Netradičné mená

cicushka
26. feb 2008

Su tu nejake maminky s detickami, ktore maju naozaj netradicne mena?

zuzana76
22. jún 2011

@maggie2 no ved take sme chceli vybrat, aby nemali problem nikde

maggie2
22. jún 2011

@zuzana76 a to sa Vám aj podarilo 🙂 deti Vám nebudú mať čo vyčítať 🙂

mywiel
22. jún 2011

@maggie2 nemusis ma lutovat ani moje deti... 😀

mywiel
22. jún 2011

@zuzana76 presne tak mm je z 5tich deti a je to velmi bohata rodina. 😉 2 deti maju adoptované z Kolumbie lebo svokra mala 3 CS a chcela dalsie deti. 🙂 Takze o menach su to tiez len predsudky, dcéra sa vola Kaya a to sme ani netusili ked sme jej to meno dali, ze v Indonézii to znamena bohatstvo a v Turecku skala 😀 a nakoniec je to spojenie aj nasich dvoch mien janKAYAnis co sme si tiez hned nevsimli. Bracek sa vola Marek Christian. 😵

aliza
23. jún 2011

@maggie2 ja len, ze tu stale spominas zahranicie, OK, mas to nastudovane, verim, ze to tam tak je, ale nezabudaj, ze na Sk je ina situacia, jedini prizivnici su prave ti 'tmavsi' spoluobcania, pristahovalcov je tiez malinko oproti inym krajinam, nasi socialne slabsi obcania maji ine problemy ako davat netradicne mena...proste chcem povedat, ze u nas netradicne meno nerovna sa 'asocial', zatial. Medzi nasimi asocialmi su prave tie klasicke mena (nemyslim teraz Romov). U nas je problem ten, ze nasa generacia je plna predsudkov, ma problemy akceptovat 'inakost' druhych a ma potrebu sa k tomu vyjadrovat, odsudzovat, posudzovat....a ich deti to potom kopiruju a tym padom sa ucia netolerantnosti. Ak by to rodic doma neriesil, ze hen, pocul si, ako sa ten novy chlapec v skole vola? co tym rodicom naozaj sibe, dat taketo meno...a bla bla, tak by to tie deti ani nenapadlo, ale ked to rodic riesi a 'vysmieva sa', bude to robit aj jeho dieta a tak sa to siri dalej...nasa generacia je netolerantna a vychovava novu, netolerantnu generaciu. nema to nic spolocne s tym, ze netradicne mena su medzi socialne slabsimi, u nas urcite nie.

warholette
24. jún 2011

@aliza prave naopak, Romovia davaju najnetradicnejsie mena, lebo sa nechavaju inspirovat telenovelami.
tu je clanok z roku 2007 a je to dokonca romska stranka, takze ziadna netolerancia, je to priamo od zdroja 🙂
http://www.dzeno.cz/?c_id=13488 uryvok:
Ani v Poprade nie je o netypické krstné mená núdza. „Tradičné rómske mená, ako sú napríklad Gejza, Dezider, Koloman alebo Iveta, nahradili mená ako Damián, Enrico, Bryan alebo Skarleta, či dokonca Emine Adriana,“ povedala hovorkyňa popradského primátora Zuzana Pojedincová.
dalsia stranka a uryvok: Robim v detskej nemocnici a niekedy sa pousmejem nad roznymi kombinaciam mien, co rodičia podavaju svojim detom. Vecsinou ide o romov, ale je dost aj bielych. Klasicke romske mena, ktore teraz letia su Leon (Holub), Kevin (Kukurica),Chuan (Pohlodko), Elvis (Gunár), a pod. U dievčat su to Jessica, Chiara, Vanessa, Kiara, Cherill a mená z filmov a seriálov, ktoré teraz idú
takze suhlasim s @maggie2, dieta s menom samantha conkova alebo chuan novak urcite bude mat v zivote problemy este skor, ako sa niekde objavi. prvy dojem skutocne spravi vela.

aliza
24. jún 2011

@warholette ale ved ja som nepisala o Romoch, socialne slabsie vrstvy su aj medzi neromami, ci nie? a ti netradicne mena nedavaju. Romov diskriminuje uz len to, ze su Romovia, ci uz je to Cerutti alebo Janko, nehra ziadnu rolu. Ale maggie davala priklady zo zahranicia a tie sa netykali Romov, preto som pisala, ze u nas je situacia uplne ina, myslim spolocenska, socialna.
Ak je clovek so svojim menom stotozneny a je nan hrdy, tak problemy mat urcite nebude, nech je akekolvek. ja som sa teda stretla s kadejakymi menami a nikto z nich nemal ziadne problemy, ci uz si najst pracu alebo v praci, to vetko su len predsudky, aj ty si ich tu vyslovila, ze 'urcite bude mat v zivote problemy'. Treba len zmenit postoj a nechat ludi tak, nech si daju meno, ake chcu. Mne sa tiez nepaci vela slovenskych mien, ale je to len moj nazor a nebudem teraz na ludi s takym menom neprijemna alebo nebodaj ich diskriminovat. To je fakt ubohe.

