Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lenka3007
29. apr 2010

gustinovi, tak asi to tak bude... drahy povedal nech to nechám naňho... tak ale dakujem vám baby za rady... musim ešte porobit nejake zmluvy, tak zatím papa

gustinovi
29. apr 2010

holky já taky zvažuji jestli druhé porodit v Norsku, mám totiž z toho taky obavy. Mimčo by jsem chtěla už teď, ale nechci být těhotná sama, jako bez manžela, protože tady v ČR jsem naprosto sama jen s kamarádkama, rodina totálně selhala. A nevím nevím jak by jsem to dávala kdyby jsem jako v prvním těhu spala 20hod denně, vím že každé těhu je jiné, ale kdyby jsem tu únavu zase měla tak nevím co a jak s malou, tak raději se do toho pustit až jak budem pořád s manželem a pracovat v Norsku bude přibližně až do konce příštího roku, takže se to odkládá a na druhou stranu řeším jak nastoupím do práce za rok jak to bude, když malá bude chodit do jeslí a já budu mít třeba odpolední, jak to skloubit. No jak manžel přijede tak o tom budem muset pokecat a naplánovat si co a jak.

martinano
30. apr 2010

ahojte
borci ja som priamo v oslo, mozme sa aj stretnut,ked budes chciet budem rada
ostrovanka pojdem ti poslat mail, akosi som nestihala
gustinovi pekne si to napisala s tym druhym ono je to komplikovane,ked ty si doma a manzel v norsku.u nas boli tiez plany,ze sa uz vrati na sk, no neudialo sa a zostali sme tu uz aj my a nechystame sa momentlane vratit, mozno az,ked pojde maly do skoly a radi by sme mali aj druhe, tak uvidime.ale rodili by sme tu,lebo si neviem predstavit ist na slovenko a byt sama s dvomi detmi bola som s malym sama 2mesiace a cele tehotenstvo, no zvladli sme na jednotku,ale smutno by bolo priserne

ostrovanka
30. apr 2010

boci, rodila som v ulsteinviku, a kdesi tu aj najdes popis porodu 🙂

borci
30. apr 2010

ostrovanka som asi slabo citala, ked som si to nevsimla- musim pohladat. 🙂

martinano tak preco nevyskusat rodit tu? 🙂 ja som si to najprv nevedela predstavit, ale teraz vidim ten pristup zdravotnikov a je to uplne nieco ine ako u nas. sice je tu menej kontrol a usg, ale myslim, ze keby nieco nebolo v poriadku tak to vtedy riesia.
a ak je to s porodom tak, ako vsade citam, ze ty si ten, podla koho porod prebieha, a ze pritomnost partnera je dokonca vitana, tak prestavam mat nejake pochybnosti alebo stres.

slnecnica11
30. apr 2010

caute kocky,tak mi uz mame pomaly prichystane veci,dnes nam dorazila cest.postielka(manzel nezohnal) a mna uz chyta cestovna horucka.To uz co je,ked sa zobudim skorej ako maly,ze 5.20 🙂 .
Co sa tyka toho byt sama s babatkom,tak to je hruza.Maly mal mesiac ked muz OPAT odchadzal na 2mes.,pomahala mi sice mama,ale psychicky som bola K.O.Nevyspata,nervozna....bolo mi stale do placu...Sice teraz je nam tiez smutno,ale predsa je Danielko uz vacsi,tak je to podstatne lepsie.Tak drzte palce,ozvem sa

slnecnica11
30. apr 2010

boze,pisem mi s makkym i,no hovorim,uz som nervozna 🙂

martinano
30. apr 2010

borci ja som porodna asistentka,takze viem co ma caka aj tu, len chcem naskor zacat pracovat, omrknut si teren poznat porodne asistentky aby som si vedela vybrat a mam aj zdravotne problemy, takze aj dobry gynekolog, ktory sa nebude k mojmu ochoreniu staviat lahostajne, no v norsku na to trosku iny pohlad ako na slovenku sama hovoris,ze nie je tolko kontrol, takze si davam cas a uvudime
slnecnica tak to,ze mas cestovnu horucku ti verim pozname,ako to,ze ste nezohnali postielku?ved tu su do konca aj lacnejsie.
ja viem dobre co je to sama byt s malym a nemal kto pomoct,ale aj keby mal, uz by som si to nezopakovala, aj to dieta potrebuje dvoch rodicov nie jedneho len mamu, ked je moznost aby bola rodina spolu ma byt.

