Napísanie knihy. Ako na to?

claudinka
26. sep 2009

Ahojte, v poslednej dobe sa častejšie stretávam s myšlienkou napísať knihu.. skôr ma inšpirovala kniha, ktorú mi mužík kúpil dva týždne dozadu na narodeniny a nedá sa skoro vôbec čítať, ja viem teda napísať lepšiu 😀 ako na to?
viem, že denníkov už bolo vydaných požehnane, ale mne vyhovuje štýl denníka písať. Alebo by bolo lepšie písať o nejakej tretej osobe? Čo si myslíte vy?

diddi
26. sep 2009

claudinka - super napad...takze len tak v skratke:

1. zvol si temu - o zivote, laske, priatelstve...
2. zvol si zaner - romantika, krimi, zivotopis....
3.zvol si formu - forma "ich"- z nemciny, cize ja...pisanie v 1.osobe...v 3.osobe..to musis vediet ty
4. napis si postavy, ktore by tam mali vystupovat
5. rozpis postavy ake by mali mat charaktery: vnutorne - ambiciozny/lenivy/dobrosrdecny/zakerny....
vonkajsie - vysoky/nizky/tucny/chudy....
predpokladane - ako sa moze jeho/jej postava vyvijat

musis vediet - mat v hlave jasno, kam chces cely pribeh tahat - nemozes fabulovat/vymyslat, lebo sa v tom zamotas a to co bude na konci, strati logiku so zaciatkom

tak vela stastia a tvorivosti

😉

claudinka
autor
26. sep 2009

A je lepsie si vymyslat pribehy ci pouzivat z vlastnych skusenosti? lebo nechcem, aby si to znami precitali a potom sa so mnou roky nebavili 😀 😀

blau
26. sep 2009

No a k tomu este, ze na Slovensku je aj velmi tazko napisat knihu.
Brat napisal uz dve a zakazdym mu to poopravovali a musel zmenit nazov a hento a toto nepasovalo.

No ale zvladol a je medzi 10timi najlepsimi za tento rok.
Odporucam si ju precitat. J. Rumpli - V znameni hovna 😉

diddi
26. sep 2009

mozno to nemusi byt priamo z tvojho zivota...staci, ked sa poobzeras okolo seba...nos so sebou maly zapisnik a zapisuj si situacie, ktore ta mozno pobavili, mozno zarmutili...nieco, co s tebou nejako emocionalne pohne...moze to byt len bezny rozhovor pubertakov na kave....

titkovamiriam
26. sep 2009

jeje tak to ti drzim palce - ja mam v hlave tiez plno napadov no nechce sa mi ich pisat,uz som viac raz chcela -ze ked budem na matrerskej-uz som bola na troch a nic 😀 😀 😀 a som rada ze vela ludi pise aj na slovensku a celkom dobre knihy 😀

megi93
26. sep 2009

Ja som napísala zatial len jednu, ale nenašla som odvahu dať ju niekomu prečítať a už vôbec nie zverejniť, takže neviem či viem ako na to, ale aj teraz píšem jednu a píšem ju o svojom živote, a živote mojich blízkych a ja to robím tak, že proste začnem písať a či už žáner alebo postavy, to sa ukáže neskôr čo z toho nakoniec bude. Tú čo píšem teraz tak to mám predstavu, kto tam bude vystupovať, aj v akej osobe, ale neviem čo ešte pomením. Podľa toho, či budem danú vec vedieť sformulovať tak, aby ma každý pochopil, alebo aby to bolo vnímané tak, ako som to myslela....

bibula
26. sep 2009

ja najradsej ci tam v ja, ked som vcera bola.... 😀

binki
26. sep 2009

claudinka: začni třeba tím, že budeš psát do šuplíku, dáš to do literárních soutěží, průběžně můžeš psát novelu a hledat, kdo by ji vydal, pak pošleš rukopis a když ti ji někdo vydá, ráda ti napíšu recenzi a zveřejním na našem webu pro literaturu 🙂

claudinka
autor
26. sep 2009

dakujem pekne za rady, uz len sa do toho pustit, i ked je to beh na dlhe trate.. ja by som skor brala taky zaner ako su denniky Adriana Mola, velmi tam v tom dej nema, iba take bohapuste vyplody jeho fantazie 😀

