Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

horalka777
23. máj 2009

spoved je dobra aj nato, aby si clovek stale nehladal vyhovorky, ze zije bez hriechov, ak nekradne, nepodvadza a nevrazdi... ale to treba zacriet do seba poriadne a neostavat na povrchu.

Stale vravim o tom, ako to poznam z vlastnej praxe, keby mi chce niekto nahodou vycitat, ze nedavam vlastny nazor 😅

No radsej sa vyspovedam z niecoho zbytocne, ono si to uz Pan Boh roztriedi, co z toho su hriechy a co len pseudohriechy. Ak nieco nepokladam za hriech ja, neznamena to, ze to hriechom nie je. To sa tazko pripusta aj mne samej.

horalka777
23. máj 2009

co sa tyka dovernosti, casto by som povedala, ze na verejnych forach je to ovela hustejsie, nez v spovedelniciach, tam urcite nie je zamerom rozpitvavat nase neresti 🤐

digysa
23. máj 2009

maryx: nepochopila si ma....Ja nezastavam cirkev. Pravy opak....Farar a cirkev su len pomocne prostriedky k poznaniu viery....

Ja hovorim, ze bud VERIS alebo NIE..... Ked neveris, tak nezvaluj svoj ateizmus na farara a cirkev...je to fakt detinske. Lepsie vyhovorky nenajdete? Preto som porovnala skolu a vieru...

A ktej viere...bez viery by nebola m o r a l k a.... Zakony nestacia, aby clovek mal urcite moralne hodnoty...

A moralka v spolocnosti je sakra dolezita...nemyslis?

digysa
23. máj 2009

P.S: a tuto temu som vytiahla zo strany 84!!! 😀 😀 😀

katyl
23. máj 2009

baby, so vsetkym respektom k vam, som nesmierne stastna, ze neverim v bozskost zidovskeho rebelanta jezisa, v rimsku cirkev a odpustanie hriechov prostrednictvom nej, neverim v rozpravky o porode panny, ani o zmrtvychvstani.....vobec nic z ucenia dogmatickej katolickej cirkvi. Zaroven som nesmierne stastna, ze neverim v akukolvek cirkev, sektu, spolocenstvo ci skupinu, ktora hlasa´svoju vynimocnost, jedinecnost a potrebnost pri zaverecnom spaseni. Ja verim v dobro v cloveku, v kazdom jednotlivcovi, nie skupine, verim, ze vsetko dobre a vsetko zle sa cloveku raz nejako vrati. Verim v to, ze nie sme na tomto svete zbytocne, nasou ulohou je robit co najviac dobra a poucit sa z nespravneho. myslim, ze aj vy veriace katolicky konate podobne, ale potrebujete k tomu este aj tieto rozpravky a nejakeho vodcu(farara), ktory vam bude hovorit co sa smie a co nie, kedy sa ma pracovat, kedy sa ma sulozit a kedy sa kam ma chodit. Aby som rozoznala dobro od zla nepotrebujem prednasky muzov, vysvetlovani prekladov prekladov biblie ani moralisticke encykliky. Riadim sa vlastnym svedomim a to mi uplne staci.A som usetrena pochybnosti, ked ja si myslim jedno a cirkev mi kaze ine 😉
digysa, dobra tema zo str 84 😀 😀 😀

vroni
23. máj 2009

Digysa, to je múdra vety. že bez viery by nebola morálka. Lenže ono to nemusí byť viera v boha (alebo nejakú inú vyššiu bytosť), niekedy to môže byť aj viera v človeka.... Lebo ateizmus je len neviera v boha, nie "neverenie v nič" ako to radi podsúvajú poniektorí chybne informovaní (pre ich osobnú informáciu - neverenie v nič a nikoho sa nazýva nihilizmus a nie je nijako rozšírený)

lasicka_
23. máj 2009

katyl to bolo s respektom?doteraz som si myslela, ze respektovat druheho znamena nebrat druhemu jeho nazor(postoj, vieru), aj ked s nim nemusim suhlasit...a ty ze rozpravky, rebelant, vodca,... 😉