misha82
30. apr 2010

Ahoj holky,

od února tohoto roku žijeme v Bodo, takže za polárním kruhem. Původně jsme tady měli zůstat jen do začátku června, ale vypadá to, že tady manžel bude muset podepsat smlouvu ještě na dva roky. Máme doma SOfinku, které je rok a půl a už jsme se pomalu chtěli snažit o druhé miminko, ale teď vyvstalo dilema, jak to teda vyřešíme, kde bych rodila, zda v CR nebo v Norsku, kde je lepší péče v těhotenství, lepší přístup u porodu atd. Jsem z toho docela špatná, už Sofi se narodila v Německu a já jsem trpěla tím, že si porod neužiju ve svém rodném jazyce v určité pohodě a domácím prostředí. Co byste mi poradily vy, které máte s porodem v Norsku nějakou zkušenost? Budu moc ráda za jakoukoli informaci. Moc děkuji.

ostrovanka
30. apr 2010

Boci, Misha: ja som rodila v norsku, podrobny popis 🙂 najdete v tejto teme na 3. strane 🙂
Boci, co sa tehu tyka, tak bola som dost na prasky z tunajsich tehotenskych kontrol aj z toho, ako malo testov robia, sono len jedno, pokial je vsetko v poriadku. Snazila som sa ale vyboxovat si tolko testov, ako sa dalo, obcas som trosku prehanala u lekara (ked som ich chcela na zaciatku donutit, aby ma poslali na sono) a tak.... O to horsie to bolo pre mna, ze som len par mesiacov pred tym potratila v 9t. Ale prezila som to..... na stastie miminko bolo v poriadku.
Co sa tyka porodu, stazovat sa nemozem, myslim, ze to bola lepsia skusenost, ako by som mala na Slovensku.
V kazdom pripade som sa bala prenasania, lebo v podstate tu od 18t maleho na sone nevideli, a kontrolu so sonom spravia najskor v 10. den prenasania. A nie raz sa stalo, ze mimco uz malo malo plodovky, alebo ine komplikacie s tym suvisiace.....
takze tak

misha82
30. apr 2010

Ostrovanka, moc díky. Přečetla jsem si tvůj příběh a působil na mě moc pozitivně 🙂 Ty mluvíš norsky nebo ses dorozumívala anglicky? Já to pořeším asi tak, že začnu chodit na gyndu tady v Norsku a když budu v ČR, zajdu si i k mému doktorovi, aby mi udělal vyšetření, která se tady neprovádějí, no a porodím asi v Norsku, ať jsem (jak tady mnohé z vás píšou) s manželem. Co mi připadá úplně perfektní, jsou místní školky, do kterých chodí děti už od jednoho roku. Myslím, že to hojně využijem, protože si nejsme jistá, jak bez pomoci kamarádek a rodiny zvládnu zároveň mimi a dvou a půl letého raráška 😝

ostrovanka
30. apr 2010

Miska, trosku som sa pousmiala nad "začnu chodit na gyndu tady v Norsku". V Norsku sa na gyndu nechodi, tu take nic nepoznaju. Zacnes najprv so svojim rodinnym lekarom, porobia ti uplne zakladne vysetrenia krvi a potom budes chodit k porodnej asistentke 🙂. Ta ti bude meriat dlzku maternice, vazit Ta, merat tlak a krv. Zo spodu Ta tu ani zrejme nepozru.... Na "gyndu" pojdes do nemocnice, to je jedine miesto, kde je gynekolog, ked Ta poslu na sono v 18t. (teda za predpokladu, ze nebudes mat ziadne problemy).

misha82
1. máj 2010

osotrovanka, fakt??? 😅 Dekuji za info! Myslela jsem, ze to chodi vsude stejne 😀 To znamena, ze bude lepsi, kdyz budu chodit ke svemu lekari jen v CR a v Norsku zajdu jen v pripade, ze by se neco delo... No to je parada 🙄

ostrovanka
1. máj 2010

No ak chces tu rodit, tak tu absolvuj vsetky prehliadky, co treba. V tehotenstve neplatis za nic.
V cechach tiez mozes chodit, ked tam prave budes.

