Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

diddi
24. máj 2009

ikke,tazko sa drzat temy....iba ak by som v kazdom piatom slove napisala slovo "spoved"...vsetko so vsetkym suvisi....nemozes povedat "B" pokial nepovies "A"....takze drzat sa vyhradne temy spoved je naozaj tazke a v konecnom dosledku neviem o com sa tu ma diskutovat,ak je spoved podla "predpisov" tajna.....je samozrejme a dobre,ze kazdy ma iny nazor,iny smer....my,co nechodime do kostola a verime,aj ked kazda mozno v nieco ine,mame svoje dovody preco tak koname...tak nam prosim nevysvetlujte a nevnucujte svoje prednasky,aj tak nas nepresvecite....uz mi to pripada ako jehovisti so straznou vezou

horalka777
24. máj 2009

lolalola a kolko si mala vtedy rokov? 😅

inak suhlas s Jaronom, tu nemoze nebyt nazorovy chaos 😀
...a vonku je fakt pekne 😵

horalka777
24. máj 2009

diddi, ved to je to, ked povedat A tak aj B. Ked niekto pise pomesne o spovedi, maju mlcat ti, ktorym pomaha?

horalka777
24. máj 2009

ja uz som svoj nazor napisala, ak to niekto berie ako vnucovanie, tak takemu uz asi nik nevyhovie. Peace 😉

lolalola
24. máj 2009

lasicka_ No ved. To ma privadza k dalsej myslienke, že aký má potom význam, keď chodia deti na spoveď ? Vlastne ja nevidím význam ani v tom, že sa dávajú krstiť malé bábetká. Som presvedčená o tom, že keď to dieťa bude chcieť, tak si cestu k Bohu nájde. Príde mi to dosť komické vzhľadom na to, že z malého kresťana môže vyrásť veľký buddhista... 🙂

lolalola
24. máj 2009

horalka77, fuuuha. Myslím, že devat. Bolo to tuším v tretej triede, tak to tak vychádza... 🙂

lasicka_
24. máj 2009

lolalola myslim, ze vsetko zavisi od rodicov...ak vysvetlia podstatu spovede, jej zmysel (myslim takym detskejsim sposobom) a su aj prikladom dietatu, tak sa to lahsie chape a casom sa dieta uz len formuje... a co sa tyka toho krstu ja si myslim, ze mne, ako veriacemu rodicovi sa zije lepsie, ked viem, ze moje dieta je pokrstene a ma Boziu pecat...ved neskor si moze krstne sluby obnovit podla svojho uvazenia...problem je skor v tom, ako sa tu uz velakrat pisalo, ze rodicia davaju krstit len z povinnosti alebo preto, aby svokra a dedina nepovedala, a potom sa straca zmysel a podstata krstu...

diddi
24. máj 2009

horalka,napisala som opacne poradie....ked "B",tak aj "A"...je v tom iny vyznam....to "B" je spoved..dosledok...."A" je samotny zaciatok,preco vlastne ta spoved....nemozem pisat len o "B",ked nie je pochopene,vysvetlene "A".....a ked nesuhlasim so spovedou,nesuhlasim ani so samotnym zaciatkom-zavedenim spovede....povedal Jezis,aby sme sa spovedali fararom???....povedal,aby sme lutovali,aby sme sa my sami v sebe spovedali,nie dalsej osobe!...preco mam nejakemu smrtelnikovi hovorit o tom,ze som so svojim manzelom mala sex pred svatbou....ved to vsetko Boh vie a vidi,nie?....ja sama za seba pojdem pred posledny sud,nie farar,ktoremu som to vsetko vykladala....NEUZNAVAM spoved,ani cirkev....VERIM v BOHA,nie v sutany a pozlatko

lolalola
24. máj 2009

lasicka_ a ako je myslene, že má dieťa "božiu pečať" ??? Neviem či je dieťa schopné aj po vysvetlení niečo úprimne oľutovať, navyše keď tie detské hriechy nebývajú v podstate ani také vážne..

lasicka_
24. máj 2009

lola dieta je zbavene dedicneho hriechu a rodic ho odovzdava Bohu a zaväzuje sa, ze ho bude v tejto viere viest a bude mu prikladom(to k tej pecati)...myslim, ze takymto spytovanim a vyznavanim hriechov sa dieta stava na hriech citlivejsie...ja osobne som vedela, ako dieta, ze to, co som spravila nebolo dobre, aj ma to zamrzelo...otazne vsak bolo, ci som sa toho hriechu uz nedopoustila..., ale urcite som sa aspon snazila 🙂

horalka777
24. máj 2009

Odkiaľ pramení spoveď - Jn 20, 23 "Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú mu zadržané." To povedal Ježiš učeníkom po zmŕvychvstaní.

citujem zo strany 10.
Takze ano, povedal. Ze mnohi tvrdia, ze to tak urcite nemyslel, je druha vec..
ze niekto neveri Biblii, je tretia vec..
Niekto sa tu pytal, ci sa spovedaju aj knazi, ano, spovedaju..