ttrrinitty
24. jún 2011

no neviem,ale nech by hocikoho meno znelo akokolvek smiešne,či trapne,určite si podla toho mena hned neurobím o dotyčnom mienku,rolu zastáva aj výzor 😕 a v neposlednom rade správanie,a aj tak to nieje dost nato aby sme nad niekým podla mena vynášali úsudky,mne to príde detinské 😕
a presne ako napísala aliza,romov diskriminuje už len to že nimi sú,kolkokrát nemusia mat ani "divné"meno a sú hned odpísaní,lenže ani ich netreba hádzat do jedného vreca...ludia sú rozny,a nemusia byt ani romovia,ani mat nejaké šokujúce meno....moj názor 🙂

maggie2
26. jún 2011

@aliza chápem, máš národnostne zmiešané manželstvo a Tvoj manžel je asi tmavý, ale to vôbec nie je problém, ako by si mi chcela podsunúť, ani nikto nikoho nediskriminuje. Problém je len jeden, že ľudia majú predsudky (a Ty to určite si pocítila aj na vlastnej koži). Nemáš pravdu v tom, že ľudia zo slabších sociálnych vrstiev nedávajú neobvyklé a momentálne módne mená. Nazdávaš sa, že je to výsada originálneho ducha rodičov, či nejakého svetobežníctva a zbehlosti vo svete, ale práve opak je pravda. Štatisticky je zistené, že okrem úzkej skupiny "novozbohatlíkov", tzv.celebrít a filmových hviezd či excentrických umelcov, práve ľudia so slabších sociálnych vrstiev, sú ľudia,ktorí sa po tých prvých "opičia" opakujú mená z telenoviel, resp. dávajú mená po známych hercoch a ich deťoch, či románových hrdinoch. Tradičné mená dávajú ľudia s VŠ vzdelaním, akademici, ľudia, ktorí "stoja pevne nohami na zemi" čiže žiadne nestabilné, exhibicionistické typy. Netradičné mená dávajú i tzv. novozbohatlíci, štréberi, idealisti.... Konzervatívec nedá módne, exotické meno. Zásadná otázka v celej diskusii ale je čo je vlastne netradičné meno. Iná škála netradičných mien je v Anglicku, iná vo Francúzsku a iná v nemecku či na SK. V zásade platí, že netradičné mená pre tú ktorú krajinu sú tie, ktoré sú vyložene tradičné v krajine inej. Ak rodičia dajú takéto meno, bez toho aby mali nejakú osobnú rodinnú väzbu k inej krajine (v prípade že dá moslim žijúci v Anglicku svojmu dieťaťu moslimské meno, nejde vôbec o nič netradičné). Ale ak v Nemecku dávajú ľudia vyložene anglické alebo Francúzske mená, dokonca s tým že ich ešte ani gramaticky správne neuvedú (Endrju, Kessrin a pod.) tak to veľmi o čomsi vypovedá...nemyslíš i Ty? Pre tvoju informáciu - u vás v Anglicku, lebo asi tam žijete, sociológovia prehlásili že ľudia s najlepšími vyhliadkami na kariéru a vyšší životný štandard sú nositeľmi klasických mien ako napr. Susan, David a podobne...

lara33
27. jún 2011

Ahojte, my máme zatiaľ dve detičky: Prya a Damian. a teraz čakáme na malú Aylin 🙂 manžel je z Austrálie, takže sa nám tie mená hodia :D len moja mama má s nimi menší problém... 😀 🙂 😠

nicol2
8. júl 2011

mne sa veľmi páči dievčenské meno Alexia 🙂 Ak poznáte Upírske denníky, tak tak vystupovala herečka, ktorá sa v seriáli volala Alexia Branson a volali ju Lexi 🙂

a mimochodom, kamarátke sa narodilo dievčatko, ktoré sa volá Danilla 🙂

a mala som česť spoznať aj Zoannu a Leslie 🙂

nicol2
8. júl 2011

moja sestra, čo býva v nemecku, má dievčatko Leni a chlapčeka Tobiasa , ale pre Nemcov to až také zvláštne nie je 🙂

A moje tretie bábo sa volá Dorotka 🙂 Jakubko, Paulínka a Dorotka

zuzika009
10. júl 2011

@nicol2 Alexia sa páči aj mne. uvažovala som nad ňou, ale nakoniec vyhrala Nellie. 🙂 zo slovenských sa mi Dorotka veľmi páči 😉

lara33
18. júl 2011

sesternici sa včera narodil Maxim 🙂 strašne sa mi to meno zapáčilo... 😀 keď sa nám ešte pritrafí chlapec o mene je rozhodnuté 😅 😀 😀 😀 😎

ivka225
18. júl 2011

Myslím, že kolektívy ako v škole, tak v práci si aj na zvláštne mená po čase zvyknú, tak žiadne strachy. Ale zasa ani prehánať nič netreba.

