Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

yvetta
25. máj 2009

aj Vam prijemny den a hlavne myslite nato, ze najdolezitejsia je LASKA 😉

digysa
25. máj 2009

lolaloa: viem co je pokrytec a hypokrat....nemusis mi to vysvetlovat 🙄
keby som brala MK tak vazne, tak by som tu otvorila ine debaty.... a kedze v boha neveris a deti si pokrstit nedala, tak na teba ta poznamka neplati .....vsak ano?????? logicke....

Idem na grilovacku....dnes tu mame sviatok....boh s vami, odhliadnuc, ci verite alebo nie 😵 😵 😵

addaa
25. máj 2009

didi pekný deň škoda, že si neodpovedala na moju otázku 😉

jaron
25. máj 2009

Ahojte,
Chcem sa s vami podeliť ešte o moju „spoveď“ :

Asi predvčerom som sa riadne nahneval na jednu svoju známu a dosť nepekne som jej dal najavo, čo sa mi na nej už dlhý čas nepáči, nie že by som jej nejako škaredo nadával, to zase nezvyknem, ale bolo to aj tak dosť silné, nechal som sa uniesť . (To viete, na internete sa človek vie trochu ľahšie ovládať 🙂) A čo ďalej?:

1. Hneď po „vystrieľaní nábojov“ som sa jej ospravedlnil. Stále som potom na ňu myslel, netrápil ma ani tak obsah môjho hnevu (za tým si stojím i dnes), ale to, ako som jej to všetko povedal. Bolo mi ju ľúto. Keďže po tom hneve sme sa ponáhľali, ospravedlnil som sa jej len tak narýchlo, napísal som jej preto ešte večer mail, kde som ešte raz vyjadril, že mi to je ľúto, aby mi prepáčila a že ju napriek rozdielnym názorom mám rád a je u nás kedykoľvek vítaná.
2. Vyrozprával som sa manželke ako som to dnes všetko dobabral. (To je tá psychologická časť, keď máte niekoho medzi ľuďmi, komu sa môžete zdôveriť, kto vám rozumie, komu dôverujete a sa vám trochu uľaví, ak máte šťastie na dobrého farára, môže to fungovať i sním na spovedi).
3. A samozrejme som to povedal Bohu, prosil som za ňu i za seba, aby ma naučil s ľuďmi lepšie jednať.

Niekedy sa ale stane niečo, čo nie je vhodné povedať ani tomu najbližšiemu človeku (možno by ma aj tak nepochopil, alebo by to bola pre neho zbytočná záťaž a nemuselo by to byť už užitočné...) a zostáva to iba medzi mnou a Bohom. Aj to je však dobré, lebo keby som mal za každú „boľačku“ na duši chodiť za svojou manželkou, mohlo by sa stať, že by sa mi namiesto partnera stala mamou. Preto si myslím, že vedieť dať niekedy veci len Bohu a napriek tomu prežiť úľavu, odísť s uspokojením, so silou znova stáť na svojich nohách a žiť pre iných... si vyžaduje určitú zrelosť, samostatnosť, dospelosť a rast vo viere a zároveň to tieto vlastnosti i buduje.

Takže môj posledný príspevok o spovedi včera to bola teória a tento príspevok teraz to je prax. 😀
Majte sa všetci dobre.

Jaro

hellas
25. máj 2009

Tak ludkovia moj nazor na temu spoved. paci sa mi moc co napisal jaro=)

Najdolezitejsie je vyznat hriechy Bohu. Preco vyznat ked Boh vsetko o mne vie? Boh nepotrebuje nase priznanie, Boh nema ludske vlastnosti, nas hriech mu neskodi. Ale skodi nam a nas vzdaluje od Neho. Boh je vzdy pri nas a blizko nas. To my sa vzdalujeme. Spoved a vyznanie hriechov je pre nas. Umoznuje nam spoznavat svoje nedostatky, rast v milosti a prijat tuto milost odpustenia od Boha, ktora nas ocistuje a vrati nam strateny vnutorny pokoj.

