Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

bubatko
24. mar 2007

baby, teraz vazne to myslim, bez ziadnej ironie, ale NACO chcete pokrstit svoje deti, ked vam na cirkvi a jej pravidlach nezalezi, ked idete na spoved s tym, ze dopredu viete, ze budete pokracovat v tom istom hriechu... len ma naozaj zaujima aky mate na to dovod, ved ked sa vam katolicka cirkev nepaci, existuju aj ine... viem, ze vo vela pripadoch sa to robi kvoli rodine alebo tak, ale to fakt nema podla mna zmysel 😒

a preco musi mat krstny rodic vsetky sviatosti? ved on ma tiez viest to dieta k urcitemu sposobu zivota a k tym hodnotam ktorym veri a ked tomu sam neveri a nema o tom ani paru tak ako ma to dieta viest???

jasne, kazdy nemusi byt fanatik a dodrziavat vsetko, ceni sa kazda snaha, aj ked nechodim do kostola presne kazdy tyzden, ale chciet od fararov aby skakali ako my chceme, no poznam ludi, co mali take vselijake na hlavu postavene poziadavky, ze farar vraj ma byt stastny, ze sa vobec chcu sobasit v kostole, no fakt neviem, preco by mal byt taky stastny, ked to tym ludom nic nehovori a neveria tomu, je to velke pokrytectvo od nich ☹

vavka33
24. mar 2007

bubatko,pekne si to napisala. 😉

mracik
24. mar 2007

bubatko, myslím, že je to preto, že človek potrebuje rituály. Či už pri zrode človeka, pri konci života, alebo pri vytvorení vzťahu. O svadbe sa často hovorí ako o "papieri", ale aj tam je najdôležitejší ten rituál...
Existuje síce aj vítanie nových občiankov, ale asi to nie je celkom ono...

vavka33
24. mar 2007

nas budu aj vitat tu v obci 😉

bubatko
24. mar 2007

tak ale teda by si mali vybrat taku cirkev, ktora im je blizsia alebo... proste uz neviem ako to vyjadrit, ale preco tolko kydat na tu cirkev (tiez na 100% nesuhlasim so vsetkym, co sa v cirkvi deje) do ktorej chcem tak velmi dat svoje dieta, ved to je pokrytectvo ako svet, na jednej strane je to otrasne cirkev a s nicim nesuhlasim a na druhej strane tam pcham svoje dieta aj cez mrtvoly ☹ ☹ ☹ nerozumiem tomu, ale ved zase nemusim vsetkemu rozumiet 🤐

bubatko
24. mar 2007

chcela som napisat "otrasna" nie "otrasne"...

lienka.
autor
24. mar 2007

ahojte,tak ste to tu pekne roztocili...Maly je pokrsteny ,hostina dopadla dobre,som spokojna.
Ohladom tej svadby brat sme sa chceli aj chceme len zbierame peniaze,aby sme mohli pozvat najblizssiu rodinu,to je asi 20 ludi,nie svadba o 2 svedkoch ako nam navrhoval Pan farar.Ja nemam rodicov co by mi ju zaplatili som na materskej a zivi nas len priatel takze financie idu od neho.
vdaka za prispevky.

ramzesa
25. mar 2007

lienka drzim palceky, aby sa vam skoro podarilo zozbierat korunky na svadbu a mohli ste ist s uprimnou lutostou a predsavzatim na spoved a nasledne s cistym srdieckom na prijimanie 🙂 . A z Drobceka nech vyrastie spravny clovek s dobrym srdcom 🙂.

vavka33
25. mar 2007

Lienka ahoj,dodatocne ti blahozelam k syncekovi/dlho som ta tu nevidela,tak som ani nevedela kedy sa Kristianko narodil/ a prajem zdravicko a nech sa vam podari uskutocnit tu svadbu.

