Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 Ďakujem už som volala s našou pani doktorkou, tak nas tak na dialku ošetrila, mam tu z domu ATB aj sirupy, tak mi nakazala co mu mam davat... Možno keby sme prišli ked bol malinký, tak by to nebolo take hrozne, no on sa narodil v lete v čase najväčších horúčav, k tomu ešte aj predčasne a každý mesiac mával silné zápaly priedušiek, preto už aj jeho organizmus si myslim, že je oslabený. no čo už, nech je už leto, to hadam nebudeme chorý...A malá ako? aj ju budeš dávať do školky?

vodnarka1980
15. apr 2011

Ahojte aj ja žijem v Norsku s manželom a dvoma detičkami syn chodí sem do školy a s dcérkou som ešte na materskej. Bývame v Odene asi 15 km od Strynu tiež tu nemam kamaratky a na prechádzky chodím sama s dcérkou.Manžel je tu už tretím rokom a ja v auguste bude rok planujeme tu byť dlhšie pači sa nám tu .Po materskej si planujem najť neaku prácu tak dufajme mi to víde 😉 .

lija15
15. apr 2011

@lenka3007 tak to je super ze uz mu davas lieky co ti nakazala dr.no malu nedavam do skolky az ked bude mat 3roky :D a ja som v zime pre istotu davala malej ked dovrsila rocik tak mi dr.odporucila imunoglukan sirup aby sme sa ako tak vyhli chorobam 🙂 no a koli tomu ju nedavam teraz do skolky lebo ma rezim alergika a ekzem po telicku o ktory sa treba starat, pravidelne premastovat kremikmi ☹ a to jej nezistili naco ma alergiu az ked budem vediet po dovrseni3 rokov ze nacoo presne ma alergiu,ale dufam ze nebude mat nanic alergiu 🙂 a kolko ma tvoj maly rokov?a pracujes niekde?ako ti ide norcina?

vodnarka1980
15. apr 2011

@ostrovanka Ahoj tak tiež žijem v s manželom a 2 detmi v Norsku v Oldene 15km od Strynu rada pokecám. 😉

lija15
15. apr 2011

@vodnarka1980 my tu planujeme zostat nastalo 🙂 a ako si na tom s norcinou?manzel tu je v maji rok a ja s dcerkou sme tiez prisli v auguste :D ja som tiez na materskej a tu kde byvam od Osla je to zhruba 80km smerom na svedske hranice smerom na Askim :D a tiez tu nemam kamaratky a s malou sa prechadzam sama :D ale som tu spokojna a stastna 😎 si tu spokojna?

janano
15. apr 2011

@lenka3007 Ahoj Lenka. To mi je Jurka úprimne ľúto, dúfam, že už je mu lepšie. Naozaj tento systém zdravotníctva je úplne na ..., tiež sa mi nepáči, že tu nemajú detských lekárov. Prajem vám skoré uzdravenie 🙂

vodnarka1980
15. apr 2011

@lija15 ano som spokojná 🙂 a z norštinou som na to poslapšie ale po materskej sa chystám chodiť na norsky kurz aj kôli tomu aby som si našla lepšie potom prácu som rada že tu s niekim môžem pokecať aspon cez net 😵

janano
15. apr 2011

@lija15 Čo sa týka tehotenstva, moc vyšetrení tu nerobia. Na začiatku tehu ti vezmú krv na rozbor, zistia Rh skupinu, v 18. tt máš nárok na ultrazvuk, jediný počas teh. A to je všetko. Chodíš len na kontroly, tam ťa zvážia, zmerajú bruško, popočúvajú malé a pokecajú, ako sa máš. To ale samozrejme neplatí, keď sa vyskytne nejaký problém, vtedy ti urobia potrebné vyšetrenia. No a keď prenášaš, tu ťa nechajú prenášať 2 týždne, čo podľa mňa nie je moc dobré...ale tak je tu zvykom.
Akurát nedávno tu bola debata, že odborníci odporúčajú presunúť ultrazvuk na 12. tt, kvôli D. syndrómu a iným chorobám, čo sa dajú zachytiť skôr a liečiť, a tiež aj kvôli presnejšiemu určeniu doby tehotenstva. Ale či sa to zmení, to je otázne. Nórsko je vo veľa veciach veľmi konzervatívne...

