Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

martinano
26. jún 2010

@babo79 mne sa nezda,ze je tu malo mliecnych vyrobkov kupim vsetko co potrebujem, okrem bryndze asi, si este neobjavila tvaroh?cottege v kelimku najdes pri smotanach vasinou tak byvaju.a z coho pecies, bravas si polohrubu muku zo slovensku, ci vsetko z ich muky?
u nas je krasne a teplucko, keby to tak vydrzalo este chvilu

babo79
27. jún 2010

vacsinou s polohrubej alebo hladkej...dotrepali sme si pekarnicku so Svk tak okrem chleba si tam davat vymiesit cesto na kysnute kolace a tak....inak vrelo odporucam minule sme skusali nase rozky a boli naozaj superrr...ja neviem co sa tyka jogurtov tu, tak sa mi zdaju ako keby tam bolo vela prasku take mukove ako keby boli urcite mame na svk chutovo lepsie...no skoda ze je dnes zavrete vsetko hned by som skocila do shopu kupit ten cottege jasne ze som ho tu vydela len som nevedela ze to je ako tvoroch tak dakujem za radu...ja sa asi stahujem do osla tu stale leje hruza...

martinano
27. jún 2010

@babo79 a kde kupujes polohrubu?

ostrovanka
28. jún 2010

@martinano nemozem suhlasit, cottage cheese nie je tvaroh, to je iny tip vyrobku. Aj na Skk ho kupis ako cottage cheese. Nori nic ako Tvaroh nepoznaju. Nahradou moze byt Mascsarpone, ale minule som skusila Kesam vanilkovy a pripomina mi tvaroh jemny.

ostrovanka
28. jún 2010

@babo79 techniku dychania ani podobne veci som s Midwife nepreberala. Zapisanie do pasu trva asi 5 minut. K tomu ale potrebujes slovensky rodny list a ten vystavuje v tomto pripade jedine Osobitna matrika v Bratislave. Oni maju zakonnu lehotu 3 mesiace od dorucenia vsetkych dokladov na vystavenie RL. A ver mi, ze ak si to nenahanas cez znamych, tak to skor ani nevystavia.

martinano
28. jún 2010

@ostrovanka tak ja cottege pouzivam ako tvaroh na pecenie, je dobrucky cez vikend som z neho robila strudlu len sa po nej zaprasilo.

babo79
28. jún 2010

aj mne sa zdalo ze ten cottage bude ako ten co kupis aj u nas...skoda ze nerobia tvaroh mnam mnam...ty ostrovanka ako si potom vedela co a ako ked si rodila ci si chodila na nejaky kurz???ja si niekedy pripadam ako s inej planety ked sa musim pytat na taketo veci....a na svk ambasadu si si volala su tu ochotny dufam..predpokladam ze si tu brala aj matersku robili nejake problemy okolo toho ci???ja som strasna pesimistka a vzdy som prekvapena ako veci idu lahko,tak dufam ze aj v tomto pripade to bude ok...ved uvidim a dufam ze potom budem moct pomahat nejakej babene tu v No aspon skusenostami...inak teba mi zaslal boh vazne ze hej...este keby ste nebyvalai 800km od nas ☹ dneska nam po nemoznom vikende aj slnko vyslo...takze huraaaa trochu energie naviac aj ked som stale unavena ako po 12tke v praci..a mojho draheho drapla choroba tak cajicky medik atd...uz trenujem dopredu aby som mala prax pri malom/ej 😅

babo79
28. jún 2010

@martinano vies co vyskusam a aku robis strudlu???z listoveho cesta ci???ja som dotrepala zo slovenska pol.muku ale aj ked nemam slovensku tak stej klasickej norskej sa da tiez v poho upiect...ja som robila palacinky cez vikend skusala som novy recept a boli fakt super bez pouzitia oleja, olej som pridala do cesta fakt odporucam... 😉

martinano
28. jún 2010

@babo79 ano z listkoveho a jablcka, skorica, vanilkovy cukor a ten cottege, krasne to drzzalo netielko, nechcelo sa mi cesto robit,tak z listkoveho,ja som si zabuda kupit muku uz nemam,tak musim skusit z tejto

