Nájdem tu nejaké ekomaminky?

mracik
19. sep 2006

Možno tu nájdem nejakú podobne šialenú (aspoň podľa mojho mužíčka) žienku, ktorá sa snaží žiť ako-tak ekologicky, "fanúšičku" prirodzeného plánovania rodičovstva, prirodzeného pôrodu, ekologického dojčenia, babyvakov a babyšatiek, látkových plienok, mooncupu a permakultúry atď... alebo aspoň niečoho z toho 🙂

lusinta
28. nov 2006

ahoj,taky uvažuju o látkovkách..radily mi holky ještě stránky mamaja cz a pisisvor cz..O Haipa daipa jsem taky ještě neslyšela,tak si to musím najít🙂 Akorát nevím,jestli nezačít až třeba po šestinedělí..mallinko později..prý ty novorozeňátka moc moc kakají,víc nežpozději musíš přebalovat a tak abych jen nepřebalovala a neprala...jestli nepoužívat 2měsíce eko plínky,moltex a pak přejít k látkovkám..Nebo se nemám bát? 🙂

mracik
autor
28. nov 2006

môj macko kakal veľmi málo, niekedy len pár krát za týždeň, ale každé dieťatko je iné...

lusinta
29. nov 2006

možná je lepší plínky nakoupit a mít je nachystané a rozhodnout se hned po příjezdu z porodnice (a eko jendorázovky nechat třeba na noc)...aby pak člověk nezlenivěl když nezačne hned🙂🙂asi to tak udělám...Ale koupím si nějaké univerzal velikosti,kdybychom přece jen to S přeskočili🙂 Je výhoda,že máme kompost,takže nemám takové výčitky z těch ekoplínek,protože odpad to taky nebude veliký...Jako kdybychom měli normální..

hotarova
24. mar 2007

Ahoj holky, trochu zaktualizuju tyhle stranky. k eko domacnosti viz: http://www.veronica.cz/?id=77

emjee
13. apr 2007

puncochacek • 1d • 12. apr 2007 o 22:45
Najdou se zde maminky, těhulky a spol., které látkují, šátkují, vedou ekologickou domácnost? My jsme ve všem poměrně začátečníci, tak budeme rádi za rady a porady 🙂 Mám 13 měsíčního synka (březen 2006).

Plenky: dlouho jsme jednorázovkovali částečně díky neznalosti, momentálně používáme jednorázovku na noc a jinak používáme Poppolinky, Bambino mio a pokukuji po bambuskách. Synek má už 11kg, ale nočník budeme zkoušet až v létě, takže plenkovat ještě budeme...

Šátek: tak ten můj synek od začátku bojkotoval a nakonec zvítězil kočárek, myslím, že to souvisí s jeho povahou...je nerad připoutaný ke mě, hraje si samostatně, chce být sám, vyloženě mu asistencí při hře či čemkoliv vadím...Doufám, že u druhého dítěte si šátku užiju více (plánujeme počít na podzim)!!!

Látkové vložky: mám od Imsevimse a jsem spokojená, jsou úžasně příjemné!!! Mooncup mi je zatím proti srsti,ale to hlavně kvůli tomu, že nemám ráda pocit, že mám cokoliv uvnitř, ze stejného důvodu nepoužívám ani tampony. Na přednášce o látkových vložkách jsem měla v ruce i tampony z houby řas. Docela zajímavý produkt...

