(Ne)návrat detí do škôl

siska53
3. feb 2021

Ahojte, neviete nahodou, ako to je, ked teda by sme deti do skoly nedali? Musi ist jeden z nas na ocr, bude treba ospravedlnenku? Alebo? Ako dlho takto dieta bude moct byt doma? Ako bude prebiehat vyucba takychto deti?? Nevieme to najst totiz..

krasnysen
3. feb 2021

budeš doma na očr-len neplatenej, ona aj tá klasická očr-sa platí len 10 dní a väčšina nevie, že kludne môže mať očerku aj mesiac, len im bude vždy vyplatených len 10 dní... dieťa bude dištančne vzdelávané, že im pošle učka úlohy a učíš sa s ním... hodiny má ospravedlnené ako keby bol v škole

jana_eyre_2
3. feb 2021

@maciatkolulu chces povedať že je tu niekto konkrétny kto bedakal a teraz bedaka opacne? Koľko je tu uzivateliek a koľko majú názorov?

mirkava
3. feb 2021

@viestta ano vsetko sa da ak sa chce..... ale asi sa to neda donekonecna..... a kazdych 7 dni take mnozstvo ludi..... ja nemam probkem na testovanie prist a aj pockam ak treba..... lutujem vsak zdravotnikov..... a ta pohodicka asi nie je vsade ako v KE..... no sama som zvedava ako to dopadne, mozno zajtra oznamia, ze skoly ostavaju zatvorené 😉

majulino
3. feb 2021

@mury prisiel britsky, potom cinsky, teraz britsky 2 a pride ich este niekolko stoviek, je to virus, rovnako ako chripka ci ine vírusové ochorenie typu SARS a bude tu s nami uz navzdy, ziadne ockovanie nepomoze, rovnako ako ockovanie proti chripke, kedze aj ta mutuje a kazdy rok je ina(aj ked uz druhy rok sa absolutne ziadna neobjavila 🧐). Nemozeme teraz cely zivot nepustit deti do skoly, ludi do práce atd... Treba si budovat imunitu. Tu u nas v panelaku sme mali ukážkovy priklad ako pomaha imunita. Nakazila sa 70 rocna babicka, ktora zije v panelaku iba rok a este 23 rocny chlapec, ktory tu zije cely svoj zivot. Babicka mala aj ine zdravotne problemy, a bola aj cerstvo po operacii (nakazena od zdravotnika) a tym, ze cely zivot zila zdravo a vidiecky, tak nemala ziadne komplikacie ani len poroadnuy teplotu, zato mladik (ako sam tvrdi, vecny domased za PC s hrami) bol niekolkokrat odvezeny RZP do nemocnice

mondolina
3. feb 2021

@rainee
Mňa testovali 10 x ani raz som sa nenakazila.

mondolina
3. feb 2021

@majulino
Zas...moja znama, vek 30, zdravý životný štýl! Mega zdravý! Na kyslíku v nemocnici...čo ti ja viem.

lienka192
3. feb 2021

Prečo sa neotvoril aj druhý stupeň
( povinná školská dochádzka), a MS áno (nepovinna dochádzka), keď vzdelanie je tak dôležité. Ide tu iba o vyplácanie OCR, o nič iné. Moje dieťa tiež musí ísť do škôlky, pretože obaja pracujeme, a teda nadšená z toho nie som v tejto situácii, keď sa covid automat sprisnuje, situácia je zla, ale hurá najmenší ( ktorých dochádzka je nepovinna ) hurá do zariadení 😃 ach jaj.

jana_eyre_2
3. feb 2021

@lienka192 presne, prečo to aspoň priamo nepomenuju.. nie oni sa budú skrývať za klišé "vzdelanie je dôležité" a pustia tam len deti prvého stupňa.. práve pre tie staršie deti je vzdelanie dôležité a tie sú doma od času keď pandemia vôbec nebola v takom hroznom stave..

lienka192
3. feb 2021

@jana_eyre_2 presne, ja mam ten istý názor, ten prvý stupeň ešte ok, chápem učia sa písať, čítať, počítať, potrebujú byť v škole a väčšie deti na druhom stupni detto, ved plnia povinnú školskú dochádzku. Ale, že najmenší skolkari, ktorí nedokážu dodržiavať rozostupy, nemajú na sebe ruska, lebo teda neviem si predstaviť, že jedia a spia v ruskach, čiže už dve z troch pravidiel sa tam nedajú dodržať, tam ide vyslovene o OCR. Áno socializacia je dôležitá jasne, ale v tejto situácii, keď je všetko pozatvarane, to nie je ok. Keby to aspoň narovinu povedali.

belllinka
3. feb 2021

@lienka192 nejde predsa len o ocr, ale aj o to, aby vela ludi nevypadlo z prace.
@jana_eyre_2 pred materskou si pracovalla ako co?

