Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

mixka
23. mar 2007

presne kvoli tomuto nechodim do kostola a nie som veriaca. verim v seba a svoje schopnosti. ty vies najlepsie, preco si sa rozhodla, ako si sa rozhodla a kto je ten "vazeny" clovek, aby ta sudil ??? ze je farar ??? no ano, vystudoval to a robi svoju pracu, ako vsetci ludia, ale to mu nedava pravo ta deptat a uz vobec nie odsudzovat. podla mna si skvela mama uz len preto, co si bola ochotna spravit preto, aby si mala svoj pokladik a teraz ho milujes a staras sa onho. hlavicku hore a usmev na tvar. keby boh nechcel, aby si mala dieta, urcite by ti ho nedoprial 😉

paska
23. mar 2007

lienka netráp sa 😉 aj bez toho sa dá žiť plnohodnotne 🙂

cat
23. mar 2007

Lienka, taky "pan farar" co takto ublizuje druhym by sa mal hanbit. Presne pre tieto stredoveke nazory cirkvi mladi do kostola nechodia,hoci aj v Boha veria.. Ja na tvojom mieste ak ti na tom velmi zalezi, sa skusim porozpravat aj s inym fararom, inak ti poradit neviem, ja si totiz dlhodobo myslim ze cirkev ma riadne daleko od boha {pod ktorym si predstavujem lasku, pravdu, spravodlivost..}, sorry za tento pre niekoho sialeny nazor 🤐

mixka
23. mar 2007

suhlasim s paskou, ja nie som pokrstena a 30 rok zijem stastny zivot 🙂

mixka
23. mar 2007

cat myslim, ze sa nemusis za svoj nazor vobec ospravedlnovat, ja si myslim to iste.

erika153
23. mar 2007

ja tak isto niesom pokrstena uz 29 rok a nic sa nedeje. ani sa nemienim dat pokrstit a ani svojho syna nebudem krstit. lenze neodsudzujem nikoho kto s takymto postojom zije a nevie si to bez toho predstavit, ale pan farar sa moze hanbit. ked uz nic tak ma byt k ludom mily a zhovievany a ako clovek by sa mal nad sebou zamysliet. ak by som tam bola ja tak by som mu asi poriadne vynadala aby sa nad sebou zamyslel a utekala by som k druhemu fararovi! je to len moj nazor a s nim zijem uz 29 rokov... 🙂

mixka
23. mar 2007

ja svoje deti tiez nedam pokrstit, v tomto sme s manzelom zajedno. ale tiez neodsudzujem ludi, ktori chodia do kostola a su veriaci, lebo im to moze prinasat vnutorne uspokojenie. pre toto pochopenie mam, ale pre velebneho ani omylom. co je to vlastne za cloveka ???

mario
23. mar 2007

Lienka, si asi trochu precitlivelá, ked si si to tak zobrala a ešte aj plakala. Si super maminka a nemyslím, že žiješ v hriechu, momentálne je na Slovensku 48 percent. rozvodovosť a nemyslím, že má niekto právo ti kázať o spôsobe života a už vôbec nie ten, kto ani nepozná tento život - deti, láska a tak. Ja som veriaca, ale nehľadám Boha v kostole, ale všade okolo seba a nepovažujem ľudí poverených to tam spravovať za kompetentných robiť niekomu výčitky. AK chceš bezproblémový krst v kostole a super farára, ktorý je hlavne človekom, tak sa mi ozvi do IP.

nera
23. mar 2007

lienka - a to kvôli čomu si nedostala rozhrešenie? Lebo nie ste zosobášení a máte babärko, o ktoré sa chcete pekne starať???
A farári, ktorí majú detičky kade tade dostávajú rozhrešenia?To je v poriadku? A to nezachádzam do iných hriechov....pre ktoré sa určite tak neničia ako Ty. 😠
Myslím, že to čo urobil tento p.farár je blbosť, veď predsa aj on je len človek(možno sa mu to nepáči, ale je to tak) a on nemá právo súdiť Ťa. Ak chcel, tak mohol povzbudiť a naviesť, ale nie súdiť. Ale aj keď si hovorím, že farári ma ničím neprekvapia stále niečo zistím, že urobili čo sa mi prieči.
Myslím si, že farár by mal poukazovať nato akoby sa malo žiť, čo by sa malo robiť a nie po niekom dupať.

