa mi zo dna na den zhorsuje, v praci mam neskutocne problemy, ani s priatelmi nechodim von, pretoze nemam rada tie trapne situacie, ked niekomu poviem, aby mi nieco zopakoval a on to zopakuje takou istou hlasitostou. Tak mu to poviem este raz a on stale to iste a ked ani na 4. krat nezabere, citim sa uz taaaak trapne, ze radsej sa len sprosto usmejem a tvarim sa, ze som pocula. Su to najhorsie okamihy v mojom zivote a bohuzial , stavaju sa mi velmi casto. 😢 dokonca aj ludia z mojho okolia, ktori o mojom probleme vedia, casto na to zabudaju a ja ich musim stale upozornovat. Nie je to vobec jednoduchy zivot. Som z toho v hroznej depresii ale zacala som s tym nieco robit a prave riesim s mojou lekarkou moznost nasluchacieho aparatu. Strasne sa tesim, ked budem zase normalne pocut, ani si to neviete predstavit. (myslim tych zdravotne stastnejsich) 😉 kazde rano sa budim na to ako so mnou mamina trase, ze mi zvoni uz 10 minut budik, nech ho vypnem. A to ho mam aj na vibrovani. proste ho nepocujem.
Trochu som sa rozpisala, ale som celkom rada, ze som nasla tuto temu, kde sa mozem zdoverit so svojim trapenim.
Dufam, ze sem este niekto zavita a porozprava sa so mnou. 😉

eveen
15. apr 2008

ahoj trilian, dufam ze sa ti operacia podari, drzim ti palce a hlavne nech je to cim skor
aj ja poznam take trapne situacie, v case ked som nemohla nosit nacuvaci pristroj to bolo priserne 😝
teraz uz ho mam aj je to okej

trilian
15. apr 2008

no, tak uz som volala lekarke a stale to natahuju, az buduci stvrtok idem len na audio a potom az ma objedna k foniatrovi.... vsetko strasne dlho trva a som z toho nestastna. ☹ a chcem sa spytat, ked mate ten strojcek, mozete s nim robit vsetko? ako sportovat a tak? a netlaci nejak, da sa na neho zvyknut tak, ze ho ani nebudem vnimat? a zavadza sa lahko ze ked ho nebudem mat a budem si ho potrebovat rychlo nasadit.... viem, su to asi hlupe otazky, ale mna zaujimaju, lebo nasi mi zatial kupili taku "atrapu" strojceka z nejakeho teleshopingu a to je hrozne, tlaci to, vypadava to, blbo sa to nasadzuje. 😒 tak som zvedava, ci s tym "normalnym" budem moct normalne fungovat. 😉

eveen
15. apr 2008

tak v tom ti asi neporadim, lebo ja mam taky atypicky strojcek, nie klasicky do ucha ale kostny vibrator je to, nad uchom mam taku celenku a mikrofon mam v takej skatulke zaveseny na krku 😎

trilian
15. apr 2008

no ja este neviem aky mi daju, to az po konzultacii s foniatrom. A este neviete ako je to s hradenim poistovnou? vam ich preplatila poistovna, alebo ste si dost doplacali? lebo mne povedala lekarka, ze taky najobycajnejsi zakladny plati poistovna a ostatne sa doplacaju? ale ked ja neviem aky je v nich rozdiel... v com sa lisi zakladny od lepsieho? iba v dizajne, alebo aj vo funkcii? 😕

eveen
15. apr 2008

mne to cele hradila poistovna 🙂 aj ked mam ho len na jedno ucho...ten obojstranny by sme museli platit, tak asi taky tam bol rozdiel a mam na to dva roky zaruku.....a tie normalne strojceky v tych sa nevyznam sorry

maruschka
15. apr 2008

moja sestra prišla o sluch v pravom uchu tak,že skákala šípku do vody a dopadla na hladinu rovno na ucho..Praskol jej buienok a už sa jej to nezahojilo tak,aby mohla počuť...Ale nejaký pokus o nápravu-napr.načúvací strojček,návšteva iného lekára, tak to teda fláka, má dve malé deti a jej asi stačí,ak počuje jedným uchom.Lenže nič iné nerobí, len otáča hlavu za zvukom s tým zdravým uchom-sa jej čudujem,že ju to neobťažuje.Musím jej dať prečítať túto tému, inak sa neprinúti ísť znova k lekárovi 😕 😕 😕

