Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

krajmary
22. máj 2009

Najprv o spovedi. Spoved je dobra a super aj ked robi sa tazko. Je to taka ocista - psychohygiena duse.

a ku krstu, som pokrstena aj nase deti, ale manzel nie. Modlim sa zan a po niekolkych rokoch sa dal pokrstit ako dospely svagor. Viera je dar a nie samozrejmost a cakam kedy uveri - uvidi zivot novymi ocami.

Kedy dat pokrstit dieta?
Detom davame vraj to najlepsie, mlieko, ciste plieny, vacsina maso , vegetariani nie, davame ockovanie, ... ale davame aj rady ako zit kradnut-nekradnut, pomstit-nepomstit, sportovat-nesportovat ... a v otazkach viery neplati vynimka. Ked verim, tak viera sa ma bytostne dotyka kazdy den, pomaha mi prekonavat ohovaracky, choroby, nezamestnanost, viera je mojim zivotnym stylom a teda chcem dat svojim detom to najlepsie, to co mi dava nadej , co mi dava silu a to je viera. Nestaci dita pokrstit, treba ho aj vychovat,, podobne ako s masom, cakat, kym dieta v skole uvidi na tanieri maso a rozhodne sa ci bude vegetarian alebo nie? alebo pockat do 18, ved sa rozhodni ci budes jest maso alebo nie, ci budes fajcit. Nefajcim a ucim deti nefajcit. Verim a snazim sa detom ukazat vieru, predstavit Boha stvoritela, dnes mi to ide tazko, ale som presvedcina ze robim spravne.

venonna
22. máj 2009

oalaa, to je relativne, napr. pre uradnika je hrabanie sa v zahradke relaxom (troska otazne to je napr. na dedine, kde to moze viest k pohorseniu, ale nie je to podstatne), iny dokaze rozjimat o Bohu v tichu prirody... Ale napr. ak mas na luke suche seno pre kravy na celu zimu a ide burka, tak to hriech nie je, ked ho idem pozvazat 🙂
Vseobecne by som sa ale priklanala k tomu, venovat sa cez sviatok rodine, teda ak ju mam... My s MM a malou sme napr. vcera boli okrem omse aj na veceri v restike, malej sa to ratalo, ja som nevarila 😀 a MM bol spokojny, ze si moze dat pivko a nemusi soferovat, odmenila som ho 🙂

venonna
22. máj 2009

krajmary, krasne napisane 🙂 drzim palce pri vychove, najma ked manzel aktivne v tejto oblasti nepomaha...

oalaa
22. máj 2009

super. pytam sa len kvoli tomu, ze vcera bol sviatok a moj svokor dokonca aj susedom nakazoval nic nerobit, pretoze sa nemoze. no a popritom sam si umyval auto. tak nechapem??? nieco mozem a nieco nie? alebo dam priklad a zaroven otazku: ak byvaju dvaja, jeden je veriaci a druhy nie. ak je sviatok a ten neveriaci chce pracovat, tak ten veriaci to berie ako za svoj hriech, ze mu v tom nezabranil? pretoze svokor nam nedovoli pracovat na jeho zahrade, pretoze je sviatok

venonna
22. máj 2009

tiez je to relativne, mozno svokor pri umyvani auta relaxuje 😅
a spoluzitie so svokrovcami je spravidla vzdy tazke... tam je kopec aspektov... stanovovanie vzajomnych hranic vzdy narazi na trecie plochy... 😒

oalaa
22. máj 2009

takze ide o to, ze mozem robit, ale mala by si mat pri tom relax?

oalaa
22. máj 2009

pretoze moj nazor je, ze ak si aj pocas sviatku robim v zahradke a mam z toho radost, tak snad to neprekaza ani Bohu, ale svokor ma nato iny nazor

oalaa
22. máj 2009

vies, ak mas okolo seba ludi, u ktorych vidis, ze na jednej strane su silne veriaci a na druhej strane rozmyslaju ako by ublizili a nepomohli, tak postupne stracas vieru. su ludia, ktorym sa v zivote stavaju rozne veci, nehody, choroby, strata zamestnania, rozvod, smrt atd.a prestanu verit a su taki ktorych to naopak este viac v tej viere posilni. je to na kazdom ako sa rozhodne

zuzulik
22. máj 2009

k dnesnej diskusii ma nic ine nenapada iba: podla seba sudim teba...... 😉

oalaa
22. máj 2009

je to dost citliva tema-viera je pre niekoho vsetko a pre niekoho zas nic neznamena