Ci vie dieta nieco olutovat ako cca 8-9 rocne.. Ale ano, preco by nevedelo? Primerane svojmu eku, samozrejme. A nik od deti ani viac nechce 😉

diddi, nemusis brat za slovicka (je jedno, ci povies prve A, a ci B, povedat treba obe a navyse ja som A a B pouzila v uplne inej suvisosti 😉 ) a nemusis pisat velkymi pismenami, nik v tejto diskusii neveri na ziadne pozlatko.. ci?

horalka777
24. máj 2009

veku, nie eku 😉

lolalola
24. máj 2009

lasicka_ Aha. Už tomu rozumiem. Takže ak by dieťa nebolo pokrstené, tak trpí aj za hriechy rodičov, prarodičov, praprarodičov atď., ano ???
To vidím aj na našej malej, že vie že nemá čarbať na stenu, lebo bude krik, ale proste si nemôže pomôcť a počarbe ju. Ale neviem či s tebou môžem na 100% súhlasiť, pretože by sa to dalo previezť aj do takej formy, že pokrstené dieťa, čo chodí na spoveď vie, že vražda je hriech a je to zlé a dieťa, čo tam nechodí to nevie.

lasicka_
24. máj 2009

lola je jasne, ze aj nepokrstene dieta, ktore nechodi na spoved vie, ze vrazda je nieco zle...skor som to myslela tak, ze dieta je citlivejsie na hriechy takym sposobom, ze ho trkne aj pri mensom "zle" (kopol som kamarata), ze aha toto som nemusel (jasne, ze to neplati na vsetky deti)...

lolalola
24. máj 2009

Vlastne som presvedčená o tom, že to aké dieťa bude nezávisí od toho či je dieťa veriace, vedené k viere alebo úplne neveriace, ale od toho, k čomu ho vedú rodičia(alebo rodina).Ja mojim deťom nevravím o Bohu, pretože ak budú chcieť niečomu veriť, tak si cestu nájdu, tak ako som si olakedy našla ja.Ja ich(teda zatiaľ len tú staršiu) vediem k tomu, aby bola dobrá k ľuďom, nekopala do zvieratiek, snažila sa pomáhať a aby skúšala robiť s kľudom a nevzdávala sa. Myslím, že ke´d ľudia neodovzdajú svojim deťom základy slušnosti a ohľaduplnosti, tak to za nich nikto iny neurobi, ani Boh.

lasicka_
24. máj 2009

lola vychovat dobré deti je základ ku všetkému 🙂

lolalola
24. máj 2009

lasicka_ tak to sa dá rovno povedať, že každé dieťa vie, že ani biť sa nemá, že je to zlé... 🙂 A ako vieš, že veriace dieťa trkne, ak spácha "menšie" zlo ??? Kresťanstvo vymenováva, čo všetko je hriech a čo už nie ???Napr. nebi kamarátov, nešliap po tráve, netráp zvieratká, nevyužívaj rodičov a pod...;o))

To určite áno, len tvrdím to, že ak niekto verí v Boha neznamená to, že je lepším a slušnejším človekom. Rovnako morálne môžem vychovať svoje dieťa ja, kt. nie som vydatá a tým pádom som smilníčka, a rovnako nejaká veriaca vydatá mamina.
A podľa mňa veriaci človek nemá ani viac šťastia, ani viac radosti a ani menej trápenia ako neveriaci..;o)))

lolalola
24. máj 2009

horalka777, moje lutovanie v 8-9rokoch spocivalo v tom, že som si uvedomila, že dostanem bitku... 😀

jaron
24. máj 2009

Keď sa treba držať témy, tak teda poďme k veci, aký postoj mám k spovedi ja:

V „Starom zákone“ (pred ukrižovaním Ježiša) mali Židia veľa obradov a ustanovený kňazský systém. Kňaz bol prostredník bez ktorého niet spasenia, bez ktorého nebolo možné prísť k Bohu a mať odpustené hriechy. Ale bol len symbol, obraz skutočného Kňaza, skutočného „Baránka“ – Ježiša Krista. Po ukrižovaní a vzkriesení Ježiša, skončila platnosť celého židovského obetného a kňazského obradného systému.
Jediná kresťanská cirkev, ktorá i naďalej „vložila“ medzi Boha a ľudí kňaza je rímsko-katolícka cirkev. Súčasťou toho je i spoveď, ktorú považujem spolu i s inými vecami skôr ako snahu o nadvládu a moc nad všetkými ľuďmi vo všetkých oblastiach života človeka. (Nemyslím, že je to cieľom miliónov úprimných katolíkov i mnohých farárov, mám na mysli skôr cirkev ako náboženskú mocnosť, systém, inštitúciu.)