maryx
23. máj 2009

lasicka: myslím že katyl to povedala s riadnym rešpektom...nikoho tam neuráža a zároveň nebere nikomu jeho názor...ona vyslovila len svoj a vyjadrila svoj postoj k viere, ale viere v dobro človeka...
katyl: rešpekt za ten príspevok 😉

lasicka_
23. máj 2009

maryx ked nazvem niekoho vieru rozpravkou, to je respekt? ak ano, tak sa ospravedlnujem

katyl
23. máj 2009

lasicka, ja repektujem a nesuhlasim 🙂 pre mna su to naozaj rozpravky, rebelant, vodca, a viem, ze pre vas to tak nie je. Moja mama je veriaca v boha rimskokatolickej cirkvi, obcas mame spolu polemiky, ale v podstate ju chapem a neodsudzujem 😉 a mam ju velmi rada, dokonca sa chystame spolu do Izraela, ona teda do Svatej zeme a ja do izraela... 😀 😀 a velmi sa na to tesim 🙂

mracik
23. máj 2009

katyl, no v tvojej reči fakt nebola ani stopa po rešpekte 😅
tvoja predstava je asi taká, že všetci katolíci (alebo iný veriaci) sú stádo ovečiek, ktoré potrebujú, aby im niekto hovoril, čo majú robiť a čo si majú myslieť, lebo chudáci nevedia si utvoriť svoj názor.
To je bohužiaľ ďalší veľký predsudok, ja môžem za seba povedať, že moja viera v Boha bola tvrdo vybojovaná v mojom vnútri, nie je to niečo pevné a nemenné, niečo čo som sa "naučila" od rodičov, je to tajomstvo rozochvievajúce moje vnútro.
A to čo ma na cirkvi priťahuje nie je potreba mať vodcu, ale naopak spoločenstvo ako také, zdieľať s niekým radosť z toho, že tu sme vďaka tomu, že nás niekto veľmi miluje
A na Ježišovi sa mi práve páči to jeho rebelanstvo, ja som rebel od prírody, vždy sa musím pohybovať mimo mainstreamu, lebo inak nemám pokoja. Aj preto som svojim spôsobom rada, že byť kresťanom už nie je u nás samozrejmosťou, ale je to skôr "nemoderné".

Ale aj ľudia ako ty, s kritickým myslením sú veľmi potrební, verím tomu, že Nietche a jemu podobní urobili veľa preto, aby viera katolíkov nebola strnulá a detinská, v zmysle, že boh je deduško na obláčiku, ktorý si to tu riadi, ako sa mu zachce, ale aby ich viera cez návaly pochybností dozrievala ako dobré víno 😉

maryx
23. máj 2009

lasicka: áno povedala to s rešpektom, veď tu bojuješ zato že každý má právo na svoj názor a zároveň netreba brať nikomu jeho názor, to že ona vidí vieru takto je proste jej názor na vieru v boha, a myslím si že to povedala s riadnym rešpektom...na nikoho nenadáva a nikomu neobracia vieru...

lasicka_
23. máj 2009

maryx mne ide len o vyjadrenie nazoru bez toho, aby som pohorsoval alebo znevazoval nazor-vieru inych...lebo tym zbytocne vznikaju napätia, hadky(ci uz z jednej alebo z druhej strany), ktore k nicomu nevedu...je fajn, ked si niekto povie to v co veri a preco, je fajn o tom diskutovat, vymienat si nazory, ale odsudzovat pripadne usudzovat o inych, to uz nie je respekt...

maryx
23. máj 2009

lasicka: ale prosím povedz mi kde odsudzovala konkrétne veriacich?

