Nedostali sme rozhrešenie pri spovedi. Stalo sa vám to?

lienka.
23. mar 2007

caka nas zajtra krst,dnes sme boli na spovedi.Cakala som,ze nas Pan farar vyhresi za nase hriechy,ale aj tak to moc zabolelo.Nedostali sme ani ja ani priatel rozhresenie,vraj za to,ze zijeme v hriechu,ze nie sme zobrati a mame dieta,zijeme spolu...Viem,ze je to hriech.Chcela som si mojho priatela otestovat ci bude dobry do zivota,ci sa bude o nas vediet postarat,preto som svadbu odkladala.No a ked som to povedala na spovedi vyhresil ma ako male dieta,a nedal rozhresenie,nemozem ist na svate primanie az pokym sa nevydam.Viem ma pravdu zijeme v hriechu,ale citim sa ako nejaky vrah akoby som urobila ten najtahsi hriech na svete.Uz som sa vyplakala,lebo to zabolelo.Stalo sa nieco podobne aj Vam?Ako ste to znasali?dakujem.

oalaa
22. máj 2009

editka, plne s tebou suhlasim. nemam nic proti krestanstvu, ale myslim, ze to niektori ludia tak trosku zneuzivaju a nemaju plne pochopene co boh kazal. napr.dodrziavanie cirkevnych sviatkov a nedeli neuznavam. myslim, ze boh je tiez stastni, ked som stastna ja...aspon myslim. vcera bol sviatok a ja som pracovala o sto sest. ked som bola mladsia, chodievala som do kostola-kvoli starym rodicom, teraz uz nie. nemam tu porebu-nekradnem, nezabijem, neublizujem a ist sa spovedat z toho, ze som to a to-nema zmysel pokial zato neprevezmem zodpovednost. vidim tych ludi, ako zalamuju ruky v prvej lavici a pritom pokujuju kto co ma nove, kto ma co oblecene, kto ma aku zenu atd.taktiez sme mali sobas aj krst v kostole, ale keby som sa mala rozhodnut sama za seba, tak by som to nespravila. myslim ze nema zmysel nutit niekoho na akekolvek nabozenstvo. kazdy pride sam nato, co mu vyhovuje. ja verim hlavne v samu seba, svoje sily a schopnosti. a okrem ineho, mam dost ?????? ohladom nabozenstva

maja22
22. máj 2009

Kto miluje Boha, miluje aj ľudí, veď sám Boh od nás chce, aby sme dokonca milovali svojich nepriateľov a modlili sa za nich 😉
To, akí sú farári, svedčí o tom, akí sme veriaci. Lebo farári, neprichádzajú z Marsu, vychádzajú z našich rodín a čo majú vštepené, ako sú vychovaní, závisí od konkrétnej rodiny. Možno keby sme sa za nich viac modlili, ako ich ohovárali, nebolo by čo ohovárať... Reprezentujú Božiu vôľu, snažia sa pomáhať ľuďom kráčať po ceste, ktorú od nás Boh chce a že občas sami padnú, nie je čudo, tiež sú z mäsa a kostí... Kto je bez hriechu, nech hodí kameňom... Je to ich povolanie, ako každé druhé, každý by mal byť vo svojom povolaní čestný, pravdivý a spravodlivý. Tak si spytujme svedomie, či sa nám to darí, skôr, než sa obujeme do iných...
Ako písala Emily, keď niekto niečo chce od nejakej inštitúcie, musí rešpektovať jej podmienky. Aj Cirkev je svojím spôsobom inštitúcia, "pravidlá" sa dajú naštudovať v Katechizme, ktorý sa celý odvoláva na Bibliu, takže jedno s druhým...Cirkev má svoj osobitý učiteľský úrad, ak zistíte nezrovnalosti medzi výkladom Katechizmu a Bibliou, obráťte sa naň, možno objavíte niečo svetoborné, čo obráti pravidlá Cirkvi hore nohami... Ak nie, lepšie je teda sebakriticky mlčať, aspoň podľa mňa - totiž nechcela by som sa zozmiešniť ani v očiach ľudí, ani v očiach Boha, že kritizujem niečo, o čom nemám šajnu... 😉

