Nespavosť. Trpíte ňou niektorá?

danulka2
9. júl 2008

trpite nou niektora? Ja uz asi 5rokov. Mam problem zaspat, trva mi to 1-2hodiny, casto sa vnoci budim a niekedy spanok uz ani nepride. Aj dnes som sa zobudila rano o jednej, este chvilu lezim, ale spanok nikde. Tak si pustim telku.Nastastie davaju ceskom dobre dokumenty. Ale horsie je to potom cez den,ked musim nomalne fungovat. Zdriemnut cez den sa mi podari asi 1x za mesiac. Takto nespim tak tyzden, potom som uz riadne vycerpana a konecne jednu noc prespim a kolotoc nespania znovu zacina. Spat chodim rovnako,kavu pijem slabu rano a naobed, horory nepozeram, pohyb na vzduchu mam, nezabera ani caj z medovky ani mlieko s medom. Lieky brat moc nechcem, aby som nebola oblbnuta. Mate podobny problem? Ako to riesite?

sestri
9. júl 2008

toto ja nepoznám...ale sú aj homeopatiká a vitamíny,ktoré pomáhajú...skús... 😉

womenne
9. júl 2008

počitanie ovečiek si skušala? 😀 ale nie.No neviem skušala si psychologa?lebo kamoška to mala nejak z toho hladiska,sice neviem presne čo jej dali.Ale ak si velmi vyčerpana čo určite si tak občas si tu tabletku daj,ved sa musiš riadne vyspat.Inač kedže je detsky sirup-homeopatika na spanie určite je aj pre dospelych takže sa len dohodni s odbornikom 😉

nguyen
9. júl 2008

Inak danulka to je dost nebezpecna vec, ja mam kolegu ktory tym trpi, u nho je to tak ze ide spat kolo 3 rano lebo vie ze skor to ani nema vyznam a o siestej je uz hore uplne cerstvy a ked pride do prace, chvilu este funguje v pohode a potom to na nom zacina byt vidno a poobede je ako mrtvola. Po case sa k tomu pridal zvyseny tlak a skoncil tesne pred infarktom ked mu lekar nasadil nejake psycho lieky na upokojenie a silne uspavadla no a dnes je tomu polroka co mal tie srdcove problemy a uz je to zas v starych kolajach az na to ze lieky uz nezaberaju. Povedali mu ze povodom je stres a najhorsie je ze dosledkom je uplne rozhadazny denny rytmus a spankovy rezim, no proste strasne. Ja by som nikdy neverila ze to moze zajst az tak daleko ale vraj sa to v pokrocilom stadiu hrozne tazko lieci a sposobuje to kopu chorob. Skus vyhladat pomoc kym to este nie je vazne.

danulka2
autor
10. júl 2008

vdaka, asi pojdem po radu k dr.

emjee
7. nov 2008

junovka • 2d • Dnes o 22:01
Vstavam o 7h , nakolko musim vychystat Timeiku do skoly, medzitym aj Nely uz vstane.O 8.30h zacinam spat na nohach, dakedy si spavim kavu, aby som nezaspala.Trva to asi tak do 10 h.Potom fungujem uz v pohode cely den, okolo 16 h si spavim kavu, ked pride 20h chytam "druhy dych" aktivnosti a takto som cula do 00.30h-zhruba.Jednoducho aj ked si idem lahnut trebars okolo 23h, tak nezaspim, az okolo 00.30h.Kedze nemozem dovtedy zaspat, tak citam, pozeram telku, na nete surfujem , lustim krizovky.....Zaspim o 00.30h a okolo 2-3 hodine/kedy ako/ znova vstavam, nakolko Nely si pyta mlieko, zalahnem a spim do 7h.Takto sa to opakuje dennodenne......a ja som uz z toho zuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuufala Neveim preco je to tak? Mate poniektora s tym to skusenosti???....alebo som tu len ja taka "posahana" na MK???

junovka
7. nov 2008

tak nikto?? 😔

babalala
7. nov 2008

Junovka - já usínám kolem druhé ráno, vstáváme o půl osmé, mezitím minimálně jednou vstanu, abych podala pití, vyhnala vlka apod. Pokud při noční pauze usnu hned, je to v poho, pokud se hodinu převaluju, je to horší..
Teď to mám vůbec dobrý, protože malý alespoň dvě hodiny přes poledne spí, takže aspoň na chvilku zalehnu s ním, ale od narození až do roku a čtvrt nespal přes den vůbec, takže jsem už vypadala jako zombie.