trilian
15. apr 2008

ja keby som pocula aspon jednym uchom, bola by som stastna jak blcha, tiez som tak existovala nejaky cas, bo sa mi zhorsovalo raz jedno ucho , potom zase druhe, tak sa dalo nejak existovat, ale teraz uz mam obidve zle a neda sa uz nikam otacat... 😒

eveen
15. apr 2008

neraz som sa zamyslala nad tym, ci je lepsie, ze som nikdy naozaj nepocula, a neviem ake to je,a preto som spokojna aj s tym ze pocujem cez strojcek....alebo je horsie pocut odmala a potom zrazu sa nieco stane a ty nepocujes......co je horsie??

trilian
15. apr 2008

podla mna je horsie prist o sluch neskor... lebo od mala si na to zvyknes... sice prichadzas o vsetky tie krasy, ale myslim, ze sa s tou stratou horsie vyrovnavas, ked vies o co prichadzas. 😒 teda aspon mna to neskutocne depta ked uz nemozem pocut to, co som pocula kedysi ☹ akeby som stratila sluch uplne, asi by som sa z toho zblaznila ☹

beky8
22. aug 2008

ahoj Elise, tiez mam podobny problem so sluchom a tazko sa s tym zmierujem. V rodine to vsetci vedia ,ale horsie je to v praci. Vacsinou sa musim pytat vsetko dva krat, nemozem vist s pravdou von(mam dobru pracu a nechcem o nu prist). Mam aj nasluchaci aparat, ale malokedy ho pouzivam aby si ho niekto nevsimol. Bola som aj u lekara, mam to asi dedicne (otec tiez slabo pocuje ale vo veku 58 a ja uz v 33),ze vraj sa neda nic robit. Viem presne ake mas pocity,vlasy rozpustene,ludom vysim na ustach,domyslanie co asi povedali.....Ked mi je najhorsie tak si predstavim,ze su aj horsie zdravotne problemy ako "len" strata sluchu.
😉 Sme silne zeny a viem, ze s tym casom vyrovname. maj sa pekne 🙂

dgm
22. aug 2008

Ja bych vam tak rada poradila, verim ze to nekomu pomuze. Pokud neni duvod ztraty sluchu treba urazem nebo srusty, tak doporucuji knizku Zazracna detoxikace. Napsal Robert S. Morse, stoji 266 korun ceskych. Je tam pekne vysvetleno, co znamena zanet v te ktere casti tela, jak pomoct telu se zbavit starych usazenin a hlenu, proste je dulezite si to vsechno precist, poctive kazdou stranku, ke konci vam to bude pripadat vsechno tak logicke, jednoduche jako facka, pochopite, kde se dosud delaly chyby a co vsechno doktori nevedi a delaji spatne. Byla bych moc rada, kdyby nekdo z vas tuto knizku mel a napsal mi o tom, ze to pomohlo ...

dgm
22. aug 2008

Pisu to proto, ze by bylo dobre to vyzkouset jeste pred operaci, pokud se podari, nebude nutna.

dgm
22. aug 2008

Ted se divam, ze jsem napsala srusty. Ale pokud jsou prave ty srusty nasledkem toho zanetu, tak to by take melo pomoct....

martina46
22. aug 2008

Ahojte. Ja mám synovca, ktorý nepočuje od malička, vďaka operácii, kedy mu dali nejaký inplantát, trochu počuje, nosí špeciálny strojček a stále sa učí rozprávať, je to stále lepšie. Má už 18 rokov a veru neraz aj plače, že prečo práve on. Ale je veľmi šikovný, chodil vždy do normálnej školy, teraz chodí na grafickú školu a určite sa v živote nestratí. Držte sa vsetky! A tiež sa pridávam, ak to niekto nevie pochopiť, je to jeho nie váš problém!
Ale prosím o radu. Moja mama dosť zle počuje, až tak, že je problém s ňou komunikovať. Zhoršuje sa to, ale ona to nerieši. Už som jej jemne navrhla, aby skusila dať si predpísať strojček, ale ona sa tomu vyhýba a má rôzne výhovorky, že nemá až takú stratu, aby jej ho predpísali, že vie, aké predpisujú, že cez to je počuť iba šum (mala raz nejaký lacný z TVshopu!!!) a tak ďalej. No neviem čo s tým. Potrebovala by som skôr praktickú radu, od akej straty môže doktor predpísať strojček a ako je to s doplácaním? Ďakujem.