A co vaše ekologická domácnost? co používáte na praní apod? Jste spokojené s Ekoverem, nebo Ulrichem, který je teď hojně v eshopech? Za názory, rady spřízněných duší budeme v této diskuzi rádi!!!

gedren • 1d • 12. apr 2007 o 23:45
Ahoj Berun ;) (neznas me, ale ja Tebe jo 🙂)

Zrovna jsem si rikala, ze my alternativni matky jsme tu tak rozstrkane po ruznych diskusich (Bezplenkova metoda, Sliz na prani, Menstruacni kalisek, Latkove pleny, Noseni v satku...) a ze vsude se stejne objevuji +- ty same tvare, tak by to chtelo sjednotit 🙂

Co se tyce me, pouzivam latkovky (kombinace Bambino mio, ctvercovek a vlnacku) a bezplenkovou metodu, pro sebe menstruacni kalisek, peru v orechu a chystam se i na sliz, nadobi meju vejvarem z orechu, mimi nosim v satku (teda spis manzel, mne z toho tvrdne mliko :() a spim s ni v posteli 🙂.

Nepovazuju se za zadnou zanicenou ekolozku, nemyslim, ze zachranim svet, delam to spis pro vlastni dobrej pocit a pohodlnost, protoze mi opravdu prijde snazsi davat dite od narozeni na hrnec, nez tahat ze supermarketu baliky papirovek a totez pak do kontejneru ;)

Jinak jsem taky praktikujici buddhistka 🙂, coz dost mych postoju postupne ovlivnilo.

gedren • 1d • 12. apr 2007 o 23:47
Jinak jeste Ti doporucuju k tem konkretnim tematum, pokud potrebujes radu, precist ty prislusne diskuse (nektere jsou ve Volnych diskusich, nektere v Kojencich), snad se tam dozvis, co potrebujes. Jinak ja tampony taky nemusela (zkusila jednou a nelibilo), ale kalisek je neco uplne jinyho 🙂

haluskacz
13. apr 2007

zdravim mamky ekolozky 😀

taxe musim pridat - bezplenkova metoda, prani ve slizu, ted jdu zkusit orech, obcas v Ecoveru. Nadobi myje mycka, ale pouzivam prostredek taky od Ecoveru ci od Ulricha, v satku taky nosim, taky spim s ditetem (obcas i se trema 🙂) Manzel z toho sice neni odvazanej, ale co naplat. Ono na posteli o rozmerech 140x200 cm... teda miminko mam v postylce pristaveny k nasi posteli bez postrannich mrizi, takze tim se ten prostor zvetsil.

Taky si nemyslim, ze zachranim svet, ale nechci se proste k nasemu zitovnimu prostredi chovat neurvale. Na rozdil od gedren jsem krestanka, coz me taky vede k tomu, abych se zamyslela nad tim, jak ziju jake ma moje jednani dusledky.

Vic o mne na www.haluska.cz

sorathia
13. apr 2007

mracik: jak se da nalejt ocet do driky na avivaz v pracce tak aby nevytekl hned? Mam pracku z hornim plnenim.
Nebo jestli to resil nekdo jiny....?

Taky se pridavam do diskuse, ale pridam se intenzivnejs az kdyz prevedeme ekomaminkovani do praxe.... tj. kazdym dnem ;)

puncochacek
13. apr 2007

Ahoj Gedren, no bodejť bys mě neznala, mě zná celý net 🙂 pod svým nickem jsem se sem ale nemohla přihlásit, protože už ho někdo měl 😝 tak jsem zkusila svůj emailový.

A mě všude na diskuzích mrzí, že jsou všichni už tak rozjetí a já nemám čas dočítat stovky stránek. Chtěla jsem něco, kde by to se mnou někdo probral od začátku a možná mi i poradil. Jelikož jsem začátečník a sympatizant a všemu teprve přicházím na chuť, jdu takovou střední cestou a rozhodně mě všechno zajímá.

puncochacek
13. apr 2007

Jinak ty ořechy bych zkusila. Ve slizu peru. Používám žlučový mýdlo. Myčku bohužel nemám kam dát, už takhle mám pračku v kuchyni místo trouby a na pračce mám přidělaný vařič 😎 Máme moc malinký byt a hlavně maličkou koupelnu.