oalaa
22. máj 2009

kolko hlav, tolko nazorov 😅

ewwe
22. máj 2009

tak mne sa stalo to iste, mali sme ist s priatelom za krstnych rodicov, a pri spovedi zo mna farar vytiahol, ze byvame spolu, a niesme zosobasení, ze mam odist a prist vtedy ked sa budeme chciet zobrat, tak som odisla, mne bolo trocha luto, priatel bol riadne nasr..ý, ved ked chodite s niekym a spite spolu, tak je to pre nich ok, ale ked uz spolu byvate a planujete buducnost a mate spolocne byvanie, tak z sa im to nepaci

na druhy den po krste za nami prisiel iny knaz, asi sa o nas bavili, a ospravedlnil sa nam za toho druheho knaza, ze on si myslel ze priatel je rozvedeny, neviem kde na rto prisiel, ale to bola asi iba ich vyhovorka, aby sme dali po krste obalku s ,,milodarom,,

kaslat na to, zalezi asi od povahy knaza, to sa stalo pred troma rokmi, teraz v sobotu sme sa s priatelom sobasili, lebo som v 6 mesiaci, ale uz v inom kostole, a nemali sme ani najmensi problem

vinka
22. máj 2009

No to záleží vela od knazov.No ked bol komunizmus nič im nevadilo.A naraz teraz im vadí vela vecí.Darmo.Otočili ludia kabáty otočila sa aj cirkev.

oalaa
22. máj 2009

to ze su len tiez len z mäsa a kosti je len vyhovorka. Najviac ma zarazilo a zaroven dojalo, ked z dediny, odkial pochadzal moj otec mal jeden knaz choreho synceka uz od narodenia. Zachranit ho mohla jedina transplantacia organu. a tak vyhlasil zbierku takmer po celom slovensku. no chlapcek sa tych peniazkov nedockal-zomrel! no uz stacilo tak malo, aby bola vyzbierana plna suma a mohol ist na operaciu. Lenze to co spravil jeho otec-knaz som nechapala. Namiesto toho, aby z tych penazi, ktore boli zbierane pre jeho choreho synceka a ktore mu uz bohuzial nepomohli, pomohol inym detickam, ktore by ich urcite potrebovali a prijali, tak . . . . kupil si nove auto- tak povedzte mi o com to cele je????

yvetta
22. máj 2009

suhlasim s pripevkom od Maji....najviac milujem, ked ludia sudia druhych ludi 😉 ja mam dost svojich hriechov a preto neriesim este hriechy fararov.... kazdy si je zodpovedny za svoj zivot 😉
mojmu manzelovi tiez nedal v minulosti farar rozhresenie - bolo mi to luto, ale nikdy som donho nezacala hadzat kamenom.... 🙂 a nenadavala nanho.... 🙂 Boh nepovedal to, aby sme my sudili ostatnych, ale ludia to radi robia proste sudit inych je take lahke....je to ovela lahsie ako sa pozriet na svoj zivot a svoje hriechy 😲

addaa
22. máj 2009

Ahojte, čítam diskusiu a stále tu neodznela odpoveď na otázku NAČO dávate krstiť deti a beriete sa v kostoloch, keď cirkev a farárov neuznávate?

yvetta
22. máj 2009

addaa pretoze je to na SR trend - to je moj nazor 😉 tu v CR davaju krstit podla mna deti skor ludia, ktori tu cirkev skutocne beru so vsetkymi pravidlami - aj ked najdu sa aj vynimky 😉

mikalove
22. máj 2009

presne tak,ja neuznavam cirkev ani fararov tak sme nemali ani sobáš ani krst v kostole

oalaa
22. máj 2009

addaa myslim ze z nas to robi pre nejaky rodinny ritual a kvoli tomu, ze nechcu mat v rodine hadky s tymi, ktory su krestania. boli by sme odpisani ako "cierne ovce"

yvetta
22. máj 2009

oalaa ja si nemyslim, ze by boli ludia kvoli tomu odpisani....ja napr. nechapem ludi, ktori davaju krstit len pod natlakom okolia, rodiny atd.... 😒 moja babka je silne veriaca a moji bratranci nic a vzdy sa k nim spravala ako aj k ostatnym svojim vnucatam - takze riadna blbost ze cierne ovce 😀 😀 😀