darina77
23. aug 2008

Martina46, neviem síce presné hranice ale mne chcela predpísať strojček pri 85%. Ale určite sa to predpisuje už pri menších číslach. Trochu chápem tvoju mamu aj ja som sa správala ako ona, všemožne som sa bránila ísť k lekárovi stále som to odkladala. A pritom všetci z okolia ma už dávno za ním posielali. Až keď to bolo naozaj neúnosné tak som sa to rozhodla riešiť. Tvoja mama pracuje ešte? Ja som sa dokopala k lekárovi hlavne kvôli práci, predsa len doma každý hovoril hlasnejšie, ale v práci je to iné. S doplácaním za strojček neviem, u mňa našťastie pomohla operácia.
Ozaj Elise, bola si na tej operácii, pomohla ti?

nobody
24. aug 2008

dgm ... ta kniha je hodně dobrá věc

beky8
24. aug 2008

Ahojte, neviete mi poradit v ktorej nemocnici a aky lekar Vam pomohol v BA je pri operacii sluchu? 😉 dik

evulique
2. dec 2010

Ja mam nepocujucu dcerku, je to bud vrodene alebo ako nasledok ockovania BCG vakcinou proti TBC, ktora sa ockuje v 4. den zivota. Malinka mala nevybavny skrining sluchu, a v roku sa definitivne potvrdila absolutna hluchota. V dva a pol dostala kochlearny implantat, s ktorym pocuje uplne super, a teraz ma tri roky a uci sa rozlisovat zvuky a rozpravat. Na Antolskej ulici v BA v nemocnici Sv. Cyrila a Metoda su fakt machri lekari, a dokazu svojou pracou zazraky.

lolka25
25. mar 2011

ahojte, tak ja tiez nosím strojček, a moj sluch sa zhoršil postupne,.
Chcela by som tiež ist na operaciu, tak to je velmi tazko žiť :(

elise
autor
25. mar 2011

@lolka25 to mi hovor ja som z toho nešťastná stále☹

jenn
16. dec 2011

@elise ahoooj chcem sa ťa spýtať ako si na tom v sučasnoti? ... mám podobný problém ako ty a pravdupovediac dosť zle to znášam, velmi sa preto trápim a neskutočne sa bojím že prídem o sluch uplne ☹ cítim ako sa mi to stále zhoršuje, bolo obdobie ked sa to na chvílu ustalilo no posledne mesiace sa dosť pohoršilo.... ja som pred 14 rokmi mala obyčajneho kliešťa, pričom som prekonala meningoencefalitidu dodnes mi hladina borelie stupa klesa ako sa jej zachce. Pred 9 rokmi mi začalo hučať v ušiach a postupne klesal sluch... už 7 rokov mám načuvaci aparat . Ten prvy bol do ucha no teraz mi dali druhy zavesny ktory je aj z tzv. maskerom ktory mi ma akože moje hučanie zakryvat... takže ja mám ešte aj niečo navyše.. sama na sebe vidim že byvam podražena, nervozna.... ťažko opisat pocity... pobehala som snad všetko čo sa dalo a nič nezabralo ... v BA aj tam som chodila ma pred vyše polrokom odpisali a povedali že z ich strany je to všetko že mam prist ked uplne ohluchnem že sa možno bude dat niečo urobit... to je neskutočna utecha 😔 ... a to nemam ešte ani 30 a čo bude dalej nechcem na to ani pomysliet .... neviem kam pojdem ani robit .... a male deti ... citim sa uplne bezmocna ☹ .....priznam sa že strojčeky som poriadne nenosila len fakt občas no už vyše dvoch mesiacov musim nosit v kuse ...citim že ho potrebujem ulahčuje mi počut aj ked mam už aj s nim pocit že mi nestači ... bojim sa dalšej kontroly na vysledok či sa to zastavilo či pohoršilo 😔 ....

koniarova
16. dec 2011

@trilian Ahoj, je to už síce dlhá doba, ale smiem sa spýtať, ako si dopadla?