cat
23. mar 2007

mario, to co si napisala "Ja som veriaca, ale nehľadám Boha v kostole, ale všade okolo seba.." presne vystihuje to ako to ja citim, no bigotni katolici by nas ukamenovali,to mi je jasne a asi aj tebe...ale napisala si to uplne presne.. 😎

maca21
23. mar 2007

lienka, nechápem ako môže farár tak rozprávať a hlavne nedať rozhrešenie, veď je v poverení Boha a ten odpúšťa všetkým a všetko a nie za takuto maličkosť ti ho nedá. My sme tiež žili spolu 2 roky pred svadbou a keď sme chodili k farárovi na poučenia sme mu to narovinu povedali a on v pohode, že je to normálne v dnešnej dobe, bol zlatý, malého nám tiež krstil a kmotor nemá ani birmovku a sme tu: osobne si myslím, že všetko záleží od farára a tvoj drobec za to nemô´že, je rád že má milujúcu maminku a ocka. Drž sa a nič si z toho nerob, pekné krštiny prajem 😉

lienka.
autor
23. mar 2007

Krst mame zajtra o 7 30 po omsi aby ludia nevideli...Bude nas tam takych hriesnych 7 co krst nemozu mat v nedelu ako svaty ludia.Pre maleho by som urobia cokolvek,my sme ho totiz nesplodili normalnym sposobom,ale umelym oplodnenim po 6 rokoch marneho snazenia.Tiez si myslim,ze Pan Boh nas ma rad,ked nam doprial malickeho.Vyslo nam to az na 4 pokus toho tazkeho boja.Teraz som velmi stastna v zivote som este taka stastna nebola.Mame maly pokladik a nic krajsie ma nemohlo stretnut.Na ten krst som si zakladala lebo verim v Boha,dakujem mu kazdy den,vlastne niekolko krat za den,ze mi dal to malicke stvorenie.Ste zlaty vsetci hned mi je lepsie dakujem.

pipi1211
23. mar 2007

presne pre taketo spravanie "svatych" mam vieru vo svojom srdci... 😀 a nepotrebujem na to ziadne nabozenstvo alebo daky spolok 😀

maca21
23. mar 2007

lienka tak si z toho už vôbec nič nerob, keď ste si toho toľko vytrpeli, niektorí farári by vlastne ani nemali byť farári, lebo to by mal vykonávať taký kto verí v dobro a v Boha a nie odsudzovať niekoho za hovadinu. A to je tiež choré, že v sobotu, lebo nie ste zobratý. Užívajte si maličkého, prajem veľa šťastia, zdravia a lepšiu maminku si ani nemohol priať 🙂 a Boh hop bude milovať a ochraňovať aj vás aj bez farárovho súhlasu 😉

nera
23. mar 2007

lienka - drž sa svojho dobra - viery k Bohu,snaž sa naďalej byť dobrou mamičkou a nenechaj si to takými pokaziť. Ja síce neverím v Boha, ale v podstate (v tých desatoro a pod.) by sme sa zhodli.
Len tí farári mi ležia v žalúdku 😠 😠 😠 .

nutka
23. mar 2007

pridavam sa k nazorom!
nam tiez faraf robil problem ked sme chceli predmanzelsku nauku-ze nema cas sa nam venovat-a tak sme si ju urobili v BA a tam boli radi, ze sa vobec niekto odhodlal vstupit do manzelstva aj v kostole! a caka nas aj krst tu u nas,ale nevidim to tiez ruzovo,lebo buduca krstna mama je rozvedena a krstny nema prijimanie a birmovku....ale ak p.farar nebude ochotny si plnit svoju povinnost tak pojdeme za inym,ved je jedno kto nam babatko pokrsti,dolezite je ze bude mat sviatost.....
lienka,neboj,dolezite je co mate v srdieckach,ten hore vas pozna.... 🙂

sisulik
23. mar 2007

lienka..je mi to hrozne luto ako s vami farar jednal...aj ked podla nabozenskych zasad je vas vztah zalozeny na hriechu, co sama vies ako veriaca, ale za to mohol jednat s vami s laskou, lebo prave ta jeho laska k vam by vas mohla povzbudit k tomu, aby ste si svoje chybicky napravili. sposobom akym s vami jednal skor odpudi ludi nez prilaka...zrejme si katolicka, co ja uz chvala Bohu nie som. V Biblii sa nepise, ze ma byt medzi nami a Bohom sprostredkovatel...staci ak sa vyspovedas Bohu a Boh je ten, ktory sam rozhodne a odpusti...farar je len obycajny clovek. Farar nema schopnost vediet ci Boh odpusti a nema ani pravo v tom rozhodovat. Takze neboj lienka, ak vies, ze nieco robis zle ako veriaca, pros Boha o odpustenie a skus sa to napravit...neplac zbytocne nad reakciami obycajnych ludi. drzim palceky...