katyl
23. máj 2009

jezisovo rebelantsvo chapem ako legalny narok zidovskeho naslednika na tron a snahu zvrhnut Rimanov, v kontexte historie spred 2000 rokov. Jezis nebol ziaden syn uboheho tesara, bol to priamy potomok kralov Salamuna a Davida, ktory brojil proti Rimanom, okupujucim zidovske ucenie. V tej dobe bolo nabozenstvo priamo spojene s vykonom statnej moci, preto sa na ludi, ktori by mohli byt privrzencami apelovalo aj na baze vecneho zivota, vzkriesenia, bozskosti Syna. V historii pozname viacere neuspesne Mesiasske snahy o prevzatie moci v state Zidov.Rimska Cirkev pod vedenim Pavla(SAVOL) prevzala vznikajuce nabozenstvo, pomiesala ho s dovtedy jestvujucimi nabozenstvami- egyptske znaky su zrodenie z panny, bozskost syna, ktory vstal z mrtvych...., heliocentrizmom. odtial su datumy a zvyky,25 december, velka noc...Takto prisposobene nabozenstvo prevzalo len niekolko evanielii, ktore boli doupravovane, aby vyhovovali novemu statnemu rimskemu nabozenstvu. Cirekv dostavala peniaze a majetky, aby mohla vo velkom pracovat na udrziavani oveciek pod kontrolou a napomahani vladnucej vrstve. Povodny odkaz Jezisa, jeho bratov a jeho nasledovnikov sa akoby stratil v nanose historie. csasti pretrvava v judaizme, scasti sa clovek musi prehryzt roznymi herezami, aby si vedel predstavit, co bolo jezisovym cielom. Najvacsi paradox je, ze Rimania, ktori ho prenasledovali a zabili, nakoniec vymodelovali cirkev pod jeho menom 😢 ...
Mozno je to pre vas trochu drsne, ale tomuto verim ja,
vy mate urcite svoje predstavy
🙂
baby a fakt sa tu do nikoho nenavazam, len hovorim, co si myslim,

katyl
23. máj 2009

oprava, zidovske ucenie ma byt uzemie.. 🙂

mracik
23. máj 2009

katyl ten chýbajúci rešpekt bol asi tu
myslim, ze aj vy veriace katolicky konate podobne, ale potrebujete k tomu este aj tieto rozpravky a nejakeho vodcu(farara), ktory vam bude hovorit co sa smie a co nie, kedy sa ma pracovat, kedy sa ma sulozit a kedy sa kam ma chodit.
sama vieš, že to nie je celkom pravda, áno určite sú farári a aj veriaci, ktorí takto konajú a rozmýšľajú, ale nemôžeš to paušalizovať na všetkých, tak ako medzi ateistami, antiteistami a agnostikmi sú ľudia rôzni, tak je to aj s katolíkmi. Ty si si ich zaradila pekne všetkých do jednej škatuľky. Áno robia to aj početní katolíci s "neveriacimi", ale ku cti im to neslúži 😉

pre mňa tvoj názor vôbec nie je drsný, tiež som si tým prešla,
až potom som si uvedomila, že prevda môže byť - nielen-ale aj
Ježiš bol nielen z kráľovského rodu - ale zároveň aj veľmi biedny
zároveň zákon obhajoval a hneď potom kritizoval zákonníkov, ktorý si z neho urobili modlu
to, že kresťanstvo vychádza nielen zo Židovstva, ale prebralo prvky iných kultúr môže brať niekto ako "krádež", ale veriaci človek sa na to môže pozerať presne naopak, že Boh si vybral práve obdobie doznievajúcej helénskej kultúry a prekvitajúcej rímskej ríše pre svoje Zjavenie, aby sa kresťanstvo nestalo len ďalšou židovskou sektou, ale cestou otvorenou všetkým ľuďom

jaron
23. máj 2009

Ahojte,

som kresťan a Ježiš je pre mňa mojim Spasiteľom a Bohom. Trochu vo mne preto hrklo, keď si Katyl napísala, že "neverim v bozskost zidovskeho rebelanta jezisa", preglgol som, ale nakoniec som uznal, že naozaj si vyslovila len svoj názor a beriem to, aj keď je iný ako ten môj a v podstate ma to neuráža.