madeleine
25. mar 2007

lienka, nech sa dari... nech vam to coskoro vyjde a hlavne, nech ste zdravi a stastni... 🙂

bibula
25. mar 2007

😀 ramzesa-pekne si to napisala,nastastie nie som civilne zosobasena-konieckoncov niesom vobec 🙂 😀 a som spokojnejsia ako ked som bola vydata v kostole 😀 😅 cim to asi bude???? 😉

madeleine
25. mar 2007

bibula - tebou. 😉 Zijes svoj zivot a podla svojich predstav a si stastna. 🙂 NIekto k tomu manzelstvo potrebuje, niekto nie... niekto musi mat krstene deti, iny nechce... niekto chce chodit na spoved, niekto nema tu potrebu... chvalabohu ze mame demokraciu... 😀

verulka
26. mar 2007

Padli tu rozne nazory, vela z nich je opodstatnena...Ja si mylsim, ze dieta dat pokrstit, aj ked nesuhlasim s uplne vsetkym, je dolezite. Ja som v cirkvi- a mam za sebou aj vaznu dilemu, ci ostat alebo... Nakoneic som sa dorpacovala k nazoru, ze je to pre mna spravne ( a teraz uz par rokv viem, ze to rozhodnutie bolo spravne). No myslim si, ze mam pravo povedat svoj nazor ak s niecim nesuhlasim a mozno aj vyvinut snahu to zmenit. To sa tyka istych vseob. platnych pravidiel 🤐
Lienka aj ja zelam, nechsa dari a stretavas vo svojom zivote ludi s otvorenym srdcom a aj myslou 🙂

marijka1104
12. apr 2007

Lienka. Ja som veriaca ale do kostola nechodím. Môj syn je pokrstený aj my sme pokrstení...............
Ked má človek 18 rokov tak sa môze dat pokrstit bez toho aby boli pokrstení aj jeho rodicia. Vtedy to uz je jeho slobodná vôľa. Tak to asi nehaj na svoje dieta, ked bude mat 18.

barbora1
1. máj 2007

ahoj lienka
plne ta chapem zazila som taku spoved a tiez som si poplakala aj dnes mam z toho smutok aj ked preslo uz desat rokov.lienka ale ty mas moznost to napravit u mna to zial nie je mozne. drzim vam palce tebe tvojmu priatelovi aj vasmu dietatku. vela stasia v dalsom zivote.

milhaus
1. máj 2007

tak skus ist za inym fararom alebo napis biskupovi aky mas problem a že farar ta odmietol
ja som evanjelička a manžel s dcerou katolici ale nik z nas do kostola nechodi nejak pravidelne a už neviem ani otčenáš
človek má veriť v sám seba a nie sa bát farárov
boh by určite nechcel aby toto ten farar urobil
čo sme ešte v časoch pradávnych???

monikacica
2. máj 2007

S frajerom sme pat rokov, ja som veriaca a on nie, svadbu planujeme buduci rok v kostole. Chodim do kostola kazdu nedelu (ak sa da), ale nechodim na pijimanie, niekedy nad tym rozmyslam a trapi ma to, ale vybrala som si takuto cestu, mam frajera s ktorym mame sex a nechodim na spoved, vyspovedam sa az pred svadbou.Je to tak, predmanzelsky sex nie je dovoleny cirkvou.

lenka78
6. máj 2007

ahojte,tiez suhlasim so sharlottou.si veriaca,tak dodrziavaj zakony.ono je to tazke,lebo v zivote pride vela problematickych situacii,no dajme si ruku na srdce,keby sme dodrziavali pismo,tak sa vyhneme problemom.lenka,pises,ze si si chcela partnera otestovat.kolko rokov ste sa snazili splodit dieta?6 rokov?a to ho este stale testujes?ked mu po takej dobe neveris a nechcete sa vziat,tak niekde mate problem.a ber to aj z druheho hladiska.ked dieta vyrastie a nebudete svoji,tak co povies,ked sa ta dieta spyta,preco ste sa nevzali?Nelubite sa?chapes?zbytocne problemy.
co sa tyka farara,tak asi nezvolil spravny pristup.ono niekedy pre takych ludi nechodia mladi do kostola,no cirkev nie su knazi,ale my,vsetci veriaci.tak si vyberajme farara,ktory ma pristup vhodny nam,aby nam pomohol.mozno aj tebe tento pristup pomohol sa zamysliet,ci naozaj spravne konas. 😉