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 no to chápem, ale ved za chvilku budete mať prírastok do rodinky, tak aj tak budeš domka. Jaj s tými "alergiami" som si to aj ja prešla s malým, ten mal na tvaričke taký ošklivý ekzém, ono sa mu to vyhodilo vždy, ked sa oprel o niečo, čo nebolo oprane v jeho prášku, napríklad ked si ho mamina zobrala aleo o gauč, chodili sme po všeliakých kožných, kupovali nehorázne drahe krémiky a nič nam nazabralo, po desiatich mesiacoch mi kamarátka odporučila dalsiu doktorku a ta ti mu predpisala krém za poondiatych 20 korún a behom 2 dní mal krásnu tváričku...Moj malý bude mať v lete už 6, od augusta nastupuje tunak do školy, teraz chodi do školky, sice len od konca februara, ale už vie par slovičok... Ja som jak taro, učím sa sama doma, ale nejako sa mi to zafixovať do tej hlavy nedá, lebo potom ked niekam idem tak brblem anglicky alebo polsky, keby som bola už v práci, verím tomu že by mi to islo rýchlo. Nepracujem ešte lebo sme dlho čakali na školku, najprv nam malý chodil len 2 dni do týždna, lebo nebolo miesto a teraz asi tri týždne už chodi normalne každý den, tak si hladam nejake miesto...a ty chodis na kurz, alebo tiež sama sa učíš?
@vodnarka1980 ahoj vitaj, ako dlho si v NO ? my od juna 2010...idem pozreť na mapu kde to si, lebo ešte tu toho moc nepoznám, maximalne rogaland 🙂

lenka3007
15. apr 2011

@janano ďakujem, no zostáva nam len dufať, že tie naše deti sa tu otužia ako tie norske...

vodnarka1980
15. apr 2011

@lenka3007 ja s detičkami som tu od augusta 2010 🙂 a manžel je tu už 3 rok

lenka3007
15. apr 2011

@vodnarka1980 a Lukáško ti chodí tu aj do školy? ako mu to ide? páči sa mu? pýtam sa lebo moj malý nastupuje tento rok do prvej triedy, tak som z toho vyklepana trošku... 🙂

lija15
15. apr 2011

@vodnarka1980 no s tou norcinou ja tiez akurat nejake zaklady viem,
@janano no uz som nato prisla lebo uz mi dosiel papier z porodnice na ultrazvuk kedy mam dojst,a stym prenasanim to je asi tak vsade mimo SVK ze 14dni je este podla vsetkych norma,len dufam ze sa mi to nestane a drobec sa vypyta skor :D,len ja som dost neskoro isla na prvy odber krvi lebo manzelovi to nie vzdy vyslo v praci,alebo nas dr.preobjednala a to u manzel musel vziat melding 😉 😉 a aj koli tomu ze ja po norsky bohvieako neviem ale snazim sa ju ucit doma sama prekladom knizky a pozeram norsku tv a pocuvam ja radio ale nastastie som zakladny kurz absolvovala este pred odchodom do Norge, 😎 😎 😎
@lenka3007 no ani ja tu norcinu neviem velmo natlacit do hlavy neda sa to aj sa snazim.
A co sa tyka ekzemu tak na SVK ho mala strasne zhorseny ked som bola s malou v januari na sVK tak sa mi na celmo telicku vyhadzala ze ani kremiky co mala od slov.lekarov nezaberali a uz aj ona sa strasne skrabkala a bola nervozna a uplakana,tak sme isli tu ku koznemu a dal jej hned kremiky a musim zaklopat 3xna drevo ze po 2dnoch ako som ju natierala tymi novymi kremikmi tak to vsetko odislo a doteraz sa je nove neobjavili comu som rada uz len ma take jazvicky teda pupaciky na stehienkach ktore si stale skrabka,ale zo SVK mi poslala svokrusa Imunoglukam krem na rychla zahojenie tych pupacikov lebo ona si ich skrabka pri prebalovani az do krvicky 😒