Radu nemám, u mě je to dědičná záležitost, takže snad jen útěchu, že nejseš sama.. 😉

junovka
7. nov 2008

😉

nobody
7. nov 2008

já nemůžu usnout při úplňku
jinak většinou tak pět hodin denně naspím ..což asi není moc
nezávidím takovou nespavost, ani trochu
já zas usnu skoro kdekoliv 😀 😉

andykov
7. nov 2008

Na nespavost, já osobně doporučuju těhotenství 😀
Ne, je jasný, že takhle se to řešit nedá. Já s nespavostí měla taky problémy, kvůli směnám v práci. Už jsem to někde psala, že prostě bylo období, že jsem spala i 3hodiny jen a to x dnů za sebou, to pak třeba ten čtvrtý den už jsem to řešila práškem, prostě jsem nemohla dál fungovat. Hlava mě bolela, vůbec jsem nemohla přemýšlet, byla jsem spomalená. Prášek je, ale jednorázová záležitost a občas. Z těch přírodních věcí, teplý mlíko s medem, banán, čaje a přírodní léky. Nekafovat moc, max.1denně, platí i pro černý čaj, je tam tein. Nechodit do postele rozrušená atd. To určitě, ale všichni nespavci znaj. A zrada je taky alkohol, sice jsem po něm hned usnula, ale za 5hodin.jsem byla vzhůru a už neusnula 😒

babalala
7. nov 2008

Já jsem teda velká konzumentka černého čaje, ale v něm problém nevidím - asi měsíc jsem ho úplně vynechala a pila jen ovocné a žádná změna k lepšímu se nekonala.. 😖

aponchie
8. nov 2008

a nechces zajit za lekarek a zkusit nejake pripravky co nejsou na oblbnuti?vim,ze je stilnox,benosen atd,ale ja bych to nechala na lekari at zjisti jak zavazny stav to je a podle toho napise..moje mamka je zvykla usinat u tv a probouzet se u ni prubezne v noci a pak se divi,ze nemuze spat a budi se hrozne brzy,ja nemam v loznici ani tv ani elek.budik,kazdej den periny vyvetram a ustelu a hodne vetram a netopim v loznici,taky mi jednu dobu pomahalo se trosku unavit k veceru bud cvicenim nebo nejakou praci,anebo sem si brala knizku do postele a na prvni strance jsem padla,ale to je zase dobry mit nekoho kdo ti zhasne nenapadne lampicku at se nebudis v noci 🙂 cerny caj s mlekem jsem take pila a u me to vliv moc nemelo,ale je pravda,ze co nepiju kafu caj a alkohol tak je to mnohem lepsi a ja usinam v 22hodin a chrapu az do rana ranicka 😀 pres den nedoporucuji spat a ani lekari ne pac tim narusujes nocni spani.ja bych si zkusila dat medunku hermanek mlicko neco lehkeho na spani a hlavne zadnej stres pred spanim a nejakej casak a knihu a pujde to a kdyz ne tak problem je zavaznejsi a urcite bych sla za lekarem pac tady muzes zkouser kdeco,ale pokud mas poruchu spanku tak tady ti ji nikdo nevyleci.

http://www.lekarna.cz/leky-na-predpis-psychiatrie/

tam se daji najit i ten stilnox tak si to precti jestli chces 🙂

nensy
8. nov 2008

tak stilnox jsem měla já a na předpis a je fakt dobrej jeden čas jsem nemohla spát tak mi ho napsala.tak ho zkus

artuse
8. nov 2008

danulka: já takovou nespavostí co ty popisuješ trpěla, když jsem pracovala a studovala VŠ současně, problém u mě byl, že jsem neuměla vypnout, v noci mi mozek začal prostě řešit všechny problémy úkoly a já nespala, bylo toho na mě moc, budila jsem se tak mezi 1-3 a znovu usnula až třeba v 5 hodin a v 6 musela vstávat, celý den jsem pak byla jak mrtvola 😔 brala jsem homeopatika, pomáhala mi ale jen částečně, ale určitě je vyzkoušej, zajdi k dobrému homeopatovi...