oalaa
22. máj 2009

yvetta-dakujem za hodnotenie ze je to blbost-je to v prvom rade pohlad z mojej strany. ked sa narodil adam-tak dieta by malo byt pokrstene do tyzdna-neviem sice preco, ale....moj manzel to chcel oddialit aspon o mesiac, nech je väcsi a potom no a mala si vidiet tie hadky medzi nim a mojou mamou

addaa
22. máj 2009

No len či to má má potom skutočný a pravý význam, keď je to len trend alebo nejaký formálny rituál? Len to už asi musí cítiť vo svojom svedomí podľa seba, či dávam krstiť dieťa kvôli babke, alebo či chcem, aby nasledovalo cestu pravej Božej lásky....
mikalove veľmi pekne si to napísala, máš svoj názor, svoj postoj a podľa toho si žiješ svoj život...proste nič nesilíš, aspoň mám z toho taký pocit 😉

oalaa
22. máj 2009

a okrem ineho sama pises, ze sa najdu aj vynimky, tak my sme boli jedny z nich

oalaa
22. máj 2009

chodila som do kostola, bola som veriaca, chodila som na spovede atd.ale casom sa nato vsetko zmenil nazor. hlavne ked pozorujem ludi okolo, ktori zalamuju ruky a pritom skodia aj vlastnym detom a ja sa mam za nich modlit???

yvetta
22. máj 2009

oalaa z mojho pohladu je to blbost ....nepoznam tvoju rodinu ani Vase vztahu takze je jasne, ze to asi beriete inak.... 😉 ja napr. tiez by som chcela dat dieta pokrstit neskor a tiez som zvedava ako by na to zareagovala moja rodina, lebo neviem aku su presne terminy kedy by sa malo dieta po narodeni krstit 😉

mikalove
22. máj 2009

aby tie obrady mali zmysel musíš veriť,inak je to len také divadlo

oalaa
22. máj 2009

addaa mas pravdu, nema to ten plny vyznam, ale je klud. a ked sa neskor rozhodne chodit do kostola, tak mu v tom branit nebudem, ale vsetky tie ceremonie ma za sebou. a taktiez sa nic nestane, ked tam nebude chciet chodit.

oalaa
22. máj 2009

yvetta myslim ze by malo byt pokrstene do tyzdna. pokial ho nemas pokrstene, nemala by si s nim vobec chodit medzi ludi-ale dovod ti neviem povedat, ani neviem ci nato existuje odpoved

venonna
22. máj 2009

cafte, necitala som celu diskusiu, ale myslim, ze addaa vystihla otazkou pointu 🙂
rokmi je v mnohych rodinach vzite, ze viera a sviatosti su folklor, a mladi sa potom cuduju "jak Beta vajciam", ked narazia na rozpor medzi svojim zivotom a ucenim cirkvi... Predsa vobec nezalezi na mienke knaza, ale na mojom postoji, nie? Bud to beriem so vsetkym, alebo idem od toho... a to je o odvahe zit svoj zivot podla svojho napriek okoliu. Mozno milujuci rodicia a pribuzni nam budu tolerovat "zriedenu" formu viery, ale je to len smiesne divadielko 😉

venonna
22. máj 2009

oalaa, termin krstu nie je striktne dany, co pises, prameni len z povery nasich babiciek 🙂

renka9
22. máj 2009

mnohi sa v kostole beru len preto, ze je to pekne a romanticke 😝 .Tiez to nechapem, bud verim, lebo nie.
adaa, ja si kladiem tiez stale tuto otazku co ty, a nechapem to...
mikalove, suhlasim s tym, co si napisala vyssie

oalaa
22. máj 2009

venonna, dakujem za objasnenie

addaa
22. máj 2009

oalaa pre mňa sviatosti nie sú žiadnou ceremoniou!!!!!!!! ☹ prečo riešiš druhých ľudí? Vieru musíš cítiť hlavne sama.

oalaa
22. máj 2009

addaa, koho riesim?

renka9
22. máj 2009

my sme prvu dceru krstili 5 tyzdnovu a druhu dceru 2 tyzdnovu 🙂 . Obe svoj krst sladko prespinkali 🙂

oalaa
22. máj 2009

addaa vies mi vysvetlit, co sa moze a co nie robit ked je cirkevny sviatok?

venonna
22. máj 2009

olalaa, pytas na pracu? 😕

oalaa
22. máj 2009

ano, na pracu