U katolikov je spoved "sviatostou milosti". Prijmame nezasluzene ospravedlnenie no musime aj konat a davat doporiadku co sme pokazili - najma vztahy s ludmi.
A dalsia vec: preco nestaci vyznat hriech iba Bohu?
Knaz neodpusta hriech, to je omyl, je iba sprostredkovatel, niekto kto nam ma duchovne radit, povzbudzovat. Ma nas poznat, preto by sme si mali najst takeho knaza co mu verime a mame s nim dobry vztah a chodit sa rozpravat iba s nim, nie s inym knazom.
Aj u inych cirkvi je potreba vyznat hriech inemu, hoci nie prave knazovi - ci je to duchovny poradca, priatel, manzel, iny velmi doverny clovek... Aj v Biblii sa pise: "Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste sa vyliečili." 😉 to je ten psychologicky aspekt - byt si oporou a napominat sa a povzbudzovat.

lolalola
25. máj 2009

horalka, aha...tak som si to zrejme zle vyložila. Tú iróniu som nejak nepocítila...;o)))

lolalola
25. máj 2009

Hellas, Boh nemá ľudské vlastnosti ???...Ja sa teda ospravedlňujem, ak to zle chápem, ale nestvoril nás Boh na obraz svoj ???..Ja som teda Bibliu neprečítala celú, ale z toho čo som vyčítala usudzujem, že Boh bol ješitný a pomstichtivý. To podľa mňa sú ľudské vlastnosti. Viem, že to nebolo pointou tvojho príspevku, ale ma to zaujalo...;o))

majcik
25. máj 2009

Jasny obraz toho, ked si kazdy vyklada Bibliu po svojom ... potom je tu x-nazorov a vyjadreni.

lolalola
25. máj 2009

majcik, a to je zle ???..vd to je diskusia a v tej vacsinou býva viac názorov. Ináč by nebolo o čom....

majcik
25. máj 2009

Nie, roznost nazorov v diskusii nie je zla. To som nemyslela ... len to citanie a interpretovanie Biblie a vysvetlovanie si ju po svojom, ako to nam vyhovuje ...

diddi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lolalola
25. máj 2009

majcik, ja som čítala len starý zákon, z kt. som bola tak znechutená, že som sa k novému ani nedostala, ale zrejme nebudem jedina, lebo na nete som našla odkaz, kt. presne vystihuje moje pocity...Neviem či sa to dalo vysvetliť aj nejak inak...
http://www.geocities.com/bezboha/StaryZakon.html

nika.r
26. máj 2009

lolalola - áno, Boh stvoril ľudí na svoj obraz a prví ľudia s nim žili v úplnej harmónii - ale až kým nespáchali hriech - odvtedy sa Bohu nemôžeme podobať a vzťah s ním sami dennnodenne pretŕhame našimi hriechmi. Hellas to pekne napísala.

a ak si čítala celý Starý zákon,tak si skús spomenúť, čo je na úplnom začiatku - začína aj končí neskutočnou Božou dobrotou. Áno, v Starom zákone sú aj strašidelné obrazy hrozného Boha - ale treba to tiež chápať v kontexte, v akom vznikalo. Bolo to niekoľko storočí pred našim letopočtom, snáď nikto nebude čakať, že vtedy bolo zmýšľanie ľudí rovnaké ako dnes. Doba formuje naše predstavy, túžby atď. A Písmo treba čítať v celom kontexte - nevytrhávať pár statí, ktoré sa nám nehodia...oveľa viac je tam zmienok o tom, že Boh dobrý.

a napokon, my kresťania predsa veríme v Ježiša Krista, ktorý hlásal v prvom rade Božiu lásku a Božie milosrdenstvo. Boh nás miluje takých, akí sme a ak ľutujeme naše hriechy a slabosti, odpúšťa nám.

viem si predstaviť, že pre tých, ktorí neveria sú toto rozprávky. Aj mne sa zdajú čudné a niekedy aj smiešne niektoré praktiky hinduistov, budhistov atď. Ale to ešte neznamená, že nechápem ich vieru. Pretože viera je práve o tom, že isté veci nikdy nepochopíme. Ak by bolo všetko úplne jasné a logické, nebola by to viera ale súhrn nejakých faktov. Chápem to, že pre nich je práve ich viera celým životm. Tak ako pre mňa kresťanská.

V postate čo sa mi môže stať kvôli tomu, že žijem podľa nej? Niektorí si myslíte, že sme zadubenci, ktorí počúvajú nejakých vodcov, že nemáme vlastný názor. Ale čo ak mi tá viera dáva zmysel života, cieľ, ku ktorému chcem smerovať? Ako ma môže v živote obmedzovať dobro a túžba po ňom? A to, že po smrti zistím, že Boh možno neexistuje? No a čo...budem mať za sebou krásny a spokojný život. Horšie bude, ak tí, ktorí v Boha neveria po smrti zistia, že Boh naozaj existuje