jaron
22. máj 2009

Ahojte,

chcem sa vyjadriť len k tým sviatkom. (Nechcem teraz riešiť oprávnenosť alebo neoprávnenosť rôznych katolíckych alebo iných sviatkov, myslím to čisto všeobecne ako sviatočný deň odpočinku podľa Boha, tak ako ho chápem ja.)
Pre mňa sviatok (kresťanský) neznamená ani tak, že niečo nerobím, ale že s niekým som. Je to ako keď by mal napr. niekoho otec, s ktorým má veľmi dobrý vzťah, päťdesiatku a bol pozvaný na slávnosť, musí tam ísť? Že je to hlúpa otázka. V podstate nemusí, a predsa toto stretnutie, tento sviatok pre neho znamená tak veľa, že sa snaží urobiť všetko, dať všetko bokom, aby tam mohol byť. Takže nejde o to, že toto sa smie a toto už nie, ale skôr to je zamerané na odpočinok, radosť a predovšetkým vzťahy bez zbytočných všedných starostí a problémov. Je to stretnutie s tým otcom a ostatnými príbuznými alebo s Bohom a inými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Nie je to o zákazoch a príkazoch, ale o budovaní vzťahov.

Takže z tohto pohľadu ľudia, ktorí pokladajú za svoje poslanie hlavne to, aby „strážili“ a „mravnili“ iných, dohliadajú, aby vo sviatok náhodou „nehrešili“, nič nerobili, sa minuli cieľu a možno ešte viac ako tí čo na to celkom kašľu, (žiaľ často práve kvôli nám kresťanom.)

dzio2
22. máj 2009

sharlota ake pravidla?ja som veriaca ale neverim a nerespektujem dnesnu cirkev kde su ich pravidla ked sexualne zneuzivaju deti toto ich boch neucil farar nema sudit ale odpustat v zastupeni boha halo ocom tu poniektore pisete 😠 kradnu ublizuju maju milenky to co su za pravidla a nas chcu sudit?akym pravom kazen sa nauci kazdy clovek a povie ju hoc kdo nemal na to pravo ale ani ma to neprekvapuje

oalaa
22. máj 2009

dzio2 😅

lasicka_
22. máj 2009

dzio2 a ty mozes sudit?kazdy sa sam zodpoveda pred Bohom za svoje hriechy a ver, ze takyto knazi to budu mat pred Bohom velmi tazke, lebo boli vyvoleni a vdaka nim vela dusi zatrpklo...myslim, ze by sme ich mali skor lutovat a modlit sa za nich

oalaa
22. máj 2009

napadla ma otazka: moze sa stat aj zena fararkou? ak nie, tak preco?

oalaa
22. máj 2009

lasicka_ dzio2 podla mna nesudi, len povedala svoj pohlad ako to v dnesnom svete funguje

venonna
22. máj 2009

oalaa, v tomto Ti moc neporadim, ja sa snazim udrzat si vieru, ktora ma koren vo mne a nie v mojom okoli, aj u nas su ludia, ktori si pocinaju, ako pises Ty, ale nepovazujem to za dovod, aby som to nejako konfrontovala so svojou vierou. Myslim, ze kazdy dospely sa ma cely zivot ucit zit tak, aby si stal za svojim, aby si vedel obhajit svoje postoje (ani nie tak pred okolim, ale sam pred sebou). A kazdy ma pravo na omyly... aj v otazke viery...

lasicka_
22. máj 2009

oalaa nemyslela som to ako vycitku...v dnesnom svete vela veci nefunguje, prave preto by sme sa mali usilovat zit apson svoj zivot tak, aby sa pacil Bohu... ale je aj strasne vela tych dobrych knazov, len o tych akosi nikto nehovori...
preco nemoze byt zena knazom?Jezis si vyvolil apostolov a nebola tam zena, tak asi aj preto...