misha82
1. máj 2010

Asi radeji budu rodit v CR. Tady je to pro me o to tezsi, ze v zime je tu porad tma a ted na jare a v lete zas porad svetlo 😒 Zkusime si to naplanovat tak, aby s nami mohl byt pri porodu a po nem i tatka, tzn. v dobe jeho mesicniho volna... Snad to klapne a nebudou potize s otehotnenim, protoze jinak uz to nechavam osudu 😀

borci
1. máj 2010

No tak nad tou "gyndou" som sa aj ja pousmiala. Je to zvlastne, ze? Ved kolko moze mat zena problemov pred porodom, moze sa predcasne otvarat alebo hocico a tu to neriesia.
Ja som bola v 21tt u mojej gynekologičky na svk a ta ma vysetrila aj gynekologicky, Takze som bola aspon trochu spokojnejsia.

ostrovanka
1. máj 2010

miska, pozri, samotny porod.... to nevidim ako problem... ja by som aj druhy raz radsej rodila tu.
A tie testy, daj si spravit doma, co sa bude dat. Horsie je, ze vsetky testy sa robia v konkretny tyzden tehotenstva.
A skus sa donutit aj svojho lekara v norsku, aby ti porobil aj testy, co bezne nerobia. Ono staci nasimulovat nejaky problem a oni ten test spravia 🙂

misha82
1. máj 2010

Ostrovanka, diky moc. Jeste mam par mesicu cas si to poradne rozmyslet a rozhodnout se... Vis, ja myslela, ze aspon jeden porod si zaziju v CR. Navic muj gynekolog je tchan meho bratra, takze bych mela tu nejlepsi peci... No uvidim. Kazdopadne moc ti dekuji za informace a rady... 🙂

slnecnica11
3. máj 2010

caute kocky,tak uz sme v Norsku.Cesta bola dobra,uplne bez problemov,Danielko si v lietadle aj pospal.Do Rakkestadu sme dorazili okolo 16-tej,tak sme mali do vecera cas sa zoznamit s prostredim.Dokonca nas privitalo slniecko a prijemnych 12st.Manzel je v praci,tak sme absolvovali prvu prechadzku po meste a nakup v Reme.Maly si vyspava jak kral,hned mi vonku zaspal,aj dnes je krasne.Tak idem nieco navarit,z toho sa najviac tesi manzel,teple vecere 🙂

lenka3007
3. máj 2010

ahoj moja, to som rada že ste tak dobre zvládli let... no aj tu na SK je dnes nejak chladno... a danielko sa vobec nebál? to je ozaj statočný chlapček...

martinano
4. máj 2010

ahojte
slnecnica tak to super,ze ste to takto krasne zvladli
baby tak ja som ani nevedela mame jednu znamu tehu je v nejako 4mes.a chodi aj gynekologovii, nejakym zazrakom si to vybojovala,ze chodi aj porodnej asistentke aj na gynekologiu.dokonca sa por.asistentky pytala na odber pupocnikovej krvi, povedala jej,ze nevie co to je, tak sa pytala lekara on jej povedal,ze to nerobia,ale ze to zisti.na koniec zistil,ze jej ho urobia,ked ho chce samozrejme si to zaplati, tak ako aj na slovensku.takze si myslim,ze sa tehu v norsku netreba bat.
baby snezi aj u vas?tu je hroza pocasie

gustinovi
4. máj 2010

tyk my už máme manžela na cestě domů, za hodinku a půl už tu bude, jede vlakem z Prahy, jinak taky říkal že dneska v Norsku chumelilo, říkal že to počasí tam je hooodně proměnlivé, včera se na balkoně opaloval a dneska sníh. Už se ho nemůžem dočkat, už mám udělané jednohubky, obložené talíře a vínko už se taky chladí.

slnecnica11
6. máj 2010

Ahojte!Tak to nam v utorok teda pekne snezilo,to bolo prekvapenie,rano take krasne chumace padali.Ale teda vcera a dnes je uz krasne.My si pomaly zvykame,spoznavame to tu.Maly je super,vobec nepocitujem nejaku zmenu,zeby mi plakal,len dva dni mu trvalo kym si zvykol spinkat v novej postielke.Vcera som uz pokukula po obchodikoch a kupila som Danymu triko na leto,klasika,cervene s norskou vlajkou,moze si v lete na dovolenke v nom behat.Inak je mi tu aj dost dlho kym pride muz z prace,robi 10hod a volno ma iba v nedelu,tak to je naprd.Ale uz sa tesim na vylet do Svedska.Kocky,maju tu nieco take ako kvasnice? 🙂