S těma látkovýma vložkama to dělám tak, že vložky nejdřív opláchnu ve studené vodě (stejně jako jsem to dělala dřív když se stala nehoda a krev byla na kalhotkách) a pak trošku ručně properu žlučovým mýdlem. Teprve potom dávám do pračky a to samostatně, nebo se starými hadry, co mám na podlahy apod. Nezabere mi to žádný čas a suší se velmi dobře.

zkusím pročíst další diskuze, asi mi stejně nic jiného nezbyde než do sebe nasoukat stostránkové diskutování na svých oblíbených stránkách (Gedren asi ví, ale nesmím dělat skrytou reklamu 🙂 )

kitka123
13. apr 2007

ahoj holky, me zaujaly ty tampony z houby rasy, je tu nekdo kdo je vyzkousel? Myslim co do propustnosti a spolehlivosti?
Jinak jsem rada, ze jsem se tu od vas dozvedela o bezplenkovani, sice pozde pro nas, ale mozna nekdy v budoucnosti jeste vyuziju. Pouzivam ekopleny, ale my uz snad brzo budem aj tak bezplenkovy.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
haluskacz
13. apr 2007

gedren,
to se omlouvam, v zadnym pripade jsem nechtela, aby to vyznelo takhle. Chtela jsem tim rict, ze ackoli jsme kazda jineho vyznani 😀, tak v tomhle mame dost podobny pristup.

My to bereme zase tak, ze nam tu zemi dal Buh, a tak bychom se k ni meli chovat hezky. I kdyz je to jen docasne misto naseho pobytu 😀

mracik
autor
13. apr 2007

jeeej teším sa znovu rozbehnutiu diskusie 🙂 🙂 verím, že sa to teraz už rozbehne trochu lepšie
čo sa týka viery a ekológie, tiež som kresťanka 🙂 a je mi ľúto, že sa téma ekológie veľmi v kresťanských kruhoch nerozoberá ☹

margaretka5
13. apr 2007

Ahoj,
joj ale som sa nacitala 😀
Velmi zaujimava tema.Aj ja sa snazim robit vsetko co najprirodzenejsie.Moje deti nepoznali cumlik, ani flasku. Naozaj si myslim,ze prsnik nahradi vsetko 🙂 Snazim sa hlavne vyhybat chemii.U nas nenajdete agresivne cistiace prostriedky.Slabe miesto je vsak strava. Ak by som chcela, aby sme sa zdravo stravovali,musela by som vsetko pestovat, pripravovat sama a okrem domova by sme sa nestravovali nikde inde ☹

puncochacek
13. apr 2007

Tak co se týče víry, já jsem individualista, který věří ve vesmír (jsem astrolog)jakožto svého boha. Věřím na to, že jsme energie, která nedokáže zmizet ze dne na den smrtí, ale že žijeme dál v dalších životech. A pokud bloudíme neustále v kruhu, tak se vracíme a vracíme. Rozhodně bych byla ráda, abych v tomto životě udělala nějaký další důležitý pokrok, snad pro to budu mít dost příležitostí.

Jinak jsem opět vegetariánkou, byla jsem před těhotenstvím 7 let, v těhotenství a při kojení jsem trochu masa pojedla. Nedělám to kvůli přesvědčení, ale kvůli tomu, že mi maso nechutná. Spíš ho jím kvůli zásobě železa, kterého jsem měla v těhu a při kojení málo (malý měl pak ve 3.měsících lehčí anémii, kterou jsme už vyléčili). Až budu opět těhotná, což je v plánu, tak opět budu opět masařka. Dítěti jednou týdně maso dávám, nechám to pak na něm jak se rozhodne, jak říkám nedělám to z přesvědčení, takže je pak na dítěti jak se rozhodne.