lasicka_
22. máj 2009

Prečo nemôže byť žena kňazom:"Na oslovenie kňaza pomenovaním otec máme dôvod. Kňaz účinne symbolizuje Krista, ktorý dáva svoje telo neveste, aby mohla počať život v Duchu Svätom. Toto môže urobiť iba muž. Akonám pripomína Ján Pavol II. -predovšetkým v Eucharistii sa týmto spôsobom vyjadruje sviatostný vykupiteľský čin Krista Ženícha vo vzťahu k Cirkvi Nevest. Toto sa stáva priezračným a jednoznačným vtedy, keď sviatostnú službu Eucharistie, v ktorej kňaz koná in persona Christi, vykonáva muž.- Ak by službu Eucharistie vykonávala žena, symbolika by sa zmenila na nevestu vo vzťahu k neveste. Neexistovala by nijaká možnosť vytvorenia snubného spojenia, a teda ani možnosť pre príchod nového života do Cirkvi. Znova vidíme, ako dôverne je previazané manželské spojenie a Eucharisita. Ján PavolII. to sumarizuje takto: - Eucharistia je...sviatosťou Ženícha a Nevesty.-"

oalaa
22. máj 2009

lasicka_ verim, ze je vela dobrych knazov, ibaze v dnesnom svete ludi viac zaujima zlo, nenavist, pomsta, vrazdy atd.staci si zapnut vecerne spravy a je to jasne. tiez sa vo svete deje vela dobreho a nikdy som o tom v spravach nepocula. len umrtia, tam havaroval vlak, tam sa zrutilo lietadlo, tak vypadol 4r.chlapcek z balkona, tam zaibl svoju zenu a deti-sama katastrofa. no nezilo by sa nam lepsie keby sme sa dopoculi-toto lietadlo uspesne pristalo v Londyne, toto dietatko sa dnes narodilo atd.ale to uz asi nieje take zaujimave. takze toto je moja odpoved nato, preco sa hovori len o zlych knazoch a na tych dobrych sa nejak zabuda

lasicka_
22. máj 2009

oalaa a preto sa o tom hovori, lebo clovek miluje senzaci, miluje skazenost a miluje to, ze moze na niekoho ukazovat prstom...preto este raz opakujem - budme ini, budme lepsi a modlime sa jeden za druheho 😉 🙂

oalaa
22. máj 2009

lasicka_ dakujem za objasnenie

bashka
22. máj 2009

ja len k tej spovedi, kedze je to nazov temy, nechapem naco treba hriechy rozpravat fararovi? Ved Pan Boh to vsetko vie, vidi, pocuje...a ak nejak vzhresim tak si to aj olutujem a to tiez Boh vie, vidi, pocuje...len toto mi este nikto nevysvetlil, ze naco k tomu treba farara a aj tak je to podla mna kazdemu neprijemne a hanbi sa jak pes v mnohych pripadoch. Dakujem za objasnenie 🙂

silvia123
22. máj 2009

Ja chcem len toľko dodať, že keď som bola pred svadbou na spovedi s manželom, tak sa nás knaz spýtal, či sme od posledného ponaučenia "spolu boli" a my na rovinu že samozrejme, a on že či si uvedomujeme že to je hriech, (spovedal nás oddelene, ale spýtal sa na to oboch), ja na to že to za hriech nepokladám, tak ako som mu to povedala naposledy a že na tom trvám a on mi tvrdil že je to hriech a keď som o tom do toho posledného ponaučenia nevedela, tak aspoň po tom ponaučení sme mali byť už zdržanliví a na rovinu sa ma spýtal koľko krát sme to odvtedy spolu robili, skoro som spadla na zadok! 😀 -by ma zaujímalo na čo mu bola taká informácia 😀
Nie je kňaz ako kňaz, niektorí si zaslúžia uznanie za svoju prácu, ale je veľa aj takých, pre ktorých nemám slov... ja som katolíčka, ale čo sa týka kostola, tak patrím medzi takých "ročákov", manžel chodí keď sa mu dá pravidelne.

horalka777
22. máj 2009

suhlas s krajmary, venonnou, Jaronom, lasickou a mnohymi dalsimi na predoslych stranach.

ked som ja davala krstit malu, farar to velmi pekne a jasne vysvetlil: Ak rodic dietata neveri, ze krst nie je iba formalita, ale sa nim otvara dietatu Bozia naruc dokoran, nema zmysel, aby daval svoje dieta krstit. Dieta moze byt pokrstene v katolickej viere len a len skrz vieru rodica.
Je to hlavne o viere. A rodic, ktory veri, snazi sa zit ako zivy priklad a ukazat dietatu pravidla svojim vlastnym konanim... takze je o.i. schopny si priznat v spovedelnici vlastnu chybu. (Samozrejme, knaz by mal byt aj dobrym psychologom, cize napomenut ano, dokonca aj pravo nedat rozhresenie, ale to vsetko s citom pre konkretneho cloveka a situaciu...)

