(Ne)tolerancia, (ne)osočovanie, (ne)slušnosť na koníku

sova76
22. máj 2016

Na www.modrykonik.sk som sa zaregistrovala len nedávno. To som ešte netušila, že ma zdravotné ťažkosti zložia do postele a začnem sa zapájať aj do diskusií.
Je fakt, že prostredie na stránkach Modrého koníka umožňuje veľkú slobodu slova v zmysle pozitívneho i negatívneho vyjadrovania sa s minimálnym administrátorským zásahom. Áno, obe možnosti patria k životu. Postupne však zisťujem, že veľa užívateľov na ňu jednoducho nedozrelo. Sloboda... alebo ak chcete aj demokracia, to je "synonymum" pre zodpovednosť. Nachádzame sa v "rodičovskom" prostredí, kde by som očakávala pokojné reakcie zrelých ľudí. Ale či sú to diskusie o vzťahoch (vystupujú v nich aj týrané ženy), (ne) očkovaní alebo chudnutí, v každej jednej sa nájde pár supov, ktorí (často pod rúškou anonymity) namiesto pokojných slov pre často nešťastného človeka vkladajú do riadkov uštipačné, demotivujúce a arogantné príspevky.
Ak sa niekto obráti "na vás" s otázkou alebo založí diskusiu v on-line prostredí, zrejme nemá inú možnosť stretnúť sa s nestranným názorom. Alebo má .. jednoducho strach o probléme hovoriť. Preto využíva stránky www.modrykonik.sk.
Rovnako si myslím, že xenofóbne ani homofóbne názory na tieto stránky nepatria a ak, tak v rámci prevencie a výmeny skúseností.
Ale možno sa vo svojich dojmoch mýlim...

marinablue
22. máj 2016

Diskusia je práve o tom , že čakáme od ľudí že vyjadria svoje názory ale keď tak urobia urážame sa 😀 lebo sme čakali "iné názory". Keď diskutovať nechceme treba zakladať otázky. Lenže to skoro nikto nerobí lebo je to nuda. Je predsa oveľa zábavnejšie založiť diskusiu na nejakú háklivú tému ako napr. "Spala som so ženatým a teraz som tehotná, mám si to dieťa nechať????" V podstate je to otázka, lebo zakladateľka nechce počuť že to bola blbosť a že spať so ženáčom sa nemá, ale napriek tomu provokačne založí diskusiu a potom sa čuduje reakciám. 😀

sova76
autor
22. máj 2016

@marinablue Verím, že je tu aj kopec kontroverzných diskusných tém. Ale to už je o nedostatku sebakritiky, nezrelosti a subjektivite. Často teda o nezrelosti mladých slečien... A občas mám pocit, že aj moc amerických filmov škodí 🙂

marcelatje
22. máj 2016

@mimla male osobne peklicko a chlap s papiermi je top! 😀

mima4
22. máj 2016

@sova76 čisto za seba teraz odpovedam, pritom upozornujem, ze pisany text a hovorene slovo je mega rozdiel, a ani smajliky to nevyvazia.

je pravda, ze tie reakcie nie su vzdy OK, su take ludske, ale zlate slvoenske prislovie "komu niet rady, tomu niet pomoci". Je velmi castym javom tu, ze kocka sa pride radit v nejakej veci, napr. ci mat dieta s priatelom, ktory si sem tam vypije a pacia sa mu ine zeny.... kopec rad typu "nie, pockaj". O rok - dva napise, ze maju dieta a uz je zasa tehotna a priatel chlasce a ma frajerku v susednej dedine a ona byva u neho v byte a bla bla...a ze co ma robit... rodicia neziju/nechcu ju...nikdy nikde nerobila...
a tu sa vacsinou spusta masineria aj urazok, aj tazkych a utocnych reci.... Nadhlad je spravny, to suhlasim, ale napr. mna velmi boli, ked vidim, ze trpia deti, ze od detstva to maju tazke a viem, ze obycajne to budu si niest cely zivot...

@mimla chapem, ze pre teba su neprijemne urcite reci, je to normalne, ale su veci, ktore maju logicky dosledok, jednym z nich je, aj naucenie dietata na rukach...proste logicky musis s tym pocitat, ze nebude ochotne sa tohto vzdat, tak bud sa zariadis na zaciatku, nenaucis na ruky, alebo si zadovazis satku, alebo budes akceptovat, ze ti to nebude vyhvoovat ale ides do toho... Vsetko ma svoje dosledky, treba s nimi pocitat a zvazovat, ci ti to stoji za to... Tak ako si nechat spravit dieta priatelom, treba ratat, ze mozno priatel si to pocas tehotenstva rozmysli a pojde za inou priatelkou... ale nemusi to tak byt. No hlavne, treba pouzivat rozum.