😉

nika.r
26. máj 2009

jaron, máš môj obdiv za to, aké máš citlivé svedomie 🙂 je málo takých ľudí. Ja som mala skôr skúsenosť s tým,že nepotrebnosť spovede presadzovali ľudia, ktorí síce tvrdia, že v duchu niečo oľutujú, ale navonok to vidno nebolo. Takže ja som z takýchto vyhlásení mala vždy pocit, že ide skôr o uľahčovanie si života. Ale je to len o mojom pocite a mojej skúsenosti, netrdím, že je to skutočne takto.

lolalola
26. máj 2009

nika. r Ja si nemyslím, že sú kresťania alebo, ak to zovšeobecníme, veriaci zadubenci. Len sa mi zdá byť prinajmenšom nelogické, že ak sa stane niečo dobré, tak je to boží zázrak a ak niečo zlé, tak si za to môžeme sami, pretože sa otáčame bohu chrbtom. Ak (dajme tomu) ateista povie, že toto a toto proste nesedí a prečo sa dejú také strašné veci, keď je boh taký milosrdný, tak veriaci odpovie, že "viera je práve o tom, že isté veci nikdy nepochopíme".A to je vlastne vždy a všade odpoveď na všetko. Ešte sa mi zdá byť dosť čudné, že ak Boh stvoril všetko(včetne nás) ako je možné, že sme sa vyvinuli z opice a čo je pre mňa už úplne nepochopitelne, ako je možné že sa to "vzájomne nevylučuje" ???To bolo vyjadrenie hovorcu KBS Jozefa Kováčika, aby som nebola nezrozumitelna... 🙂Práve pre toto je pre mňa ťažko veriť.
Jasné, že nečakám, že v dobe vznikania starého zákona bolo zmýšlanie ludí rovnaké ako teraz, ale aby nebolo božie zmýšlanie rovnaké ako teraz ??? Ináč tiež verím tomu, že všetko má nejaké opodstatnenie a že keď sa mi stane niečo zlé, tak to v skutočnosti nemusí byť až také zlé, pretože ma to môže priviezť k niečomu dobrému(samozrejme, že ja to hneď nezistím, že keď mi utiekol autobus, tak to môže byť preto, že nemám lístok a ináč by som dostala pokutu), ale keď sa napríklad narodí dieťatko, dajú ho pokrstiť(čiže by malo byť zbavené dedičného hriechu) a aj napriek tomu sa mu stane niečo zlé, niekto mu ublíži alebo vážne ochorie, tak aký malo toto dôvod??? A veta, že to bola vôla božia a niektoré veci proste nepochopíme proste nemôže obstáť...

vroni
26. máj 2009

Digysa, hlásim sa medzi pokrytcov 😀 😀 😀 Som neveriaca a moje dieťa je pokrstené. 😝 Lenže to dieťa má aj otca a ten je iného názoru ako ja a krst považoval za dôležitý. Takže som pristúpila na ceremóniu, ktorá z môjho neveriaceho pohľadu dieťaťu síce nič nedá, ale mu ani neublíži (dedičný hriech, božia ochrana a tak ďalej pre mňa nie sú argumenty, len "povery") Ak by sme boli neveriaci obidvaja, nebolo by o čom, lenže život málokedy býva čierno-biely. Prečo brániť veriacemu rodičovi v krste, ktorý považuje za dôležitý akt len preto, že druhému rodičovi sa to zdá zbytočné... Farár moju nevieru elegantne obišiel (vedel o nej) - musela som len sľúbiť, že budem vychovávať dieťa podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. S tým som problém nemala 😉

horalka777
26. máj 2009

vroni, ty si iny pripad, to nie je pokrytectvo.

hellas, nika.r - pekne ste to vysvetlili.

lola - uz v kazdodennom beznom zivote sa stava mnoho nelogickych veci, to este neznamena, ze neexistuju..
co sa tyka krstu deti - verime, ze to nie je ochrana tela, ale ich duse. Povera je to len z pohladu neveriaceho, ako vzdy. Formalne "veriacich" osobne pocitam medzi neveriacich.

No ale toto vsetko su veci, ktore patria skor do inej temy na MK, nez do tejto 😉

lolalola
26. máj 2009

horalka777, mne sa nelogicke veci nestavaju. Mozno obcas nepravdepodobne, ale nelogicke nie...;o)

lucia375
26. máj 2009

Kazdý kto neverí v Boha povie ze spoved je nanic a farary su pokrytci atd, a veriaci povedia opak a riadia sa základnými prikázaniami. Preto sa mi zdá divný názor ked chce niekto pokrstit dieta a pritom nie je zobratí v kostole. Ved ked chce krstit dieta v kostole tak by mal byt veriaci ale nesprava sa tak. Pochybujem ze ten clovek bude dieta vychovávat vo viere a nakoniec mu ten krst bude len nejakou formalitou: keby sa daco stalo tak je predsa pokrstený.