jitulkabj
21. júl 2011

Po dlhokanskej dobe som sem zavitala a so zaujmom citam vase nazory, ktore su fakt roznorode...ako my ludia 🙂
Za seba mozem povedat, kedze som aj ja dala dcerke netradicne meno, ze v dnesnej dobe si uz ludia pomalicky zvykaju na nove mena, a prestavaju ich donekonecna riesit. Aspon taka je moja skusenost.
Ako tu niekto spravne podotkol, mali by sme sa predovsetkym zamysliet nad sebou a byt detom dobrym prikladom, ktory neuraza, nezatracuje a nevyvysuje svoj nazor ci usudok nad ostatnych! To znamena, nehanit mena cudzich deti a respektovat rozhohodnutie ich rodicov. Ved nikto nedava svojmu dietatu meno s umyslom stazit mu zivot! Ak s tym ma niekto problem, tak jedine preto, ze on skratka ine mena "nemusi"...a to sa, samozrejme, respektuje. Kolko ludi, tolko chuti...
Ved kazde meno je svojim sposobom pekne. Tie, ktore sa nam nepacia, zvycajne maju suvis s ludmi, ktorych sme si v zivote velmi neoblubili. A ak sa nam nepaci netradicne, mozno je to tym, ze sme viac konzervativni a preferujeme tradicne pred nevsednym. V poriadku. Zaklad je mat seba a svoje meno rad...potom nas spolu s nim bude mat rado aj nase okolie🙂 Pokial nenatrafime na vecne zaujatych frflosov 😉 😉

dominika457
11. aug 2011

ahojte ja mam dve dievčatka dvojičky sofiu a melissu

andrejka1974
11. aug 2011

ahoj moja najmladsia dcerka sa vola Sindy

warholette
11. aug 2011

@andrejka1974 preco Sindy a nie Cindy?

andrejka1974
11. aug 2011

Sindy preto lebo sme chceli aby sa pisala po slovensky

nathalie111
12. aug 2011

Ahojte...mate tu niektora dcerku s menom Ellie?Nebol by na matrike problem? 😉

alicaz
2. sep 2011

My máme Alana,čakáme druhé mimčo zatiaľ máme len tipy ako napr.: Lujza,Zara,Nela,Marko,Eliáš,....je ich viac 🙂

luppita
2. sep 2011

Ja som chcela dat dcere Azaria - z toho vzniklo Zara a ked sme zistovali kedy ma meniny, zistili sme, ze v ten isty den ako Sara a to sa nam zapacilo uplne najviac 🙂

alexa7
3. sep 2011

Naše dievčatko sa bude volať (asi) LORIANA 🙂 čo nato vravíte?

gigulka
11. sep 2011

@elena111 jeeej musim reagovat na tvoj prispevok🙂 vratili sme sa z nemocnice vcera ,narodila sa nam 6.9 dcerka a dali sme jej meno Nikita,tak som vyguglila lebo tiez mma zaujima ci nevadi ze dievcatku Nikita,mne to nevadi,ale len tak pre zaujimavost 🙂tiez sme s drahym toho nazoru ze je to take variabilne meno🙂a citam tvoj prispevok tak musim jednoducho reagovat,nasa prva dcerka trojrocna je Sarah ...a tiez mame take priezvisko ze myslim ze sa to hodi uplne🙂))Vasiľov...tak len tolko ..pekny den a vela zdravicka detickam...

dani84
11. sep 2011

Ja mam termin o dva tyzdne a nasa mala sa bude volat Celine Marie
😉

gigulka
11. sep 2011

@dani84 drzim palce ,my sme mali termin 17.9...ale porodila som Nikitu 6.9 a uz sme aj doma🙂pekne meno ,len nech ju volaju celine a nie marrie🙂

dani84
11. sep 2011

@gigulka No oslovovat ju budeme len prvym menom, cize Celine. Ja som tam to druhe meno moc nechcela, ale mm ano. 🙂

elena111
12. sep 2011

@gigulka tak gratulujem k Nikitke 🙂 ,mne osobne sa to meno páči,no v posledný den sme dali Vanesku,myslím si že ked sa ti hodí k priezvisku,tak to vyzerá zaujímavo 😉 ale manžel by s týmto menom určite nesúhlasil 🙄

cheryness
17. sep 2011

Christopher Jacob Matthews
Isabella Laurie Matthews
Sophia Elisabeth Matthews

a keby som mala mať ešte štvrté bábo, volalo by sa Megan Ashley (dievčatko) a keby chlapček, tak asi len Jayden 🙂