Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

hellas
27. máj 2009

Diddi, myslim ze vsetkych hadzes do jedneho vreca. Chapem tvoje rozhorcenie. A hoci som veriaca, tiez ma mrzia niektore veci co napachali niektori krestania. A mnohi ziju v bludoich a su fanatici. Lenze my ich nemame pravo sudit. "Hovori sa, ze "miluj hriesnika a nenavid hriech (teda neodsudzuj toho cloveka a pomoz mu, ale to neznamena suhlas s jeho konanim).

Dalsou vecou je zle chapanie cirkvi - cirkev to nie su len knazi, biskupi a iny cirkevni predstaveny ale cirkev su vsetci veriaci. teda cirkev tvoria omylni ludia, ktori tiez robia chyby.

Este k tomu starozakonnemu "chapani" Boha - tu ide o zlu interpretaciu Biblie. Boh nema ziadne "slabosske" ludske vlastnosti. Mnoho veci v Bibli je myslenych obrazne a v kontexte vtedajsej doby.

Akoby sa mohlol Boh=dokonala Laska hnevat? alebo zlostit a pod.? My ludia mu pripisujeme vlastnosti, aby sme ho lepsie chapali, pretoze Boha nie je mozne pochopit, mame potrebu ho nejak pomenovat. Bozi hnev je skor to, ze Boha "mrzi" (vidite zasa pomenuvavam ludskou vlastnostou) ze ho odmietame, vzdalujeme sa od Neho.

lucia375
27. máj 2009

Hellas pekne si to napísala, suhlasím s tebou.

clara86
27. máj 2009

Tiez suhlasim s Hellas. Ti co v Boha neveria a do kostola nechodia podla mna len tazko mozu pochopit bibliu..
Cirkev, to su ludia a ludia su hriesny. Boh nam dal 10 prikazani a toho sa treba drzat aj ked to vzdy nejde. Keby kazdy zil podla tychto prikazani, svet by vyzeral inak..

lasicka_
27. máj 2009

ako sa hovori:Cirkev nie je hotelom svätych, ale nemocnicou hriesnikov 😉

mracik
27. máj 2009

diddi, a čo konkrétne považuješ za brainwash? nejak som nepochopila 😅 (inak asi tvoje obľúbené slovo)
no a čo sa týka inkvizície, tú už hádam pokladajú za nesprávnu všetci súčasný kresťania, nie?

inak všimla som si, že ľudia mimo Cirkvi ju väčšinou vnímajú "zhora" teda ju vnímajú hlavne skrze pápeža, kardinálov, biskupov a ostatných kňazov. Ľudia, ktorí do nej patria, tak sa zas na ňu pozerajú zo svojej perspektívy, teda najprv vnimajú svoju rodinu, blízkych, farnosť... Samozrejme, že Cirkev má obe tieto roviny - je to spoločenstvo aj inštitúcia,
ale tým, že každý z nich vníma tú istú skutočnosť z iného pohľadu, tak vznikajú často nedorozumenia

teda aj ty Diddi zrejme odmietaš Cirkev hlavne ako inštitúciu, teda je ti proti srsti, aby nejaký páni z kazateľnice riadili tvoj život (tomu celkom rozumiem, tiež mám problém s autoritami) ale byť v Cirkvi znamená aj to, že zdieľaš so svojim bratom, mužom, dcérou, susedom, kamoškou to, že sme boli stvorení z Božej lásky a láskou máme možnosť premieňať svet (slušný brainwash, nie? 😀 )

majcik
27. máj 2009

Hellas, Mracik - suhlasim... pekne ste to napisali.
Presne tak, cirkev (napriklad katolicka) je spolocenstvo vsetkych pokrstenych ... papez, biskupi, knazi su jej len malou sucastou, co sa tyka poctu.. "obycajnych" veriacich je omnoho, omnoho viac.

