Nájde sa tu niekto, kto tiež stratil sluch?

elise
31. dec 2007

mám jeden problém, stratila som sluch začalo to rok pred pôrodom a teraz mám stratu 70% doktorka mi predpísala načúvací aparát je to malý prístroj skoro nie je ani vidieť v uchu uľahčuje mi komunikáciu s ludmi (počujem čo mi hovoria) ale ešte som sa stým nedokázala vyrovnať, citm sa dosť trápne vlasi si nedávam za ucho aby mi prístroj nebol vidieť.pri mojej práci a starostlivosti o syna mi to veľmi pomáha že počujem a cítim sa plnhodnotná, ale mám strach aby to ostatný nezistili, rodina to vie. nie je to dedičné ja som stratila sluch tým že som prechodila choroby, nádchy a zápaly a prejavilo sa mi to na sluchu, a vraj som podľa doktorky mala šťastie že mi to nesadlo na oči alebo svaly, sluch sa nikdy nedá vrátiť 😉 má niekto z vás podobné starosti alebo stratil niekto sluch? pomohlo by mi to keby som sa mohla podeliť o starosti a skúsenosti. 😉

elise
autor
16. dec 2011

@jenn o twn zťp požiadja čím skôr aj o dôchodok, trošku ti to aspon finančne pomôže aj ked baterky su drahe ja kupujem vždy 10 baleni po 6 a vydržia mi aj 3 mesiace.

jenn
16. dec 2011

@elise o ztp som si požiadal či mi schvalia uvidim ... rozmýšlala som aj o invalidnom len netušim ake hodnoty tam musia byt či vlastne mam narok ....či sa mi len nevysmeju ... no neviem

elise
autor
16. dec 2011

@jenn požiadaj o dôchodok, stratu máš dosť veľku podla mňa (ako píšeš) ja som si myslela že tiež to nebudem mať ale posudková mi povedala že mám držím ti palce🙂

jenn
16. dec 2011

@elise dakujem ti je mi luto čo preživaš viem čo to je a neprajem to nikomu čo by som ja dala zato kiež by som sa jedno rano zobudila a všetko by bolo ako kedysi .... dufam že mi to ztp teda schvalia a po novom roku si pojdem podat aj na ten dochodok aj ked neviem čo mi tam vypočitaju 😒 kedže som nepracovala iba brigadne nato som bola na rizikovom na materskej prešla do druhej teraz na predlženej 😝 .... ale tak aj aspon niečo je lepšie ako nič 😖

berenika39
17. dec 2011

@jenn ahoj, chci tě jen povzbudit. mám neslyšící maminku, o sluch přišla postupně, když jí bylo asi jedenáct, zjistili to. posutpně se s tím vyrovnala, dostala naslouchátko a naučila se s tím žít. pro tebe je to čerstvé. sice to napíšu blbě, ale "zvykneš si". máma mi vyprávěla, co prožívala, ale jak šel čas, ta důležitost toho hendikepu se trochu otupila. narodila jsem se, věnovala se rodině, pracovala v tiskárně, bavilo jí to, dneska kdo neví, že je neslyšící, ani si toho nevšimne. naučila se hodně odezírat, takže v kombinaci s naslouchátkem zvládá skoro všechno sama. chce to trochu odvahy a všude, kde by ti to mohlo znepříjemnit život, prostě říct: špatně slyším, můžete mluvit zřetelně a směrem ke mně? tohle mámě dlouho nešlo, ale naučila jsem jí to, není to ostuda, je to jen nedostatek, nic víc. chodila jsem s ní všechno vyřizovat, protože se bála, že na úřadě, u lékaře, něco poplete, protože nebude rozumět. ale zvládla to, dneska je soběstačná. telefonování je problém, ale už u mí i to. musí si dát ucho 😉 trochu na míň, pak to nepíská a slyší. my spolu telefonujeme, i skypujeme. Už učím i malého, aby když na ní mluví, byl čelem a viděl na ní, mluvil pomalu a jasně. Nestyd se za to, opravdu, nemůžeš za to a neubírá ti to na kvalitě 😉 . Moc držím palce, abys to zvládla a okolí tě bralo tak jak to je....jen špatně slyšíš 😉 . Chce to jen čas. Zvládneš to.