bebe91
22. máj 2016

@mimla tak toto je velmi vystižne. Nuž ano je to tažko, sem pride niekto hladat pomoc, napiše sice vela ale stale nie dost na to aby ta niektory pochopili. Ja som mala temu napisala som tam dost, vyložila som sukromie na verejnost a čo som zato dostala. Uražky, nadavky a už som mala pocit že v tych bludoch čo mi pomimo pisali sa stracam. A tak darmo niekto poradi odstahuj sa ak s ludmi nevychadzate ak nemate financie. A kompromis pripadne rozumny rozhovor u nas nepripada do uvahy a toto je kamen urazu co sa vztahuje aj na mk. Darmo budeš aj tu kričat o pomoc ked mnoho ludi si ani predstavit nevie co prezivas nie to este zažit a tak tu prichadza otazka: Prečo taky človek pise do takej diskusie? Ja ak neviem co to je dat dieetatu sunar lebo davam nutrilon tak urcite nebudem matku kritizovat zato ze jehi dieta papa ine ako moje dieta. A tak radsej nenapisem nic akoby som mala nahnevat niekoho len zato aby som sa citila stastna ze som niekoho nahnevala. Len už tu na fore to mnoho žien aplikuje - radsej budem velmi zla aj ked nemam co v tej diskusii robit.

sova76
autor
22. máj 2016

@bebe91 Hlavne nestrácaj hlavu, nech je akokoľvek. Život nám prináša často krušné chvíle, ale kto nám pomôže vyhrabať sa z nich? Jedine my sami. Lebo nás sa celá tá situácia týka. Je super, keď niekto podá pomocnú ruku, ale rozhodnutie je v konečnom dôsledku len a len na nás. Držím palce, nech je všetko čím skôr v poriadku.

marcelatje
22. máj 2016

V realnom zivote nemas sancu stretnut takuto vzorku ludi. Kazdy je iny a hranice tolerancie, empatie, slusnosti a vsetkych tychto pozitivnych veci sa roznia. Niekto zaklada diskusie aby si hladkal ego lebo on robi vsetko najlepsie, niekto chce vyslovene provokovat, niekto sa vyjadruje k veciam s ktorymi nema absolutne ziadnu skusenost, niekto na diskusiu nema bunky alebo iq ....... Je nerealne ocakavat len prijemne reakcie ked reagovat moze kazdy.....

mima4
22. máj 2016

@bebe91
ja verim, ze ty si fajn baba, len si v mnohych veciach mimo. Vela dievcat ti poradilo odstahovat sa od priatela a jeho matky, ale ty si na to zacala ako jeho matku ludia vnimaju v dedine...no proste uplne nepodstatne veci. Namiesto toho aby si sa sustredila na riesenie tejto situacie, riesis a zaoberas sa uplne nepodstatnymi vecami. Tiez si sa do tejto situacie dostala dobrovolne, nemala si na to podmienky, nemala si byvanie, a s priatelom, ktory si zije svoj zivot, ste si spravili dieta a ty si sa ocitla vo velmi zlej situacii. To co sa stalo uz nezmenis, a je zbytocne o tom polemizovat, ale taktiez je zbytocne aj kvakat o priatelovej matke.... ty sama poznas riesenie, je to len na tebe. Bud odides alebo akcpetujes stav u priatelovej mami, kde mas dovolene byvat.

mima4
22. máj 2016

@marcelatje uprimne, v realnom zivote vacsinu typov tychto ludi ani nestretavam.

bebe91
22. máj 2016

@sova76 ďakujem pekne za povzbudive slova 🙂 ano suhlasim na 100 percent. Bola som odsudzovana aj zato ze som napisala ze by som chcela poziadat o radu blizkych a dodnes nechapem preco ma za to odcudzili. Od koho poziadat o radu a pomoc pri osobnom kontakte ak nie od rodiny? No a druha vec je aj to že som si vsimla v mnohych diskusiach ze velakrat cloveka nechapu alebo uz neviem. Napise clovek ze je slovaka o dve strany dalej dostanes nadavky ze si nenapisala ci si slovak alebo poliak. Proste je to tu tazke. Ale dakujem ti za povzbudive slova bodaj by kazdy bol tu taky dobry a tolerantny ako ty.

bebe91
22. máj 2016

@mima4 tak to ano. Suhlasim. Urcite som si aj ja mala lepsie premysliet co a ako robim.

marcelatje
22. máj 2016

@bebe91 prezentacia toho co si clovek mysli ma obrovsku vahu a povedzme si na rovinu ta tvoja nebola najstastnejsia. Vzbudilo to dojem ze zvolas rodinu az hen z piateho kolena nech najdu riesenie ( rozumej kupia byt) pre princeznu v nesnazich ktora pracovat nebude lebo by peniaze aj tak minula len na domacnost. Mozno si to tak nemyslela o to vacsi pozor si treba dat aby bol pisany text pochopeny spravne.