elise
autor
16. dec 2011

@jenn ahoj je mi to ľuto čo prežívaš, ja som sa stou stratou nezmierila mne to začalo ked som mala 30 teraz bez aparátu nepočujem iba zvuky výslovnosť nulová, mne sa sluch zhoršil ale dá sa to aj operovať ale na to musiš mať dobrý audiogram inak ťa nebudu musia byť hodnoty čo najviac k nule z minusu. dá sa to riešiť pravidelnými infuziami a liekmi (len mne nerobi dobre dlhodobe užívanie liekov), teraz som mala cievnu príhodu tak mi robili ct a magneticku rzeonanciu tam je tá porucha vidieť skusu sa na tie vyšetrenia objednať 🙂 držim ti palce🙂

jenn
16. dec 2011

@elise ja som pochodila fakt vela od BA až po KE , infuzie som brala niekolkokrát, v hyperbaric. komore som bola, lieky ani nehovorím, rozne alternatívy som poskušala a čo sa týka operácie povedali mi iba tolko ako som už napisala mam sa ozvat ked nebudem počut vobec .... to su naši lekari 😖 ..... ja som sa s tým takisto nezmierila a myslím že ani nezmierím... zdravý človek to nepochopí ja som tiež takymto veciam predtým nevenovala pozornost nepomyslela som na nič take ... snažim sa fungovat normalne ved mam pre koho 😉 ale mam problem aj zo strojčekom zo zrozumitelnostou občas a vtedy ked mi niekto povie čo si hlucha alebo niečo podobne vtedy trafi presne na moje bolave miesto a je mi neskutočne ťažko .... pripravujem sa pomaly nato čo bude ak fakt prídem o sluch uplne 😖 ale to pomyslenie na to je už hrozne ... čo si ty všetko vyskušala ? .. tie ušne sviečky si neskušala?... mam v plane aj to aj ked vlastne neviem či ešte vobec verim že mi niečo pomože .. ale pokial neskusim nebudem spokojna ... objavila som tu na nete ma sa to 5 dni po sebe do každeho ucha a tak aspon raz do mesiaca... no zase samozrejme do penazi to ide... no byť chorí je luxus ja to stale tvrdím 😒 ....

elise
autor
16. dec 2011

@jenn sviečky som skusila ale nič moc☹ snažim sa na to zvyknuť ale ide to ťažko, skušala som aj ginko, dokonca som si chvilu myslela že zabralo ale audiogram ukázal zhoršenie. jedným sa utešujem že aspon dobre spím🙂 nemám rada ked telfonujem a na druhej strane mikaju stým sluchátkom a nehovoria do mikrofonu ale maju ho tak pod bradou. tv mám hlasnejšie naladené ale teraz po magnetickej rezonancii sim znižila zvuk na tv🙂 je to hluk buchot na tej magnetickej leží sa bezpohybu pol hodinku ale mám pocit že to trošku zabralo.🙂

jenn
16. dec 2011

@elise hmmm magneticke mam za sebou aj ja ale to je ved vyšetrenie že by to dako pomohlo? ... ja ako mam strojček teda ako ho nosim pravidelne vadia mi silne zvuky, hukot, buchot a podobne... a tiež nerada telefonujem... pritlačam telefon k uchu aby som počula .... a ked mi niekto chce niečo pošepkat neznašam to ... iba prikyvujem ale nepočujem nič a nie vela ludi v mojom okoli vie o mojom probleme ... ono keby som mala aspon že dakych 50 a sa mi to objavi človek by to bral určite inak ako teraz .... ty si na materskej alebo robiš?.. ak robiš nemala si problem sa zamestnat ... ja faktk netušim aku pracu budem moct vykonavat ... a chcem sa ešte spytat ztp alebo invalidný si si neskusila vybavit či vlastne na taketo niečo mame narok?... ono keby je to ztp aspon tak je si myslim jednoduchšie sa zamestnat ...

elise
autor
16. dec 2011

@jenn ja mám zťp aj čid v pohode mi ho dali, robila som s ľudmi len momentálen som na pn kôli cievnej príhode. tiež neznášam šepkanie lebo nič nepočujem, niekorí ľudia aj huhlu alebo len otváraju pery a to má niekedy aj manžel problem počuť a on počuje aj trávu rásť. v nemocnici som upozornila aj u lekára že nepočujem že treba hlasnejšie. ked nosiť aparát skus do po hodinke cez vikend a postupne predlžuj daj si pol hodinku pauzu a zase si daj aparát, ak si to vieš hlasitosť regulovať daj to na najtichšie. ked sizvykneš hluk ustupi