jenn
17. dec 2011

@berenika39 ahoj dakujem napisala si to pekne....ja si všetko uvedomuje a snažim si to nepripušťať ..fungujem normalne malokto vie že mam problem.... ono to pre mna nie je až tak čerstve je to už 9 rokov 😉 ... mám obavy čo sa týka roboty... nemožem v hlučnom prostredi ani zafajčenom a tiež sa obavam prace s ludnmi napriklad daka predavačka alebo niečo podobne že im nebudem rozumiet ... napriek strojčeku stava sa mi aj to .... ono ja by osm bola neskutočne šťastná keby sa to všetko zastavi a ostane mi to aspon na tej urovni ako to je teraz aby sa mi to nezhoršovalo ... a je to smutne ale nie len deti su vysmešne ale aj dospelych sa toho človek dočka... a milujem ked tak niekto povie ked nerozumiem čo povie a spytam sa aj 4krat že čo povedal a už taky vytočený čo si hlucha alebo sprosta 😒 ... viem že to myslia ako taky žart ale mna sa taketo veci fakt velmi dotknu .. ide o ludi ktorí o tom nevedia ...

berenika39
17. dec 2011

@jenn oni by takoví nebyli,kdyby věděli, to je hodně pravděpodobné.....právě si myslím, a u mámy se mi to osvědčilo,že je lepší předem jít s kůží na trh a prostě sebvědomě dát najevo - špatně slyším, berte na to prosím ohled. dá se tím předejít spoustě trapasů, nedorozuměním a nakonec i problémům...mamče to připadalo nejdřív nepříjemný, styděla se, ale zjistila, jak je to pak všechno jednodušší. zrovna jsme byli ten na notářství, paní koncipientka úplně super - když jsme jí poprosili, sedla si na jiné místo, aby na ní máma viděla a mluvila zřetelně a pomalu. přesto že to byly dost složité právní řeči 😉 , ani jednou jsem nemusela překládat 😉 . takže - hlavu vzhůru, nejsi méněcenná, jen blbě slyšíš🙂.

nefertiti7
3. mar 2014

Ahojte, ja mám tiež problém, že mi pred týždňom praskol ušný bubienok a od vtedy nepočujem na ľavé ucho, ešte nechcem chaosiť ale veľmi sa bojím, že budem hluchá, navyše čakám bábo, čo ke´d ho nebudem počuť??
Stále mi v tom uchu hučí a piští, hlasnejšie zvuky mi nerobia dobre, mám ATB a čaká ma kontrola, myslíte, že ten prasknutý bubienok má, bude mať vplyv na blížiaci sa pôrod?

jenn
19. jún 2014

@nefertiti7 ahoj az teraz som po dlhej dobe nazrela do tejto temy a nasla som tvoj prispevok ako si na tom dnes polepsilo sa ti to? a este prosim ta bubienok ti ako mohol prasknut? :o

nefertiti7
20. jún 2014

@jenn ako mi praskol bubienok, bohužiaľ deje sa to často po neliečených zápaloch, ktoré som ako dieťa mávala, hoci boli liečené, teraz som bola v 7 mesiaci tehotenstva a bola som na ATB, potom mi to prešlo a keď som po týždni sedela u susedky na káve, tak ma náhle začalo bolieť ucho, ta bolesť sa stupňovala až sa to nedalo vydržať, za 4 hodiny som myslela že umrem, volala som si sanitku, lebo som naozaj nevedela čo to je za bolesť a neprišli, vraj to nie je život ohrozujúci stav, mám ísť k ušnému......o 22.hod som išla na pohotovosť a vtedy sa to aj stalo, niečo mi tam v ucho puklo a začala mi tiecť krv a nejaká tekutina, nič som nepočula, len hvízdanie a pískanie, zalahnutie, bolo to hnusné.....na pohotovosti skonštatovali, že už je dobre, lebo mi to prasklo, bol tam hnis a zápal a tým tlakom sa to prasklo, ak by mi to neprasklo samé, praskli by mi bubienok oni, vraj sa to celkom rýchlo hojí...chodila som mesiac na ušné do nemocnice, brala ATB lieky, kvapky a stále som nepočula na audiometrii mi namerali 50%poškodenie sluchu...a od toho sa odvíjal aj môj pôrod cisárskym...po pôrode sa však stav upokojil a ja znovu počujem, zostala mi tam vraj len malá jazva a teda je všetko v poriadku,, ale dúfam, že to už nezažijem, počuť počujem s miernym šumom...