martinano
6. máj 2010

slnecnica jasne kvasnice najdes normalka v potravinach, pri maslach jogurtoch a balene presne ako u nas male kocky, vacsinou je to velka krabica v ktorej su vysypane male kocky.tak si pomalycky zvykate to je super, neboj casom si ak kamosku najdes uvidis....vo svedsku sa super nakupuje, ked pojdete aj na nakup, ja tam vzdy aj malemu nieco za vyborne ceny kupim.
gustinovi tatina mate uz doma, pekne si uzivajte a ked tu budete ozvite sa,keby vam bolo smutno a budete mat chut pokecat

slnecnica11
7. máj 2010

Martina no super,tak dakujem,mozem vypekat 🙂 Muz chodi do Svedska na nakupy stale,hlavne na maso.Veru,uz nech je nedela,keby mal muz volno aj v sobotu,tak by som tu mozno aj zostala na dlhsie. 🙂

martinano
7. máj 2010

slnecnica potesim ta moj robi 7dni v tyzdni, zvykla som si nic sa neda robit, takto sme aspon chvilu spolu ,kazdy den, keby som bola na slovensku nie sme vobec.na kolko si prisla?

slnecnica11
8. máj 2010

Ahoj Martina,fuha,tak to je tiez napor na psychiku.A ako robi?Cez den,ci v noci?Ty uz pracujes?Pisala si ze si porodna asistentka.Ja som zdravotna sestra,ale 10 rokov som robila v casine 🙂 Prisli sme na mesiac,ak bude vsetko ok,mozno predlzime,muz ma prist domov na cely jul.On robi bud 3/1,alebo 2/1.Myslim mesiace a potom je cely mesiac doma.Ale ty to mas dobre,predsa je v Osle aspon par slovakov,cechov,tu nikto.No dnes sa mi prihovoril jeden pan ked sme boli na prechadzke,inak skoro ani nikoho nestretnem,ak tak dochodcov 🙂 Muz sa uz chce vratit domov,ale stale sme nevymysleli co doma.Robit niekde v priemyselnom parku za par korun....neviem

martinano
10. máj 2010

Slnecnica poznas take,ze clovek si aj na sibenicu zvykne,ked musi?tak to je presne ono zvykla som si,aj ked vela veci nebolo podla mojich predstav a nebolo mi po voli,ale zvykla.sme spolu a ten nadherny vztah co ma maly s tatinom je na nezaplatenie,ale aj my, cim dalej je to krajsie a krajsie, lebo sme stale spolu a naucili sme sa,ze niektore problemy uz teraz nie su problemy.robieva raz doobeda raz poobede,ako kedy, mal by mat v mesiaci jeden vikend volny,ale to vezme robotu naviac aby mal nadrobene hodiny a mohli sme ist na slovensko,tak cca raz za 3mesiace ideme na slovensko cca na 3tyzdne.je pravda,ze nejaky slovaci su tu,ale drviva vacsina len chlapi bez rodin.ja zatial nerobim, uz som aj chcela,ale este studujem na slovenku,tak si to chcem v klude dorobit, s malym budem doma, do plnych troch rokov a potom do prace.aj my sme preberali navrat na slovenko,ale uz nepreberame sme tu a kym sa nic vazne neudeje budeme tu

slnecnica11
11. máj 2010

Ahojte!No jasne Martina,ak clovek musi vydrzat a ma nejaky ciel,tak treba bojovat.My sme boli v nedelu v tom Svedsku,nakupili sme potraviny,malemu nejake vecicky,aj vyzdobu na narodeniny,baloniky....Darcek,taky dreveny domcek so zvieratami,uz vcera sme mu ho dali,tak s nim trieskal,tesil sa 🙂 Urcite sa chystame aj do Osla,ked bude pekne pocasie.Ja chcem byt s malym tiez doma tri roky.Teraz si to neskutocne uzivam.Maly je uzasny,sikovny,uz si tu chodi pomali aj sam a samozrejme muz je stastny ze sme tu,ale hovorim,on by sa uz velmi chcel vratit domom,pritom praca ho bavi,peniaze pekne,ale vraj toto nieje zivot prenho.A ja ho budem v jeho rozhodnuti respektovat.

martinano
14. máj 2010

slnecnica ahoj
teda vsetky, kde su ostatne sa stratili????
vo svedsku sa fajn nakupuje, tak bude mat maly radost a krasnu oslavu
aj moj manzel hovori stale,ze sa vratime na slovensko, len nehovorime kedy, lebo to tak asi skoro nebude.
uz ste boli v oslo ci este nie?