barbora1
6. máj 2007

ahoj lienka
este raz som si precitala tvoj prispevok (problem).pises ze si chces partnera otestovat ci sa vie o rodinu o dieta ... postarat.vies premyslala som o tom co ak v tejto situacii si ty - ta testovana? co ak si partner testuje teba ci sa vies postarat o dodinu o dieta ... co ak raz povie ze ty niesi vhodna partnerka? ja neviem mnoho mladych ludi tak zije.ale ja by som urcite nechcela byt testovana. laska a vstah je o niecom inom. ospravedlnujem sa ak som sa niekoho dotkla.

lienka.
autor
6. máj 2007

Ahojte uz sa vela zmenilo,maly je pokrsteny a my sme zasnubeny,svadbu chystame tento rok.Prisiel s krasnou kyticou a prstienkom a povedala som mu Ano,rozhodol sa sam a na to som cakala a dockala sa,vdaka za vase prispevky.

barbora1
7. máj 2007

mila lienka
blahozelam k zasnubeniu a je naozaj krasne vsetko co sa udialo u vas po narodeni dietatka. este raz blahozelam je naozaj krasne ako to skoncilo tak vela stastia a lasky

susik77
7. máj 2007

Ahojte baby, asi trochu odveci otazka: mohli ste chodit do kostola cele tehotenstvo? Ja som uz minulu nedelu citila, ze uz mi tam nie je velmi dobre ( hlavne vydychany vzduch), tak som uz tento tyzden nesla...

barbora1
8. máj 2007

ahoj susik77
k tvojej nevolnosti v kostole len tolko:kazde tehotenstvo je iné a preto rob len to na co mas a ako sa citis. ja som v tehotenstve vyliezla na dumbier a moja priatelka nemohla ani pozriet na surove maso lebo jej potom bolo zle pol dna. takze susik fakt len na co mas.

andrea.m
8. máj 2007

susik ja kedy ako ale boli omše ked som iba stála vonku a boli aj také ked som odišla domov.

marfusaklimca
8. máj 2007

susik, ja som nikdy nechápala, ako môže niekomu zostať "zle" v kostole- pripadalo mi to čudné...ale len dovtedy, kým sa to nestalo mne, našťastie som stihla vyjsť von na lavičku, zastávalo mi teplo, točila sa mi hlava, potom prišla triaška, a potom pohoda.. a potom som radšej cez tehu na omši sedávala, no aj tak ma to draplo ďalší, zároveň poslednýkrát....to bolo do 3mesiaca tehu.
Prajem veľa krásnych chvíľ

digysa
22. máj 2009

Ja pravidelne chodim do kostola, ale uprimne poviem, ze taky smrad, aky byva v nasich kostoloch....tak to mozem porovnat uz iba k nasej mestskej hromadnej doprave....

Nase "dochodove" obyvatelstvo sa totiz kupe zasadne iba v sobotu...... 😅 😅 😅 😕 😕 😕
A niekedy aj zbytok osadenstva....

emily3
22. máj 2009

ahojte, chcem napisat len par poznamok, ale to tu uz odznelo.
myslim si farar konal spravne, krst nie je ziadny folklor, ze je to pekne a rodicia si to zelaju, a dieta to musi mat...a nezijete podla toho. dnesnej dobe sa absolutne vytraca pravy zmysel vsetkych sviatosti a ludia si to prisposobuju...ale to sa neda..Cirkev tu existuje uz 2000 rokov a ma svoje pravidla...ma svoju moralku ktoru zjavil Boh v sv.Pisme a vo svojom Synovi a to sa neda menit. farar nie je zastarali ani Cirkev...akoby to vyzeralo keby sme si vsetko upravovali? bol by z toho holubnik...( tak isto si mozme upravovat pracovnu moralku, skolsku,..statnu....a mozme si robit co chceme...asi by to veeelmi zle dopadlo.)