Gedren-je fakt že u nás toho nádobí též moc není, ani by to nemělo smysl. Vařím opravdu poskrovnu v jednom hrnci...s těmi ořechy to není špatný nápad 😀 holt maximální užitek 🙂

macik
13. apr 2007

tak fajn, mooncup už mám dlouho, sotva jsem si o něm tady přečetla, tak byl objednanej...teď jsem právě objednala ty ořechy a vyzkoušíme 🙂
Co mě v poslední době v tomto ohledu nejvíc žere, je množství obalů,který vyprodukuje naše dvoučlenná domácnost. Sice třídím, ale i tak vynáším koš téměř každej den a každej týden valím s obrovskou IKEA kabelou k samošce s plastama a papírem..lidi na mě koukaj,jako bych byla nějakej překupník....
Jsem hodně pracovně vytížená a tak moc nestíhám lítat po obchodech, ke své práci ale potřebuju spoustu pomůcek a hraček, které často nakupuju přes net, takže mi týdně přijde několik balíčků. Z toho se ovšem vyprodukuje šílené množství odpadu, nevěřila bych, co lidi dokážou do těch krabic nacpat, aby vyplnili prostor. Nemáte někdo nějakej typ na to, jak minimalizovat tyto odpady (tj. co napsat odesílateli, aby se jich to nedotklo a aby mohli mít pocit, že se zboží po cestě neporuší)...uvítám i jakékoliv jiné typy na minimalizaci odpadů ze zboží v domácnosti...

jankamanikova
13. apr 2007

Zaujimava tema, babule.
Co sa tyka eko-sposobu zivota, tak ja (spolu sa manzelom) propagujeme - prirodzene planovanie rodicovstva, ekologicke dojcenie (vzdy a vsade), babyvak, triedenie odpadov ... Ekoplienky sme sice nevyskusali, ale mozu byt super. Tiez sa zaujimam aj o ten mooncup, ale kedze som asi dva roky nemala "ms", tak mi to zatial netreba ...

puncochacek
13. apr 2007

maciku: hodně plastů jsme odbourali tím, že jsme si domů pronajali aquabar a tím jsme odbourali kupování pití, které jsme dřív kupovali v minerálkách ve velkém. Obrovské barely s vodou jsou vratné a plní se dokola vodou, což je velmi šetrné. Funguje to tak, že máme bar pronajatý na dobu neurčitou a na rok si vždy zaplatíme barely s vodou (ročně je to kolem 6 tisíc). Když mi dojde voda, tak jen napíšu smsku s tím, aby mi firma přivezla další barely. Prázdné obaly odevzdám a oni je pak opět zaplní. Nechávám si vozit do zásoby víc barelů, aby se ušetřily cesty k nám autem. Vodu pijeme všichni, my se šťávou, malému z ní dělám pití a mlíčko.

Jinak se taky hodně rozhoduju co koupím a kolik obalů si tím zase přinesu domů...a máš pravdu, že jich je fakt mega a většinou dost zbytečných ☹ Mám radost aspoň z těch plastů, protože tím pádem jich mám jen velice málo...

haluskacz
13. apr 2007

maciku,
ty obaly resim taky. Taky dost nakupuju pres net a pak je toho plno, ted jsem si rikala, ze ty nakupy hodne omezim. Coz o to, krabice se recyklujou, bublinky taky (kdyz zase neco posilam ja), to je v pohode. Vic me stvou ty kvanta papiru. Kdyz je vetsi kus baliciho papiru, tak se na nej da malovat, to holky zuzitkujou. Ze skartovanyho papiru se skvele dela takova ta hmota, co nevim, jak se jmenuje, ale jdou z toho delat loutky a podobny ptakoviny. Igelitky se zuzitkujou do odpadkoveho kose. Ale nezuzitkuje se zdaleka vsechno. Horsi jsou kusy polystyrenu, z tech jsem nestastna ☹

puncochacek
13. apr 2007

KITKA: ty tampony z houby jsem vyzkoušela v ruce, myslím, že by měly být dobře savé, ale na vlastní kůži jsem nezkusila. Holduju látkovým vložkám a holdovat budu. Opravdu nesnáším pocit z tamponů a i když tady holky zmiňují,že mooncup je úplně něco jiného, tak já němu pořád přistupuju s odstupem...holt proti gustu..každému vyhovuje něco jiného a to je fajn.