Spoveď je v protiklade z učením Biblie vo viacerých veciach:
1. Spasení sme jedine vierou (vzťahom) v Ježiša Krista, nie prijatím nejakej sviatosti udelenou iným človekom (kňazom).
2. Biblia v Novom zákone (po ukrižovaní Ježiša Krista) nepozná iného prostredníka medzi Bohom a človekom, ako Ježiša. Človek môže vierou sám prichádzať pred Boha, vyznávať svoje hriechy a nájsť i odpustenie (milosť).
3. Biblia v Novom zákone nepozná iného kňaza, len jediného – Ježiša Krista, ktorý sa raz a navždy obetoval za každého, kto jeho obeť príjme, aby mohol mať istotu úplného, večného života.
(Citáty z Biblie som vynechal, ale v prípade záujmu „dodám“)

To pokladám asi aj za základ kresťanstva, a to najkrajšie, dáva mi to slobodu a istotu v Ježišovi Kristovi. (Ešte chcem povedať, že uveriť v Ježiša neznamená veriť, že existuje, ale mať s ním vzťah – „rozprávať“ sa s ním, snažiť sa robiť to, čo sa jemu páči, nechať si od neho poradiť atď. a pritom robiť aj chyby, pretože nejde o 100 % výkon, ale o 100 % snahu, ako keď milujete svoje dieťa, milujete ho 100% ale aj tak robíte voči nemu kopec hlúpostí...)

(P.S.:
pre katolíčky: Je mi ľúto ☹, mám vás veľmi rád, ale keď sa mám čestne vyjadriť k téme, nemôžem inak ako som napísal.
a pre neveriace: Upozorňujem, že to nepíšem ako kázeň alebo prehováranie, ako by to malo s vami byť, berte to len ako moje stanovisko k téme a ako chápem, čo k tomu hovorí Biblia.)

bubba
24. máj 2009

jaron,klobuk dole 😉 kludne doloz o treba

lolalola
24. máj 2009

Jaron, tak tento prístup k viere sa mi páči. K tomu nie je čo dodať...;o))

diddi
24. máj 2009

nejak si asi vyrazil dych.....alebo sa listuje vo vatikanskych archivoch

maryx
24. máj 2009

jaron: super prístup 😉 a klobúk dole

horalka777
24. máj 2009

myslim, ze Jaron nikomu dych nevyrazil a nikto momentalne nelistuje v ziadnych archivoch, ja som cely cas cakala, kedy to uz napise 😉 To neznamena, ze ho nemam rada, aj ked s nim vo vsetkom nesuhlasim 🙂 o.i. preto, lebo je diskuter na urovni a nikoho tu sarkasticky nezhadzuje.

Ale v mnohych veciach ma moj uplny suhlas. Aj pre nasu "druzinu" je podstatny osobny vztah s Kristom.

diddi
24. máj 2009

horalka,tak aky je teda tvoj nazor na to,co napisal....ked si to cakala 😨

digysa
25. máj 2009

diddi: ty veris v boha. Veris aj v Jezisa krista?

jaron: suhlasim s tebou, co sa tyka spovede. Ja som bola vychovana v rimsko-katolickej viere a preto na spoved chodim...lebo je sucastov nasich obradov.... Nechodim na nu pravidelne....vacsinou tak 3-4 krat do roka.

a horalka to na pisala spravne....jaron je duskuter na urovni, kdezto VY, co neverite ste velmi ustipacne a iny argument ako "zly farar a zla cirkev" nepoznate.....

Len v kutiku duse dufam, ze nie ste este k tomu aj pokritci a dali ste si deti pokrstit. 🙄

addaa
25. máj 2009

No vyzerá to tak, že po Jaronovom vysvetlení má ev. cirkev nových adeptov na členov. 😉

lolalola
25. máj 2009

digysa, moje deti pokrstené nie sú a popravde dosť pochybujem, že niekedy budú. Napriek tomu sa necítim ako pokrytec a myslím, že tu odznelo ďaleko viac argumentov ako "zlý farár a zlá cirkev". Ešte na margo tvojho odkazu chcem podotknúť "Prečo berieš MK tak vážne ???"

yvetta
25. máj 2009

aj ja v mnohych veciach suhlasim s Jaronom - nerada diskutujem na taketo temy, lebo to je o nicom - 2 tabory jeden hlasa nieco druhy zasa nieco ine a dookola....Jaron to vsak vystihol z celej diskusie najlepsie.... 😅 klobuk dole.... 🙂 ja som grekokatolicka chodim na spovede pretoze je to sucast cirkvi pre ktoru som sa slobodne rozhodla.... 😉

lenkove
25. máj 2009

Ahojte...

ja by som k Jaronovi podotkla, ze spoved nemaju len rimsky-katolici ale katolicke a ortodoxne cirkvi.. Mozno by bolo dobre hladat spojitost preco maju spoved niekde inde.. Nepaci sa mi tvrdenie, torym sa to prisudzuje iba rimsko-katolickej cirkvi, lebo to tak nie je.