elle64
27. máj 2009

Zbežne som si vás prečítala,aj ja sa v mojom okolí stretávam s ludmi ktorí odsudzujú cirkev nadávajú na knazov, a ked pride svadba, krst, či pohreb už za nimi bežia, pýtam sa načo, ved si to pokrstite sami, načo su vám knazi ked su takí zlí. Ludia na nich nadávajú, ohovárajú a vela krat nevedia aké je pozadie ich rozhodovania, ich života. Napr. kolkí knazi majú deti, poznáte aspon jedného čo má vlastné dieta? Ja poznám. Kamarát ma otca knaza,za komunistov nemohol doštudovat za knaza,tak sa oženil, mal dve deti, manželka mu zomrela, deti odrástli a po prevrate mu cirkev umožnila doštudovat a stal sa knazom a ma deti, a ludia už len hovoria , čo to je za knaza ked...............

yvetta
27. máj 2009

elle napr. grekokatolicky knazi maju deti skoro vsetci, ktori sa rozhodli mat aj manzelky 😀 , ked uz sa pytas nato ci nejakeho takeho knaza poznam 😀

majcik
27. máj 2009

Grekokatolicki knazi sa mozu zenit, ale musia to spravit este pred vysviackou ...
Tiez poznam jedneho muza, ktory bol zenaty, ma 2 synov, ale ovdovel a teraz studuje teologiu a chce byt knazom ... podla mna moze byt fajn knazom, dokaze pochopit aj ludi zijucich v manzelstve, lebo to sam na vlastnej kozi zazival.

diddi
27. máj 2009

mracik,ano....odmietam cirkev ako instituciu a aj ako spolocenstvo.....a nejde o to,zeby mi niekto riadil zivot zo spovedelnici,pretoze je autorita......v mojich ociach nou nie je.....pre mna su ini ludia,ine profesie autoritami

mracik
27. máj 2009

diddi napríklad?

mracik
27. máj 2009

teda, ktoré povolanie je pre teba autoritou? Učiteľ, lekár, policajt, sudca? Lebo ja mám problém so všetkými.
A s tým spoločenstvom, no si asi individualista, to som aj ja, ale snažím sa proti tomu bojovať.

diddi
27. máj 2009

no rozhodne su to moji rodicia

mracik
27. máj 2009

rodič je profesia? 😅 ale inak beriem 😉

diddi
27. máj 2009

ini ludia=rodicia.....ine profesie=spisovatel,filozof,vedec.....ale patri tam aj Jan Pavol II

majcik
27. máj 2009

Pre mna je najvacsou autoritou Boh ... a dalej si akosi neviem spomenut 😀

mracik
27. máj 2009

no sú dva druhy autorít, autority z dôvodu moci a autority z dôvodu vplyvu. Tie, čo si napísala ty, sú tie druhé.
Tie sa rešpektujú oveľa ľahšie, lenže v reálnom svete treba občas rešpektovať aj tých prvých. 😒
Tiež mám celkom slušnú zbierku takých autorít, a je tam aj zopár kňazov - tiež Ján Pavol II, Maroš Kuffa, Tomáš Halík...
no nič, dobrú noc vám prajem 😔

majcik
27. máj 2009

Ja som teraz na MD, takze pre mna je napriklad autorita v zamestnani momentalne nezaujimava 😀

diddi
27. máj 2009

z dovodu moci je kto?....Hitler,Stalin.....?

majcik
27. máj 2009

Mracik nemyslela si to ako "svetske" autority? Napriklad sef v robote, policajt na ceste a podobne?

mracik
27. máj 2009

diddi, bohužiaľ aj oni, aj tvoji vyučujúci v škole (aj keď možno vedeli menej ako ty), aj minister spravodlivosti SR 😝 presne o tom to je...kde je tá hranica, kde treba ešte túto autoritu rešpektovať a kedy sa už treba vzoprieť?

ale môžu byť aj autority, ktoré sú zároveň autoritami z hľadiska moci aj z hľadiska vplyvu, ako napríklad práve Ján Pavol II, vtedy je to samozrejme ľahšie.