tak by som si najprv polozila otazku ci chcem ja osobne prijat Jezisa a zit podla neho a dat si zivot do poriadku, alebo budem zit podla toho ako diktuje svet...ako druh a druska, priatel priatelka...a tiez nevidim vyznam vztahu na " skusku" ked uz mate aj dieta...co ho sa potom bojite? kriza pride tak ci tak, ci ste manzelia alebo nie..ale ak sa cirkevne zosobasite, je to do konca zivota ( aj ked sa rozvadzaju aj taketo manzelstva)...takze si treba uvedomit aky mate ciel vazho vztahu, ci kracate jednym smerom a problemy chcete riesit spolocne, alebo si nechate otvorene dvierka , ze ked to nevyjde tak sa rozideme....neviem v takej neistote by som nechcela zit.

nie nechcem ta odsudzovat, Boh miluje vsetkych ludi velkou laskou, len ludia ho nevidia, nechcu mu to opetovat...
chcem ta len povzbudiť , aby ste sa zamysleli nad svojim zivotom, nad svojimi hodnotami, urcite si vyborna mamina, ktora chce pre svoje dieta to najlepsie a ze ho milujete nesmiernou laskou 😉 . pozitivum je, ze si uvedomujes ze zijete v hriehu a este lepsie je ze sa to da riesit, je len na Vas ci Bohu poviete ano alebo nie... 😉

titkovamiriam
22. máj 2009

ahojte-pridam moj nazor,bola som vychovavana ako katolicka,no rokmi som prehodnotila toto ,,vyznanie,, a som bez vierovyznania.koly babkam som sa vydavala v kostole,pretoze som nebola dost ,,odvazna,,vytrvat v katastrofalnom vztahu som sa rozviedla.pocas manzelstva sa mi narodili dve deti su krstene-no na nabozenstvo uz na skole nesli.teraz zijem proti,,bohu,,nadivoko a mam marecka ktory nieje krsteny.nemam potrebu to ,,spravit,,.

ked si tieto dni pozeram spravy a citam noviny tak naozaj nepotrebujem vieru ktora sa len schovava za svoje ,,zakony ,, a zije upne iny zivot.

titkovamiriam
22. máj 2009

uf skoro som zabudla,keby som naozaj chcela tak tiez poznam farara ktory by mareka pokrstil.no bolo by to zasa len preto ze si to zela niekto iny a nie ze to tak citim ja

edita33
22. máj 2009

ja som veriaca,ale v kostole som bola na nasej svadbe a dvoch krstoch,ja osobne kostoly neuznavam,a spoved uz vobec nie,PAN BOH vidi co robim a nemusim sa spovedat nejakemu fararovi co som urobila,jeho do toho nic,lepsie je modlit sa svojimi slovami ,ako ucit sa basnicky z modliteb,knizky ktore aj tak vymysleli ludia a nie boh,,boh tiez kazal vlastnymi slovami a kazal pod holym nebom a nebral od ludi peniaze,,a v dnesnych casoch je fararcenie dobra zarobkova cinnost ,ani oni nie su taky cisty ako prikazuju,,maju byt v prevom rade oni ty skromny a nie take auta mat ,,,ani v politike nemaju co robit,,
neviem naco sa chodi na spoved ,ked kazdy do jedneho zhresi a potom si to ide vymodlikat,,,fuj,a vyjde z kostola a uz hresi,a stale do okola,,ako uprimne lutuje svoje hriechy,,,aj babky v kostele len kukaju kto jak zije,,,
tak taky je moj nazor na kostoly,,,milujem boha,nemam rada fararov,,,