Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

vavka33
24. mar 2007

No my sme krstili min.tyzden,ja som rozvedena,teraz nie sme sobaseni v kostole,na ziadnu spoved sme nemuseli a mala bola pokrstena v pohode,ano krstni neboli na ziadnej spovedi.
Vsetko zalezi od konkretneho farara.

olinel
24. mar 2007

Sú rôzni farári, my sme sa o tom presvedčili tiež.S bratom sme si chceli dať pokrstiť naraz deti.Najprv nám povedali, že ak chceme byť krstnými musíme sa zobrať v kostole/muž má sv. prijímanie aj birmovku a ja som len krstená, raz rozvedená/.Tak sme to začali vybavovať, dokonca pán kaplán bol ochotný nám dávať poučenia u nás doma.Ked sme si chceli dohodnúť dátum sobáša, tak tam bol iný farár a ten sa všetkému čudoval, že to nebolo treba.Deti by nám aj bez toho pokrstili a ešte nás zvozil, že sa chceme tak narýchlo brať./vraj to nedopadne dobre atd.../Tak kto sa má v nich vyznať???

tessa
24. mar 2007

Suhlasim s Ramzesinym prispevkom.. Ist na spoved znamena, ze lutujete svoje hriechy a rozhresenie dostanete len vtedy, ak uz v hriechu zotrvavat nebudete!
To je nauka Cirkvi, to si nevymyslel ten dotycny farar, ze vam rozhresenie dat nemoze!
Ale.... su rozni farari, jeden vas posle prec bez rohresenia a u druheho mozete uspiet a rozhresenie vam da... 😉

sunny6
24. mar 2007

ahojte babule,
ja som tiez drobca chcela dat pokrstit,ale neviem ako to bude ked tato je anglican ja slovenka zijeme tu,ale krstiny by sme chceli na SK.,ale tato neni veriaci ja som ale do kostola nechodim.
Neviete nikto ci sa to da?A kebyze hej musi ist muz na spoved?ved by mu aj tak nerozumel....a kolko stoji taky krst?
Dakujem za kazdu odpoved 🙂

bibula
24. mar 2007

lienka-poznam takych fararov,aj ja mam skusenosti-pri prvom dietati-svetlanke-ju nechcel pokrstit,lebo krstna mama bola rozvedena-moja mam tam nabehla a povedala,ze pride s deckom cez omdu a dieta si pokrsti sama a spravi mu taku hambu,ze sa posere.nakoniec pokrsrtil do 2 tyzdnov 😀

teraz ondrika tiez este nemame pokrsteneho-ale vieme o dobrom fararovi,ktory svoju pracu nebere ako pracu a biznis,ale ako poslanie.k nemu pojdeme aj s ondrikom,som rozvedena a zijem s priatelom "nadivoko".krstna mama sa medzitym vydala 😀

ahoj a mala si sa vykaslat spovedat sa chlapovi,ktory nema pravo ti dat rozhresenie,lebo sam je hriesnik.

vavka33
24. mar 2007

sunny,ked budes chciet,poviem tomu fararovi,co krstil nam,je supis a pride kdekolvek,teda ak budete tu na slovensku.Krst nestoji nic,ale vzdy sa nieco dava,ako vdaka.my sme dali dobre vinko a par peniazkov na benzin,isiel nam okrstit 20km daleko 😉
Na spoved muz ist nemusi,za to ti rucim,teda pri tom knazovi.este dostanete aj taky list o krste-kukni do mojhoo albumu.

mimi109
24. mar 2007

vavka to ste nesli krstit do kostola ale doma? neviem ci som to dobre pochopila ked siel farar za vami 😕

vavka33
24. mar 2007

krstili sme v kostole v kubine,ja som odtial,chcela som ju krstit tam so svojou rodinou,farar prisiel do kubina/on sluzi v utvare v TO/,vybavil si kostol,vypisal papiere,okrstil malu-v sobotu,trvalo to pol hodky aj s naukou,boli sme tam len my a nik iny.Takto krstil uz kamaratovi v Martine,na vychode a aj inde.je uzasny clovek.

mimi109
24. mar 2007

my sme mali nauku skoro hodinu v sobotu rano nas farar rad rozprava pribehy 😵 a krst bol vecer cez omsu u nas to tak robia

sunny6
24. mar 2007

no vavka to by bolo super,ja sa este spytam maminy ze aky farar je v nasom kostole,byvame totiz 20 krokov od kostola,ale len starka tam chodi,tak ak by to bolo mozne urobime to tam,len ma zaujimalo to ohladom manzela,ale ak by farar bol nejaky proti tak sa urcite na teba obratim,dakujem-idem kuknut album 🙂