Trochu som nerozumel tomu, čo si písala, že: "jezisovo rebelantsvo chapem ako legalny narok zidovskeho naslednika na tron a snahu zvrhnut Rimanov, v kontexte historie spred 2000 rokov. Jezis nebol ziaden syn uboheho tesara, bol to priamy potomok kralov Salamuna a Davida, ktory brojil proti Rimanom, okupujucim zidovske uzemie." Teraz neviem ako si to myslela, že Ježiš mal zvrhnut rimanov? alebo mu zazlievaš, že to neurobil alebo že to chcel urobiť? Neviem celkom, čo si tým myslela. Inak s mnohými inými vecami, čo si písala súhlasím, s niektorými čiastočne, s niektorými úplne (aj keď by to bolo ešte na dlhšie)

jaron
23. máj 2009

Tieš si myslím, že Mračik má pravdu v tom, že sú aj dobrý aj zlý farári. Možno by v diskusii pomohlo, keby sme rozlišovali od seba dve veci: systém ako taký a potom človeka. Môže byť zlý systém a v ňom dobrý človek, alebo aj naopak dobrý systém a v ňom zlí človek.
napr. Niekto povie, že sa jej nepáči keď farár diktuje, čo sa má a čo nie. Iný na to povie oponuje s dobrou skúsenosťou s dobrým farárom - podľa mňa môžu obaja hovoriť o dvoch rozličných veciach.
Toto platí aj o téme spoveď. Mnohí majú zlú skúsenosť a mnohí majú dobrú. Takže ako je to vlastne? Keď mám zlú skúsenosť, to ešte nemusí znamenať, že ustanovenie spovede ako takej je zlé, ale ani naopak, ak mám dobrú skúsenosť, to ešte nemusí znamenať, že ustanovenie spovede je naozaj Božia vôľa, lebo oboje sú len subjektívne skúsenosti. Ako je to teda?

lasicka_
23. máj 2009

jezis nebol syn uboheho tesara?a preco by nemal byt?a aky to ma vyznam?jezis bol aj synom uboheho tesara, aj potomok z rodu davidovho...
rimania vymodelovali cirkev pod jezisovym menom?a ja ze sv. Peter bol tou skalou...
neviem, ci slo jezisovi o moc...myslis?ja ze hlasal lasku medzi ludmi...
25. december?maria porodila na sviatok svetiel a sviatok svetiel bol v tomto obdobi...

digysa
23. máj 2009

jaron: vies co? Tiez som preglgla a az som dostala zimomriavky po tele, co napisala katyl o Jezisovi.... a tak isto to nebudem komentovat....

katyl: a viez, ze nasa viera hlasa tiez dobro? Vies co? Povedz mi, co zle vidis na 10 bozich prikazani...keby sa nimi ludia riadili, co by bolo na tom zle? Napis mi jeden negativny nazor.....davam ti casu kolko chces.....

A ludia nikdy nebudu dokonaly obraz Jezisa Krista...preto pachame hriechy....a budeme ich pachat....ide o to co najviac sa priblizit k jeho obrazu....

vroni: zase som sa nieco naucila...vdaka za vyraz nihilizmus....

enilora
23. máj 2009

Ahoj je to jeho robota vyhrešiť vás za vsťah na divoko..ja osobne som sa do manželsva hrnula a teraz to lutujem...nebuď smutná a ak budeš mať potrebu ísť na spoveď tak si zájdi k chápavejšiemu kňazovi..Jeden super kňaz mi raz povedal že súdiť nás bude pán boh a nie on ani ludia a pán boh vidí naše dovody takže buď v pohode lebo ty na takýto vsťah máš dovod.

oalaa
23. máj 2009

+ Pravidla stranky, bod 58.6

len tolko 🙂

nika.r
23. máj 2009

ahojte 🙂

nečítala som celú diskusiu, tak sa ospravedlňujem, ak sa budem opakovať.

Odkiaľ pramení spoveď - Jn 20, 23 "Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú mu zadržané." To povedal Ježiš učeníkom po zmŕvychvstaní. Už pre prvých kresťanov bolo zmierenie a spytovanie svedomia veľmi dôležitým aktom viery. Bez ľútosti hriechu neexistuje vykúpenie.

