Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

sonka73
4. aug 2011

@humba
Žiaden stres🙂) suseda🙂)))Ved ani naše mamky neboli na sono a kukni aké sme šikovne, zdravé a pekné🙂

sisa00
5. aug 2011

Ahojte ktore ste už rodili ako vam odišla ta hlienova zatka ? mne sa už 2x stalo že som rano mala po stolici taky bielo-žlty hlien teraz ho bolo už o niečo viac . Mala sa mi prestala mrviť od včera obeda vobec nekope sem tam sa ozve ale len minimalne ked si dam ruku na brucho trošku pobucha a zase nič ☹ aj sme boli na pasoch v nemocnici srdiečko jej bucha ale kopance žiadne . Trošku sa bojim lebo doteraz bola až moc živa a odvčera sa len vytlača na pravej strane . Doktor vravel že je o 16 % menšia ako je priemer ale že to nevadi 😕 Už by som bola rada keby išla von lebo takto neviem čo snou je .
@martinano Ahoj ty si porodna asistentka nevedela by si mi poradiť ?

martinano
5. aug 2011

@sisa00 to este nie je hlienova zatka, ta ma primes krv,ale treba sledovat tie pohyby, mala sa uz chysta von

lija15
5. aug 2011

AJojky babulky ako si tehulkujete? 😀
@beruska uz ste rodinka?? 😀 😀 dufam ze vsetko dopadlo dobre a ze ste obe v poridaku 😉

humba
5. aug 2011

@sonka73 ty betarka 🙂 jasne ja som v poho.....len teda cakam, ze kedy ako zacne to najkrajsie obdobie tehotenstva, lebo teda zatial mam opacny pocit, bleee....ziadna energia, nic mi nechuti jest, a napinanie fuj....a ze oznamuj dakomu uzasnu novinku 😒

lija15
5. aug 2011

@humba no len vydrz a prejde 😉

zuzanka7117
5. aug 2011

@humba mne sa zda, ze posledne dni mi je mierne lepsie.....ako je to take striedavo oblacno, ale uz mi nie je blbo vkuse taku dlhu dobu......dnes ma hrozne bolela hlava, asi z toho uzasneho dnesneho pocasia......presne ked sa na Slovensku zlepsi, tak tu sa pokazi a naopak......🙂

kukulienka_
5. aug 2011

Caute baby, som tu na teme nova, teraz som vas objavila. Byvame v Bergene, mam syna, kt. som rodila v Norsku a neviem si to vynachvalit, dufam, ze aj druhe sa nam tu podari🙂 nie ste tu niektora z Bergenu?

lija15
5. aug 2011

@kukulienka_ panaciku takze si tu bola spokojna s porodom???no mna tu caka v septembri porod 😉 no ja z Bergenu nepochadzam akurat sa tesne pred terminom porodu stahujeme az do Tromsa 😉

kukulienka_
5. aug 2011

baby, neviem ci sa to tu spominalo, ale tie, co mate dieta vo veku 1-3 roky a nechodi do skolky a je tu viac ako 12 mesiacov, tak si poziadajte od NAVu o Cash benefit (Kontantstøtte), viac tu: http://www.nav.no/Familie/Kontantstøtte
Automaticky (bez ziadosti) by ste mali dostavat child benefit http://www.nav.no/Familie/Barnetrygd
pre zeny, co tu nepracuju, ale cakaju dieta: maju narok na prispevok v materstve: http://www.nav.no/Familie/Svangerskap%2C+fødsel...

kukulienka_
5. aug 2011

@helca222 precitaj si moj predosly prispevok. co sa tyka porodu, tak ako tehotna by si mala mat zdravotnu starostlivost zadarmo.

kukulienka_
5. aug 2011

@lija15 ano, velmi. Ale ide aj o to, co od toho ocakavas. Mne sa velmi paci, ze tu nie je zbytocne premedikalizovany, t.j. doktora volaju az v pripade komplikacii, inak rodis s jordmor. A maju tu k tebe velmi osobny a citlivy pristup, porod neberu ako nebezpecnu medicinsku udalost, ale ako prirodzeny proces a krasny rodinny okamih. Velmi sa mi pacilo, ze som mala cely cas sukromie, mohol byt so mnou hocikto blizky a nikto mi nediktoval co a ako mam robit. Ale ako vravim, niekt. zeny preferuju mat pri vsetkom lekara, tak tie sa mozu citit trochu neisto. Takisto, tu porody velm neradi urychluju, co ja velmi ocenujem (napriek tomu, ze som mala dlhy porod), ale viem si predstavit, ze niektore zeny by to ofrflali, ze co im uz nepichnu ten oxytocin, ze to uz chcu mat za sebou. Odporuvam inak absolvovat predporodnu pripravu, tam sa dozvies vela o tom, ako to v Norskych porodniciach chodi (dost odlisne od slovenskych), tak budes na to pripravena