ervotoc
24. mar 2007

ano kamoske farar povedal ze plod ktory víde z hriešneho lona.... 😕 😕 😕 sa nema narodiť vobec.....
tiez plakala...chodila do kostola pravidelne,dobračka od kosti..a najhorsie je ze o to vytužene babetko aj prisli... 😖
no niektori si to rucho nosiť nezaslužia.. 😠

elliana
24. mar 2007

Ja som veriaca, pokrstena, aj malu mame pokrstenu, ale knaz sa nas vobec nepytal, ci sme boli na spovedi, alebo ci nasa krstna mama je veriaca, proste, vysvetlil nam, co by sme mali,ale spatne to neoveroval. Proste, nechal to vsetko na nas. A krstil nam malu v nedelu cez omsu.
Je pravda, ze knaz je povinny vyjadrit, ze sa mu nepacia urcite veci, aj hriech musi odsudit, nezavisle na tom, aka je doba, ale je otazne, akym sposobom to urobi. Moze to urobit takym demotivacnym sposobom, ze svoje "ovecky" strati
A ak chces pokrstit svoje dieta a si rozhodnuta viest ho k Bohu, tak to urob u ineho knaza. Drzim prsty

elliana
24. mar 2007

A este chcem dodat, ze nie je spravne odsudit cirkev koli jednemu "zlemu" knazovi, ved aj knazi su len ludia a tiez su hriesni

ramzesa
24. mar 2007

Zienky no ja len ocami gulam, na co chcete krstit svoje dietatko, ked s vierou cirkvi nesuhlasite 😕 ? A naco vam je rozhresenie, ked ste svoje hriechy neolutovali a nadalej v nich zijete 😕 ? A farar je zly preto, lebo kona podla svojho svedomia? Ja si vobec nemyslim, ze konal nespravne, konal podla ucenia cirkvi. Zas akym sposobom to povedal, je druha vec ☹ . Mozno bol z toho vsetkeho mimo, co sa v dnesnej dobe deje a ako kazdy vieru v Boha berie nalahko. A to ze vsak co, Boh mi ajtak odpusti a hresim dalej, to co je za pristup, naco potom na tu spoved idem. Na spoved sa nechodi preto, lebo sa to patri, ale preto, lebo chcem. Uz naozaj nemam slov. A taky farar, ktory s takymto spoluzitim bez sobasa suhlasi, no neviem, urcite sa vyjadril spravne?

ramzesa
24. mar 2007

Toto som nasla

Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič. Ten by mal pomáhať krstencovi
pri uvedení do kresťanského života a vo vlastnom kresťanskom živote krstenca a on sám by mal byť príkladným kresťanom v plnení povinností, ktoré súvisia s krstom.[18]

Krstní rodičia stoja pri nadprirodzenom zrodení krstenca a majú túto vážnu povinnosť pomáhať rozvíjať náboženský božský život v pokrstenom. Túto úlohu majú plniť nábožensky žijúci kresťania, patrične vzdelaní a poučení v náboženských veciach, ktorí svojím životom i slovom budú v pokrstenom vychovávať a formovať Krista. Je teda neprípustné, aby to boli ateisti či inoverci alebo len civilne zosobášení ľudia.

Je samozrejmosťou, že títo krstní rodičia majú aj sebe napomáhať zrodenie sa
pre nadprirodzený život v Kristovi. Ak pred krstom upadli do hriechu, mali by sa vyspovedať a v deň krstu ich krstenca pristúpiť k svätému prijímaniu.[19]

zamyslite sa nad tym...

a hoci ma za moj nazor aj ukamenujte 😅

vilkakatka
24. mar 2007

Babulky, preco diskutujeme o temach, pri ktorych sa len hadame??? 😕

Je ine povedat svoj nazor bez odcudzovania toho druheho, a ine pridat svoj prispevok plny urazania a hromzenia.

Ja som veriaca, ale preto neodsudzujem tych, ktorych neveria alebo maju iny nazor na zivot a svet okolo nas. A ako uz napisala Ramzesa...knazi su len ludia a maju presne tie iste chyby ako aj my ostatni smrtelnici...
Ja si myslim, ze je dolezite, ze ci chceme dietatko vychovavat v istych pravidlach, a napriklad si zvolime tie krestanske so vsetkym, co k tomu patri...a nebudeme si len vyberat...
Ja viem, ze to nie je az taky super priklad, ale ked ucime nase dietatko chodit, tak musi pouzit aj pravu a lavu nohu a nielen jednu...a myslim,ze takto je to aj s vierou. Ak chcem podla nej zit, tak ju musim prijat so vsetkym...i s Cirkvou a knazmi...

