Namiesto palice chytil malý hada

dadis
26. apr 2009

poznate to asi vsetky...my sme sa malemu snazili vstepit lasku k vsetkym zvieratkam...no po vcerajsom zazitku o hadoch nechcem ani pocut. Sme prave na chalupe na Liptove a vcera pocas rannej prechadzky mi Matko namiesto palicky chytil do rucicky hada. Ked som asi z 3metrov uvidela, ze miesto palicky sa mu v rucicke vrti had, tak som hystericky na neho kricala, nech to pusti. On na mna iba nemo pozeral a nic sa nedialo...ja uz som mala zlomeny hlas od placu, nastastie pribehol z chalupy manzel, medzitym maly hada pustil. Manzel bezal pre fotak. Hada sme si odfotili, ja som sa snazila prebrat z hysterie, skontrolovala som malemu telicko - nastastie ho nestipol. Cez obed som fotku stiahla, poslala bratrancovi na mail. On ma strednu veterinu, studuje lesne inzinierstvo, je polovnik a rybar t.j. clovek, ktoremu ozaj v oblasti fauny doverujem. No a ten mi oznamil, ze to bola vretenica. Asi viete, ze hysteria ma neobisla ani druhy krat, a ani neviete aka som stastna, ze sa malemu a vlastne ani mne/babatku vo mne nic nestalo. Dufam, ze sa takyto zazitok nikomu nezopakuje.

trixi
26. apr 2009

dadis, mala si sa vyhnut tomu hysterickemu kriku, syna si mohla velmi vylakat, ale uplne Ta chapem, ja by som reagovala rovnako, mozno by som este viac kricala 😅 . Pokial Tvoj syn nema slabe srdiecko a nie je alergik, tak mu smrtelne nebezpecenstvo nehrozilo. To je vsak teoria 😉. Vies este kolko krat prinesie Tvoj syn domov kadejaku haved? Mam brata, takze viem, ze cim viac sa mu zakazovalo, tym sme mali doma viac "havede" 😖 .
My sme nasmu Matejovi dovolili aby si hadov ochytal, spoznal ich. Boli sme na dovolenke a jeden vecer bol program s hadmi, vsetky deti si mohli pohladkat anakondu, velhada, uzovku, a neviem este aku potvoru (anglicky neovladam vsetky mozne plazy), ja som sa nemohla ani pozriet na hada (mam z hadov fobiu) ale tatino s Matkom si hadov pochytali, pohladkali, nasho Matka vsak hady nezaujali. Za to vsak zboznuje korytnacky, jasterice, jasterov, varanov, chameleonov a najviac krokodilov. Nastastie v nasej prirode sa sem tam najde korytnacka a male jastericky, takze nam nehrozi, ze by nam domov doniesol napr. varana ci krokodila 😀 .

lucaska
26. apr 2009

dadis,ja by som asi chytala kolabsove stavy, ja sa straaasne bojim hadov..................chvalabohu ze vsetko dobre dopadlo. 😉 😉 😉

bibinka
26. apr 2009

dadis- veľmi dobre ti rozumiem.Bol to iste obrovský šok a prvé čo ťa napadlo bolo, že to môže byť práve zmija- vretenica.
Ako píše trixi, teoreticky by sa nemalo nič stať, ale..... nevieme aký veľký bol ten had( či mláďa alebo dospelý kus) a platí "pravidlo", že veľký had zabije dospelého človeka a malý had môže zabiť dieťa. Takže pozor.Malému obuj gumové čižmičky a nepúšťaj ho na lúku. Vretenice sa rady vyhrievajú na mraveniskách, kopčekoch, skalkách a pod.Hlavne v ak je v okolí aj nejaký potok. Teraz vyliezajú z dier a hrejú sa na slnku.Vyzerajú ako také "šedé šnúrky s čiernou nitkou". Sú dosť neviditeľné.