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 jááj moje male, si viem predstaviť, ale určite jej to prejde, moj malý bol jak skúšobný králik farmaceutického priemyslu, tolko kremov čo mal na sebe, to nemá ani nejaká herečka 😀

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 malinké zlaté, hadam jej to prejde čím skor...
Vypol sa mi book ked som odpisovala tak neviem či mi to sem pridalo... 😀 😀 😀

lija15
15. apr 2011

@lenka3007 ńo tak to aj my dufame lebo v rodine nema nikto ekzem a este nikto nie je alergik co ma dost udivuje,kedze ona je 😒 ale tu jej ta klima a prostredie robia dobre comu som rada 😀 😀 a ty kde byvas?ako sa ma maly?

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 my byvame blizko Stavanger, asik 35 klometrov od neho. Maly v pohode, az na to ze je chorunky, ale energie ma tolko, ako by mu nic nebolo 😀

lija15
15. apr 2011

@lenka3007 tak to je dobre ked ma tolko energie ze s tym statocne bojuje a neda sa len tak zlomit 😀 😀 😀 tak to je daleko od Osla :(

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 no neviem ako pre koho je to dobre, už začina vymýšlať, neposedí ani chvilu, išiel by sa už korčulovať, ale nechcem ho pustiť tak mi tu trucuje...No my sme ďaleko, vyše 500 km

lija15
15. apr 2011

@lenka3007 no chudatko ale musite vydrzat ved mozno za 2-3 dni sa mu so zlepsi drzim palceky a zelam skore uzdravenie 😉 a co tvoja polovicka kde pracuje?

lenka3007
15. apr 2011

@lija15 moj pracuje v stavebnej firme... a tvoj?

lija15
15. apr 2011

@lenka3007 no moj je sofer autobusu v medzimestskej linke takze obcas si s nim zajazdime linky Oslo -Lillestrom :D

lija15
16. apr 2011

ahojte kocky chcem sa vás spytat ci nepoznate nejake norske web stranky kde maju detsky sortiment a aj kociky ja poznam len tu babyshop.no a ci sa da tu kupit kocik zn.Jané,lebo mam aj autosedacku a chcela by som uz rovno aj ten kocik kupit 😎 mam sportiacik ale do toho vanicku ani neviem kupit 😢 dakujem za rady prajem Vam pekny den

lenka3007
16. apr 2011

@lija15 a neskúšala si pozrieť na finn.no? skus zadať do goooglu nazov kočika (jané.no) možno ti to niečo vyhodí 🙂

lija15
16. apr 2011

@lenka3007 dakujem ale ani ma nenapadol ten finn.no

lenka3007
16. apr 2011

@lija15 🙂 🙂 🙂 skús, sú tam sice väčšinou použité veci, ale zas tu mám pocit, že tie kočíky veľmi nevyužívajú...

martinano
16. apr 2011

Ahojte
@lija15 zo Jane kocikmi v norsku trosku problem, na fine najdes,ale skorp ouzite a na tie pouzite davaj pozor, oni v no velmi vyuzivaju kociky a baby sa o ne vobec nestaraju niektore su totalne v dezolatnom stave

lenka3007
16. apr 2011

@martinano a ja som myslela, že tu kočíky ani nepoužívaju 🙂 asi za to, že som nevidela moc mamičiek tunak s kočíkom 🙂 🙂 🙂 ale dobre vedieť do budúcna 🙂

martinano
16. apr 2011

@lenka3007 tak neviem ako u vas,ale v Oslo vozia aj 5rocne deti, ja sa teda vobec necudujem,kedze niekedy tie deti vodia aj cez pol mesta do skolky.vela vyuzivaju aj dvojickove kociky pre rozne stare detia teda fakt niekedy kociky v hroznom stave

lenka3007
16. apr 2011

@martinano hmmm, tak tu nie, tu vidávam tie somarinky čo zapneš za bicykel a v tom sedi dieťa.. ale zas oslo je trochu väčejšejšie ako tu kde sme my...aj ja ked som išla napr do Bratislavy na nákupy som brala malemu buginu ked mal 4 roky, lebo by mi po 1 hodine odpadol od unavy... 😀