lija15
5. aug 2011

@kukulienka_ no tak ja tiez nemam rada ked lekar zasahuje do porodu 😉 dcerku som rodila na SVK v B.Stiavnici a tam preferuju taku prirodzenejsiu formu teda bez liekov 😉 sice som mala porod koli zdravotnym tazkostiam vyvolavany ale ten oxytocin mi pichli len na konci aby sa aj placenta dostala vonku..ale urcite by tento porod tu v Norsku vyhovoval ze je na prirodzenej forme neunahluju tu nic takze ja nemam strach ze bude dlhy hlavne nech je bez komplikacii a aby som bola pocas celeho porodu v pohode bez stresov....no aj by sme chceli aspon s manzelom jednu absolvovat ale problem je vtom ze ja by som z tej pripravy asi nic nemala kedze neviem ani slovko skoro po norsky a manzel vie po norsky ale velmi rychlo ked nori rozpravaju tak im nerozumie ale aspon jednu by som rada zabsolvovala 😉
mam k tebe otazocku ja mam na SVK stale pracovnu zmluvu teda tu som na materskej ale poberam ju zo svk ale neviem ci tu existuje take tlacivo E115 lebo to tlacivo potrebujem odoslat svojmu zamestnavatelovi ze pokracujem na materskej dovolenke....

kukulienka_
5. aug 2011

@lija15 existuju aj pripravy po anglicky, my sme boli na takej. Ale neviem, ci aj v Tromso, predsalen Bergen je vacsie mesto

kukulienka_
5. aug 2011

@lija15 to ti neviem povedat. Ale mne sa osvedcilo napisat priamo na NAV (na ich vseobecny kontaktny mail pre tvoj obvod, najdes tu: http://www.nav.no/Om+NAV/Kontakt+oss), ja som mala konkretne poziadavku, aby mi vydali potvrdenie, ze som tu nedostala ziaden jednorazovy prispevok pri narodeni dietata (aby mi ho mohli vyplatit na Slovensku) a oni mi ho fakt poslali postou, aj ked to podla mna bola pre nich dost divna poziadavka🙂. Takze myslim, ze aj tebe vedia vydat nejake potvrdenie o tom, ze pokracujes na materskej, ale netusim, ci maju presne tlacivo E115, lebo tuto situaciu som neriesila.

kukulienka_
5. aug 2011

@lija15 inak, neviem, ako si na tom s kojenim, ale toto bol v Bergenskej porodnici kamen urazu. Vsetky jordmor boli sice velmi mile a ustretove a snazili sa mi s kojenim pomahat ako vedeli, ale musim povedat, ze vela o tom nevedeli... mala som na zaciatku velke problemy a jedine, co vedeli, je opakovat "skusajte dalej"... takze toto by som si poriesila vopred. Ale tak ty si druhorodicka, tak asi je to ine;) Nakoniec som to konzultovala cez telefon zo slovenskou laktacnou poradkynou a jeden telefonat tak vylepsil nasu situaciu, ze nechapem, preco som jej nezavolala este v nemocnici;)

lija15
5. aug 2011

@kukulienka_ no dakujem za radu napisem im tam a uvidim co bude 😉 no tak s kojenim by som nemala mat problem....viem co a ako 😉 no aspon ze si mala cislo na poradnkynu ze ti hned vedela poradit a problem sa tym padom poriesil....no tu pripravu by sme este absolvovali tu v nemocnici pri Osle lebo tu este byvame a az v Tromse by som mala rodit ak to ovsem na mna nepride pocas stahovky 😀 ale cakame este na papier z porodnice z Tromsa ze o mne vedia 😉 a kolko ma tvoja dcerka??alebo syncek??

janano
6. aug 2011

aj v Nórsku nájdete laktačné poradkyne, na www.ammehjelpen.no , sú v rôznych mestách, dá sa s nimi aj telefonicky aj v angličtine...

kukulienka_
6. aug 2011

@lija15 Syncek, ma 1 rok
@janano ano, viem, ale povedali mi, ze velmi neradi chodia osobne k mamickam...tak ak sa mam radit telefonicky, tak radsej v slovencine🙂 Ale inak, nakoniec som jednu laktacnu v Bergene uprosila, nech pride osobne, ale ako na potvoru, ked prisla, maly sa ukazkovo prisal a papal....

janano
6. aug 2011

@kukulienka_ jasné, po slovensky je lepšie.