snilko7
24. mar 2007

vilkakatka pekne si to napísala, plne s tebou súhlasím 😵

ramzesa
24. mar 2007

vikakatka ano pekne si to napisala, prijat ju so vsetkym 🙂 ale neviem preco kazdy nadava na cirkev, ved cirkev sme vsetci, nielen knazi ako som to uz pisala. Bez laikov by to bolo co za cirkev 😕
a ja neodsudzujem, len sa cudujem, je na kazdom, akou cestou sa vyberie. Nikto nikoho nenuti, ze si musi dat babetko pokrstit, ved ked nechce, nech nekrsti. Hoci ja ako katolicka to pokladam za to najdolezitejsie, co mozem pre svoje dietatko urobit.
Zit len tak nadivoko je myslim hriech proti 6. prikazaniu. Ten knaz nemoze s tymto hriechom suhlasit, ved co by to bol za knaz 😕 a aj krstni rodicia musia splnat urcite podmienky, nemoze to byt hocikto, ved ked si krstny rodic neplni svoju ulohu, nie je krstni rodic, ved co je to za murar, ktory v zivote nemuroval 😕

snilko7
24. mar 2007

ramzesa, takto isto uvažujem aj ja...a aké nezhody sme mali s tým v rodine..môj svokor je absolútne zaťažený na kňazov a náboženstvo a vie ako je to zasa naopak pre mňa dôležité a vždy útočí týmto smerom ,keď ma chce vytočiť...dokonca protestoval proti tomu, keď som si vybavila, že nám drobca krstil v rámci svätej omše, vraj načo, či nestačí prísť a naleje mu vodu po omši...hlboko sa ma to vtedy dotklo, pretože ja si tiež myslím že krst je to najdôležitejšie čo nám ako základ do života svojim deťom

ramzesa
24. mar 2007

snilko ja mam problem skor opacny ☹ . V manzelovej rodine mam , co sa tyka nabozenstva obrovsky vzor. Kazdy jeden sviatok je v duchu vieri, idu nam mladym uzasnym prikladom. Zato moja rodina, su pokrsteni, ale neziju tak, nechodia do kostola, na spoved, na prijimanie, ale vraj maju tiez svoju vieru 😒 ... no nic, tiez na vselico, co sa tyka cirkvi, knazov pocuvam pripomienky, v poslednom case uz pomenej, mozno prisli na to, ze to nezabera a ze na to vsetko mam svoj nazor a aj lepsi prehlad 😉 . Oni si myslia, ze este stale sa upaluju bosorky 😀. A myslim si, ze podla jedneho knaza sa nedaju vsetci sudit. Vsade sa najde cierna ovca, tym nemyslim toho konkretneho knaza z tejto temy, ale vseobecne.

jankamanikova
24. mar 2007

Tak dlho sledujem tuto diskusiu.

V prvom rade - lienka - urcite si bola precitlivela a preto si beries velmi vazne, co TI knaz povedal a urcite to nepovedal tak, ze na Teba nakrical (my, zeny, mame sklon zvalicovat a nafukovat veci). V druhom rade, sama priznavas, ze zijes "v hriechu" a si ochotna dalej takto zit. Tak ak to nemienis menit, tento stav, tak spoved TI je na nic. Chod len duchovny rozhovor a podporu, mozes chodit na omse, len nie na sviatosti a aj malu mozes dat pokrstit, ale to je zbytocne, ked nezijes tak, ako sa to od Teba ocakava, co sa tyka duchovnych veci.

Co sa tyka Vas ostatnych babule, tak netreba sudit, aby sme neboli sudeni. Treba len povedat svoj nazor (ako ramzesa alebo vilkokatka) a respektovat nazor druheho.
Nechvalila by som sa tym, ze Cirkev je zla alebo robi to, ci ono.
Cirkev tu je 2000 rokov (odkedy ju zalozil Kristus na krizi), a nic ju nezlomilo (a to bolo v dejinach ruhania sa proti nej). Tiez ju nezlomi ani to, ci tu pisete o knazoch a tak. A mimochodom, kto nadava na Cirkev, nadava na seba sameho, lebo Cirkev tvoria vsetci - vratane knazov, veriacich i neveriacich, laikov a zasvatenych.

A mimochodom, to ako zareagoval ten knaz je jeho vec a on sa bude za to zodpovedat pred Bohom, tak ako kazda z nas.
Dolezite je, ze kazda z Vas ma svoje presvedcenie a podla toho zije.
Zi a nechaj zit!
Takze ak tu vsetky piseme o laske a spravodlivosti, tak sa majme rady a respektujem jedna druhu.