ostrovanka
28. jún 2010

@babo79 citala som, jednak na internete, rozne stranky, hlavne americke, aby som nachytala slovnu zasobu a potom aj tie knihy su rozne o tehotenstve. Neboj sa, zvladnes. Inak Martinka je porodna asistentka 😝
Na ambasade su taky ochotni ako kazdy iny uradnik na Slovensku. Uzila som si, co som sa koli nim a ich pristupu vynervovala. Peniaze si nechavaju zasielat cash v obalke, ked som navrhla, ze im ich rada poukazem na ucet, tak ze nemaju 🙂. Dokonca som volala na ministerstvo zahranicnych veci, aby som sa stazovala ale tipicke.... zaslite nam pisomnu staznost, hehe. Proste lamparen....
Matersku som samozrejme mala tu, ved som tu pracovala. Ake problemy mas na mysli? Ja som ziadne problemy s materkou nemala.
Ak sa inak necitis dobre, je tu velmi jednoducho moznost byt na ciastocnej PN-ke. Ja som bola najprv na 100% PN, potom som na 50% robila. Pozitivum tohto systemu je, ze stale dostavas 100% platu, ci robis, ci si na PN-ke. Takze sa nestrhaj....

ostrovanka
28. jún 2010

@martinano viem si predstavit, ked ty takto vypekas, ze sa po nej zaprasilo, hehe. Cottage cheese sa da pouzit ako nahrada, ale oklamat sa to celkom neda ☹
teraz si planujem doniest viac tvarohu a supnut do mrazaku.

janano
30. jún 2010

Ahojte!
Pridávam sa k vám a zdravím vás všetky. 🙂 Žijeme tu v Oslo s manželom a dcérkou, ktorá sa tu narodila a má skoro 9 mesiacov.

janano
30. jún 2010

Tvaroh sme aj my hľadali dlho, no a nakoniec sme ho našli v poľskom obchode. Je drahý, 200 g stojí 30 NOK, ale je to ozajstný tvaroh. Majú nízkotučný, polo- aj plnotučný. A chuť je vynikajúca. Tak dobrý tvaroh som nejedla, je lepší ako tie na Slovensku.

martinano
30. jún 2010

@janano vitaj, aj my zijeme v oslo.prosim ta ja som tu dva roky,ale polsky obchod som este nenasla, kde je?

rastaja
30. jún 2010

Zdravim, pozeram ze pekna tema Norsko. Zijeme momentalne v Irsku uz par rokov ale chceme na dalsi rok odist do Norska. Vedel by by niekto poradik alebo dat nejake info ohladom ubytka resp. prace ? 🙂) dik moc 🙂

jazza
1. júl 2010

Ahoj holky, ja sice neziju v Norsku, ale u sousedu ve Svedsku - vezmete me mezi sebe? 🙂

ostrovanka
1. júl 2010

@jazza vitaj medzi nami!!!

ostrovanka
1. júl 2010

@janano vitaj. Vam sa pri tom Osle zije, take vymozenosti ako polsky obchod!

janano
1. júl 2010

@martinano no neviem presnú adresu, chodí tam nakupovať hlavne manžel. Ale je to v centre na Pilestredet, kúsok od hotelu Radisson SAS.

janano
1. júl 2010

@ostrovanka to vieš, je to tu dobré mať všetko poruke. Veru ti to tam hore nezávidím. Ale vieš, každého osud niekam zaveje... 🙂

babo79
2. júl 2010

@ostrovanka tak to sa na tych uradnikov tesim 🙄 vsak sme v 21.storoci..peniaze posielat postou no superrrr..a v osle ake privilegia ze polske obchody niekomu sa zije vsak??/my chudence na ostrovcekoch zastrcene 😒

babo79
2. júl 2010

@martinano Tak Martinka je porodna asistentka superrr..a nechcete sa prestahovat ku nam???budem tvoja prva tehu v Norsku... 😅 inak v Osle musi byt dost sloveniek a cesiek tak to by si sa aj mohla presadit..inak ked som mala naposledy stretko s midwife tak mi povedala ze ak niecomu nerozumiem alebo niesom spokojna ze mi da cislo na nejaku instituciu kde mi pridelia cloveka ktory rozprava po slovensky...celkom sa mi to pacilo ako sa staraju o cudzinky aj ked som to odmietla...