blau a aky je to presne zaner? o com to je? musim si to niekde pohladat nieco o tom 😉

luise
27. sep 2009

Ahoj Claudi, vieš, že s myšlienkou založenia takejto témy som sa pohrávala i ja? Len som to vždy akosi zatrhla. Je fajn, že Ty si sa odhodlala. I ja píšem, i keď je pravda, že tento rok som si dala dlhšiu prestávku a snažila som sa trochu viac upriamiť na niečo iné. Možno robím dobre, možno nie. Ja píšem trochu rozsiahlejší historický román, a keď ho ,,raz" dokončím, tiež by som ho rada vydala, ale som pragmatik a dobre viem, že pokiaľ si to nezacvakám sama, nebudem mať šancu. Ale poviem Ti, že je to super pocit písať aj len tak sama pre seba a keď to potom čítaš, mnohokrát sa zamyslíš, ako si niečo také dokázala vytvoriť.......... Chce to veľa úsilia, opráv a prepisovania, ale dáva to super pocit a hrdosť samej na seba; tak Ti želám veľa tvorivého šťastia!!! 😵 😵

ygreen
27. sep 2009

tak i já mám podobné choutky, ale né ze života, nýbrž mě láká městská sci-fi ve stylu Kulhánka. No uvidíme. Zvažovala jsem že bych šla na Škvoreckého literární akademii, ale mají jen prezenční studium. Ale mají tam i kurzy. Také jsem objevila dvě zajímavé učebnice tvůrčího psaní.
Zatím jsem teprve začala, ale mám teď jinou práci a to, že mám namluvených několik diplomek na zakázku. Tak až je dopíšu, tak se na nějakou prvotinu vrhnu.

chichotka
27. sep 2009

Tiež už nejaký ten čas rozmýšlam o napísaní knihy. Aj mám námet len musím dovymýšlať nejaké vedlajšie zápletky aby kniha nebola krátka. Mám ešte aj další nápad ktorý by bol postavený na mojom živote ale tam mi chýba nejaký hlavný dej. 😒 Tak dúfam že tebe sa podarí knižku napísať a že to mňa dokope k tomu sa toho konečne chytiť 🙂

janette4
27. sep 2009

NO baby,ja síce nemám chuť písať knihu,ale ako vášnivá čitateľka slovenskej tvorby(hlavne v poslednej dobe) Vám všetkým držím palce,aby sa vám to podarilo,tiež aby sa ju podaril vydať a ja si tie vaše knihy potom s radosťou prečítam.Ešte raz držím palce a prajem vám veľa šťastia a inšpirácie pri písaní. 😉

berenika39
27. sep 2009

ahoj, mám to za sebou - sice odborná, ale to neva: dobře si spočítej, jaké jsou náklady, kolik se prodá, aby to mělo nakonec smysl. Napsat to - ok. Neprodělat, prodat - to chce zkušnost nebo zázemí. Knížka je dneska strašně konfronotvaná s internetem, není to nic jednoduchého.

Vydala jsem ji vlastním nákladem v roce 2005 a tak nejak to ještě vyšlo, bez ztráty kytičky 😉 😉 😉 , ale už se to asi nebude opakovat. Taky to byl můj sen, splnil se....tím to končí.

Držím palce.

murcos
27. sep 2009

ja som sa tiez pohravla s touto myslienkou, nechcela som pisat romany...skro nieco detske, nakoniec to vsetko stoskotalo predstavou o patrani po vydavatelovi...
na vlastne vyfinancovanie som vobec nepomyslela (ani som si neskusila vyratat, kolko by to mohlo stat)
inak ma tak napadlo....ale to by si asi vedela poveadt ta berenika, ako to je s vydanim knihy a danami a podobnymi opletackami.

nobody
27. sep 2009

souhlasím s murcos

musíš mít dobrýho vydavatele

diddi
27. sep 2009

nie je lepsie najprv pisat pre vlastne potesenie...a nie so zamerom hned pracu vydavat? 😕 ...