Drzte sa!

ramzesa - super napad s tym prispevkom o krste!

nera
24. mar 2007

Zväčša s Vami súhlasím, len......
Mňa iba vytáča to, že farári sa držia akoby mali tú moc niekoho súdiť. Nie je lepšie to trošku prívetivejšie podať a nikoho neuraziť?
Veď je to ich zamestnanie, tak mali by to robiť s citom a so srdcom.
Myslím, že viac úžitku by urobili keby sa normálne s dotyčným porozprávali ako ho hneď urážali. Trošku psychológie a taktnosti, by im neuškodilo.
Aj keď ja som ešte normálneho farára nevidela, žiaľ.
Buď bol maxi klebetný, alebo sukničkár, o úplatkárstve ani nehovorím.....asi nemusím viac pokračovať.

ramzesa
24. mar 2007

nera tak to sa divim, tiez som z KE a zatial som takeho nestretla 😒 . Mozno som mala stastie. Ja som mala super perfektneho mladeho kaplana, nedam nanho dopustit. 🙂

sisulik
24. mar 2007

ja tu tiez nechcem nikoho odsudzovat, ci uz fararov alebo nejaku vieru...ja tiez som si sama z vlastneho presvedcenia vybrala vieru, ktorej sa drzim a to nielen ustne ale snazim sa aj skutkami...prijat nejaku vieru alebo nabozenstvo treba celym svojim srdcom...to ze niektori farari su prisnejsie alebo pre niektorych z nas su dost divni (niektori) tak ako to uz bolo spomenute, nema to nic spolocne napr. s krestanstvom..ale vsetci sme len obycajni ludia...Boh nas nestvoril rovnakych a je na nas sa naucit chapat sa navzajom a tolerovat sa...vsetci robime chyby a aj farari a preto si radsej odpustme, aj ked castokrat reakcia inych ludi nas boli. drzim sa toho nazoru, ze ano, farar sa mohol trosku kludnejsie a lepsie vyjadrit, ale on je zrejme taky...nikto z nas nie je dokonali. ale na to sa nemozeme neustale vyhovarat (na tu nasu nedokonalost) a prave preto, snazme sa byt co najlepsimi dokazeme byt. A nech nam v tom Boh pomaha, nech uz sme hocijakeho nabozenstva. 😉

ramzesa
24. mar 2007

sisulik super si to vystihla, vsetci sme len ludia 😉

ramzesa
24. mar 2007

suhlasim s tebou 🙂

madeleine
24. mar 2007

Ja pokrstena som a ma to pre mna velky zmysel... kedze si veriaca, ako pises, ocakavala si ze ta pan farar vyhresi. Cisto z pohladu viery, zijes v hriechu. Neodsudzujem ta za to, je to rozhodnutie teba alebo vas.

Podstata spovedi je ale v tom, ze sa prides vyznat zo svojich hriechov, olutovat ich a hladas podporu a pomoc v tom, aby si ich uz neopakovala a vyhybala sa im. Ci nie? Ty sice ides na spoved, ale nechceš napraviť porušenie desatoro (toto nie je sudenie, len konstatujem), cize ti knaz zo svojej pozicie nemoze udelit rozhresenie.

Nechcem ta sudit, len sa pokusam vysvetlit ti, preco ti knaz neudelil rozhresenie. Nehajim ho, neviem, ako ti to povedal, vsetko sa da povedat desattisic sposobmi. Vies preco zijes tak ako zijes, avsak, nezijes v sulade s cirkvou, od ktorej pozadujes rozhresenie a ta ti ho preto nemoze udelit. POkial viem, zatial nenastali ziadne zmeny v postoji katolickej cirkvi k spolocnemu zivotu pred svadbou. Ine uz je, ako to podavaju jednotlivci, ale zatial stale plati stare zname desatoro.

(dufam ze ma neukamenujete 😅)

dorotka
24. mar 2007

no ja len tolko k tomu ja som sa ako dvanastrocna rozhodla dat pokrtit a aj moj tatko vdaka tomu suhlasil ze sa teda zoberu aj v kostole moja mama bola velmi rada ale farar odmietol tieto obrady vykonat samozrejme nasiel sa aj iny a ten ich bol ochotny vykonat
no a este jedna prihoda ked som mala 20 mala som vtedy frajera ktory sa pred fararom vyspovedal z petingu a farar sa ho opytal ci som veriaca a ked povedal ze nie tak mu povedal ze by sa mal so mnou rozist a najst si dievca ktore bude veriace aby ho nezvadzalo na zle vtedy ma to velmi zabolelo ze na zaklade coho ma ten farar sudi kedze som sa snazila konat vzdy co najlepsie a na petingu sme fungovali aj pre to ze sme obaja mali pocit ze musi prist naozaj spravnejsia chvila aby sme zasli dalej

cat
24. mar 2007

ja sa uz nevyjadrujem, moj nazor na vec tu uz padol, len tolko chcem, ze ak niekto z BA hladate dobreho, mileho a chapaveho farara, tu v kostole v Raci takeho mame, skvely clovek, mlady, stara sa o decka, organizuje im kruzky, vylety.. mne sa to paci, vzdy lepsie nez by ti pubertiaci od nudy zacali robit hluposti..proste velmi sympaticky clovek 😉