My sme vretenicu videli na malom mravenisku u nás za panelákom na lúke(!).Pritom sme tam minulé leto chodili v žabkách. NO už nebudeme tadiaľ radšej chodiť. A minulú nedeľu sme tiež našli vretenicu- hriala sa na slnku pri lesnej ceste,a teda bol to riadny kus. Takže vyzerá to tak, akoby sa premnožili či čo. Rozhodne si treba dávať pozor. A maj pri sebe vždy mobil so signálom. Verím, že sa s vtretenicou už nestretneš ,a že malý si to nechá vysvetliť, že také nesmie chytať.

kisorka
26. apr 2009

no zienky, teraz ste ma uplne odrovnali... zijeme v prirode a hady obkukava mala zatial bez chytania... su tu vraj iba uzovky. som rada, ze ste to vsetci v zdravi prezili 😉

dadis
autor
27. apr 2009

bibinka, prave naopak, mna vobec nenapadlo, ze to moze byt vretenica. Ja som z Bratislavy a tam som zvyknuta len na slepuchy a uzovky. Vretenicu som videla raz na ture v Ziarskej doline a ta bola o dost mensia. Tento had bol dost velky cca 50cm, preto som si zo zaciatku myslela, aj muz, ze to bola nejaka uzovka. Tiez som citala, ze pre zdraveho cloveka to nemusi nic znamenat, ale pre sotva 12kg dieta...a k tomu alergika - radsej si ani nechcem predstavit...a inak chalupu tiez nemame v nejakej "divocine", je priamo v obci...pytala som sa, ci tu niekto videl v okoli vretenicu, tak vraj nie. Inak pravdepodobne tuto vretenicu v ten isty den zabili na futbalovom ihrisku, ktore je za nasim domom, nasli ju v polke ihriska...hrali deti...za inych okolnosti by ma mozno hnevalo ,ze zabili ziveho a chraneneho tvora, teraz som aj rada.

other_side
27. apr 2009

tak presne toto by som nechcela nikdy zazit.. ja sa hadov fakt bojim, iba za sklom v zoo nie 😅 ale mali ste obrovske stastie ze sa nastastie nic nestalo, ale tvoju histeriu chapem, ja by som asi omdlela, ty si aspon kricala 🙂

geegee
18. jún 2009

No my mame hady okolo domu - slepuchy a vretenice ☹ To je dan za to, ze byvame rovno pod lesom 😖

ankatrnka
18. jún 2009

no my mame podobny zazitok..boli sme s malou na jazierkach krmit kacicky a ked sme sa vracali do auta mala sa cestou zohla a cosi si hundrala 😒 ,a ja ze ako vzdy si zbiera kamienky zo zeme...no a ono to neboli kamienky ale mala uzovka,no v tom soku ma skoro porazilo ked som jej zbadala hada ako ho drzi za chvost 😲 ,rychlo som jej striasla hada z ruky a az potom mi manzel hovori ze je uz zdochnuta ze sa nevrti,nech prestanem robit paniku..... 😖 vam poviem po tomto zazitku sa mi asi styri dni snivalo,ze mala chytila ziveho hada namiesto mrtveho a ze ju ustipol.... ☹ ,dnes ked si na to spomeniem mi beha mraz po chrbte...

lenka_da
18. jún 2009

bibinka: pozor, mlada vretenice ma este viac jedu ako dospela vretenica, aspon tak nas ucili v skole 😨

jankajs
18. jún 2009

Baby, nechcem strašiť, ale vretenice sa umelo vypúšťajú/vysádzajú... a najmä tam, kde sú premnožené hlodavce. Je to síce papierovo dosť ďaleko od ľudských obydlí, ale všetci vieme, že myši a potkany sa zdržiavajú najmä tam, takže hady sa dokážu za potravou presunúť k ľuďom. Viem to z dobrého zdroja, tak pozor.

hiha
19. jún 2009

Baby,tak ja by som urcite tiez hystericky kricala 😖 ,jeminecku,nastastie ho neustipla.Nikdy fakt nevies,kde co na teba,na dieta striehne,ale nevyhnes sa tomu 😔 .A pre male dieta je stipanec nebezpecny,hlavne ak nie je po blizku odborna pomoc.

titkovamiriam
19. jún 2009

mna by asi v takej situacii asi tiez piclo,ale ja sa hadov nebojim marek sa uz ,,hral,, so 4m pytonikom u kamosky 😀 .no len tak keby mal cudzieho hada v ruke 😅 😅 😅