nobody
27. sep 2009

a dobrou knihu 😀
to je asi to nejhlavnější

murcos
27. sep 2009

diddi mas pravdu, najlepsie pre seba. ja som vsak chcela pomoct aj okoliu 😀
mam/la som v hlave nieco na zlahacenie prace pre materske centra.
konkretne, pre holky, ktore vedu skupiny

berenika39
28. sep 2009

didi? kdo říká že jsem nepsala ( a nepíšu) pro vlastní potěšení? knížce předcházely spousty stránek do šuplíku, to je přirozený. . krom toho články,dělám i korektury, takže mi prošlo rukama dost věcí, abych mohla posoudit, jak nechci, aby to vypadalo....psát pro radost,to je přece to první, to je ta myšlenka, s kterou to asi každý dělá, ne? btw, aby si to někdo vůbec mohl přečíst,musí se to vydat a prodat.....a přesně jak píše murcos, taky jsem to udělala pro "ty, co si to koupí", s úmyslem pomoct.

pokud budete někdo chtít orientačně čísla, mám všechno k dispozici a není to opravdu nic jednoduchého. to psaní je proti tomu hračka 😉 😉 😉

hlavní je tomu věřit, pak to jde samo 😉 😉

luise
28. sep 2009

Berenika 39, tak to Ti blahoželám, že sa Ti to podarilo, hlavne, že si spokojná. 🙂 🙂

berenika39
28. sep 2009

...kuju, prostě jsem si na starý kolena splnila svůj sen, a byla to moc dobrá zkušenost. pokud do toho máte chuť, máte čas, nápad, inspiraci, tak jenom doporučuji, stojí to za to.

a možná bych na nic nečekala a udělala to co nejdřív, knihy - bohužel - mají budoucnost velmi nejistou a internet jako zdroj informací je monopol...škoda. snad jedině beletrie, ale tam je to s vydavateli ještě horší než u odborné lit., je to sázka do loterie - najde knížka dostatek čtenářů nebo ne? a vzhledem k nákladnosti vydání moc nejsou ochotni riskovat.

a někde tu už podobné téma je, ale nemůžu ho pro claudinku najít.....s.o.s. 😝 😝

luise
29. sep 2009

Ale ja pevne verím, že knihy budú mať budúcnosť i naďalej, veď predsa žiadny internet nemôže nahradiť držanie taj správnej knihy v rukách. No, len toľko môj názor. Čauky.... 😉

luminkasp
29. sep 2009

berinka a co si napisala?

berenika39
1. okt 2009

murcos, smolím ti ip, omlouvám se, zabudla som 😀 😀 😀 . za chvíli to leze....

luminkasp - omluva, ale internet je pro mě příliš veřejná věc 😀 😀 , v rámci zachování soukromí jen stručně: odborná knížka, ale tak, aby ji pochopily děti a nováčci v oboru, protože skutečně podrobných složitostích na dané téma je dost, ale chyělo něco srozumitelného pro mláďata. Vázaná,barevná jen část, ost.čb,112 stran, prodejní cena 229,-kč, náklad 2000ks, prodáno 😉 😉

marianka79
1. okt 2009

toto je tiež moj sen a chcela by som si ho splnit ja by som skor čerpala z vlastných skúseností a zo života mám rada knihy od Petry Nagyovej Džerengovej ale bojím sa práve toho že by ma odradili práve tie náklady a všetko okolo toho neviem vobec nič o písaní kníh nemám žiadne skúsenosti ☹

daniela1983
2. okt 2009

ja som zacala pisat pred nastupom na VS, potom som prevaznu cast rukovpisu napisala v USA, tam som mala klud, uz su to tri roky. kedze som potom koncila VS, vydavala sa, nastupovala do prace, stahovala sa do zahranicia a neviem co este... tak odvtedy som nepokracovala. ale mam teraz sto chuti pokracovat 🙂

claudinka
autor
2. okt 2009

No ta Petra Nagyova Dzerengova ma napr. dost sklamala, mam doma vsetky jej styri diely a precitala som prvu a na ostatne ani nie som zvedava.. v nej tusim stretla svojho syna ci koho, akurat ju si stopol.. take za vlasy pritiahnute a dej bol tiez tak nic moc 😒