no navonok sme mimo témy, ale otázka autority a jej rešpektovania veľmi súvisí s touto témou, to pre adminov 😀
ale už som dojedla aj večeru, tak fakt dobrú noc 😔 😔 😔

diddi
27. máj 2009

dobru noc

lolalola
1. jún 2009

nika.r ja som si nič podobne v biblii nevšimla. Myslím, že ak to Boh zariadil takto, tak by tam o tom mala byt aspon zmienka,nie???...;o))Mne sa to skutočne zdá byť alibistické, že nech sa udeje čokolvek, tak to chcel Boh. To ja môžem o tomto smajlíkovi 😎 povedať, že je modrý, plače a na hlave má klobúčik a keď začne väčšina hovoriť, že nie, ten smajlík je žltý, usmieva sa a má okuliare a že mi o tom môžu dať dôkaz, pretože mi ukážu tisíc obrázkov, kde žltá vyzerá rovnako a škálu úsmevov a rozdiel medzi slnečnými okuliarmi a klobúčikom, tak ja poviem, že tak som to vlastne myslela.

nika.r
1. jún 2009

lola, ja som nepísala o tom, že nejaké zlo Boh chcel. On nechce žiadne zlo, veď je to dobrý Boh. A pretože je dobrý, stvoril človeka slobodného a rozumného, aby si život riadil sám. Boh ním nechce manipulovať. A to, o čom som písala v Biblii je. Konkrétne hlavne kniha Genezis. Pozorne si prečítaj ešte raz, čo som vlastne napísala. 😉

Ale samozrejme, nemusíš. Máš právo na svoj názor. Len neprekrúcaj pls ten môj.

lolalola
1. jún 2009

nika. r ja som o zle nikde nepísala a nie som si vedoma toho, že by som prekrúcala tvoje slová. Vlastne ani neviem, čo konkretne myslíš, že som prekrutila.

nika.r
1. jún 2009

"nech sa udeje čokoľvek, tak to chcel Boh" ja som písala že, že my sami rozhodujeme o tom, že na svete je zlo. Na to si sa vtedy pýtala - ako si vysvetľujeme zlo vo svete.

nechcela som byť veľmi vzťahovačná, nemyslela som to v zlom, že si prekrútila moje slová. Mlaa som aj ja lepšie prečítať, čo si napísala Ty. 😉

diddi
1. jún 2009

je zaujimave,ze nic nie je spochybnovane....a to,comu nerozumiete,tak je brane ako vytesane do skaly a nesmie byt podla cirkvy ine

lolalola
1. jún 2009

nika.r nechtiac som to pridala. Takže takto: Boh je vždy dobrý a keď je zlý, tak je to nesprávna interpretácia biblie alebo je to z dôb, keď vtedajší človek nebol taký ako dnešný atď. Pravdou je že Boh bibliu nenapísal, takže všetko čo tam je sú len niekoho interpretácie. Ty(dajme tomu, že zastávaš veriacich) môžeš tvrdiť, že Boh je dobrý a všetko zlé, čo sa deje je vinnou ludi, lebo Boh im dal slobodnu volu a oni sami sa mozu rozhodnut, ci budu konat dobro alebo zit v hriechu(to samozrejme zahrna aj zemetrasenia, samovolne potraty a ine veci, co si zrejme zapricinujeme sami). Na druhej strane ja(dajme tomu neveriaci) mozem tvrdit, ze ak Boh vobec je, tak je zly, sedi na oblaku v latexovom oblečku a s bičíkom v ruke a strašne sa teší z toho, že pri živelnej katastrofe trosky zasypu desat tisic ludi. Ja viem, že je to OBROVSKY pritiahnute za vlasy a nechcem tym nikoho urazit, že to skutočne len velmi prehnany priklad, ale chcem tym povedat, ze Boh zrejme neprisiel za tebou a nepovedal ti "ahoj, ja som dobry Boh. To čo je napísané v bibliii som vtedy myslel takto a takto". Preto sa mi zdá dosť vtipné, že tu každý píše o tom aký Boh je a ako čo myslel, ako je to myslené v biblii a podobne.
Neviem či som to napísala dosť zrozumitelne....

Tymto nechcem urazat nikoho vierua, ak som sa niekoho dotla, tak sa hlboko ospravedlnujem...

diddi
1. jún 2009

Biblia je napisana,niekto ju interpretuje a vsetci cirkevnici to beru ako fakt

lolalola
1. jún 2009

nika. r to som samozrejme nemyslela zlé veci. Skôr som myslela dobro, "zázraky" a podobne...;o))veď za zlo môže diabol, nie ???..;o))