verulka
23. mar 2007

😕 tak toto je fakt sila, vobec to nema opodstatnenie. Mne dceru pokrstili, na prijmani som bola, nikdy sa mi nestalo, ze by nedal rozhresenie 😠 A to som otehotnela v 16tich, vydavala som az ked mala dcerka rok. Krst sme mali krasny v nedelu s kopou ludi 🙂 podla mna je to nejako postihnutelne 😠 ako fakt sila, to ale nema nic s vierou ani so zakladnym ucenim cirkvi.
Skus najst ozajstneho farara. Ja som katolicka a som rada. Sice v minulosti by ma asi upalili 😅
Krstni rodicia mojich deti (kazde ma ineho a vzdy iba krstn. mamu alebo otca) nemaju tiez birmovku a neviem co este. Na toto by malo stacit pokrstenie a bodka.
Nenechaj si znechutit vieru pohnutkami a nazormi ludi (nech je to aj farar).

ramzesa
23. mar 2007

Neviem, ako je to s rozhresenim, ale na prijimanie ist nemozes, ak zijes v hriechu. A ak ides na spoved, tak musis vsetky svoje hriechy olutovat a snazit sa, aby sa v buducnosti nezopakovali.Musis tam ist s predsavzatim. Ked zijes v nemanzelskom zväzku, tak sa to jednoducho neda, lebo hriech pretrvava nadalej ☹ Ale farar vam to mohol povedat normalnym sposobom 😒 . Alebo ak zena berie HA, tiez je to hriech, ak ju berie na zabranenie pocatia. Vyspoveda sa z toho a berie ju nadalej.
A s tym krstenim v sobotu a nedelu 😒 . To je divne, syncek bol krsteny v nedelu a dcerka v sobotu, kedze v nedelu sa v kaplnke nekrstilo 😕 .
A len taka malicka poznamocka, cirkev tvoria vsetci veriaci, nielen predstaveni 😉

mracik
23. mar 2007

No na jednej strane je asi správne, že ťa upozornil, že to nie je v poriadku, na druhej strane záleží aj na tom, ako to človek povie, že?
Ja som prvého synčeka krstila tiež ako slobodná matka, ale s otcom synčeka sme už nežili, takže to bolo trošku iné... Prvý kňaz sa tiež rozčuľoval, ako si to predstavujem, tak som išla za druhým, ten bol trošku chápavejší a synčeka mi pokrstil...

Plánujete s priateľom svadbu? Nechcela si dať malého pokrstiť až potom?

verulka
23. mar 2007

baby, ale ked ja sa vyspovedam z hriechov, tak mi knaz to rozhresenie dat mal- vsak o tom to je...Upozornit v poho, ale nedat rozhresenie je silna kava. Ja si mylsim, ze na to nema ani pravo 🤐 (aspon by nemal mat, ak nasleduje Krista)
Takyto "spravni"ludia ma vedia velmi vytocit, nakolko spravia viac zleho nez dobreho. Ja som tiez chcela pokrstit co najskor, i ked som planovala svatbu- cirkev nema prikazovatm, ale viest...

mracik
23. mar 2007

Inak poznám aj opačný príklad. Jedna moja kamarátka bola na spovedi a hovorila, že žije so svojím priateľom už pred svadbou. A kňaz jej na to povedal, že to je v poriadku, veď predsa si to musí predtým vyskúšať, že už je teraz moderná doba... Išla z tej spovede celá zmätená, nešťastná, lebo bola presvedčená, že to nie je správne... Takže ani jeden extrém nie je dobrý...

kili
23. mar 2007

to keď sa dieťa dáva pokrstiť, tak sa musia rodičia vyspovedať?

vavka33
24. mar 2007

nemusia!!!!!! 😉 nemusis nic,len krsny by nemali byt rozvedeni,to je jedina podmienka.