sova76
autor
22. máj 2016

@bebe91 Bola som v tvojej diskusii a tých negatívnych príspevkov tam bolo dosť. No každý volíme vlastný prístup, osobne radšej hladím, než kričím. Aj preto, že človek často potrebuje pohladenie a pochopenie, i keď len takto na diaľku.
Si mladé dievča, celý život máš aj s rodinkou pred sebou. Žiaľ, je dnes dosť náročná doba na postavenie sa na vlastné. Možno vám to chvíľu potrvá, než sa vzchopíte. Buď trpezlivá. Poznáš seba a aj svoje okolie, vieš čo je pre vás najlepšie. Len ako to zrealizovať? To je ten najväčší problém. A sme zas pri komunikácii. Takže rozprávať, rozprávať a rozprávať... a hľadať riešenie a plánovať spoločnú budúcnosť. Čo sa vám zo spoločných plánov podarí uskutočniť, je len na vašich schopnostiach. A nemusí to byť hneď. Je iné, keď sa ľudia usadia po tridsiatke a sú pripravení na dnešnú dobu a iné snažiť sa usadiť o desať rokov skôr. Ale na tom nie je nič zlé, je normálne chcieť deti a rodinu, keď sa človek cíti byť zrelý. Akurát to zázemie si budete vytvárať postupne 🙂

mimla
22. máj 2016

@mima4 Keď ja som ale vtedy konkrétne fakt nepotrebovala inštruktáž z vyplakania a odvykania od rúk, nosič mám, potrebovala som poradiť názov mastičky, ktorá čo najrýchlejšie zaberie. A do tohoto fóra som to písala preto, že som čakala, že sa tu niekto s podobným problémom stretol. Bohužiaľ až na tuším jednu osobu mi vtedy prišlo kopec reakcií mimo tému. Môj problém neznel, pomoc, moje dieťa sa chce nosiť, môj problém bol, že som potrebovala pomôcť od bolesti, pretože svoje dieťa chcem nosiť. Netvrdím, že som génius ale príčinu a dôsledok mám v tomto pomerne jasnú. Netreba mi to vysvetľovať. Už prevláčam druhé, ešte ťažšie. Mimochodom, keby to niekoho zaujímalo, je dobrá Konská masť, aj Voltaren.

mima4
22. máj 2016

@mimla len vies, najlepsie na bolest je odstranit pricinu vzniku bolesti

sova76
autor
22. máj 2016

@mimla Presne, o výmene skúseností by to tu malo byť. Taká je teda moja predstava. Nie ťahať do reakcií citové invektívy a ešte k tomu od veci.

pes123456
22. máj 2016

keby si videla iné diskusie na internete tak toto je pre teba miesto lásky a harmónie...
ale tak vitaj na internete :D

sova76
autor
22. máj 2016

@pes123456 Vítať ma nemusíš v tomto prostredí, keďže som v ňom doma. Veľmi dobre sú mi známe diskusie ale úplne od veci pod článkami a hlavne v kontroverzných témach, ktoré sú navyše necenzurované. Len ma zarazili niektoré diskusie v tomto prostredí.

mimla
22. máj 2016

@mima4 Príčina bola, že ja krpatá som prevláčala na slabučkých ručičkách dieťa. Druhé prevláčam na silných rukách, problém niet 🙂

mima4
22. máj 2016

@mimla to je super, ze teraz to mas poriesene 😉

fra
22. máj 2016

@sova76 inak vždy ked vídím toto video, spomeniem si, že je to tam presne ako na modrom koníkovi 😅
https://www.facebook.com/thepetcollective/video...

marylynn
5. júl 2016

Toto je super diskusia. Veľmi pekne pomenovaný problém. Ja som na modromkoniku zaregistrovaná pomerne krátko a zatiaľ ma čítanie diskusií dosť odrádza. Ani nie tak kvôli tomu, že ľudia zakladajú hlúpe diskusie, ale ako sa im povýšenecky dáva najavo, že to hlúpe je. Miesto reakcie "Podobný problém nájdeš tu a tu" sa reaguje agresívne, že či je autorka slepá, či nevie čítať a či si myslí, že to niekoho zaujíma. Keď je tu človek nový, ťažko sa tu orientuje.
Potom je tu zopár užívateliek, ktoré reagujú skoro na každú tému, hoci nemajú povedať ani čo múdre, ani pekné, ani poradiť nevedia, len sa musia uistiť, že sú predsa múdre a aktívne užívateľky.
Ja by som všetkými desiatimi brala stránku, kde by bol obsah diskusií z modrého koníka, lebo sa tu človek ozaj veľa dozvie, ale ľudia by sa k sebe chovali s úctou.