dzeni
5. dec 2014

ja mam tiez taky problem, pomaly mi odchadza sluch, aj som mala aparat ale nieco sa v nom pokazilo a na opravu nemam :( takze co ja by som dala za nacuvatko.
Prosim kde sa da kupit take nacuvatko, kvalitne, toto co mi vyrobili, bolo onicom, stale sa to kazilo, sustalo :( prosim poradte.dakujem

volvo460
31. dec 2014

Ja som otec.s bábatkami mám len dobré,bol som pri pôrode oboch mojich anjelikov.Moje deti sú zdravé,nemajú problém.Ale ja,ja nepočujem od puberty.Dá sa so mnou rozprávať,ale len málo.

katka2602
11. okt 2016

@elise @jenn Ahojte baby, téme je síce "stará" ale predsa skúsim. Ja som stratila sluch na jednej strane (ľavé uško je na 98% hluché) Neviete mi poradiť, či je možné požiadať o zťp preukaz aj na základe toho? Pokiaľ niekto na mňa rozpráva spredu alebo z prava tak je to ok ak niekto z ľava nepočujem nič :( a je mi dosť mizerne, lebo si ľudia myslia, že ich ignorujem a pritom ich len nepočujem. Strojček som mala, ale už nebol dostačujúci a tým, že tam je 98% poškodenie tak mi vraj už aj tak nepomôže.

elise
autor
11. okt 2016

@katka2602 ano ztp na urade prace ziadaj urcite plus mozes ajinvalidnydovhodok

katka2602
11. okt 2016

@elise invalídny nie pri strate len na jednej strane tam invalidný neprejde, no ten ani nechcem 🙂 skôr som chcela ztp preukaz.

tjt2013
19. nov 2017

@jenn odpovedala by som s vaznou tvarou, ze samozrejme ze nie som sprosta, len nahluchla 😊 tiez stracam sluch. Pred 12 rokmi ma operovali,lebo som nepocula uz takmer vobec... sluh sa mi zlepsil na 100%; ked mi dr.pri poslednej pravidelnej kontrole vravel, ze uz nemusim chodit iba ak budem mat problemy, vduchu som si povedala, no jasne uz ma tu neuvidite, naco aj ved uz som zdrava (ja mam stanovenu diagnozu, ktora je asi dedicna). Ked som isla pred mesiacom k dr.s tym, ze mam pocit, ze slabsie pocujem, dr.ma odrovnal stanoviskom, ze bohuzial moja choroba sa operaciou nevyliecila a ze teraz uz moze len predpisat mi aparat. Zatial pocujem na 60 a 70%. Ale kedze ta choroba postupuje, tak sa mi to bude zhorsovat. Akurat cakam na aparat. Ked mi to oznamil, plakala som cely den. Nepovedala som to ani nikomu z rodiny(vedel to len manzel, ktory bol so mnou). Nedvihala som nikomu telefon,aby sme nahodou neprisli na tuto temu... zdepky mi pomohol dostat sa tehnik, u ktoreho som bola na odtlacky na apafat, posobil na mna tak pozitivne, a tak dobre sme si pokecali, ze som od neho odhadzala s nazorom, ze na svete ziju ludia bez noh a ruk, s kadejakymi smrtelnymi chorobami... to je podla mna katastrofa, bez sluchu sa da zit. Hoci aj ked si predstavim, ze on pridem uplne a nebudem pocut svojho syna, tak opat upadam do depky... ale vzdy ked mi je hrozne, tak si spomeniem na ludi, ktori umieraju a niet im pomoci... neviem, ci ti moj vylev v niecom pomohol... ale mne velmi pomaha, ak sa mozem s tymto niekomu vyrozpravat... a aby som nezabudla, strata sluchu nieje nic, zaco by sa trebalo hanbit...