Ináč, super stránka je aj www.dojcenie.wordpress.com Je to stránka vytvorená laktačnou poradkyňou, je tam veľa popísané a vysvetlené, nie len o dojčení, ale aj o spánku, príkrmoch, novorodeneckej žltačke, atď. Naozaj pekne písané, človek sa tam veľa dozvie... A radi poradia, vyplníš dotazník, spoja sa aj cez Skype, keď je treba.

humba
6. aug 2011

caute baby, no co myslite budeme mat este leto? ci uz sme sa s nim rozlucili?

kukulienka_
6. aug 2011

@janano no, ten problem s kojenim som mala pred rokom 😀 nastastie, nakoniec sme sa rozkojili a pekne kojim synceka aj teraz🙂 ale inak diky

renatedj
6. aug 2011

Cafte slovenske maminy a buduce maminy,
tehotenske testy ukazali, ze sa nam s manzelom zadarilo a teraz zistujem a riesim, co dalej. Moja fastlege mala dovolenku, takze sa tam idem ukazat az tento tyzden, to uz som podla nasich odhadova niekde asi v polovici druheho mesiaca. Neviem, co nasleduje dalej. Budem musiet hned navstivit aj gynekologa? Budem si ho musiet najst sama, abo mi doktorka niekoho odporuci? Pocula som, ze sukromnici su vraj velmi drahi, ale ja zijem v Osle a tusom nasla na nete jedine kliniku na Smestade a mam podozrenie, ze su sukromni. Kdesi som pocula, ze v Osle je vraj aj cesky abo slovensky gynekolog. Neviete o nom niekto? Musim priznat, ze ma skutocne zaraza, aky je tu maly zaujem o tehotenstvo zo strany doktorov, teraz mam na mysli tie rozne testy na dedicne choroby, ultrazvuky a podobne.... premyslam, ze si zacnem platit poistenie na SR a prilezitostne tam zbehnem a podstupim nejake tie testy. Jedna zanama mi vravela, ze tu je velmi tazke zostat v tehotenstve doma, vraj lekar vypisuje marodku len vo vaznych pripadoch ako je napr. cukrovka. Robim upratovacku a je to fakt dost narocne, teda pocitovala som to aj doteraz, ale v tomto stave som uplne paf po vyslapani 5 poschodi a neviem si predstavit, ze zvladnem robit cely den.
Takze zatial takto.... za info vam velmi dakujem vopred a rada sa zoznamim aj osobne s nejakou zacinajucou tehulkou :D

zuzanka7117
6. aug 2011

@renatedj ahoj......a vitaj.....ja byvam tiez v Oslo, ked chces, mozme sa stretnut.....ja chodim na gynekologiu na Majorstuen ku Merete Blakstad.....u nej v tehotenstve platim zakazdym len 51 NOK a naposledy som platila 101 NOK mozno koli tomu ze mi dala fotku....ale co viem starostlivost v tehotenstve je bezplatna. Pokial je ale vsetko v poriadku ku gynekologovi sa asi normalne ani nechodi len ku fastlegemu a k jordmor, ona ta potom posle na ultrazvuk, len neviem kedy. Ja som mala v minulosti problemy, preto chodim aj na gyndu. Skus u fastlegeho povedat, ze mas nejaky problem, bolesti alebo nieco a posle ta. Testy na vyvojove vady sa tu nerobia, ja to uz mam dohodnute na SK. Ja som doma, najprv som zacala s marodkou, vypisal ma uplne bez problemov, tiez mam narocnu parcu a teraz som si zaziadala o svangerskapspenger a cakam na odpoved. To je pre zdravu zenu, ktora ma pracu, co by mohla plodu ublizit a nemoze ju dalej vykonavat. To ti muswi potvrdit lekat a zamestnavatel, ze nema pre teba inu pracu. Vyskusaj.....A kde byvas? Ja som teraz z prace doma, byvam na Alnabru, kludne sa niekedy mozme stretnut ak chces..... 🙂

kukulienka_
6. aug 2011

@renatedj chapem, ze sa ti zda pristup Norov k tehotenstvu nejaky salamovy... aj mne sa taky spociatku zdal. Dokonca som vyuzila prilezitost, ze sme sli navstivit Slovensko a dala som si v 14 tt spravit ultrazvuk, aby som bola spokojna, ze babatko je ok. Tu robia len jeden, okolo 20 tyzdna, morfologicky, tj. skontroluju vsetky hlavne organy, ci su v poriadku a pomeraju babatko, urcia presnejsi termin porodu.
Ale ako som si pocas tehotenstva citala o vsetkych tych testoch viac, pochopila som, ze pristup Norov je lepsi ako pristup na Slovensku. Pokusim sa zhrnut aspon niektore veci:

Na Slovensku ides ku gynekologovi hned, ako vies ze si tehotna, tu ta "nechcu vidiet" skor, ako v 12. tyzdni. Mozes si povedat, ze kaslu na teba a tvoje babo, ale pravda je taka, ze do 12. tyzdna sa naozaj takmer nic neda robit / zachranovat. Ak dojde k potratu, tak zvycajne preto, ze babatko malo vadu nezlucitelnu zo zivotom. To proste nezmenis.