jana_eyre_2
3. feb 2021

@belllinka ako posledná profesia pomocny účtovník/administratívny pracovník.. neviem síce prečo táto otázka, ale odpoviem.. na materskej už nie som

skumavka
3. feb 2021

Jasné že ide o vyplácanie OCR a plus nechut/neschopnosť prehodnotiť podmienky za akých sa bude tento rok maturovať (toto už malo byť definované) a preto posielajú do zariadení deti v MS, prvý stupeň ZS a maturantov, aby nič nemuseli riešiť a mohli alibisticky povedať, ze ved od februára chodíte do školy 😡

belllinka
3. feb 2021

@jana_eyre_2 iba zo zvedavosti. Lebo vzdy ked je nejaka tema, kde sa riesia matky co nepracuju, tak tam tu situaciu vzdy obhajujes. Takze asi si mala predtym dost nudnu robotu a obhajujes si to aj sama pred sebou, preco nejdes pracovat.

lienka192
3. feb 2021

@belllinka áno aj o to, aby nevypadli ľudia z prace, ale pre takýchto rodičov, ktorí obaja vykonávajú prácu na mieste pracoviska + kritická infraštruktúra, pre tých predsa otvorené škôlky sú.

jana_eyre_2
3. feb 2021

@belllinka neviem ako si prišla na túto súvislosť v tejto téme, lebo tu sa žiadne nepracovanie neobhajuje ale ok.. moja práca nebola nudná, bavila ma, ale pri troch deťoch s malým rozdielom a chorobami, vytazenom manzelovi a žiadnej možnosti kto.by ma mohol zastúpiť ak by som šla do práce nemám veľa možností preto som zatiaľ doma.. nepoberam od nikoho nič, od nikoho nič nečakám - tak si myslím že ja nemusím nikoho iritovat že by ma mal riešiť.. neobhajujem nič, vždy riešim konkrétne situácie preberane v konkrétnych témach, tak by bolo fér aby si nezovseobecnovala.. ale je pravda že riešim už inú profesiu a k svojej starej sa vrátiť nechcem..bude rovnako "nudná" ako tá čo vykonávam teraz, chcem sa venovať deťom (nie len svojim).. ale to sa v dnešnej spoločnosti neceni..

tygricatko
3. feb 2021

Neviete ako je to s nástupom dieťaťa do školy, ak obaja rodičia prekonali covid? Lebo všade píšu o testovaní jedného rodiča, ale nikde som nečítala výnimky z testovania, čo sa nástupu do školy týka 🤷‍♀️ ďakujem.

rainee
3. feb 2021

@jana_eyre_2 nuž ľuďom sa nezavdacis. Si pracujúca matka biznis žienka zle je, lebo sa nevenujes deťom ale sebe a práci. Keď si doma a venuješ sa detom, zle je, lebo si lenivec a nepracujes 🤷‍♀️ S tým otváraním škôl detto - neotvoria a zle je, lebo rodičov to obmedzuje kvôli práci a decká osprosteju. Otvoria ich a zas je zle lebo sa nakazila decká aj učitelia, plus to testovanie.....

siska53
autor
4. feb 2021

@lenja123 my sme ocr ani necerpali, robime z domu, len ked to bolo aspon cez ten net, tak aspon nieco.. len muz nechce, aby sli do skoly a uprimne..ja som taka nerozhodna.. aj by im bolo lepsie, keby uz sli, len zas..cisla su vysoke este.. len neviem si predstavit, ako to bude, ich 80 rocna babka pomaha starsiemu s ucivom, ulohami po skole, len ako..aby ho vyucovala cely den..to ako..to nie.. a ja nemam typ.prace, ze ja si zadelim, kedy robim.. prosto som.od-do..mozem.chvilu, v ramci pauzy, ale nie sa venivat dietatu . Ked skoncim, je najskor 16 hodin.. muz tiez nema tolko casu, ked ma projekt, musi makat.. tak netusim. Ked som.ocr..je to ine, mam volno, mam cas sa venovat dietatu.. ale takto? Nedomysleli to..
S tym nic nespravime..

mpg
4. feb 2021

Som zvedavá ako to s tou školou skončí, niektoré okresy, že nepôjdu, niektoré že pôjdu zatiaľ. Pripadá mi to také, že toto nariadenie ísť už do škôl, bolo nariadené len zo strachu z kritiky, že deti nie sú už dlho v škole a bez ohľadu na situáciu to spustili. Celé toto riešenie nie je systematické, žiadne hodnoverné zdôvodnenie prečo je to tak, niektoré strany presadzujú jedno, premier druhé. V takejto vážnej situácii by sa takto nemalo postupovať.

martinka150
4. feb 2021

@mpg dlho nie je akurát tak druhý stupeň, pomaly rok. Prvý stupeň je doma od 8.1., zaujímavé, že teda druhý stupeň nie je dôležitý, keď už tak dlho sú doma, ale samozrejme, očr by trebalo platiť, a pri druhom nie

martinka150
4. feb 2021

A tak isto škôlky nie sú povinné, ale pri nej by museli tiež platiť ocr

katulienkax
5. feb 2021

jezisimaria sak skolka nie je povinna nemusite si tam decko dat a ani spat tam nemusi, kolke chodia na obed domov . A ano presne vadi im ze nedaju do skolky ale uz nedostanu OCR

majulino
5. feb 2021

@tygricatko info od učiteľky, treba predlozit potvrdenie od lekara o prekonani

tygricatko
5. feb 2021

@majulino Ďakujem 👍