jenn
20. nov 2017

@tjt2013 ahoj dakujem ze si napisala prezivame to iste tak vieme navzajom co prezivame.... Naucila som sa stym zit a ako pises su omnoho horsie diagnozy s tou nasou sa zit da aj ked komplikuje zivot... Prinasa do zivota vela nie moc prijemnych situaci ked nerozumies alebo reagujes uplne od veci v domienke ze odpovedas na co sa ta pytali... Ja mam stratu sluchu uz vyse 80% a dufam ze budem este aspon daky cas fungovat tak ako teraz... Lepsie to uz nebude to je jasne... Zelam ti vela sil a aj mne pomaha porozpravat sa o tom s ludmi ktory maju taky isty problem

emiliaaaa
13. mar 2018

Ja nepočujem dobre na obe uši.Od roku 2012 sa mi zhoršoval sluch.Na ľavé ucho viac na pravé o niečo lepšie počujem.Sluch sa mi stále zhoršuje.Nosím od roku 2016 načúvací prístroj.Nikto s tým nič nerobí aj doktorka na ORL bola rada, že sa ma ako pacienta pozbavila a teraz patrím pod nemocnicu na Foniatrickú ambulanciu.Predpísali mi prístroj ,vyberte si dobre máte ho na 5 rokov.Tak som si vybrala.Doplatila som si za jeden 70e čiže spolu 140e.Celá rada ,že keď nebudem niekomu rozumieť tak to bude ako dobrá pomôcka.No problém nastal ten ,že mám alergiu na kov.Pristoj keď mám v uchu začne ma svrbieť celé ucho.Išla som to reklamovať.Všetci sa prišli pozrieť na mňa ako na kuriózny prípad.Nemohol už s tým nič robiť len na kovovú časť mi natiahol gumičky.Je tam časť toho reproduktora (čo sa vkladá do ucha k bubienku) čo je kovová a s tým sa už nič robiť nedá. No druhá nevýhoda je že baterka tam nevydrží skoro nič.Tak ak by som to mala nosiť každý deň.Potrebujem na 30 dní 60 bateriek. Teraz som sa zamestnala ,no doktorka mi napísala na prehliadke .Práca možná s načúvacím prístrojom.Plat minimálna mzda.Nemám nič vybavené ani žiadny preukaz ZTP.

ivuska666
28. sep 2022

@elise
@elise ahojte ja som ohluchla na pravé ucho na 100%stale počujem iba šumenie je to veľmi nepríjemné.Strojcek mi nepomôže.Bola som aj na odbornom vyšetrení kde mi potvrdili že som totálne hluchá Naďa sa to ani operatívne odstrániť.Chcela by som sa poradiť či neviete či by som mala nárok na polovičný dvochodok.Mate niekto stým skúsenosti . Ďakujem za odpoveď

ivuska666
28. sep 2022

@lolka25 Ahoj ja nepočujem vôbec na pravé ucho hluchota na 100%stale počujem šumenie a nepomôže ani strojček a žijem stim aj keď je to nepríjemné čo by som dala zato keby som mohla počuť pomocov strojceka

elise
autor
1. okt 2022

@ivuska666 ano treba podat ziadost a odborne vysetrenie kde da lekar aj celkovu dtratu sluchu

katka2602
1. okt 2022

Ak je strata len na jednej strane nemáš nárok na nič a už vôbec nie na polovičný ID. Nijako ťa to neobmedzuje v praci. Ja mam 100%tnu stratu sluchu na ľavej strane 24 rokov a pokiaľ je druhé ucho v poriadku nemám nárok ani na kartičku ŤZP, ani príspevok. @ivuska666

ankare
1. okt 2022

@elise to vážne máš z toho komplexy? 😢 Treba si hovoriť,že ľudia majú oveľa horšie diagnózy. 🙂 Nie si o nič horšia než človek so zdravým sluchom. 🙂 Držím palce a prajem veľa zdravia! ❤️