mimi109
24. mar 2007

no my ked sme sli malu krstit tak sme na spoved ist muslei 😕
lienka moja sestra zije s rozvedenym muzom a maju spolu dieta pred krstom boli obaja na spovedi kaplan jej len tolko povedal nech porozmysla ci je to naozaj spravny clovek na spolocny zivot ked opustil zenu a 2 deti ale nie koli mojej segre to sa este nepoznali a rozhresenie dal obom samozrejme nemozu prijimat sviatosti

bellasandra
24. mar 2007

Lienka- na toto nemám slov- je to otrasné. Ja síce pokrstená nie som, ale verím. No ku svojej viere nepotrebujem fararov, ktorých zaujíma akurat to , čo dostanu do vrecka.
A malu chcem dat pokrstit, ale musím sa dat najprv pokrstit ja- a tak- preoste sa mi to zdá také pritiahnuté za vlasy.
Najdôlezitejsie, je ze sa mate radi, vychovavate svojho malického z láskou, a nie je dôleziteé, ci ti nieaký farát rozhresenie dá , alebo nie. 🙂

ramzesa
24. mar 2007

Tak super 😠 pokial som tu napisala siahodlhy prispevok, tak ma stihlo odhlasit a vsetko je fuc 😠 😠 😠

neviem ako to je so spovedou pred krstom, ale kedze sa mozu pokrstit aj deticky, kt. rodicia nie su sobaseni v kostole, tak predpokladam, ze sa na nu ist nemusi...

odporucam knizku Sviatost pokania. Ako sa spovedat? od Milana Hromnika. Je tam vsetko super vysvetlene. Ja som ju dostala na nabozenstve, asi pred styrmi rokmi, ked som bola pokrstena. 😉

pise sa v nej okrem ineho aj..."Hriesnikovi, co vo sviatosti spovedi pred knazom dava najavo svoje obratenie, Boh udeluje vyslovne odpustenie hriechov znakom rozhresenia."

cize to by znamenalo, ze sa bud zosobasite alebo nebudete spolu zit v hriechu

dalej..."Kto chce pristupit k svatemu prijimaniu a je si vedomy tazkeho hriechu, musi sa najskor vyspovedat. kto by v stave tazkeho hriechu pristupil k svatemu prijimaniu, prijima sviatost nehodne a svatokradezne."

ramzesa
24. mar 2007

bellasandra-ked davas svoje dietatko krstit, tak sa ocakava, ze ho budes viest k viere a vychovavat ho podla toho, ist mu prikladom. Ale ak ty sama tak nezijes... 😒
Ale pokrstit ti dietatko pokrstia, len je otazne kedy. Ci nie az ked bude vacsie a bude to samo ziadat. Moji rodicia boli pokrsteni obaja, ja s bratom nie. Ale ked som mala 17 poziadala som o to a po priprave ma v 19 tich pokrstili presne na Velku noc 😉 . Kamaratka bola tak pokrstena este na zakladnej skole.

sharlotta
24. mar 2007

Suhlasim so Sisulik. Vsetci kritizujete farara. Netvrdim, ze sa zachoval spravne, ked na teba nakrical a sudit uz vobec nema pravo, ale ked chces vstupit do isteho spolocenstva, musis dodrziavat pravidla tej spolocnosti, nie ona sa ma prisposobovat tebe. Ani ja cirkev nejak nepodporujem, ale respektujem, ze ma svoje pravidla...aj ked s nimi nie vzdy suhlasim.
Bohu je jedno,aka je doba...ci je to v sucastnosti bezne, alebo nie. Ale kto vie, co Boh poklada zaspravne a co nie? Preco je slub, pri ktorom je farar lepsi, ako ten, co si daju ludia navzajom?

erika153
24. mar 2007

presne tak. ja tiez nie som pokrstena a som rada ze rodicia nechali tento akt na mne. samozrejme ani po tom netuzim. moj muz je pokrsteny ale nema ziadne prijimania chceli sme dat maleho len preto aby mal krstnych rodicov (prosim neukamenujte ma 😅 krestania) a preto ze jeho mamka tiez chcela. mne to bolo jedno. lenze boli v kostole (svokra) a tam jej povedali ze moj muz musi chodit na nauky. to ste mali pocut ked mu to povedala. 😀 videla ze nic z toho (pretoze mna tam nedostane tiez) tak navrhovala ineho farara (su aj taki pani farari ktori to spravia za protisluzbu 😉 ) ale nadobro sme odmietli. zeby ja som sa chodila žobrat po fararoch a este nam na to ani tak nezalezi. tak to teda nie! 🙂 a este ked teraz citam ze na spoved treba ist 😀 to by si vypoculi teeeda po 29 rokoch tolko hriechov 😉