Jinak s tím přístupem ke zdravému vaření, jídlu, pití a ekologickému způsobu života...myslím, že ta střední cesta je schůdná. Osobně to nijak nepřeháním. Mám lepší pocit, že neprodukuju tolik odpadu s plínkama, vložkama, používám ekologické prostředky...ale fanatik fakt nejsem, nemám na to v Praze ani podmínky.

Sním o baráčku se zahrádkou, kde si budu moct něco vypěstovat a celkově žít trošku podle svého...ale namísto toho bydlím v bytovce v jednom pražském parku. Suším na veřejných šňůrách před barákem, takže dávám na odiv své oblečení všem sousedům, mám 2 psy a synka kterého chci učit šetrnějšímu způsobu života...víc ale ne 🙂

macik
13. apr 2007

puncochacek-těch petek my tolik nemáme, my jsme s manžou plechové huby a pijem vodu z vodovodu 🙂 ...ale v práci pro klientíky mám taky aquabar...

haluska-vidíš, to mě nenapadlo, můžu z papírové hmoty dělat pomůcky do výuky, dík za tip 🙂

puncochacek
13. apr 2007

macik: my jsme aquabar pořizovali když se narodil malý, dělám mu z ní hodně věcí. Kojila jsem necelých 11 měsíců, pak se sám odstavil a radši mu mlíko připravuju z kojenecký vody (měla jsem zpočátku trochu s kojením problémy a musela jsem dokrmovat flaškou než jsem se rozkojila úplně). Tedy ne že by ta z vodovodu byla špatná, to vůbec ne...ale chutná nám víc ta v baru. Bar máme jen na studenou vodu, ohřívání je vypnuté.

macik
14. apr 2007

puncochacek: no, to je jasný, pro mimi by to asi z vodovodu nebylo ono....ale říkala mi jedna maminka, co ke mě chodí s dítětem do kurzu, že si nechali dělat rozbor vody z vodovodu u nás a že prý má téměř kvalitu kojenecké vody, akorát je tam menší množství některého prvku, ale jinak prý ok...docela mě to překvapilo,já si dlouho nemohla na brněnskou vodu zvyknout, svědila mě z ní kůže a nejvíc mi vadilo, že vše co umyju jen vodou má takový zašedlý povlak - prej je to ale způsobený tím, že v naší čtvrti je starý vodovodní řád, budovaný těsně po válce a proto máme v koupelně a kuchyni tolik usazenin....člověk se dozví kde co, když jen tak plácá s lidma při čekání na začátek hodiny 🙂

lusinta
14. apr 2007

wau,tato úžasná diskuze s eteda rozjela,že nestačím ani dočítat🙂 Můžu se přidat?🙂
Ty látkový vložky,punčocho🙂 jsou dobrý? já mám popoliny a jsem spokojená...Ale teprve vyzkoušené na očistky,tak nevím,jestli na pravou m.budou stačit..A taky se po vyprání nějak krabatí a už nejsou tak moc moc úžasné,jako když byly úplně nové.Ale pořád lepší než normální alwaysky.
No a jinak jsem taky křesťanka,haluško🙂

Noa jdu dočítat dál🙂

haluskacz
14. apr 2007

hehe se to tu schazi 😀

s latkove vlozky taky mam a oproti umelohmotnym je to fakt parada. Par jsem si jich i usila ze stareho rucniku. Ted se ovsem chystam na mooncup a uz se nemuzu dockat 😀

Jinak ty vlozky mi po vypravni spis zhrubly, nez ze by se krabatily (taky popo) a trochu se smrskly, zvlast ty vycpavky.

gedren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
puncochacek
14. apr 2007

MACIK: pražská voda je taky kupodivu velice dobrá a když jí převaříš pro kojence je to myslím naprosto v pohodě a jinou používat nemusíš. Já ale už od synkova půl roku nepřevařuju vodu, ani nevyvařuju lahve a dávám mu tu vodu z aquabaru normálně pít. Taky mu nedělám čaje, ani šťávy, naučila jsem ho pít jen čistou vodu a moc mu chutná...