janano
4. júl 2010

@babo79 ja som tiež rodila tu v Osle a poviem ti, nemenila by som za nič na svete. Hrozne som bola spokojná. Starostlivosť super, a že tých testov je tu pomenej? Aspoň sa nemusíš tak stresovať ako čo dopadne 🙂 . Ja som tiež Rh neg. Ak čakáš prvé bábo, tak to väčšinou nebýva žiaden problém, akurát ak malé bude mať po narodení Rh poz., tak ti pichnú po pôrode injekciu. Musí to byť do 72 hod. No a rodný list z osobitnej matriky sme dostali bez problémov do 3 mesiacov. Vybavovali sme to tiež tu cez ambasádu.

lenka3007
5. júl 2010

ahojte babeny.... tak sme tu, trochu sme sa zabývali, len vedla nas byvaju nejaky z Litvy a je to hroza, oni si papier na vecku nehadžu do záchoda ale do kybla no hnus.... ale inak dobre.. malému sa páči, boli sme už aj pri mori... nevedeli sme zohnat struhanku... maly chodi neskoro spinkat, lebo nevie zaspať, ževraj je tu stale rano a to ho rusí... no sranda...

janano
7. júl 2010

Ahojte žienky... Leteli ste s vašimi drobcami s Norwegian? Ja budem s malou letieť prvýkrát. Ako prebiehal let? Neboleli ušká? Kam vás usadili v lietadle, keď ste si nerezervovali sedadlo? A kde ste odovzdali autosedačku, ak ste ju brali so sebou a kde ste ju potom dostali po prílete?...máte nejakú dobrú radu? ...som vás tu ale zbombardovala s tými otázkami, že? 😀 ...

lenka3007
8. júl 2010

@janano ahoj my sme leteli nedávno s Norwegian. Let bol perfektny, malému sme pred odletom dali do ust asi tri žuvačky ale ked máš menšie dieťa tak je dobre aby niečo pilo, bud z kojeneckej flašky alebo krabičkovy džusik... Tiež sme nemali rezervované miesta, leteli sme z Prahy , automaticky nás dali vedla seba. ak ti babo zaspi pred pristátim ho zobud a zopakuj to co pri štarte, lebo náš maly zaspal ak tvrdo že kym som ho zobudila už sme pristavali a boleli ho ušká... Šťastnú cestu..

janano
8. júl 2010

@lenka3007 ďakujem veľmi pekne za radu

martinano
8. júl 2010

ahojte
@janano neviem ake rady chces, ja som s norwegianom maximalne spokojna vcera som letela austrianom,ale teda nic moc.ked beries vajicko to sa ti zmesti do batozinoveho priestoru v lietadle, mozes si ju zobrat do lietadla, ja som ju ale nebravala maleho som mavala na rukach kym bol malinkaty v klokanke a ked uz sedel zobrala som si na letisku taky ten vozicek, tam je pre deticky na sedenie, pripadne si tam mozes aj kocik letiskovy poziciat.ja som vajicko odovzdala s batozinou a prislo na batozinovom pase.aj kocik som odovzdavala do nadrozmeriek, nebralavala som si so sebou.vzdy som si zajednala miesto,ak je v lietadle volne miesto nechaju vedla teba jedno volne,ked ides s babatkom

janano
8. júl 2010

@martinano ahoj. Ďakujem za radu, ja som len chcela vedieť, ako je to s tou autosedačkou, bo sa trošku bojím, aby mi ju nerozbili. Lebo Norwegian máva dosť rozbitých kočíkov.

martinano
8. júl 2010

@janano tak ja lietam pravidelne aj s kocik, dokonca som niekedz ani nebalila kocik a nastastie sa nikdz nic nestalo