horalka777
26. máj 2009

lola vidis a mne sa uz nelogicke veci stali. 😉

lolalola
26. máj 2009

horalka777, tak skus uviest priklad ak ta napadne, lebo ja asi neviem posudit, co je nelogicke...;o))

nika.r
26. máj 2009

Dúfam, že mi odpustíte malé odbočenie od témy.

lola - ako vznikol človek
Dnes už nikto nepochybuje o tom, že človek sa vyvinul postupne, z nižších foriem. Evolúciu Cirkev nepopiera. Pýtala si sa, ako je možné, že si tento názor neprotirečí s Cirkvou.
Veda napreduje a Cirkev v časoch minulých nemohla tušiť, že niečo ako evolúcia existuje,keď to nevedeli ešte ani vedci. Taktiež sa rozvíja štúdium Svätého písma a prichádza sa na mnohé ďalšie skutočnosti. Stvorenie sveta opisovali viaceré staroveké národy, nielen židia. Ide tu o obraz - obraz toho, že je nad nami Niekto, kto chcel, aby tento svet existoval, kto mu dal isté princípy a zákony. To sa s evolúcoiu teda vôbec nevylučuje. Mnoho vedcov, presvedčených ateistov sa obrátilo, pretože vždy im niečo v ich hypotézach chýbalo. A práve mnoho vedcov uznalo, že tento svet riadi určite niečo nadprirodzené. Neviem, či ste niekto sledovali ešte na STV2 Pod lampou - tam raz bola diskusia na túto tému - a presne o tomto jeden vedec rozprával. Ja nie som vedec, takže neviem presne povedať o aké princípy a zákony šlo, ale proste si ich nikto nevie vysvetliť a jedinou odpoveďou je, že tu musí byť niečo Vyššie, čo je vysoko nad Nami. Nemyslím tým nad nami ako v oblakoch, ale spôsobom bytia vyššie.

Takže stvorenie sveta v Bibilii je obrazom - znamená - Boh svet stvoril - stvoril ho ako dobrý a stvoril aj človeka- tiež ako dobrého. To, akým spôsobom, je už parketa pre vedcov. 😉 Dnes si už Cirkev nenárokuje na poznanie všetkého a s vedami spolupracuje.

jaron
26. máj 2009

Ahojte,

prepáčte, ale ja veľmi pochybujem o tom, že človek vznikol postupne, z nižších foriem... Niektorá cirkev možno evolúciu nepopiera, ale iná áno, tiež určite Biblia, veľa vedcov a v neposlednej miere i môj zdravý rozum.

jaron
26. máj 2009

jáááj, ale to už je iná téma, a ktovie, či sa to zase nezvrhne na diskusiu Evolúcia kontra Stvorenie,
nechcem príliš tu sa zase do toho púšťať, lebo by to nemalo konca kraja a ktovie, či by modrý koník už aj neočervenel do vtedy, ale chcel som len vyjadriť,
že sú aj kresťania, ktorý veria v Božie doslovné stvorenie,
tiež, že sú vedci, ktorý majú silné argumenty proti evolúcií (keď budete chcieť, nájdete si na internete pre aj proti, záleží na vás)
a hlavne ako som už písal, pre mňa je logickejšie VERIŤ, že Boh, ktorý je všemocný, niečo stvorí, ako VERIŤ v rozprávky, že za milióny rokov sa napr. z červa stane bocian.

nika.r
26. máj 2009

existencia zla vo svete

úplne ťa chápem, že nad touto témou rozmýšľaš. Ver tomu, že aj ja nad tým často rozmýšľam. Alemožno z trochu iného pohľadu. To, prečo je na svete zlo, trúfam si povedať riešil každý človek, ktorý hľadal vieru.

Ak pozorne čítaš Bibliu a poznáš základné princípy kresťanskej viery, odpoveď nájdeš. Boh stvoril človeka ako samostatnú bytosť. Stvoril ju na svoj obraz - ako bytosť dobrú, ktorá sama môže rozhodovať o svojom živote. Túto bytosť postavil nad všetky iné stvorenei, teda jej dal aj rozum. Tým, že človeka poveril spravovaním tohto sveta, znamená, že človeku, ktorého stvoril dôveroval a prenechal zodpovednosť.

keď sa lepšie zamyslíme, prídeme na to, že väčšinu zla si spôsobujeme sami. Ak by tomu Bohchcela zabrániť - veď je všemocný, tak prečo niečo neurobí? je častá otázka - ak by niečo urobil, zbavil by človeka samostatnosti a zodpovednosti - viite si predstaviť ako by sme žili, keby nami niekto manipuloval? Boh nie je bábkár, ktorý by ľuďmi hýbal ako bábkami.