Lusinta: já mám vložky od imse vimse z mamaja a nekrabatí se mi (doufám, že to nebudou dělat v budoucnu), jsou mi hodně příjemné. Já tedy měla očistky mnohem silnější než normální MS (i když tu mám taky silnou 5 dní) a očistky ze mě šly skroro 3 měsíce 😖 a to jsem používala normální poporodní vložky samu. Uvidím u druhýho dítka, jak to s látkovkama půjde. Jinak na přednášce v toulcově dvoře jsme řešili, že se moc nedoporučuje na očistky mooncup a samozřejmě ani tampony, aby to šlo všechno přirozeně ven a ve velkém. Přeci jen očistky jsou od slova očistit a ven jde o dost agresivnější matroš než při MS. No ale až ti očistky skončí tak si ještě od té MS odpočineš dlouho. Já to dostala až po 9 měsících ale to jen proto, že se mi malý začal pomalu odstavovat a nechtěl už pít tak jako dřív.

lusinta
14. apr 2007

macik,tak ty jsi taky z brna?a jaký děláš přednášky?udělej si reklamu,moc mě to zajímá,třeba se známe🙂

lusinta
14. apr 2007

puncochacek-právě si chci objednat ještě nějaké,a buď IV nebo HaipaDaipa..tak uvidíme.To doufám,že to nebudu mít dlouho(m.)..Docela dost jsem zvažovala antikoncepci,kteoru budeme teď používat,protože další dítě rozhodně nechci hned! Dřív jsme si jen dávali pozor a bylo to spolehlivé🙂ale teď se vážně bojím,ale pilulky nechci,i proto,že bych to hned dostala a taky nechci dávat malé v mlíčku nějaké hormony,i když se to "může". A kondom je fuj...☹

Jinak my používáme v domácnosti Ecover-do myčky,na praní(plus sliz-ořechy taky máme,ale s těma jsem zas až tak spokojená nebyla a navíc jsem si na nějakých eko stránkách přečetla,což mě předtím ani nenapadlo,že kdyby se začly víc prodávat,narušilo by to přírodu,kde rostou+ta cesta,než k nám dorazí).Ecove r ale super!!!Jsme spokojení úplně se vším. Jen je nevýhoda,že jsou tyto věci tak drahé.Ale mamka má zdravou výživu,takže my to máme zase o maličko levnější...Kdyby neměla zdravou výživu,asi bych to všechno ani tak neřešila..

No a pak jsem ještě výše psala o těch látkovkách..Tak nakonec látkujem.Sice až po 14dnech,protože mi připadalo na Emušce všechno strašně obrovské...ALe teď dáváme moltexky jen na noc. Už i tak máme zaplněný kompost,za těch 14dní,kdy jsme dávali jen ekoplínky.Nejvíc jsem zatím spokojená se zavazovačkama konopnýma...

haluskacz
14. apr 2007

lusinto,
s tema orechama je to pravda, ta cesta je hloupa, zajimalo by me, jestli by sly pestovat i u nas, nebo je to vyloucene. Nejlepsi by bylo mit to doma na zahradce 😀

kojeneckou vodu taky neresim, mam doma filtr. Filtrovana voda je i chutove lepsi, takze verim, ze to neco odfiltruje. I ty usazeniny z potrubi.

konopny zavazovacky budu testovat, az Vasik poleze. Uz ted se teda o to snazi a obcas si pri tom plinku sunda.