Na Slovensku ti robia glukozovy test na cukrovku. Pritom zvysene hladiny cukru sa daju celkom jednoducho zistit aj z mocu, a tu ti pri kazdej kontrole kontroluju moc, takze ak by mali podozrenie na cukrovku, test ti spravia.

Na Slovensku robia AFP test. Ten vsak hovori iba o zvysenej PRAVDEPODOBNOSTI, ze plod moze byt poskodeny. Castokrat to zbytocne vystresuje mamicky, len co maju trochu zvysene hodnoty... moja svagrina tak prezila tyzdne v strese a placi, lebo jej vysli zvysene hodnoty, ale nakoniec bolo vsetko v poriadku. Nemyslim, ze to pridalo jej babatku na pohode... Ak si chces byt ista, ci je dieta poskodene, musis absolvovat amniocentezu - odobratie plodovej vody. Pri nej je vsak az 1% pravdepodobnost potratu. Teda 1 zo 100 mamiciek potrati celkom zdrave babatko len preto, ze chcela zistit, ci nie je nahodou poskodene.

Na Slovensku robia pri kazdej navsteve vaginalne vysetrenia. V Norsku ti urobia na zaciatku ster a potom ta vobec vaginalne nevysetruju (ibaze by si si o to sama poziadala). Vag. vys. sa robi kvoli tomu, aby sa zistil stav krcka maternice. Ak zistia, ze je zmaknuty, resp.skrateny, otvoreny prilis skoro, vyvodia z toho, ze hrozi predcasny porod, naordinuju mamicke cely den lezat. ALE: studie zistili, ze krcek maternice sa pocas tehotenstva vyvija, niekedy je makksi, inokedy tvrdsi, podla toho, ako (niekedy skokovito) rastie babo a s nim aj maternica. Stav krcka nevypoveda nic o tom, kedy zacnes rodit. Mam znamu, co mala krcek zmaknuty okolo 30 tt, ak by to zistila lekarka, tak by kamoska musela az do konca tehotenstva lezat (mala aj starsieho syna). Ale kedze sa nedala vag. vysetrit (iba sa samovysetrila), nikto ju nestresoval. A porodila pekne v termine.

No a nakoniec pocet ultrazvukov: nie je to sice zatial dokazane, ale existuju indicie, ze ultrazvuk nie je babatku najprijemnejsi.. tak preco ho trapit, ak veselo kopka a rastie, srdiecko mu bije dobre a vsetky ostatne ukazovatele su ok. Na druhej strane, ak nastane problem, nemaju problem urobit tolko ultrazvukov, kolko treba (viem z vlastnej skusenosti).

Jordmor su inak velmi mile zienky a maju na teba pri kontrole dostatok casu, takze okrem kontroly mocu, tlaku, vahy, popocuvania srdiecka plodu a jeho odmerania, im ostane este kopa casu, aby si s tebou pokecali o tom, ako prezivas tehotenstvo, co ta trapi, ci nemas nejake otazky a tak..

martinano
6. aug 2011

@kukulienka_ co pises o AFe s tzm moc nesuhlasim, so skusenosti,ale prosim aj to je nazor
@renatedj klud nic sa nedeje napisem, len som dnes nemala cas

renatedj
7. aug 2011

@zuzanka7117 dakujem za info Zuzy.... teraz mam trocha stres v praci, bo sa nam tam nieco meni, ale urcite sa ti v najblizsej dobe ozvem a mozme sa stretnut.... ja cez alnabru prechadzam kazdy den do prace, robim v Lillestrome, ale domov radsej chodim cez Grorud, nemam rada zapchy na dialnici a na ringu..... inak byvam na Roe, ale mame dost maly byt, takze sa budeme asi stahovat na jesen niekam blizsie k Lillestremu - vychod osla

terrs
7. aug 2011

Baby koľko vám trvalo naučiť sa nórsky?

renatedj
7. aug 2011

@kukulienka_
@martinano dakujem dievcence, za info, som zacinajuca tehulka a kym to nebudem mat potvrdene doktorom, tak to este v okoli nevykrikujem.... asi som dost v panike, bo neviem, co ma caka, infa na nete je vela, ale vsetky je tak individualne, ze sa neda len na malo co spolahnut...... ja sa skor bojim, aby nebolo tehotenstvo nahodou mimomaternicove alebo nieco podobne, nerada by som to pokaslala a mala dozivotne problemy...... navyse moja norstina ja dost uboha, takze ak by ste nahodou poznali niekto slovensky alebo cesky hovoriacu jordmor, tak privitam kontakt

humba
7. aug 2011

@renatedj
@zuzanka7117 no super kocky, to sa ku Vam pridam a dotrepem sa niekdy do Osla a pokecame 🙂