vezmime si príklad - svetová vojna - zahynulo tisíce nevinných ľudí - ak by Boh vstúpil do dejín a prikázal Hitlerovi ako má konať, bolo by na svete oveľa menej utrpenia. To by bolo veľmi fajn, keby to Boh urobil. Lenže ak by to bol urobil v tomto prípade, musel by aj v ďalších. Hneváte sa na manžela, ale Boh by Váš hnev stopol, lebo to nie je správne. Túžite po chlapovi, s ktorým ešte nie ste v manželstve - Boh by Vám do toho zasiahol. Chcete sa uliať z práce a vypísať si na čierno paragraf - Boh by Vám do toho zasiahol....neboli by sme vôbec slobodými, na čo by nám bol taký život?

Boh nám dáva možnosť voľby - môžeš sa rozhodnúť ako chceš. Ale možno to bude mať dôsledky. To, že pri zlých rozhodnutiach často trpia nevinní, je na zodpovednosti dotyčnej osoby. Ona sa za toto zlo, ktoré spáchala, bude zodpovedať.

nika.r
26. máj 2009

dúfam, že ma nezrušia pre prílišné odbočovanie

jaron, zaujímali by ma tie vedecké teórie, ktoré vylučujú evolúciu. Ja verím v to, že Boh tento svet chcel a chcel na tomto svete aj mňa. To je aj z Biblie jasné. A myslím, že toto ostane pravdou aj keď sa vedecké teórie zmenia ešte stokrát. 🙂

mracik
26. máj 2009

ako vraví Jaron sú kresťania, ktorí veria v evolúciu, a sú kresťania, ktorí veria vo vedecký kreacionizmus
(ten je veľmi populárny hlavne v USA). Ja si myslím, že pravda je zrejme niekde uprostred, prečo by nás Boh nemohol stvoriť aj prostredníctvom evolúcie, záleží na tom vlastne, ako to urobil?

lolalola, ty si stvorenie predstavuješ tak, že Boh stvoril svet a odvtedy sa už svet nezmenil? Táto predstava "veľkého hodinára bola populárna niekedy v 19. storočí. V tom prípade by sa naozaj abdolútne nedala zlúčiť predstava človeka stvoreného Bohom a človeka vyvinutého z iného druhu. Ja si naopak myslím, že Boh svet tvorí neustále, aj práve teraz.

Popis stvorenia je plný symbolov. Napríklad, keď som študovala gynekológiu, až vtedy som si uvedomila, prečo sú u človeka pôrody také ťažké, je to okrem iného spôsobené našim veľkým mozgom. A kedy sa pôrody stali bolestivými v biblii? Bolo to vtedy, keď človek spoznal rozdiel medzi dobrom a zlom, čiže stal sa mysliacou bytosťou. Vidíš tú súvislosť?

Tiež sa častokrát zamýšľam nad tým, prečo sme boli stvorení ako bytosti "na hrane" medzi nebom a zemou. Teda Boh nás našimi telami zaradil do živočíšnej ríše, ale dal nám nesmrteľnú dušu. No jednoznačnú odpoveď asi nikdy nenájdem.

jaron
26. máj 2009

Mráčik,
Biblia hovorí o tom, že človek spoznal "rozdiel medzi dobrom a zlom" ako o negatívnej udalosti, keď vznikol hriech, preto určite pochybujem o tom, že by sa mu "zväčšil" mozog (ani obrazne ani doslovne), pretože človek bol dokonalý, keď bol Bohom stvorený, hriechom sa jeho dokonalosť (čiže aj mozog) narušila.
Ak však by sme zobrali to, že Boh stvoril svet vývojom (pomocou evolučnej teórie), začne sa ti to byť so vznikom hriechu (zla), s existenciou Adama a Evy, so stvorením Evy, s odôvodnením 4. prikázania, existenciou hriechu atď.

(to píšem len pre Mráčika a veriacich, vy ostatní si to prosím nevšímajte. 🙂 )

nika.r
26. máj 2009

jaron, myslím, že mracik to s tým mozgom myslela len obrazne - ako symbol. Nemala som pocit, žeby tvrdila, že po spáchaní hriechu ľuďom narástli väčšie hlavy. (resp. mozgy) 😉

diddi
26. máj 2009

Vsetko berem a respektujem co tu bolo pisane ohladne Boha.....ale len potial,kym nenastupila cirkev a inkvizicia....a opat ten brainwasch....velke mozgy 🙂