Pre mňa spoveď neznamená len povedať hriechy nejakému človeku...mám osobnú skúsenosť, že pokiaľ mám vyhľadať kňaza a hriech povedať, je to oveľa väčšia obeta ako si len vo svojom vnútri povedať, že mi je niečo ľúto. Spoveď je pre mňa hlboké zamyslenie sa nad mojim životom a nad tým, čo v ňom chcem meniť, aby som žila lepšie. Stále opakujúce sa hriechy svedčia o tom, že niekde zlyhávam. Pri spovedi, keď sa naozaj musím zamyslieť a hriechy povedať si hlbšie uvedomujem všetko. Sama v myšlienkach pokiaľ nejdem na spoveď nikdy tak hriechy neľutujem.

katyl, kresťanstvo je o dobre. V prvom rade. Hlavným prikázaním je milovať. Bez lásky je viera zbytočná.

a k tomu, že potrebujeme vodcu, aby nám povedal, čo je dobré a čo zlé... mne to, čo je zlé hovorí moje vlastné svedomie. A nikdy mi žiaden vodca nehovoril kedy čo mám robiť 😉

katyl
23. máj 2009

ale ved sa tu nemusime slovickovat, vsetci to predpokladam myslime dobre, kazdy mame svoj nazor na tuto vec a aj ine veci. A nakoniec pravdu nemusi mat nikto z nas 😉
digysa, ja viem ze vasa vierahlasa aj dobro, , kazda viera hlasa aj dobro, to sa nemusime priet. A starozakonne desatoro je nespochybnitelne, su to zakladne eticke principy kazdej viery, nemyslim sekty. nekradnut, neklamat, pomahat inym, ctit svojho boha, nepreberat si partnerov, pri tom smilneni som si nie celkom ista, ved vlastne nevysporiadanie sa s tym je aj dovodom zalozenia tejto temy 🙂
skoda ze ludia neziju podla tychto principov
lasicka, nikdy nebudeme na 100% vediet ako to vtedy vlastne bolo, ale ak ty veris na panenske zazraky, mna to akosi neoslovuje. nepotrebujem k tomu, aby som sa zila dobry zivot verit, ze panna porodila boha, mimochodom to ze panna porodila boha je sucastou viacerych nabozenstiev, nie je to krestanska specialita.
Ja som sa k svojmu presvedceniu dostala cez dlhe hladanie, citanie, diskutovanie, premyslanie. To, ze neverim, ze jezisa porodila panńa, ze premenil vodu na vino, ze vstal zmrtvych, ze neverim doslovne tomu co sa v biblii pise...to zo mna nerobi horsieho cloveka.
to, ze ma nebavi pocuvat knazov, to neznamena, ze nezijem dobry a spokojny zivot.
Takisto neverim ani politikom, ze chcu pre nas to najlepsie, 😀 😀
jaron, 😀 ja jezisovi nic nezazlievam, mne je jezis viac menej ukradnuty, mna zaujima iba ako historicka postava, okolo ktorej je tolko rokov tolko rozruchu 😀 😀

a len taka otazka, keby sa nahodou, ale naozaj iba nahodou zistilo, ze jezis v skutocnosti navstal zmrtvych, ze neboli ziadne zazraky.....zmanilo by sa pre vas nieco?? Zrutil by sa vam svet?? Alebo by ste zili ako doteraz???
Mravne zasady su tu podla mna bez ohladu na to ci jezis zije, alebo ci ho porodila panna 😉

oalaa
23. máj 2009

+ bod 58.6 a 58.8 Pravidiel stranky

katyl
23. máj 2009

oalaa ty si scientologicka? 🙂

oalaa
23. máj 2009

neviem ci som v pravom slova zmysle scientologicka. mam od nich kurzy, ktore mi zmenili zivot-v tom dobrom slova zmysle a suhlasim s urcitymi vecami.

jaron
23. máj 2009

Katyl, to som tušil, že ťa to zaujíma ako historická postava, len som sa možno v tej otázke zle vyjadril (že mu niečo zazlievaš), stále som celkom nepochopil, ako si to myslela s tým zvrhnutím rimanov pod vládou Ježiša, či tak nejak?

jaron
23. máj 2009

No musím povedať, keby Ježiš nevstal z mŕtvych atď., zrútil by sa mi svet, pretože si myslím, že kresťanstvo nie je v prvom rade len o dobre, o nejakej morálke (to je aj humanizmus, idea komunizmu atď.), ale je o Ježišovi (samozrejme z toho vyplýva i to dobro).