já byla i ve spánkové poradně, předepsali mi prášky na spaní, ale brala jsem je jen když bylo nejhůř, doporučili relaxovat, odpočívat, já začala cvičit jógu - taky dobrá věc, taky doporučovali psychologa, toho jsem ale nevyzkoušela, pak jsem dostudovala, otěhotněla...teď zase občas nespím kvůli dcerce, ale to je zase jiné nespaní 😎

důležité je přijít na důvod, proč nespíš - máš nějaké starosti, problémy, stresy, příliš práce? nebo jenom nejsi unavená? při dlouhodobé nespavosti fakt doporučuju zajít k Dr. 😔

a ke stilnoxu - já jej také zkusila, ale mně nepomáhal, protože tento lék je dobrý na usnutí, když člověk nemůže zabrat, já ale usínala celkem dobře, byla jsem unavená, jen jsem se hrozně předčasně budila a už znovu neusla, takže mě vybrali lék, který mi dobu spánku, prodlužoval, chce to prokonzultovat s Dr., ale pokud nemůžeš po ulehnutí usnout, tak by ti stilnox mohl pomoci

danulka2
autor
8. nov 2008

artuse moj hlavny problem je v tom, ze mam asi slaby spanok, lebo sa vnoci zobudim na hocico-ked muz pride z poobednej, ked si ide lahnut /a nerobi pritom hluk/, ked sused odomyka dvere, ked idu ludia po ulici a hlasnejsie sa rozpravaju, alebo ked niekto rozprava zo sna 😀 , no a potom sa sice snazim na nic nemysliet, ale myslienky sa mi tlacia do hlavy a vtedy nemozem zaspat aj 2-3hodiny 😠

aponchie
8. nov 2008

ja bych zasla za psychologem asi ..kdyz neumis prijit na to proc nespis tak kdo jinej? 🙂 nez tapat...

fender
8. nov 2008

ja jsem mela taky hodne problemy s usinanim, docela pomohl medunkovy caj.

co jsem zacala chodit do prace, vstavat v pul seste rano a chodit k veceru unavena jako kote, tak me problemy s usinanim zmizely, spim driv nez lezim.

artuse
8. nov 2008

danulka: tak na ten hluk není nic lepšího než obyčejné špunty do uší 🙂 ale zase nevím, jestli nepotřebuješ slyšet v noci dítě, ale alespoň na část noci bych si ji do uší dala....ale pokud nemůžeš spát, protože se ti myšlenky derou do hlavy, tak to je horší, to jsem právě měla já, to fakt chce umět vypnout, úplně se zrelaxovat, trošku pomáhá i hodně hluboké dýchání - jednoduché nádechy a výdechy 🙂
jinak já se špuntama v uších spím taky, pokud vím, že se v noci o malou stará MM, slabé spaní mám od jakživa, vzbudí mě také všechno 😒 ale nespavost, kterou jsem trpěla dřív byla vážně horor, celý dny jsem byla jak živá mrtvola, nemohla jsem se věnovat koníčkům

fender: pokud je nespavost fakt silná a dlouhodobá, tak většinou bylinky bohužel nepomáhájí, jsou na to příliš slabé 😔

rozela
8. nov 2008

kamarádka taky měla velké problémy se spánkem. zašla k psycholožce a ta jí řekla, že se jí netvoří serotonin, proto nemůže spát. dostala tabletky pro obnovu tvorby a dobrý.