Ak robime hocico len kvoli tomu, aby nas druhi neohovorili, vzdy to bude iba formalita, folklor, prazdny zvyk bez obsahu... a bude smiesne, ak sa to (hocico, vobec to nemusi byt krst dietata) budeme bat neurobit.

...a bulvaru uz davno neverim, bola som viac krat ocitym svedkom, ked nemenovane media sirili totalne lzi, takze tak. Tym netvrdim, ze sa nedeje nic zle, ale je fakt, ze do vecernych sprav sa toho dobreho dostane pomenej a to zle byva riadne okorenene lacnymi titulkami, ktore su riadne nadnesene. A ze sa dotycni ocierneni mozu v demokratickej spolocnosti branit? Hm, skuste dementovat aj tu najmensiu klebetu o vas samych, ak sa uz raz rozniesla. Kto vam uveri...?

Ja si radsej zametiem pred vlastnym prahom.
Ak schybia ini, tiez Bozim mlynom neujdu 😉

darssy
22. máj 2009

Ahojte, ja a manžel máme krst, prijímanie, birmovku aj sme sobášený v kostole. No keď sme chceli dať pokrstiť nášho synčeka farár nás odbil, že nemôže, lebo krstný rodičia niesú sobášený v kostole a majú len krst. Malý má 2 a pol roka a krstený nieje a ani ho teraz nebudem dávať. Iných krstných nehladám, lebo oni ho naozaj milujú a venujú sa mu na 100%, a myslím, že o tom to je. Veď ide o to, že krstný by ho mali milovať, venovať sa mu, veď to sú jeho "náhradný rodičia" či nie? Radšej nech má takých krstných, čo ho vidia raz do roka? Hlavne,že spĺňajú ich podmienky?
K téme: k spovedi nemôžem isť už nikdy, lebo som bola na UPT na odporúčanie genetičky -vážne geneticky poškodený plod. Takže pre cirkev mám smrtelný hriech 😕

lasicka_
22. máj 2009

bashka

Tá obrovská sila čo je vo sviatosti zmierenia je úžasná vec. Pán Ježiš poveril ľudí, dal im pomazanie a povedal - čo zviažete na zemi, bude zviazané i v nebi, čo rozviažete na zemi..., komu hriechy odpustíte budú mu odpustené. Dal im moc, ktorú mal iba on. Poviem vám jednu vec - prečo bol vlastne Ježiš ukrižovaný? Práve pre tieto veci. Nie tak preto, že robil zázraky, uzdravoval, ale preto, že hovoril „odpúšťajú sa vám hriechy“. Farizejov to štvalo - veď kto mohol odpúšťať okrem Boha?! Aj proroci uzdravovali v mene Božom (Eliáš), ale keď povedal: „Odpúšťajú sa ti hriechy !“- to môže povedať jedine Boh! Preto ho chceli kameňovať a preto naňho vydali zatykač, lebo sa vydával za Boha. A predstavte si, že tú úžasnú moc, ktorú má jedine on, dal vlastne ľuďom. Môžeme prísť, keď sme obťažení hriechmi a niekto nám povie: „Boh Otec milosrdenstva nech ti skrze službu cirkvi odpustí hriechy, udeľujem ti rozhrešenie.“
To nemôžem povedať ja so svojou mocou, ale iba kňaz. V tej chvíli je to tak, akoby Božia ruka ležala na mojej hlave a Ježiš to sám hovorí, skutočne ťa napĺňa Boží pokoj. Prichádza nielen odpustenie, ale i uzdravenie tvojej duše. Jednoducho hĺbkové uzdravenie. Preto som povedala, že sviatosť zmierenia nie je len vyznanie hriechov. Je tu potrebná dokonalá ľútosť, vyznanie, zadosťučinenie - pokánie - dať tú vec do poriadku.
(viac na http://www.martindom.sk/prednasky.php?sub=31&ak...)

oalaa
22. máj 2009

darssy, to som nevedela, ze ak ides na UPT, tak si v cirkvi skoncila. Z toho sa uz asi nevysekas 😉 aspon co sa cirkvi tyka.

addaa
22. máj 2009

Baby raz na jednom sedení nám kňaz hovoril, že keď príde na spoveď žena s ťažkým hriechom ako je UPT, tak jej rozhrešenie môže dať. Ak to však urobí druhý alebo tretí krát, píše sa na biskupský úrad, či je možné udeliť rozhrešenie, takže tak... ☹

oalaa
22. máj 2009

addaa, poobede si mi pisala, ze riesim inych ludi, no stale som od teba nedostala konkretnu odpoved koho som riesila?