liviky
8. nov 2008

nespavostí sem trpěla dřív,to byly dvě zaměstnání,k tomu škola.....mozek pořád něco šrotoval,já se kroutila a ne a ne zaspat a když jo,tak brzo sem se vzbudila a mozek zase nastartoval......mě pomohl klid před spaním,postupem času sem měla takový svůj rituál = odlíčit se,něco pomlsat,telka nebo mazlení s hafanem,a pak všechno zhasnout,pořádně vyvětrat a mezitím si vyčistit zuby,protáhnout si páteř a pak spát,zjistila sem že potřebuju tak 10-15min. před spaním klid a rituál a pak bylo vše OK 😉 ....teď mám 2 krásné cácory a spím kolikrát i za chůze,večer stačí vzít do ruky sudoku a většinou u druhého usnu 😀

nanyka
9. nov 2008

ja som mala tiež problém s nespavosťou - za 3 dni som naspala 2x po 2 hodiny 😖 ..zlepšilo sa to, keď som prestala fajčiť.. 😨

teraz keď mám problém zaspať, zaručene mi pomáha čítanie..len to nesmie byť nejaká príliš zaujímavá napínavá story 😀 😉

alianka
16. mar 2009

ahoj, tak ja jsem taky nespavec, mam to tak, ze treba tyden - dva spim dobre a pak to zas zacne a zhruba zas ten tyden nebo dva nespim. A to tak, ze naspim treba dve, tri hodky denne, je to strasne. mam devitimesicni dcerku a mam co delat abych vubec pres den fungovala. Protoze kojim, muzu v podstate jen caje a tak, uz nevim co mam delat, pac to skoro nezabira. dnes jsem nespala ani 2 hodky. jdu k psycholozce, tak snad neco poradi, relaxacnich technik znam x a ani ty nepomahaji. stejne jsem za hodku vzhuru a pak zas nanovo ☹

adia81
16. mar 2009

ahojte.ja trpím nespavosťou už 9 rokov. chodila som aj psychologičke,ale absolútne mi nepomohla. to sa môžem s hocikým o tom porozprávať. brala som aj lieky, vtedy som síce spala o niečo lepšie, ale predsa nemôžem lieky užívať dokonca života! vyskúšala som aj bylinky, rôznych ľudových liečiteľov,rôzne relaxačné cvičenia, chodila som aj na masáže a stále nič. nikto mi ešte nepomohol. tiež mam úplne ľahký spánok a všetko viem,kto kedy buchne,šuchne atď. Kto to nezažil, nepochopí. Cez deň ledva fungujem. už mi začínajú aj problémy so srdcom..a to všetko preto,lebo nemám odpočinutý organizmus..To, čo bežne človek urobí bez problémov, pre mňa je dosť záťaž.Ťažko sa mi aj na niečo sústredí, keď som totálne vyčerpaná.

asasasa
1. feb 2011

Skuste Melatonin - vyzivovy doplnok. Upravi spanok, minimalne zaspavaciu fazu a aj spanok je pokojnejsi. Nie je navykovy.

ewana
31. okt 2011

@danulka2 ahoj, tak ako si na tom teraz po rokoch? Ja teraz hľadám diskusie o nespavosti, lebo to prišlo na mňa, a už som fakt zrelá na psychiatriu. Mám 3 mesačné bábätko, ktoré od 1 mesiaca prespí celú noc, tj.12 hodín, potom sa napapá a spí ešte zo dve hodinky... A ja nespím, napríklad teraz som nespala už 4 noci za sebou ☹ ☹ ☹

ewana
31. okt 2011

@emjee ahoj, tak ako si na tom teraz po rokoch? Ja teraz hľadám diskusie o nespavosti, lebo to prišlo na mňa, a už som fakt zrelá na psychiatriu. Mám 3 mesačné bábätko, ktoré od 1 mesiaca prespí celú noc, tj.12 hodín, potom sa napapá a spí ešte zo dve hodinky... A ja nespím, napríklad teraz som nespala už 4 noci za sebou

emjee
1. nov 2011

@ewana myslela si @junovka 😉

pink_lady
20. feb 2012

@ewana ahoj, spavas? 😅 ak hej ako sa ti to podarilo? 😀 dik za tipy 😅 😉

ewana
21. feb 2012

@pink_lady ahoj, no spávam už dobre, ale dávam si na noc Prothazin - to je ako Dithiaden, len sa to inak volá... S tým sa fakt dobre spí. Ponúkali mi aj všelijaké také psycho lieky ako Xanax, Lexaurin, Stilnox, lenže na tých sa rýchlo buduje závislosť a potrebuješ toho stále viac, tak to som nechcela za nič na svete. Ale ten Prothazin sa dáva aj novorodencom, a nevzniká na ňom závislosť...